רגשי נחיתות

שיתוף המאמר:

בתרבות שמקדשת הישגיות, חיצוניות וחשיבה השוואתית, טבעי שנחווה מידיי פעם רגשי נחיתות. לעומת זאת, כשאנחנו מדברים על תסביך נחיתות אנחנו מתייחסים להתמודדות שהיא יותר מתמשכת ויותר פוגענית. תסביך נחיתות מאופיין בקול פנימי שמלווה אותנו ואומר "אתה עדיין לא מספיק…". התחושות הפנימיות הן של חולשה פנימית וחוסר אונים, חוסר הצלחה, חוסר מימוש ושונות מהסביבה. פעמים רבות, בתסביך נחיתות תחושות אלו לא מובילות ליצירת מוטיבציה ושינוי אלא הן מובילות לקיפאון ועמידה במקום.
כמובן שלא צריך להיות קשר למציאות. אין צורך בקשיים אובייקטיבים כדי להרגיש רגשי נחיתות. ניתנים להיות בעלי הישגים מרובים ועדיין להרגיש פחות מאחרים.

רגשי נחיתות- סימנים, גורמים וטיפול רגשי שיחתי - ד"ר ענבר כהן

סימנים שעלולים להעיד על רגשי נחיתות

 • השוואה בלתי פוסקת לאחרים ותחושה שאנחנו פחות (פחות יפים / פחות מוצלחים / פחות חכמים)
 • תחושת חוסר ערך
 • חוסר ביטחון עצמי
 • תחושה שקיים בנו פגם שאחרים עדיין לא גילו
 • קושי לבטא עמדות ודעות מחשש לביקורת
 • קושי ליצור קשרים חברתיים עד כדי בידוד חברתיהמעטה בחשיבות הישגים אישיים והצנעתם
  חיפוש חיזוקים ואישורים חיצוניים
 • הימנעות מלבקש קידום בעבודה או העלאת שכר מחשש שיש ראויים יותר
 • קושי לקבל מחמאות
 • קושי בקבלת החלטות
 • לפעמים רגשי נחיתות עלולים להתבטא בצורך לבקר אחרים וניסיונות לגרום לאחרים להרגיש פחות

גורמים לרגשי נחיתות

הגורמים להיווצרות רגשי נחיתות הם רבים ומגוונים.
אנשים שמייחסים לסממנים חיצוניים משקל רב ועוסקים בהשוואות עלולים לפתח רגשי נחיתות.

 • השוואה – ההשוואה יכולה להיות בכל תחום של החיים: עושר כלכלי, מקום מגורים, מעמד חברתי, השכלה ומראה חיצוני. כשאנחנו משווים את עצמנו לאחרים תמיד יהיו כאלה שנרגיש מעליהם אבל גם תמיד יהיו כאלו שנרגיש תחתיהם. כתוצאה תמיד נרגיש חוסר.
  העניין הוא שלא הנתון האובייקטיבי הוא הגורם האמיתי לרגשי הנחיתות אלא הפרשנות שאנחנו נותנים לגורמים אלו. כשאנו מאמינים שהשונות שלנו היא סימן לחולשה או לחוסר הצלחה אנחנו נכנסים למלכודת של רגשי נחיתות.
 • התמודדות עם אתגר פיזי או אתגר נפשי – עשויים להשפיע על האופן בו אנו תפוסים את עצמנו – הן בשל קושי להשיג את היעדים המוגדים לנו חברתית והן בשל מסרים שקיבלנו מהסביבה.
  • ילדות ואירועי עבר – אם ההורים הדגישו לילד את הפגיעות והחולשות שלו, אם הם הרבו להשוות אותו לרעה לאחרים, הם עיצבו בו תחושה פנימית של חוסר ושל נחיתות. כמובן שגם חווית התעללות, אלימות או כל טראומה אחרת בילדות, על ידי חברי משפחה או אחרים משמעותיים, עלולה להוביל להתפתחות רגשי נחיתות.
 • לא רק אירועי העבר משפיעים עלינו. וודאי שלאירועי ההווה יש השפעה רבה על האופן בו אנו תופסים את עצמנו – הישארות בזוגיות מתעללת, התמודדות במקום עבודה שאינו מטיב, קשרים חברתיים לא בריאים הם רק חלק מהדוגמאות שממחישות את ההשפעה של הווה על תפיסת העצמי שלנו. גם התפתחות הרשתות החברתיות והצגת "החיים המושלמים" בתמונות עלולה ליצור תחושה של נחיתות ביחס לחיים של אחרים. למרות שבהיגיון אנחנו מבינים היטב שהתמונות ברשתות החברתיות מציגות רק פן מאוד מסוים (ומוצלח) שהאדם רוצה להציג בפנינו, מראה העיניים מתעתע בנו וכך גם החזקים שביננו נופלים לתחושת ה"אני פחות מאחרים".
  חשוב לשים לב שאף אחד מהגורמים אינו גנטי. המשמעות היא שזו התנהגות ניתן לשינוי.

טיפול ברגשי נחיתות

העלאת תחושת הערך העצמי והביטחון העצמי מתבצעת באמצעות טיפול שיחתי. קיימות מגוון גישות טיפול שעוזרות לאדם לזהות דפוסי חשיבה שמחבלים בדימוי העצמי, לשנות אותם ולהעלות את תחושת הערך העצמי. מטפל מיומן ינוע בין צירי עבודה קוגניטיביים, רגשיים והתנהגותיים כדי לשנות ולבסס את הדימוי העצמי החדש.
לדוגמא, בטיפול קוגניטיבי נתמקד במחשבות שיש לנו לגבי עצמנו ולגבי העולם – אלו מחשבות מקדמות אותנו ואלו גורמות לנו להיתקע בתוך המלכודות הפנימיות? המוקד של העבודה הקוגניטיבית היא לשנות דפוסי חשיבה שמורידים לנו את תחושת הערך העצמי. בטיפול לפי הגישה הנרטיבית נשאל מה הסיפור שאנחנו והסביבה שלנו מספרים לנו על עצמנו? האם הסיפור הפנימי שלנו מיטיב איתנו? האם הוא גורם לנו לאהוב את מי שאנחנו או אולי הוא מחליש אותנו ומקטין אותנו? מי סיפר לנו על עצמנו? אם היינו יכולים לעשות שינוי בעלילה – מה היינו עושים? החל מגיל מסוים זו האחריות שלנו ליצר לעצמנו סיפור פנימי מיטיב. תוך כדי שיחה עם המטפל מרחיבים את הסיפורים הישנים ליצירת סיפורים חדשים שאנו מעדיפים לחיות על פיהם.
איך לבחור פסיכולוג או מטפל רגשי?  לכל אדם יש את סגנון העבודה שמתאים לו. העניין הוא להתחייב לשינוי ולהתחיל את התהליך. לפעמים, שיחת הטלפון הראשונה למטפל היא המכשול הגדול ביותר שיש לאדם בדרך לשינוי. העניין הוא שאחרי שמדברים עם המטפל, החששות נעלמים ומגלים שהדרך לשינוי הרבה יותר נעימה ובטוחה מכפי שחשבנו.

 

אם אתם מתמודדים עם רגשי נחיתות ומעוניינים לשפר את הדימוי העצמי ותחושת הביטחון העצמי, אתם מוזמנים להתחיל תהליך שינוי עם ד"ר ענבר כהן.
ד"ר ענבר כהן, בעלת ניסיון רב בעבודה עם מבוגרים המתמודדים עם מגוון סוגיות אישיות כמו התמודדות עם לחץ וכעס, דימוי עצמי, טיפול בהתמכרויות  ובעיות דחיינות. המפגשים מתקיימים בקליניקה או דרך הזום ובהתאמה אישית לכל מטופל ומטופלת. אתם מוזמנים ליצור קשר עם ד"ר ענבר כהן ולתאם פגישה, התקשרו לטלפון מספר: 052-6909091 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם.

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

עקבו אחרי:
עוד עמודים בנושא:

גם מסע של אלף מיילים מתחיל בצעד אחד קטן....

דילוג לתוכן