טיפול בכעסים

שיתוף המאמר:

ברמה הכי פשוטה כולנו יודעים מהו כעס כי ברמה זו או אחרת, כולנו חווינו כעס. כעס הוא רגש חשוב מאוד כי שהוא מאותת לנו שמשהו לא בסדר – מישהו הפר את הערכים שלנו, הציפיות שלנו לא מומשו או שעלתה נקודה רגשית עמוקה בתוכנו שהפעילה את מנגנון הכעס שלנו. זהו רגש טבעי ופונקציונאלי.
כאשר מנהלים את הכעס בצורה מתונה, בונה ולא עוינת, הוא מאפשר לנו להציף קשיים, לשמור על הגבולות שלנו, לקדם מטרות ולפתור בעיות.

הבעיה מתחילה כשהכעס יוצא משליטה והופך להרסני עבורנו ועבור הסובבים אותנו. כעס לא מווסת עלול לגרום לבעיות – בעיות בזוגיות, בעיות ביחסים עם חברים, בעיות במקום העבודה ובעיות בריאות.
כעס עלול, בין היתר, להוביל לפגיעה במערכות היחסים שחשובות לכם, לדפוסי התנהגות הרסניים בהורות, למחלות קרדיווסקולריות (לב וכלי דם), לביטחון עצמי נמוך ולתחושת כישלון ואכזבה עצמית. אנשים עם רמה גבוהה של כעס מדווחים על רמה גבוהה יותר של תחושות ייאוש, עצבות ומרמור.

באופן אינטואיטיבי יש לנו תחושה שהכעס גורם לקול שלנו להישמע, שאנו נלחמים על הדברים שחשובים לנו ובמידה מסוימת יש אמת בדבר. כעס, ברמה מסוימת הוא בהחלט רגש שתורם להישרדות שלנו. עם זאת, לאור התוצאות הקשות שעלולות להיות לביטוי לא בריא של כעס, חשוב מאוד ללמוד איך לשלוט בכעסים ואיך לבטא אותם נכון ובריא.

טיפול בכעסים - ד"ר ענבר כהן מטפלת בכעסים והתקפי זעם

דרכים להביע כעס

הבעת הכעס – הדרך הטובה ביותר להביע כעס היא באסרטיביות (להבדיל מאגרסיביות) – עליך להיות ברור, ראשית עם עצמך, מה הצרכים שלך ואיך להשיגם בלי לפגוע באחר. המשמעות היא לכבד את הצרכים שלך ואת הצרכים של הזולת.

הדחקת הכעס – בהדחקת הכעס האדם מנסה להחזיק את הכעס בפנים, לא לחשוב עליו ובמקום זה להתמקד בדברים אחרים, בשאיפה מועילים ומשמחים יותר. הבעיה בסוג זה של התמודדות היא שאם לא מתייחסים לגורמים שהובילו לכעס הוא עלול להתפרץ בזמנים ובכיוונים לא רצויים (כלפי עצמך או כלפי אחרים). הדחקת הכעס עלולה להוביל גם לביטוי הכעס בצורה לא בריאה, כגון התנהגות פאסיבית – אגרסיבית, ציניות, עוינות.

כעס מוחצן – כעס מוחצן יכול להתבטא במגוון דרכים: אגרסיביות, עויינות, התקפי זעם, צעקות, איומים, או כל התנהגות שפוגעת באדם ו/או בסביבתו.

מי צריך ללמוד ניהול כעסים?

יש אנשים שנוטים לכעוס ולהתעצבן יותר מאחרים – הם כועסים מהר יותר ורמת הכעס שלהם נוטה להיות יותר גבוהה ואינטנסיבית יותר ביחס לאדם הממוצע. שוב, כפי שכתבנו, כעס אינו תמיד דבר מוחצן. יש אנשים שלמרות שהם נוטים לכעוס ולהתעצבן הם לא צועקים או מביעים אותו. במקום זה, הם זועפים, מחמיצים פנים ועצבניים.

הסיבה לכך שחלק מהאנשים ממהרים לכעוס יותר מאחרים אינה ידועה עדיין.
ישנם גורמים שונים הנחשדים כמשפעים על הנטייה לכעוס: גורמים גנטיים, גורמים פיזיולוגים וגורמים חברתיים–תרבותיים שונים. אסכולות פסיכולוגיות שונות מציעות הסברים מגוונים לתופעה: ישנה סברה כי רקע משפחתי משחק תפקיד – אנשים שמבטאים את כעסם בצורה לא בריאה, מגיעים לעיתים ממשפחות בהם קיים קושי להביע רגשות או קושי לווסת רגשות. הסבר נוסף הוא שאנשים שנוטים לכעוס יותר מאחרים הם בעלי סף תסכול נמוך. אצל אנשים כאלה היכולת להכיל תסכול נמוכה – הם מרגישים שהם לא אמורים להתמודד עם אי נוחות, טרדות וקשיים ולכן הם מתפרצים כאשר נאלצים להתמודד עם חוויות אלו.

כך או כך, תהיה הסיבה אשר תהיה, מגיע שלב בחיי האדם שעליו לקחת את האחריות בידיים. סיבות (ותירוצים) תמיד קיימות. להישאר עם הסיבות משאיר את האדם במקום תקוע מאוד וללא התקדמות. הדבר הנכון לעשות, במקום לשקוע בתירוצים, הוא להתרומם מעל הקושי ולקחת שליטה מחודשת על עולמכם הרגשי ועל חייכם – במיוחד בבעיה של התקף זעם וקושי בניהול כעסים – זוהי בעיה שעלולה להוביל לפגיעה קשה בכם, בבריאותכם, בקשרים הבינאישיים שבחייכם ובהתקדמות המקצועית.

אם רמות הכעס עמן אתם מתמודדים גבוהות מאוד, אם ישנם התקפי זעם או התפרצויות אגרסיביות, אם ההתנהגויות הקשורות בכעס פוגעות בכם או בסביבתכם כדאי לפנות לאיש מקצוע בהקדם ולהיכנס לתהליך עבודה ושינוי.

אם אתם מרגישים שהכעס שלכם יצא מכלל שליטה ואתם מוכנים להתחיל תהליך של עבודה ושינוי, אתם מוזמנים לקבל פרטים ולתאם פגישה ראשונה אצל ד"ר ענבר כהן. צלצלו לטלפון מספר: 052-6909091 או השאירו פרטים בטבלה שבתחתית הדף ונחזור אליכם בהקדם. המפגשים פרונטליים או דרך הזום ובהתאמה אישית לכל מטופל ומטופלת.

על הטיפול בכעסים

המטרה של טיפול בכעסים אינה לגרום לכם לא לכעוס יותר לעולם או להפנים את רגשותיכם. כעס הוא רגש טבעי ומדי פעם הוא יעלה. אצל כולנו. השאלה היא כיצד תגיבו בפעם הבאה שהוא יעלה?

בגדול ניתן להגיד שקיימות שתי מטרות מרכזיות ניהול כעסים: האחת היא הורדת רמת הכעסים ותדירות הופעתם, והשנייה היא ללמוד כיצד לבטא באופן יעיל ונכון את הנושאים שבאמת חשובים לכם.

  • תלמדו לזהות כיצד הכעס מרגיש בגוף ומהם הביטויים הגופניים שלכם לכעס (לדוגמא, דופק מהיר, תחושת מתח והינעלות הלסתות, תחושה של אדרנלין רץ בגוף, חום בפנים). תלמדו כיצד לווסת את העוררות הפיזית הזו.
  • תתזהו את הסימנים המצביעים אצלכם על הכניסה "לנתיב הכעס" – מהם ה"טריגרים" הפנימיים והחיצוניים שמובילים אתכם לאבד שליטה ולהביע את הכעס בצורה אגרסיבית.
  • תחשפו את המחשבות שמגבירות את הכעס, התנהגויות שמגבירות את הכעס ובמקביל כיצד ניתן לשנות אותם. 

 

חשוב לדעת שכל רגש נושא בתוכו מסר אלינו. זו צורה של הלא מודע לתקשר איתנו. לכן אם אתם מתמודדים עם הרבה כעסים בחייכם חשוב להבין איזה מידע קיים שם עבורכם – על מה אתם כועסים? מה "הקפיץ" אתכם שם בפנים? איזה מידע הכעס מנסה למסור לכם וכיצד ניתן לבטא ולהשיג את הצרכים שלכם בצורה בריאה ומיטיבה לכם ולסביבתכם. 

 

טיפול בכעסים - ד"ר ענבר כהן

בקליניקה של ד"ר ענבר כהן, נלמד ונתרגל כיצד "לרדת מהטייס האוטומטי" – כיצד לצאת מנתיב הכעס ולעלות על נתיב בונה יותר: שינוי הדיבור הפנימי, תרגול טכניקות הירגעות ואיזון, כלים לפתרון בעיות, כלים ללקיחת צעד אחורה במטרה לרכוש שליטה אמיתית על המצב – הפעם ממקום שיוביל לניהול חיובי ויעיל יותר של הסיטואציה.

לעיתים הכעסים יושבים על פגיעות מהעבר. במקרה שכזה יש חשיבות לתת מקום בטיפול לריפוי פצעי העבר.
חשוב להבין שכל טיפול הוא מסע אישי של אדם. אין מסע של אחד דומה למסע של אחר. כל מסע עובר בשבילים שונים המותאמים לאתגרים עמם אתם מתמודדים בחייכם, לכוחות ולמשאבים שברשותו ולמערכת חייו הרחבה.

אם זיהיתם שקיימת אצלכם בעיה בהתמודדות עם כעסים, אתם מוזמנים להתחיל תהליך שינוי עם ד"ר ענבר כהן. בתהליך טיפולי יישומי וממוקד תקבלו כלים שיעזרו לכם להתמודד עם הכעסים בצורה בריאה ויעילה. לשיחת טלפון ראשונית ותאום פגישה צלצלו לטלפון מספר: 052-6909091 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם.

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

דילוג לתוכן