תרגילים לשיפור ביטחון עצמי

שיתוף המאמר:

הביטחון העצמי שלכם והדימוי העצמי שלכם משקפים את מערכת היחסים שיש לכם עם עצמכם. למעשה זוהי מערכת היחסים הכי חשובה שיש לכם!

האופן בו אנו תופסים את עצמנו ומעריכים את עצמנו משפיע על האופן בו אנו מטפלים, משקיעים ושומרים על עצמנו. הביטחון העצמי שלנו גם משפיע על מערכות היחסים שלנו, על הקשר הזוגי שלנו ועל ההצלחה המקצועית שלנו. יותר מכך, הדימוי העצמי והביטחון העצמי שלנו משפיעים על האופן בו אנו משיגים את המטרות שלנו, ממשים את הערכים שלנו, מציבים גבולות לסביבה ומתקשרים את הצרכים שלנו.

כשלאדם יש ביטחון עצמי גבוהה, יכולת ההתמודדות שלו עם מהמורות החיים טובה יותר. הרי כולנו נתמודד מידיי פעם עם תחושת כישלון, פרידה מבן/ת-הזוג, החלפת מקום עבודה, סיטואציה חברתית מביכה או כל קושי אחר. העניין הוא שאדם עם ביטחון עצמי יציב, לאחר תקופת הסתגלות קצרה, יחזור לרמה הקבועה הגבוהה של הביטחון העצמי. למעשה ביטחון עצמי יציב אינו תלוי באופן בו אחרים חושבים עלינו או בהישגים שאנו מצליחים להשיג. הוא קשור לאופן בו אנו תופסים את עצמנו, גם אם כרגע אנו עוברים תקופה קשה.

לעומת זאת, כאשר לאדם ביטחון עצמי נמוך, הוא פחות מחובר לכוחות ולמשאבים הפנימיים שלו. זוהי מעין נבואה שמגשימה את עצמה.
ביטחון עצמי נמוך קשור לתחושת חוסר אונים, חשש מלקחת אתגרים, חשש מלהיכשל, חרדה, דיכאון ופגיעה באיכות חיים. לכן ההחלטה להעלות את רמת הביטחון העצמי היא החלטה חשובה ביותר!

הבשורה הטובה היא שבהחלט ניתן לשפר את הביטחון העצמי. זוהי תכונה נרכשת והיא מורכבת מאירועי החיים שעברנו ומערכת האמונות שהתגבשה לנו כתוצאה מהם. אם נבצע שינויים במחשבות שפוגעות לנו בביטחון העצמי, נלמד כיצד להתמודד עם הקשיים שעולים בנו ונספק לעצמנו אירועי חיים מתאימים, רמת הביטחון העצמי תעלה בהתאם.

תרגילים לשיפור ביטחון עצמי, ד"ר ענבר כהן טיפול בחוסר ביטחון ודימוי נמוך

כלים לשיפור ביטחון עצמי

בהמשך המאמר שלושה תרגילים פשוטים לשיפור הביטחון העצמי.
חשוב לקחת בחשבון שכשמתחילים לעבוד על הביטחון העצמי, על פי רוב השינוי הוא תהליך הדרגתי. הוא לוקח זמן. הקצב מאוד אישי.
שינוי גם אינו דבר לינארי. לעיתים נראה קצב התקדמות מהיר מאוד ולפעמים תיהיה האטה. לפעמים יש עליות ולפעמים יש ירידות. זה מאוד טבעי וניתן לצפות את זה. החוכמה היא להמשיך ולתרגל. גם כשנופלים. גם כשקשה.
שם המשחק הוא התמדה. תרגול. הליכה בדרך בצורה עקבית ונחושה.
קחו את הזמן לתרגל. בקצב שלכם. בכוחות שלכם. לפעמים יותר, לפעמים פחות. העיקר להמשיך ולעשות. עם הזמן השינוי יתייצב ותרגישו את פירות עבודתכם באופן עקבי ועמוק.


התרגילים במאמר זה לא נועדו להחליף טיפול עם איש מקצוע. הטיפול עם איש מקצוע הוא מעמיק יותר ונוגע בהרבה יותר רבדים מאשר ניתן להעביר כאן בכתב.
עם זאת, התרגילים המופיעים במאמר זה יתנו לכם כלים טובים להתחיל את העבודה.
במידה ואתם מרגישים שהביטחון העצמי שלכם מפריע לכם להתקדם בחיים, הדבר הנכון לעשות הוא לפנות לאיש מקצוע ולהתחיל תהליך עבודה משותף.

טיפול בחוסר ביטחון עצמי, אפשרי בהחלט. הידע קיים. עכשיו נותר להתחיל את תהליך העבודה. ד"ר ענבר כהן מאמינה כי היכולות האמיתיות מתגלות כאשר האדם מרגיש בסביבה בטוחה ובתנאים המאפשרים ליהנות מהחוויה הטיפולית. לשיחת ייעוץ ובדיקת התאמה לטיפול עם ד"ר ענבר כהן, צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091 או מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם. המפגשים פרונטליים או דרך הזום ובהתאמה אישית לכל מטופל ומטופלת.

שלושה תרגילים לשיפור הביטחון העצמי

תרגילים לשיפור ביטחון עצמי – ויזואליזציה

אחד הדברים שיכולים לעשות שינוי מהיר הוא שימוש בדמיון מודרך.
פנו זמן שקט ללא הפרעות ומצאו תנוחה נוחה של ישיבה או שכיבה. התחילו במספר נשימות עמוקות לבטן התחתונה. נשפו את האוויר ממושכות. לאחר מספר נשימות עמוקות, חזרו לנשימה רגילה ואפשרו לעצמכם להירגע.
קחו מספר רגעים לדמיין כיצד תראו לאחר השינוי – כשאתם כבר זמן מה עם ביטחון עצמי גבוה. ממש ראו בדמיונכם את דמותכם העתידית, לאחר השינוי שעשיתם. כיצד אתם נראים כשאתם עם ביטחון העצמי גבוה ויציב? שימו לב מה בדמות מעיד על כך שהיא עם תחושת ביטחון עצמי – לפעמים זה סגנון הדיבור, הבעת הפנים, טונוס השרירים בפנים או אולי הבעת פנים שונה? משהו שהשתנה ביציבה? במבט?
הרגישו כיצד האנרגיה בגוף שונה כאשר יש ביטחון עצמי גבוה. שאלו את עצמכם איך הגוף מרגיש כאשר יש ביטחון עצמי גבוה ויציב? איך זה משפיע על אופן התנהלותכם בחיים? אפשרו לדמות העתידית שבעיניי רוחכם להדגים לכם כיצד ההתנהגות שונה? כיצד סגנון הדיבור בטוח יותר? מה הנוכחות שהיא מביאה עימה? כיצד אחרים מגיבים אליכם באופן שונה? הקשיבו לדיבור הפנימי של הדמות שלפניכם. שימו לב כיצד הדיבור הפנימי מעודד, אוהב ומעריך. בדקו את ההשפעות המיידיות וארוכות הטווח של השינוי שעשיתם.
חזור על תרגיל זה מספר פעמים.

תרגילים לשיפור ביטחון עצמי – תרגול של קבלה עצמית

קבלה עצמית היא קבלה של עצמנו, על החוזקות והחולשות הקיימים בנו. להפסיק עם השיפוטיות וההלקאה העצמית ובמקום זה לאפשר לעצמנו לתרגל אהבה עצמית וקבלה מלאה של עצמנו – של המחשבות, התחושות והרגשות השונים שקיימים בנו – בין אם הם נעימים לנו ובין אם פחות. זוהי גישה של סקרנות כלפיי עצמנו, מתוך הבנה שכולנו אנושיים וכולנו מתמודדים עם דברים שונים בחיינו וכל חוויה היא בעלת ערך ומשמעות.

השאלה שכדאי לשאול את עצמכם היא "עד כמה אני נחמד וחומל כלפיי עצמי ועד כמה אני מרגיש שאני בסדר, בדיוק כפי שאני?".
זוהי קבלה עמוקה שלכולנו יש אתגרים, פגמים, התמודדויות, כישלונות ומגבלות. זה היכולת לא לשפוט את הדברים במונחים של "טוב" או "רע, אלא להיות אותם. לחוות אותם כפי שהם. חוויה.

קבלה עצמית קשורה מאוד ליכולת שלנו להיות אותנטיים בחברה. היא משחררת אותנו מהצורך להרשים אחרים או לדאוג כיצד אנו נתפסים על-ידי הסביבה.
מתוך גישה של סקרנות חקרו את עצמכם – על מה אתם מבקרים את עצמכם? מה באופן ספציפי אתם לא מקבלים בעצמכם? במידה ואתם מתמודדים עם בושה או אשמה – אילו מחשבות קיימות מתחת לתחושות אלו.
הביאו למקומות אלו חמלה ונחמדות כלפיי עצמכם. אמרו לעצמכם שכולנו מתמודדים עם דברים שונים בחיים ושממילא עשיתם את הכי טוב שיכולתם באותה התקופה. דברו אל עצמכם כאילו אתם מדברים אל חבר טוב שאתם מאוד אוהבים, מתוך אהבה, דאגה אמיתית ורצון לעזור ולרפא.
תרגלו זאת מספר פעמים במהלך היום. כל יום.


תרגילים לשיפור ביטחון עצמי – לשחק עם סגנון הדיבור הפנימי

החלק המעניין והמפתיע הוא שלעיתים ניתן ליצור שינוי (או לפחות הקלה) גם בלי להתייחס לתוכן של הדיבור הפנימי. כן, אפשר לעשות שינוי רק מתוך מרכיבים של צורת החשיבה.
לדוגמא:
התחילו לשחק עם טון הדיבור הפנימי. במקום שהוא יהיה נחרץ ונוקשה דמיינו כיצד הוא ישמע כאשר הוא יהפוך לטון שואל. החליפו סמני קריאה בסימני שאלה ואת סיום המשפט אמרו בטון גובה (כך אנו נשמעים כשאנו שואלים שאלות). לדוגמא: "אין סיכוי שאוכל ללמוד באוניברסיטה, כי הייתי תלמיד גרוע ולא הצלחתי בבחינות הבגרות!"
החליפו ב – "האם זה שלא סיימתי את בחינות הבגרות אומר משהו על האינטליגנציה שלי? אולי את מה שלא הצלחתי לסיים בגיל 18 אני יכול לסיים היום בקלות מפתיעה?"

אפשרות נוספת – שחקו עם קול הדיבור. כיצד הוא ישמע בקול של מיקי מאוס או דונלד-דאק? מה תהיה התחושה עם זה יהיה קול גבוהה מאוד שמדבר מהר מאוד או קול נמוך ואיטי מאוד, מאווווווד. אם זה יהיה שיר קיצבי? קול של קריין חדשות? שחקו עם הקול ובדקו מתי סגנון הדיבור מקל על תחושתכם.

משחק נוסף – שחקו עם המיקום של הקול. בשלב הראשון, התחילו לזהות היכן הקול של "המבקר הפנימי" נמצא בתוך הגוף. האם זה באזור הראש? האם זה בחלק מסוים בראש? אולי בגרון או בבית החזה?
בשלב השני, הוציאו את כל הדיבור הפנימי החוצה. וודאו שהוצאתם את כל הקול הפנימי החוצה מכם. היכן הוא ממוקם? מקמו את הקול לצד ימינכם, לאחר מכן לצד שמאלכם, מאחוריכם ומלפניכם. בכל פעם, הקשיבו לקול ובדקו האם הוא מעצים או מפחית את תחושת חוסר הביטחון העצמי (קישור לדף חוסר ביטחון עצמי). השאירו את הקול במיקום שהכי פחות משפיע עליכם.
עכשיו הרחיקו אותו מכם. שימו לב, שכמו בעולם האמיתי, גם כאן, כאשר מישהו מתרחק כך גם הקול הופך להיות חלש יותר ויותר.
נסו עכשיו לשנות את הכיוון אליו מדבר הכל. אם זה לכיוונכם – הסיטו את הקול כך שידבר לצד השני. איך זה מרגיש עכשיו? אם הקול היום מדבר לכיוון השמיים איך זה היה נשמע? שנו את כיוון הדיבור כך שהתחושה תהיה הכי טובה עבורכם.
חזרו על תרגיל זה מספר פעמים ביום. כל יום.

באתר תמצאו מידע גם אודות, טיפול בחוסר ביטחון עצמי, טיפול בדימוי עצמי נמוך, מערכת יחסים הרסנית, טיפול בחרדה.
אתם מוזמנים לתאם
פגישה בקליניקה של ד"ר ענבר כהן לטיפול בחוסר ביטחון עצמי, העבודה המשותפת, התמיכה והידע המקצועי יהפכו את התהליך לפשוט ומהיר. התקשרו עוד היום לטלפון מספר: 052-6909091 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם. המפגשים פרונטליים או בשיחת וידאו אונליין.

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

דילוג לתוכן