טיפול בחרדה ממחלות

שיתוף המאמר:

חרדה ממחלות, או בשמה המקצועי – חרדת בריאות, היא הפרעה בה האדם מתמודד עם דאגה מופרזת לגבי מצבו הבריאותי. קיים עיסוק אובססיבי עם מיחושים ותופעות פיזיולוגיות, הגם שגרתיות וטבעיות. הרגעה מרופא שהכל תקין ואין כל מחלה באופק לא מספקת לאדם מנוח. מה אם הרופא טעה? מה אם הבדיקה לא מהימנה? מה אם התחיל משהו אחר? כל אלו מנקרים במחשבתו של האדם החרד ולא נותנים לו שלוות נפש.

תסמינים של חרדת בריאות כוללים התעסקות בלתי פוסקת בתחושות הגוף ומתן פרשנות קטסטרופלית לתופעות פיזיולוגיות שונות. קיימת פנייה לבדיקות רפואיות שונות וחוסר התרצות לאחר קבלת התשובה. ישנו חשש בלתי פוסק ממחלות לא מאובחנות, מתוצאות בדיקה לא מהימנות, ומטעות בפרשנות של הרופאים. קיימת התעסקות רבה בנושאי בריאות וחולי והפחד מהידבקות במחלות עלול להוביל להימנעות ממקומות ומסיטואציות שונות. כל אלו מובילים לפגיעה בשגרת החיים ובאיכות החיים של האדם ושל משפחתו.

לעיתים לאדם שמתמודד עם חרדת בריאות יש התנגדות להגיע לטיפול. אחד המכשולים לפנייה לטיפול נפשי הוא הקושי של האדם לקבל שהוא מתמודד עם הפרעה נפשית ולא עם מחלה פיזית. מכשול זה הוא בעיה של ממש כיוון שטיפול נפשי יכול לתת מענה טוב מאוד לחרדה ממחלות.

איך מתחילים טיפול בחרדת בריאות?

הצעד הראשון – הצעד הראשון והחכם לעשות הוא לפנות לבירור רפואי מקיף. לא ניתן לדבר על חרדת בריאות ללא שלילה מוקדמת של מחלות אפשריות. לאחר שלילת מחלה פיזית, מומלץ לשתף את הרופא המטפל בטרדותיכם ולשקול ביחד המשך דרכי טיפול.

הצעד השני – מיצאו איש מקצוע שמרגיש לכם נוח ונעים לעבוד איתו ושאתם בוטחים ברמת המקצועיות שלו. לכאורה נשמע שההמלצה למצוא איש מקצוע שמתאים לכם טריוויאלית אבל מחקרים מראים שהגורם המשמעותי ביותר להצלחת טיפול הוא הקשר בין המטפל למטופל. לכן פנו לכם זמן כדי לקרוא על המטפלים השונים – באיזה שיטות הם עובדים? מהי השכלתם? האם מיקום הקליניקה נוח וזמין לכם? אולי אתם מעדיפים טיפול נפשי אונליין כדי לחסוך זמן והטרחה שבנסיעה? קיימו שיחת טלפון עם המטפל. האם הדברים שנאמרים הגיוניים לכם? האם אתם מרגישים חיבור אליו? במילים אחרות, תזכרו שאתם הלקוח והבטיחו את התנאים המיטביים להצלחת הטיפול.

טיפול בחרדה ממחלות, ד"ר ענבר כהן מטפלת בחרדות מסוגים שונים והתקפי חרדה

טיפול בחרדה ממחלות - ד"ר ענבר כהן

טיפול בחרדות עם ד"ר ענבר כהן משלב טכניקות מעולמות תוכן שונים במטרה ליצור שינוי ממוקד, מהיר ויעיל שנשמר לאורך זמן. לעיתים השלב הראשון הוא פסיכו-חינוכי כלומר מתן ידע על ההפרעה. זהו שלב חשוב מאוד כיוון שבחרדת בריאות האדם חרד בעיקר לבריאותו הפיזית ומתקשה לקשר את המצוקה דווקא לעולם הנפש. הבנה של ההפרעה הנפשית והמנגנון בה היא פועלת תגביר את שיתוף הפעולה וההתמדה בטיפול. שני מרכיבים שהם קריטיים בהצלחת התהליך.

כיוון שהרבה מהמצוקה בחרדה ממחלות נובעת ממתן פרשנות שגויה לחוויות גופניות נורמליות, נגלה ביחד מהם דפוסי החשיבה שמובילים לתחושה של חולי ומצוקה ונלמד כיצד לערער על אמיתיותן ולאמץ דרכי חשיבה אדפטיביות יותר. שינוי המחשבות והיחס למחשבות יצור שיפור כמעט מידיי במצב הרגשי.

באמצעות טכניקות מגישת הטיפול ACT והטיפול הנרטיבי נלמד כיצד המחשבות נעות בתודעה שלנו וכיצד ליצור היפרדות ביננו לבינן. הרי בסופו של דבר איננו רק המחשבות שלנו. אנחנו הרבה, הרבה יותר מכך. נתרגל כיצד לא להישאב לעולם המחשבות הקטסטרופליות וגם לא להישאב למצוקה הרגשית. נלמד להקטין את האחיזה של כל אלו ולאפשר חיים מלאי הגשמה מתוך חיבור לערכים ולדברים שחשובים לנו באמת בחיים. זהו מקום של המחויבות שלנו לחיינו כפי שאנו רוצים אותם.

באמצעות שימוש בטכניקות של NLP נשנה את מרכיבי הייצוגים הפנימיים של חולי ובריאות. עבודה עם טכניקות אלו יעזרו לשינוי להיות מהיר יותר ואוטומטי. NLP מאופיין בעבודה נעימה, מהנה, מעצימה שמייצרת שינוי ברמות העמוקות יותר בתודעה.

אחת השאלות הנשאלות היא מה משך הטיפול בחרדת בריאות?

אנו עוסקים בבני אדם. כל אדם מגיע לטיפול עם רקע שונה, עם רמה שונה של חרדה, עם מערכות תמיכה שונות, עם מבנה אישיות ייחודי לו ועם מורכבות חיים משלו. גם הבשלות לשינוי שונה מאדם לאדם. כתוצאה, קשה להאריך מראש כמה פגישות ידרשו לשינוי.
עדיין, הגישות מתוכן עובדת ד"ר ענבר כהן, הן קצרות טווח. הן מכוונות לעבודה ממוקדת, אפקטיבית וקצרה. יעידו על כך המטופלים הרבים שכבר ליוותה בהצלחה.

באופן כללי, ככל שאדם מוכן לשינוי, מוכן לשתף, להתנסות ולתרגל בין הפגישות את המשימות השונות כך קצב השינוי והריפוי מהירים יותר.
ההמלצה היא להיפגש פעם אחת בשבוע עד להשגת הטבה משמעותית במצב החרדה ובאיכות החיים. לאחר מכן נעבור לפגישה אחת לשבועיים לוודא שאכן השינוי שהושג יציב.

לד"ר ענבר כהן ניסיון רב בטיפול בחרדות. אבני היסוד בעבודה עם ד"ר ענבר כהן, הם עבודה מתוך העצמה, אופטימיות ואמונה גדולה בכוחות ובמשאבים הקיימים בכולנו.
לקביעת פגישה ראשונה צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091 או השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם. המפגשים פרונטליים או דרך הזום ובהתאמה אישית לכל מטופל ומטופלת.

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

דילוג לתוכן