סוגי התמכרויות

שיתוף המאמר:

השימוש במושג "התמכרויות" נפוץ מאוד בשפה היומיומית שלנו. אנחנו "מכורים למסכים", "מכורים להנאות", "מכורים לסוכר", "מכורים לדרמות" ולכן המשמעות של המילה קצת נשחק.

אז מהי התמכרות? אילו סוגי התמכרויות קיימים? ומתי כדאי לפנות לטיפול מקצועי?

ראשית נפתח בכך שכדי לאבחן התמכרות בצורה רצינית יש לפנות לאיש מקצוע. מטרת מאמר זה אינה להחליף יעוץ מקצועי אלא לתת מידע והכוונה ראשוניים בלבד.

בגדול, ניתן להגדיר "התמכרות" כמצב בו ההתנהגות של האדם יצאה משליטה וחייו של האדם הפכו למאורגנים סביב מושא ההתמכרות (בין אם זה התמכרות למין, התמכרות לאוכל, התמכרות להימורים, התמכרות לקניות או כל התמכרות אחרת). חלק ניכר מהזמן, מהאנרגיה ומהמשאבים שיש לאדם מופנים כדי "לקבל עוד" ממושא ההתמכרות.

כמויות הולכות וגדלות – אם בעבר "מנה קטנה" ממושא ההתמכרות הספיקה, עם הזמן ועם השימוש, יש צורך בכמויות הולכות וגדלות כדי לקבל את אותה ההנאה שהופקה בעבר. לדוגמא: אם בעבר היה צורך בכמות קטנה של אלכוהול כדי "לתפוס ראש", עם הזמן יש צורך בכמות גדולה יותר של אלכוהול כדי להשיג חוויה דומה. מושג זה מכונה בשפה המקצועית – "סבילות". הגוף והנפש כמו מאבדים פרופורציה וצריכים יותר כדי לחוות את תחושת הריגוש הראשוני.

הרצון להשיג עוד וההשקעה שמוקדשת לניסיונות להשיג עוד ממושא ההתמכרות ממשיכים למרות שהאדם יודע שיש השלכות להתנהגותו ולמרות שהוא כבר "משלם מחירים" על השימוש המופרז. זהו פן נוסף של איבוד השליטה. דוגמא קלסית לכך היא מכורה לקניות שיודעת שאין לה אפשרות לרכוש פריט מסוים אך רוכשת אותו בידיעה שבסוף החודש תקלע לקשיים של ממש. אפילו במחיר של מריבות עם בן הזוג, קשיים עם הבנק או בקשת סיוע מההורים.

כאשר נמנעת מהאדם היכולת להשתמש בסם האהוב עליו (כגון סמים או אלכוהול) או לבצע את ההתנהגות אליה הוא מכור (כגון משחקי מחשב, מין) הוא חווה "קריז" – או בשפה המקצועית – "תסמונת גמילה". תסמונת הגמילה יכולה להיות פיזית (כגון: חולשה, עייפות ועד כדי רעד בגוף, בחילות ודילריום) ו/או נפשית (דיכאון, עצבנות, בלבול, חוסר מצב רוח, חוסר ריכוז). בשל הסכנה של השלכות תסמונת הגמילה לבריאות האדם בשימוש בחומרים כימיים (כגון תרופות, אלכוהול, סמים) יש לעשות גמילה בליווי רפואי.

התמכרות מאופיינת גם בניסיונות גמילה קודמים שלא צלחו. ניסיונות רציניים עם הכוונה, תוכנית ותמיכה. רק כאשר היו ניסיונות אמיתיים וכנים בעבר להיגמל, ניתן לדבר במונחים של התמכרות.

האם יש דבר כזה התמכרות לאוכל? התמכרות למסכים? התמכרות לריגוש?

שאלה טובה מאוד! בספר האבחנות הפסיכיאטרי DSM (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) הייתה עד לאחרונה התייחסות למספר מצומצם של התמכרויות: התמכרות לסמים והתמכרות לאלכוהול. לכאורה נראה כאילו הפסיכיאטריה מכירה רק בהתמכרות לחומרים כימיקליים.
המעניין הוא שבמהדורה האחרונה של ה – DSM התמכרות להימורים הוכרה לראשונה. המשמעות היא כי קיימת הכרה בכך שניתן להתמכר גם להתנהגויות שאינן מערבות שימוש בחומרים פסיכואקטיביים.

האם המשמעות היא שעם הזמן יוכרו עוד התנהגויות כממכרות? ייתכן. הזמן יגיד.
בינתיים, עולות עדויות בשטח שאנשים חווים חוויות של התמכרות להתנהגויות יומיומית. צפייה במסכים, קניות, מין, אכילה, ספורט הם רק חלק מהדוגמאות של התנהגויות שמובילות לאיבוד שליטה. באין קריטריונים ברורים לאיבחון התמכרויות אלו, משתמשים אנשי המקצוע בקריטריונים המופעים ב DSM לאבחון התמכרויות.

 

סיבות להתמכרות

בשורה התחתונה, הסיבות מדוע אחד יתמכר והאחר לא אינן ידועות לחלוטין. ההנחה היא שהסיבה להתמכרות מורכבת משילוב של שלושה גורמים שונים: ביולוגיה, פסיכולוגיה וסביבה.

  • ביולוגיה – גורמים כגון נטייה גנטית, פעילות של ניורוטרנסמיטורים במוח מהווים נטייה מולדת אשר מובילה את האדם להיות רגיש לפיתוח התמכרות.
  •  פסיכולוגיה – קשיים רגשיים מסוגים שונים עשויים להוות קרקע פורייה לצמיחת התמכרות. כאשר הנפש מתמודדת עם מצוקה, "השימוש" מהווה דרך לברוח או לפחות להפחית את עוצמת הקושי.
    מהי אותה מצוקה שמובילה להתמכרות?
    המגוון הוא רחב. חרדה, דיכאון, טראומות ילדות, PTSD, קשיים משפחתיים, מערכת יחסים רעילה, חוסר ביטחון עצמי, דימוי עצמי נמוך ועוד. העניין הוא, שלאורך זמן, ההתמכרות מובילה לחוסר התמודדות אמיתית עם המצוקה הראשונית כך שבסופו של דבר, האדם מתמודד עם קושי כפול – הקושי שהוביל להתמכרות ובעיית ההתמכרות עצמה.
  •  סביבה – המידה בה האדם נחשף לשימוש בחומרים / התנהגויות ממכרות והלגיטימציה שמקבל מהסביבה, משפיעים במידה רבה על פיתוח התמכרות. רואים זאת פעמים רבות בקליניקה של ד"ר ענבר כהן, המומחית בטיפול בהתמכרויות וטיפול בחרדות אצל מבוגרים – מי שחבריו משתמשים בתרופות פסיכיאטריות לפני מבחן יטה לעשות זאת גם, מי שחבריו מהמרים – יטה לפתח התמכרות מסוג זה, מי שחבריו מעשנים גראס – יטה יותר להתנסויות אלו. הטריקיות היא שכיוון שהאדם חי בסביבה המעודדת את ההתנהגות הבעייתית, הוא יתקשה לזהות את הבעיה עד אשר היא כבר יצאה משליטה ממש (אנו פוגשים זאת בקליניקה כאשר אנשים אומרים דברים בסגנון: "אבל למה זה לא בסדר? כולם בוגדים בנשים שלהם…" או "אבל כולם בגילי משחקים קלפים", "כולם שותים אלכוהול. אני לא יכול להיפגש עם חברים בלי אלכוהול כי כולם שותים").
    אז למה חלק מאותה סביבה חברתית יתמכרו וחלק לא? כי החשיפה להתנהגות לא מספיקה. צריך גם את השילוב של הגנטיקה עם המבנה הפסיכולוגי.

טיפול בהתמכרות

כיום הולכת ומתחזקת ההבנה שעל הטיפול הנפשי להיות מותאם לאדם האינדבידואלי. כמו שאין חליפה אחת שמתאימה לכולם, כך גם הטיפול בהתמכרויות צריך להיות "תפור" לאדם הספציפי – לנסיבות ההתמכרות שלו, לאופיו, למהלך חייו, לכוחותיו, ולאתגרים עמם הוא מתמודד. מטפל מיומן, שבקיא בתחום ההתמכרויות, ידע ליצור לאדם מסלול עבודה שמותאם לאתגרים עמם האדם מתמודד.

בקליניקה של ד"ר ענבר כהן, המומחית לטיפול בהתמכרויות, תמצאו מענה אנושי, מכיל, מכוון ומפתח. לקבלת פרטים וקביעת פגישה ראשונה התקשרו לטלפון מספר: 052-6909091.

התמכרות לקניות – בעוד שהעולם שלנו הופך ליותר ויותר וירטואלי וגלישה רבה באינטרנט אינה לכשעצמה בעייתית, התמכרות לאינטרנט הינה בעיה של ממש. מהי התמכרות לאינטרנט? במה היא שונה מגלישה רגילה? האם מישהו שאתה מכיר סובל מבעיה זו?

התמכרות להימורים – התמכרות להימורים הינה התמכרות לכל דבר. למרות שלעיתים נראה כאילו חייו של המכור להימורים לא נפגעו וכלפי חוץ נראה כאילו התפקוד רגיל, מתחת לפני השטח ישנה בעיה שהולכת ומתרחבת ועשויה לפגוע בכל תחומי החיים. התמכרות להימורים היא בעיה של ממש ואין להקל ראש בטיפול בה.

התמכרות לאינטרנט – התמכרות לאינטרנט מתייחסת לשימוש מוגזם באינטרנט. האדם מתקשה לשלוט בתדירות, במשך הזמן או בתכנים בהם הוא צופה. השהייה באינטרנט כל-כך ממושכת עד שקיימת פגיעה בתפקודי החיים הרגילים: בעבודה, במערכות יחסים, בלימודים או בפעילות יומיומית חשובה אחרת.
המורכבות בהתמכרות זו היא שאנו חיים בעולם שכמעט ולא ניתן לחיות בו ללא שימוש באינטרנט. מה עושים במצב זה? מהו תהליך השינוי הנדרש?

התמכרות לעבודה – בתרבות של ימינו, תרבות שמקדשת מוסר עבודה, השגיות והצלחה פננסית, נראה כאילו מכורים לעבודה הם האנשים היותר חרוצים, אמבציוזים, רציניים ומוכשרים. עם זאת, התמכרות לעבודה הינה יותר מהקדשת שעות רבות ומאמץ במקום העבודה. אם כך, איך ניתן לדעת האם אתה או קרוב אלייך סובלים מכך? התעסקות אובססיבית ומוגזמת עם העבודה והיציאה של החיים מכלל איזון היא מוקד הבעיה. היא מכלה את הזמן של האדם ומונעת ממנו מלקיים מערכות יחסים בריאות, תחומי עניין ועלולה אפילו לפגוע בבריאות.

התמכרות למין – מין היא התנהגות בריאה וטבעית. עם זאת, יש אנשים שמרגישים שהם איבדו שליטה על חיי המין שלהם. אם אתם מרגישים שחיי המין יצאו מכלל שליטה, שאתם פועלים בניגוד לערכים ולמטרות שלכם, שאתם מסתירים את הפעילות המינית שלכם, שהעיסוק גוזל מכם הרבה זמן ואנרגיה, ייתכן שאתם מתמודדים עם התמכרות למין.

התמכרות לפורנו – אם בעבר כדי לצפות בפורנו היה צורך ללכת לבתי-קולנוע אפלים או לשכור קלטות וידאו, היום הנגישות לפורנו היא מיידית. בפאלפון או במחשב הביתי ניתן בלחיצת מקש להתחבר לתכנים פורנוגרפיים רבים ומגוונים. כתוצאה, גיל החשיפה לפורנו ירד ויותר ויותר אנשים מדווחים שהם איבדו שליטה על משך הזמן, התדירות והתכנים שהם צופים בהם. השאלה האם אדם מכור לפורנוגרפיה אינה תמיד שאלה של "שחור / לבן". לפעמים ההתמכרות מאוד בולטת אבל לפעמים ישנו שטח אפור. כך או כך, מה המחירים שאתם משלמים על הצפייה בפורנו?

התמכרות היא התנהגות אובססיבית שקשה מאד להיפטר ממנה ללא עזרה. טיפול ממוקד בהתמכרות יכול לסייע בהחזרת התפקוד והשליטה, לסייע בהתמודדות עם תסמיני הגמילה וללמד את האדם להרגיש טוב ללא תלות בשום גורם. אנו מזמינים אתכם לקליניקה של ד"ר ענבר כהן, המטפלת במכורים. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר טלפוני בטלפון מספר: 052-6909091 או להשאיר פרטים בטבלה מטה ונציג מטעמנו יחזור אליכם בהקדם. המפגשים הינם פרונטליים או דרך הזום ובהתאמה אישית לכל מטופל ומטופלת.

גם מסע של אלף מיילים מתחיל בצעד אחד קטן....

אתם מוזמנים לבצע את הצעד הראשון

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו
לטלפון שמספרו 052-6909091

דילוג לתוכן