ריפוי הילד הפנימי

שיתוף המאמר:

עבודה עם הילד הפנימי היא דרך בה אנו יכולים "ליצור שלום" עם חוויות הילדות הקשות. זוהי עבודה המאפשרת לנו ללמוד לאהוב את עצמנו, לחיות בשלום עם עצמנו ועם עברנו, ולהפחית את הפחדים והמכשולים הפנימיים במטרה לנוע לעבר המטרות שהצבנו לעצמנו בחיינו הבוגרים.

הילד הפנימי הוא החלק בעולמנו הפנימי, שמייצג את הילד שפעם היינו. זהו חלק שעל פי רוב מתקיים בלא מודע שלנו. בכל אחד מאיתנו קיים הילד הפנימי ולרוב הוא יצרתי, אוהב, סקרן וחופשי. הילד הפנימי הוא החלק האינסטינקטיבי הקיים בנו, "תחושת הבטן" שלנו. הילד הפנימי שלנו מכיל את הרגשות, הזיכרונות ואת חוויות הילדות שלנו.

לאלו מאתנו אשר חוו התעללות, הזנחה או חוויות קשות אחרות בילדות, הילד הפנימי הוא ילד פגוע ומפוחד. כאשר אדם מרגיש תקוע בחייו, כאשר הוא חוזר שוב ושוב על אותם טעויות ואותם סיטואציות אשר פגעו בו בעבר, או כאשר האדם מגיב בצורה שאינה פרופורציונאלית לאירוע עצמו – זוהי אינדיקציה טובה שילד פנימי פגוע פועל בפנים.

ריפוי הילד הפנימי - ד"ר ענבר כהן מטפלת בחוסר ביטחון עצמי ודימוי עצמי נמוך

כיצד נוצר הילד הפנימי הפגוע?

כאשר, מסיבות שונות, נחסמה התפתחות הילד, ורגשותיו התקבלו כבלתי לגיטימיים וכבלתי מדוברים, הצרכים והכאבים שלו התפרשו לבלתי מקובלים ונדחפו לפינות הנשכחות של המודע. כאשר קיימת הדחקה של רגשות, במיוחד רגשות כעס וכאב, גדל האדם והופך למבוגר שבתוכו שוכן ילד קטן, כועס ופגוע.

הרבה פעמים מתפתח ילד פנימי פגוע כאשר המערכת המשפחתית אינה בריאה. כאשר הילד צריך להסתגל למתח ותמיד לעמוד על המשמר (כגון הורה עם התמכרות או עם מגבלה נפשית). בשל סיטואציות שעבר הילד בילדותו הוא מקבל החלטות ואמונות עמוקות אשר עוזרות לו להתגבר על הקשיים בחייו, החלטות ואמונות שלא בהכרח משרתות את החיים שלו כאדם בוגר.

ילד זה, שמעולם לא זכה להתייחסות רגשית ומחשבתית ראויה, המשיך להפנים את רגשותיו והחלטותיו והמשיך להתגורר בלא-מודע של האדם שהתבגר. ממקום מגורו בלא-מודע הוא ממשיך להשפיע על חייו של האדם המבוגר. למעשה הילד ששוכן לו אי-שם בלא מודע הופך למסנן שדרכו עוברות כל ההתנסויות החדשות. כך ניתן להסביר מדוע אנשים חוזרים שוב ושוב על אותן טעויות ומתקשים לשנות התנהגויות, רגשות וזוויות ראייה שכבר מזמן אינם משרתים אותם.

מכאן אנו מבינים, שאם ברצוננו להשתנות, עלינו לשנות את החומרים שמהם מורכב הניסיון הראשוני שלנו. מאחר שהיה זה הילד הפנימי שלנו שעיצב לראשונה את ההתנסויות שלנו, נרצה ליצור עם אותו ילד פנימי קשר ישיר.

הילד הפנימי - אני כהורה לעצמי

יש לנו נטייה להתייחס לילד הפנימי באופן די דומה לאופן בו התייחסו אלינו כילדים (בעיקר דמויות משמעותיות, כגון: הורים, מטפל או אדם קרוב אחר) וכך אנו נוהגים להנציח את הכאב ואת התחושות הקשות הקיימות בתוכנו. באופן דומה להתייחסות אותה קיבלנו כילדים, אנו עשויים לבקר, לשקר, לבייש ולהנמיך את הילד הקיים בתוכנו. גם הדיבור הפנימי שקיים בתוכנו יהיה זהה לדיבור ששמענו כילדים קטנים.


סביר להניח שהורים שלנו התייחסו אלינו מתוך הילד הפגוע הקיים בתוכם ומתוך הבוגר הלא-אוהב שקיים בתוכם וזה מה שהפך לדמות החיקוי עבורנו. אם קיבלת הורות לא מיטיבה כילד ייתכן שספגת את האמונות הלא מיטיבות שמתוכם פעלו הורייך (לדוגמא: אני לא יכול לדאוג לעצמי, אני לא יכול להתמודד עם כאב – במיוחד כאב של דחייה או בדידות, אני שולט במה שאחרים חושבים ומרגישים כלפיי, הגרעין הפנימי שבי הוא רע או פגום ולפיכך בלתי ניתן לאהבה).

עכשיו, כשאתה בוגר זוהי האפשרות והאחריות שלך ליצור הורות מסוג שונה לילד הפנימי שקיים בך. מטאפורית, אנו יכולים להפוך להיות הורה לאותו ילד שקיים בתוכנו.

המשמעות של יצירת הורות חיובית לילד הפנימי שקיים בך היא להיות עם אומץ להסתכל פנימה, להתייצב מול עצמך הילד, להכיר ולאהוב אותו, כפי שהוא. זה להיות ההורה שמקשיב ורגיש למסרים של הילד הפנימי, עוזר לו לרפא פצעים ישנים ומתקן אמונות שקריות. זהו החלק שבנו שמסוגל לפעול בדרכים חיוביות כדי לספק את הצרכים והרצונות של הילד הפנימי שקיים בתוכנו.

יצירת קשר עם הילד הפנימי

ליצור קשר עם הילד הפנימי זה תהליך. יש דברים חשובים ונפלאים שהילד רוצה לומר לנו לגבי רגשות הילדות ולגבי החוויות שעבר. כאמור, הרבה מתוך מה שהילד רוצה להגיד קבור בלא-מודע, תחת מעטה כבד של חששות, פחדים וקשיי אמון. לכן לרוב יש צורך להיפגש עימו במקום שבו הוא נמצא, מתוך תחושה של קבלה, אהבה ואמון. אהבה כמו שיש לכם לילד שלכם (או כמו שתהיה לכם כאשר יהיו לכם ילדים משלכם).

מצאו מקום שקט ללא הפרעות, פנו לעצמכם מספר דקות לזמן שהוא כולו שלכם.
עצמו את עיניכם וקחו מספר נשימות עמוקות ומרגיעות. נשמו דרך האף לבטן התחתונה ונשפו דרך הפה. נשמו בשלווה, בשקט, ובאהבה. נשפו החוצה את כל המתח, הלחץ והבעיות שאולי מפריעות לכם. אפשרו לתחושת הרגיעה להתפשט מקצה ראשכם כל הדרך למטה, לקצות אצבעותיכם וכפות רגליכם, תוך כדי הרפיה של כל שריר ושריר בגופכם.

זמנו את הילד הפנימי לפגישה. הסתכלו עליו מתוך עיניכם הבוגרות והאוהבות, מתוך מבט של הורה אוהב ועוזר. אפשרו לו להביע את רגשותיו בכל דרך בה יחפוץ. קבלו את כל התנהגויותיו. המחישו לו, כמו שממחישים לילד קטן, שאתם אוהבים אותו ורוצים בטובתו (על ידי חיבוק, מבט חם ומכיל, מילים טובות).

עליכם לקחת את הרגשות שהילד מביע באופן רציני לחלוטין. אין המשמעות של "להרגיע את הילד" משמעות חיצונית בלבד, כהרגעת תינוק בוכה באופן שטחי בלבד. התפקיד שלכם הוא להיות הורה מסוג שונה, הורה סבלן וסובלן שבאמת מקשיב לרגשות הילד ומתייחס באהבה ובכבוד לרגשותיו, מחשבותיו ומצוקותיו.

כאשר הרגשות עולים, התמקדו באהבת הילד אשר בוטח בכם והפקיד בידכם את הרגשות החשובים והפגיעים הללו. אימרו לילד שאתם גאים בו או בה על שהוא משתף פעולה.

בעודכם מתבוננים בילד, שומעים את דבריו וחווים את הקשר עימו שאלו את עצמכם:
אם היית ההורה של ילד זה, מה הייתי אומר לו?
אלו עצות הייתי נותן לו?
אלו מסרים חיוביים הייתי נותן לו?
מה אני יודע היום כמבוגר שאם הוא היה יודע אז, היה עוזר לו/לה להתגבר על הקשיים בחייו?

כאשר אתם מקבלים תשובות לשאלות אלו שלחו אותם אליו (בדיבור או בכל דרך אחרת שמתאימה לשניכם).

כשתוכלו להתבונן בעצמכם באופן אוהב ומקבל, תוכלו לנוע קדימה ולמצוא את הילד הפנימי האמיתי שלכם.

זהו תרגול חשוב בלמידה של אהבת עצמכם. סביר להניח שתצטרכו לתרגל זאת מספר פעמים, כאשר במקביל הילד הפנימי שלכם לומד לבטוח בכם. עם הזמן תלמדו להיות ההורה שילד זה צריך. תחלקו את העתיד הנפלא שמצפה לכם עם הרוח החופשית, האוהבת, הנפלאה והמשוחררת שהיא הילד הפנימי שלכם.

 
לפעמים, אנשים מרגישים שהם מתקשים לאהוב את הילד הפנימי. הילד שעולה בעיני רוחם דוחה אותם בצורה כלשהי. לפעמים אנשים מרגישים שהילד הקטן שקיים בהם לא רוצה ליצור איתם קשר כי הוא מאוכזב או לא בטוח. כאשר עולים קשיים כאלו מומלץ לפנות לעבודה משותפת עם איש מקצוע.

ריפוי הילד הפנימי בעבודה משותפת עם ד"ר ענבר כהן

ב- NLP אנו משתמשים בטכניקה הנקראת Time–Line כדי ליצור קשר עם הילד הפנימי הנמצא בתוכנו. טכניקה זו עוזרת לחזור לאירוע הראשוני בו חווה הילד את האירוע המשמעותי ושבו קיבל את האמונה ו/או הרגש המגביל. בצורה מובנת וברור מכוננים מערכת יחסים אוהבת ותומכת עם הילד, מערכת שתאפשר לילד לקבל את ההנחיות, ההדרכה והאהבה של האדם הבוגר.
טכניקה זו הינה אחת מהטכניקות המובילות בתחום ה- NLP היות שהיא יעילה, בטוחה ומעניקה חוויה משמעותית ביותר למטופל ועשויה לשנות התנהגויות ורגשות שבלמו אותו עד עכשיו מלהתקדם.

הקליניקה של ד"ר ענבר כהן מטפלת גם בהתמכרויות, טיפול בחרדות, ניהול כעסים, איך לצאת ממערכת יחסים הרסנית, טיפול בחוסר ביטחון עצמי, דימוי עצמי נמוך ועוד.

אתם מוזמנים לתאם פגישה בקליניקה של ד"ר ענבר כהן לטיפול בילד הפנימי שבתוככם, העבודה המשותפת, התמיכה והידע המקצועי יהפכו את התהליך למצמיח ומעצים. התקשרו עוד היום לטלפון מספר: 052-6909091 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם. המפגשים פרונטליים או דרך הזום ובהתאמה אישית לכל מטופל ומטופלת.

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

דילוג לתוכן