מה זה ביטחון עצמי?

שיתוף המאמר:

ביטחון עצמי היא המידה בה אנו מאמינים בעצמנו – בשיקול הדעת, ביכולות, במסוגלות ובכישורים שלנו. כולנו רוצים לחוות ביטחון עצמי גובה. אנחנו מבינים שביטחון עצמי ישפיע על האופן בו אנו מציגים את עצמנו בחברה, על הציפיות שלנו מעצמנו, על האתגרים שאנו מוכנים לקחת על עצמנו, על האנשים שאנו מקיפים את עצמנו בהם ולמעשה לביטחון עצמי יש השפעה כמעט על כל תחום בחיינו.

כשאנו מחליטים לשפר את תחושת הביטחון העצמי  חשוב שנתבסס על ידע אמיתי. כשאנו ניזונים מטעויות, אנו עלולים לא להצליח במשימה ואז נקבל את התוצאה ההפוכה – תחושת אכזבה וחוסר אונים. ישנם מספר מיתוסים רווחים שעלולים להוביל אותנו למקומות האלו בדיוק. בואו נעשה סדר בעובדות.

מיתוסים על ביטחון עצמי

ביטחון עצמי זה תמיד להיות בטוח בעצמך
לא מציאותי להרגיש ביטחון עצמי כל הזמן ובכל התחומים. גם אנשים עם ביטחון גבוה מאוד מרגישים לפעמים מהוססים וחוששים. יותר מכך, רמת הביטחון העצמי משתנה בין תחומי החיים השונים. אנחנו יכולים להיות מאוד בטוחים בעצמנו בדברים מסוימים וספקניים לגבי היכולות שלנו בתחומים אחרים. כן, גם אנשים עם ביטחון עצמי גבוהה מרגישים לפעמיים על קרקע לא יציבה. העניין הוא שאנשים עם ביטחון עצמי גבוה, מקבלים את המקומות בהם הם פחות בטוחים בעצמם ויודעים שיצליחו להתמודד גם עם ספק וגם עם סימני שאלה. הם מוכנים להתנסות וגם אם הביטחון העצמי יתערער הוא יחזור בסופו של דבר למקום יציב.

ביטחון עצמי היא תוכנה מולדת. או שיש לך את זה או שאין לך את זה.
ביטחון עצמי היא תכונה נרכשת. זוהי בשורה טובה של ממש כיוון שהמשמעות היא שניתן לשפר את רמת הביטחון העצמי שלנו. למעשה ניתן להתייחס לתחושת הביטחון העצמי שלנו כאל מיומנות שאנו יכולים לרכוש. הדרך לשם דיי ברורה ופשוטה. פשוטה אבל לא תמיד קלה לעשייה. כמו כל מיומנות, גם כאן, כדי לרכוש אותה עלינו לתרגל בנחישות ובהתמדה.

כדי להיות עם ביטחון עצמי גבוה צריך להצליח בחיים
להרוויח הרבה כסף, להצליח עם גברים / נשים, להיראות טוב, להיות עם קריירה משגשגת – אנחנו חיים בחברה שמעלה על נס את ההישג והמצוינות. כתוצאה הרבה מאיתנו נופלים לחשיבה בסגנון "כשאהיה…יהיה לי ביטחון עצמי". במקום שלושת הנקודות ניתן לשים כמעט כל דבר שאתם חושקים בו. "כשאהיה רזה יהיה לי ביטחון עצמי גבוה", "כשאצליח בקריירה יהיה לי ביטחון עצמי", "כשאהיה עשיר יהיה לי ביטחון עצמי". כשאנו מתמודדים עם חשיבה כזו אנו רק מקטינים את רמת הביטחון שלנו. אנחנו מצפים ליצור משהו בעתיד במקום לחוות אותו כבר בהווה.
ביטחון עצמי הוא המידה בה אנו מאמינים בעצמנו ומעריכים את עצמנו באופן חיובי – גם בזמנים בהם אנחנו מצליחים וגם בזמנים בהם אנחנו עדיין מתמודדים. ביטחון עצמי גבוהה פירושו לקבל את עצמנו ולהעריך את עצמנו למרות חוסר המושלמות שלנו. אנשים עם ביטחון עצמי מקבלים את כל החלקים הקיימים בהם מתוך מקום פנימי של חוסן. המוכנות לחוות, להתאמץ, ליצור ניצחונות קטנים היא זו שמחזקת את תחושת הביטחון העצמי לאורך זמן.

כדי לשדר ביטחון עצמי צריך להיות מוחצן
יש לנו נטייה להאמין שאנשים עם ביטחון עצמי מדברים בקול רם, רהוטים, יודעים להידחף, תמיד באור הזרקורים, תמיד מקבלים תשומת לב ותמיד מוקפים בחברה.
אנחנו חיים בחברה שמעריכה ומעודדת מוחצנות. נראה שרוב הסלבריטאים אליהם אנו נושאים את העיניים הם אנשים מוחצנים ביותר. עדיין, בעולם האמיתי אין קשר בין מידת המוחצנות לבין רמת הביטחון העצמי שלנו. אנשים עם ביטחון עצמי גבוה יכולים להיות עם נטייה למוחצנות או למופנות. כן, אדם עם ביטחון עצמי גבוה יכול להיות שקט יחסית ומופנם. ביטחון עצמי אמיתי נובע מתוך היכולת שלנו לחזק את עצמנו, להעריך את עצמנו ולכבד את עצמנו. זו היכולת שלנו להביע את עצמנו כאשר הדברים חשובים לנו גם אם נחווה ביקורת על כך. ביטחון עצמי קשור למוכנות שלנו להכיר בכך שאנו לא תמיד יודעים את הכל ולהיות מוכנים ללמוד מאחרים ולהכיר תודה על הניתן לנו.

כדי להתנסות בתחומים חדשים צריך להיות עם ביטחון עצמי
אנשים עם ביטחון עצמי נמוך נוטים ליפול לסגנון חשיבה של "ברגע שיהיה לי ביטחון עצמי אוכל לדבר מול קהל", "כשיהיה לי ביטחון עצמי אצא להכיר אנשים" או "כשיהיה לי ביטחון עצמי אבקש העלאה". תבנית החשיבה היא "כשיהיה לי ביטחון עצמי, אז….". כאילו הביטחון העצמי הגבוהה צריך להגיע לפני ההתנסות עצמה. הסכנה בטעות חשיבה זו היא שהאדם יכול לחכות ולחכות אבל לא לעשות את הצעדים הנדרשים כדי ליצור הצלחה. במציאות סדר הבנייה הוא הפוך – קודם אנו מתנסים, לפעמים מצליחים לפעמים פחות, לומדים מטעויות, משכללים את היכולות, מתחילים להרגיש יותר ויותר נוח בסיטואציות שונות – וכל אלו בונים לאט, לאט את הביטחון העצמי שלנו. דווקא המוכנות שלנו להתנסות ולאזור כוחות היא זו שבונה את תחושת המסוגלות והביטחון העצמי.

כישלון ירסק את הביטחון העצמי שלי
אז זהו שלא. חשיבה מהסגנון הזה תוביל אותנו לתקיעות של ממש וחוסר מוכנות לצאת מאזור הנוחות. זה ההפך מבניית ביטחון עצמי. אם נלמד כיצד לקבל מכל חוויה, אם נבין שכישלון הוא חלק טבעי מתהליך למידה (יותר מכך – זו הזדמנות נהדרת ללמידה), אם נשכיל לקבל את העובדה שכולנו נכשלים לפעמים וזה רק הופך אותנו לאנושיים – תרגול זה ישפר לנו את הביטחון העצמי.

אם אתם מרגישים שאתם מתמודדים עם ביטחון עצמי נמוך ושאתם זקוקים להכוונה והדרכה כדי לצלוח את הקושי תדעו שאתם לא לבד. אתם מוזמנים ליצור קשר עם ד"ר ענבר כהן ולהתחיל תהליך עבודה משותף כדי להרים את הביטחון העצמי וליצור חיים בהם אתם מגישים את הפוטנציאל הקיים בכם. העבודה עם ד"ר ענבר כהן היא ממוקדת, מהירה ומובילה לתוצאות. העבודה תמיד מתמקדת בכוחות הקיימים בכל אחד מאיתנו ובהעצמה אישית.
לקבלת פרטים ולבדיקת התאמה אתם מוזמנים לצלצל לטלפון שמספרו 052-6909091 או להשאיר את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם.

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

עקבו אחרי:
עוד עמודים בנושא:

גם מסע של אלף מיילים מתחיל בצעד אחד קטן....

דילוג לתוכן