טיפול בחרדת נהיגה

שיתוף המאמר:

מהי חרדת נהיגה?
חרדת נהיגה היא מצב בו האדם מרגיש פחד ותחושת מצוקה מהאפשרות לנהוג ברכב באופן כללי או בסיטואציות ספציפיות (לדוגמא, בכביש מהיר, מחוץ לעיר, בשעות הלילה). כיוון שנהיגה ברכב מאפשרת לנו מגוון של אפשרויות, עצמאות וחופש, חוסר היכולת לנהוג עלול להוביל לפגיעה משמעותית באיכות החיים.

חשוב לדעת שנהיגה אינה הפרעה מוכרת בספר האבחנות האמריקאי (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders – DSM5) ולמרות זאת, בשטח יותר ויותר אנשי מקצוע מדווחים שהם נתקלים בתופעה זו.

המרכיבים להופעת חרדת נהיגה

מרכיב פיזיולוגי –
לחרדה יש מרכיב פיזיולוגי. ככל שמתקרב הזמן בו צריך לנהוג עלולים להופיע תסמינים של לחץ בחזה, דפיקות לב, תחושת מחנק, סחרחורת, בחילה, הזעה, קשיי נשימה.

מרכיב רגשי –
תחושת פחד עוצמתי. תחושת מצוקה. התקפי חרדה. תחושת חוסר אונים. תחושת בושה.

מרכיב מחשבתי –
נכון, יש מידה מסוימת של סכנה בנהיגה. אנחנו עדים לכך בכתבות המתפרסמות בעיתונים ובסטטיסטיקות של תאונות הדרכים המתפרסמות מעת לעת. עדיין – רובינו נוהגים ורובינו נגיע הביתה בשלום. מבחינה זו, עוצמת הפחד שהאדם החרד חווה אינה בהלימה לאיום הממשי והיא נובעת מסגנון החשיבה של האדם. מיקוד תשומת הלב על סכנות, קשיים ובלת"מים שעלולים להתרחש בנסיעה הם אלו שמגבירים את עוצמת הפחד.

מרכיב התנהגותי –
כתוצאה מהפחדים והמחשבות הבלתי פוסקות, האדם משתדל להימנע מנהיגה באופן כללי או מהמצבים הספציפיים מהם הוא חושש (כמו נהיגה למרחקים ארוכים, נהיגה לבד, נהיגה מחוץ לעיר, נהיגה במזג האוויר סוער, נהיגה בלילה). אפשרות נוספת הוא אימוץ של התנהגויות שאמורות לספק ביטחון בזמן הנהיגה כמו נסיעה רק בנתיב אחד (כדי להימנע לצאת מעקיפות), נהיגה איטית או נהיגה רק בשעות היום. למרות שהרצון הוא שההתנהגות תייצר הגנה, לאורך זמן התנהגות הימנעותית זו מקבעת את החרדה ומייצרת מגבלות על החיים.

טיפול בחרדת נהיגה, ד"ר ענבר כהן מטפלת בהתמודדות עם בחרדות, התקפי חרדה

טיפול בחרדת נהיגה - ד"ר ענבר כהן

בקליניקה של ד"ר ענבר כהן, תמצאו פתרונות טיפוליים לחרדות מסוגים שונים וביניהם טיפול בחרדת נהיגה.
בפגישה הראשונה נגלה כיצד הפרעת החרדה מופיעה בחייכם – מתי חרדת הנהיגה התחילה, מה גורם לה לגדול ומה מקטין אותה? איך היא מרגישה בגוף? האם יש פעמים שהצלחתם להתגבר עליה, ואם כן – מה עזר?

לאחר מכן, נעסוק בשינוי דפוסי החשיבה שהובילו להתפתחות החרדה ולביסוסה וברכישת מיומנויות לויסות רגשי. מבחינה קוגנטיבית – זיהוי מחשבות קטסטרופליות, מגבילות ופסימיות והחלפתם במחשבות מועילות ומקדמות. לעיתים מתגלה קושי להתמודד עם תחושת חוסר ודאות, תחושת איבוד שליטה, תחושת חוסר אונים או פגיעות. גם כאן, יש לגלות מה השורש שנמצא בבסיס חששות אלו ולתת לו מענה.

במקביל, כיוון שחלק ממרכיב החרדה הוא הפחד מלהרגיש את הפחד עצמו, נתרגל רכישה של מיומנויות לוויסות החרדה. למה חשוב לדעת לווסת ולהכיל חרדה? כי פחד הוא חלק טבעי ממנעד הרגשות שאנו אמורים להתמודד עימם. חלק מלהיות אדם שלם ומתפקד היא היכולת שלנו לחוות את כל מנעד הרגשות. היכולת להמשיך בחיינו למרות הקשיים והפחדים והיכולת שלנו לווסת ולהכיל אותם היא תנאי הכרחי לקיום איכות חיים ושלוות נפש. זיהוי התסמינים הפיזיולוגיים של החרדה ותרגול כיצד להתמודד עימם, שימוש בטכניקות של נשימה, טכניקות הרפיה, דמיון מודרך ומיינדפולנס גם יאפשרו רכישה של מיומנויות ויסות רגשי.

אין צורך להתמודד עם חרדת נהיגה לבד. לחרדת נהיגה ניתן לתת מענה וחבל על כל רגע של סבל מיותר. ד"ר ענבר כהן בעלת ניסיון רב בטיפול בחרדות, כולל טיפול בחרדת נהיגה, טיפול בחרדה ממחלות, טיפול בחרדה בהריון, טיפול בחרדה חברתית ועוד. הטיפולים הינם ממוקדים לטווח קצר ועם תוצאות טובות ומשנות חיים לטובה. המפגשים הינם פרונטליים או דרך הזום בנוחות בביתכם. התקשרו לטלפון מספר: 052-6909091 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם.

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

דילוג לתוכן