איך לשפר ביטחון עצמי?

שיתוף המאמר:

דימוי עצמי, ביטחון עצמי וקבלה עצמית הם נושאים כל כך מוכרים וכל כך קרובים לכולנו. כולנו יודעים שכדי להצליח בחיים, בין אם זה בזוגיות, בקריירה או בחיים החברתיים, כדאי מאוד שנאהב את עצמו, נאמין בעצמנו ונתפוס את עצמנו כאנשים ראויים להצלחה, אהבה, שלווה ואיכות חיים.
עדיין, עבור רבים מאיתנו זו עבודת חיים. אנו חיים בחברה הישגית, חומרית, שיפוטית, המעודדת השוואה ותחרותיות. בחברה שכזו, אנשים שאימצו, מסיבה זו או אחרת, דיבור פנימי ביקורתי ונוקשה עלולים להתמודד עם ביטחון עצמי נמוך אשר ישפיע על תפקודם בכל תחומי החיים: חוסר ביטחון עצמי בדייטים, ביטחון עצמי נמוך בזוגיות, דימוי עצמי נמוך, חוסר ביטחון עצמי בעבודה ועד כדי התקפי חרדה, חרדה חברתית, דיכאון, כניסה למערכת יחסים הרסנית, קשר זוגי עם מכור ועוד.

לכן, אם זיהיתם שאתם מתמודדים עם חוסר ביטחון עצמי כדאי מאוד לפנות זמן ואנרגיה כדי לטפל בכך.
הבשורה הטובה היא שבהחלט אפשר לשפר ביטחון עצמי!
במאמר זה נציג דרכים להעלאת הביטחון העצמי, אלו הן דרכים מצוינות שאתם יכולים לתרגל עם עצמכם כבר עכשיו.

אם אתם מרגישים שאתם חוזרים שוב ושוב לדפוסי העבר אתם מוזמנים ליצור קשר עם ד"ר ענבר כהן כדי להתחיל תהליך של עבודה משותפת לשיפור הביטחון העצמי.
לקביעת פגישה צלצל לטלפון שמספרו: 052-6909091 או השאירו פרטים בטבלה שבתחתית הדף ונחזור אליכם בהקדם.

איך לשפר ביטחון עצמי? ד"ר ענבר כהן מטפלת בביטחון עצמי נמוך ודימוי עצמי נמוך

שיפור דימוי עצמי מתחיל בלקיחת אחריות

הצעד הראשון בכל תהליך של שינוי הוא לקיחת אחריות. נכון, אנחנו תוצר של ילדותנו: של המשפחה שלנו, של החברה שגדלנו בה, של התרבות אליה השתייכנו. אנחנו תוצר של חוויות החיים שלנו – לא את כל אירועי החיים אנו בחרנו ועדיין הם השפיעו עלינו. לא תמיד אנחנו יכולים לשנות את החברה בה אנו חיים ואת הסביבה אליה אנחנו נחשפים.

ו- בכל זאת, מגיע גיל בחיים שאדם יכול להחליט שכל אלו אינם גזירת גורל. יש לנו יכולת לבחור לשנות את האופן בו אנו תופסים את עצמנו, את האופן בו אנו מתייחסים לעצמנו, את האופן בו את אנחנו מרשים שיתייחסו אלינו ואיך שאנו מתייחסים לעצמנו.
מגיל הבגרות זה ל-ג-מ-ר-י בשליטתנו. אפילו שלא יכלנו לקבוע את העבר, אנחנו בהחלט יכולים להשפיע ולעצב את ההווה.

כל תהליך של שינוי, בטח ובטח בתחום של שיפור הדימוי עצמי והעלאת הביטחון העצמי, צריך להתחיל בלקיחת אחריות על הווה ומתוך כך, עד כמה שניתן, על העתיד.
הכוונה בלקיחת אחריות היא להחליט שאנחנו אחראים על האופן בו אנו תופסים את עצמנו ושאנו יכולים ללמוד לעשות אחרת. לקרוא בנושא, לתרגל, להתנסות, ליפול ולקום.

תרגילים לשיפור ביטחון עצמי

* התרגילים המוצגים במאמר זה אינם מחליפים טיפול עם איש מקצוע. הם כאן לתרשמותכם ולהתחלת עבודה עצמית בלבד.

 • משפרים את הביטחון העצמי – לטפח דיבור אוהב ומעודד
  לכולנו יש דיבור עצמי פנימי. אלו הם הדברים שאנחנו אומרים לעצמנו על עצמנו.
  שימו לב לדבר הפנימי שלכם – עד כמה הוא אוהב ונחמד כלפיי עצמכם? מה התדירות שבה אתם "יורדים" על עצמכם? קשים עם עצמכם? מבקרים את עצמכם?
  טיב הדיבור הפנימי הוא זה שיקבע את הרגשות שאתם מרגישים כלפיי עצמכם. עד כמה אתם חשים בושה? אשמה? אכזבה עצמית? עד כמה אתם מקבלים את עצמכם? מעריכים ואוהבים את עצמכם?

  אנשים שמתמודדים עם חוסר ביטחון עצמי ודימוי עצמי נמוך מתמודדים עם "מבקר פנימי" פעיל במיוחד. רב הדיבור הפנימי הוא שיפוטי, מחמיר ומנמיך. לכן היכולת לזהות את "המבקר הפנימי" ולהחליף אותו בדיבור פנימי מעודד ואוהב הוא קריטי בתהליך שיפור הביטחון העצמי.

  תזכורת! מחשבות זה לא מציאות. אנחנו יכולים לבחור להאמין להן או לא. אנחנו יכולים לבחור מחשבות ש"מרימות" אותנו, מעודדות אותנו, מזינות אותנו ומשמחות אותנו. הרי אנחנו מאוד נחמדים לאחרים. זה בא לנו בטבעיות.
  דמיינו מה הייתם אומרים לחבר שהיה מספר לכם על ההתמודדות שלו עם ביטחון עצמי נמוך? כיצד הייתם מעודדים אותו? כיצד הייתם משפרים לו את מצב הרוח?
  הרי אם מגיע אליכם חבר בצרה – מיד תמצאו את המילים לנחם אותו, לעודד אותו ולחבר אותו לכוחות הקיימים בו. לעומת זאת,כלפיי עצמנו, כשאנו בצרה או כשאנו נכשלים, הדיבור האוטומטי עלול להיות מאשים, כועס ומאכזב.

  היכולת שלנו להיות נחמדים לעצמנו, בדיוק כפי שאנו נחמדים ליקרים לנו, מכונה "חמלה עצמית". חמלה עצמית היא מיומנות נלמדת של דיבור פנימי מעודד ואוהב. זוהי התייחסות לעצמנו בצורה נעימה, רכה וחומלת. עבור רובינו זה שיעור של חיים שלמים.

 • משפרים את הביטחון העצמי – להימנע מהשוואות
  כל כך הרבה נחקר ונלמד על הנזקים של חשיבה השוואתית. כשאנחנו משווים את עצמנו לאחרים, לפעמים נמצא את עצמנו בצד העליון והמנצח אבל, וזה בלתי נמנע, לפעמים נהיה בצד התחתון של המשוואה. בצד של "הפחות". אין גבול להשוואה ואין גבול לתחושה הרעה שזה יכול לגרום לנו.

  במקום לעסוק בהשוואות, נסו להגיד לעצמכם "הם אחרים ממני. לכל אחד יש חוויות חיים אחרות". "כל אחד וההתנסות שלו". השוו את עצמכם לעצמכם – את ההתקדמות שלכם ביחס למטרות שלכם. את ההתקדמות שלכם ביחס למקום בו הייתם בעבר.

 • משפרים את הביטחון העצמי – להתחבר לעצמכם
  הרבה פעמים אנשים עם ביטחון עצמי נמוך נוטים לוותר על עצמם ועל מה שחשוב להם. לשים את צרכיי הזולת לפניי צורכיהם. יותר מכך – פעמים רבות, אנשים עם ביטחון עצמי נמוך, מאמצים (בצורה לא מודעת) את המטרות של האחר, הערכים של האחר והרצונות של האחר.

  עכשיו זה הזמן לעצור ולהתחבר לעצמכם. לברר עם עצמכם – מה המטרות שלכם? מה הערכים שלכם? מה הדברים שחשובים לכם בחיים? כיצד אתם רוצים להרגיש? כיצד אתם רוצים להתייחס לעצמכם? כיצד אתם רוצים שאחרים יתייחסו אליכם?
  קחו זמן עם עצמכם. לבד. בשקט. עדיף לכתוב. להרהר. להתחבר. לנשום. ענו על השאלות מתוך תשומת לב ומחשבה.

 • משפרים את הביטחון העצמי – לסלוח לעצמכם
  לקבל מעומק הלב את העובדה שכולנו טועים. אף אחד לא מושלם.קבלו את הפגמים הקיימים בכם, מתוך ההבנה בסיסית, שאחד המאפיינים של המין האנושי הוא חוסר מושלמות. להיות אדם שלם (ולא מושלם!) הוא לדעת לקבל את עצמכם בצורה שלמה – עם המעלות ועם החסרונות שבכם. לדעת לקבל את טעויות העבר, לקבל את הלמידות מהן, לעבד את הרגשות ולשחרר את מה שכבר מכביד ולא תורם.
 • משפרים את הביטחון העצמי – לפתח מערכות תמיכה
  ממצא שחוזר על עצמו כמעט בכל המחקרים הוא התרומה הגדולה של רשתות תמיכה לאיכות חיים של האדם. חברים, משפחה, המטפל שלכם – כל אלו יכולים לעזור לכם להתמודד כאשר אתם מרגישים שהדרך קשה.
  דווקא בתקופה שכל כך קל לשמור על קשרים רק בוואטסאפ וברשתות החברתיות – מאוד חשוב למצוא זמן כדי לפתח קשרים בין אישיים משמעותיים בעולם האמיתי. קבעו להיפגש עם חברים, צאו למקומות ביחד, דברו בטלפון, הצטרפו לפעילויות בהן ניתן לרכוש חברים חדשים.
 • משפרים את הביטחון העצמי – לפתח את עצמכם
  יציקת תוכן לחיים ותחושת התפתחות וצמיחה תמלא אתכם באנרגיה חיובית, בתחושת מסוגלות, ומתוך כך תעלו את הביטחון העצמי.

  באיזה כיוון לפתח את עצמכם?
  זה מאוד תלוי בתחומיי העניין שלכם ובדברים שמעניקים לכם תחושת מלאות ואנרגיה. אחד יכול להתעניין בעולם האקדמאי, אחר בטיולי ארץ ישראל ושלישי בעולם הרוח והנפש. כאשר אנחנו מעשירים את העולם הפנימי, אנחנו נחשפים לחוויות חדשות, נפתחים למעגלים חברתיים חדשים, אנחנו גדלים ומרגשים טוב יותר כלפיי עצמנו.

 • משפרים את הביטחון העצמי – Self-Care
  כבר כתבנו שאנשים עם ביטחון עצמי נמוך נוטים לשים את צרכי הזולת לפני הצרכים שלהם. לדחות את עצמם לשלב מאוחר יותר, שאף פעם לא מגיע.
  התרגול כאן הוא הכיוון ההפוך – השקיעו זמן ואנרגיה בטיפוח עצמי: הליכה, קריאת ספר, שינה טובה, תזונה בריאה, לימודים, פיתוח חיים חברתיים, תחביבים. כל אלו יחזקו אצלכם את התחושה שאתם ראויים לטוב. אתם זכאים לטוב. זה הזמן שלכם לפתח את המיומנות להיות קשובים לצרכים שלכם ולתעדף אותם במקום גבוהה בחיי היומיום שלכם.
 • משפרים את הביטחון העצמי – אתגרו את עצמכם
  הציבו לעצמכם יעדים קטנים והשיגו אותם. צאו מידי פעם מאזור הנוחות שלכם כדי להתנסות בהתנהגויות חדשות ובחוויות חדשות. בכל פעם שתוכיחו לעצמכם שאתם מתקדמים, תגדילו את תחושת המסוגלות העצמית ותשקמו את ההערכה העצמית שלכם. עשו זאת בצעדים קטנים. תחגגו את עצמכם בכל פעם שאתם מתקדמים עוד צעד בדרך.

אלו הם עצות שעשויות להועיל מאוד ולאפשר לכם להתחיל עבודה עצמית. עדיין, אם אתם מרגישים שהנושא עימו אתם מתמודדים עמוק יותר ועיקש יותר, כדאי מאוד לפנות לעבודה משותפת עם איש מקצוע.
אתם מוזמנים לתאם פגישה בקליניקה של ד"ר ענבר כהן המטפלת בביטחון עצמי נמוך ודימוי עצמי נמוך. העבודה המשותפת, התמיכה והידע המקצועי יהפכו את התהליך לפשוט יותר ומהיר יותר. המפגשים הינם פרונטליים או דרך אונליין בשיחות וידאו.
צלצלו עוד היום לטלפון מספר: 052-6909091 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם.

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

עקבו אחרי:
עוד עמודים בנושא:

גם מסע של אלף מיילים מתחיל בצעד אחד קטן....

דילוג לתוכן