טיפול בחוסר ביטחון עצמי

שיתוף המאמר:

"ראויים עכשיו.
לא אם… לא כש…
אנחנו ראויים לאהבה ושייכות עכשיו. ממש עכשיו. כפי שאנחנו.
ברנה בראון.

המטרה בטיפול בחוסר ביטחון עצמי היא לבנות ביטחון עצמי יציב שנבנה מבפנים. ביטחון עצמי שלא תלוי בחיזוקים חיצוניים או בהישגים. ביטחון עצמי שנשאר איתן גם ברגעים השמחים של החיים וגם בהתמודדויות המורכבות יותר.

הבשורה הטובה שבהחלט ניתן להעלות את הביטחון העצמי. זו לא גזרת גורל. ניתן להתייחס לביטחון עצמי כאל מיומנות נלמדת. העניין החשוב הוא שצריך להיות מוכנים לעבור תהליך מסוים. פרק זמן של עבודה. לא, זה לא צריך לקחת שנים. כן, צריך סבלנות, התמדה ועשייה. אין "גלולת פלא" שלוקחים ולמחרת מתעוררים עם גישה בטוחה ואופטימית לחלוטין. כן, יש עבודה שכשהיא מתבצעת לאורך זמן הביטחון העצמי מתגבש ועולה.

טיפול בחוסר ביטחון עצמי - ד"ר ענבר כהן מטפלת בחוסר ביטחון עצמי ודימוי עצמי נמוך

איך מעלים את הביטחון העצמי?

ראשית, כדי להבין כיצד ניתן להעלות את הביטחון העצמי חשוב להבין קצת את המאפיינים הפסיכולוגיים של ביטחון עצמי נמוך.

בשל גורמים שונים, על פי רוב הקשורים לתקופות מוקדמות בחיים, האדם עיצב הערכה עצמית ירודה כלפי עצמו. הערכה עצמית זו לא חייבת לכלול בתוכה את כל תחומי החיים, אבל ככל שהיא נמוכה יותר וככל שהיא מכלילה בתוכה יותר תחומי חיים, כך הפגיעה בביטחון העצמי עלולה להיות קשה יותר. הערכה זו משפיעה על מערכת האמונות של האדם – כלפי עצמו, כלפי אחרים וכלפי העולם.

מערכת האמונות שמתפתחת סביב ביטחון עצמי נמוך קשורות בדרך כלל לאמונות כגון: "אנחנו חברה תחרותית, אני לא מצליח כמו כולם", "אני פחות…. (רהוט / מצליח / חכם / חברותי) מאחרים", "אין לי מזל". סגנון החשיבה הוא כזה שמפרש אירועים באופן שמקטין את האדם ואת יכולותיו. כאשר הביטחון העצמי נמוך, התפיסה של אתגרי וקשיי החיים היא של מכשולים בלתי ניתנים לצליחה. לדוגמא, קיימת הגדלה של טעויות וכישלונות (שהם אירועים טבעיים בחיים של כולנו) והקטנה ההצלחות. אם האדם הצליח הוא מייחס זאת "למזל או לפוקס" או כאירוע חד פעמי. סגנון החשיבה הוא ביקורתי מאוד. אז נכון, קיימת מודעות עצמית גבוהה אבל היא לא מיטיבה.

כתוצאה ממערכת אמונות זו, סגנון הדיבור הפנימי של האדם כלפי עצמו קשה, שיפוטי, פסימי ומנמיך. זה כמו ללכת עם "מבקר פנימי" בראש, שרק מבקר אותך ומקטין אותך כל פעם.

לכן טיפול בחוסר ביטחון עצמי מתחיל בשינוי סגנון הדיבור הפנימי של אדם כלפי עצמו ומשינוי קווי חשיבה ואמונות שאינן משרתות אותו יותר בחיים.
בצעד הראשון נזהה את סגנון הדיבור הפנימי המבקר והשיפוטי. נזהה את האמונות שהשתרשו אצלך עם השנים, אלו שפוגעות בביטחון העצמי שלך. באמצעות טכניקות שונות נרכך את סגנון הדיבור הפנימי ונבנה מערכת אמונות שתומכת בביטחון העצמי ומשנה את הדימוי העצמי הנמוך. נלמד סגנון דיבור פנימי אוהב, מקבל וחומל וגם נלמד לקבל ולחיות בשלום עם החלקים הפחות חזקים שלנו. הרי בסופו של דבר אף אחד לא מושלם. חלק מההתבגרות בחיים היא לדעת להעריך את החוזקות שלנו ולהכיל ולכבד את הקשיים וההתמודדויות שלנו.

ההפרדה בין האירועים לאמונות שצמחו מתוכן, נעשית, בין היתר, על ידי בדיקה של הפרשנות שהוענקה על ידי האדם לסיפורו, והצעת זוויות נוספות להתבוננות על אותם אירועים. התבוננות זו מאפשרת את ההבנה שישנו סל שלם של פרשנויות אלטרנטיביות לכל נדבך בסיפור ומעבר לכך, כי הדברים הם דינמיים וברי שינוי.
בסופו של דבר, כאשר התובנות מתיישבות ושופכות אור חדש על פני הדברים, באופן טבעי, מחלחלת גם ההבנה, כי בפני כל אדם, ללא תלות ברקע ממנו הגיע, עומדת אפשרות הבחירה בפרשנות מיטיבה יותר וחומלת כלפי עצמו, אשר בתורה תבשיל לכדי אהבה וקבלה עצמית.

כפי שהסברנו רמת הביטחון העצמי שלנו קשורה פעמים רבות לילדות או לאירועי חיים משמעותיים. לכן, במידת הצורך נחזור לעבר ונביא למידות חדשות וריפוי לאותם פצעים ישנים שעיצבו בנו למידות אלו כלפי עצמנו.

התנסויות – במידה והאדם פיתח התנהגות הימנעותית חשוב לתת מקום ללמידות החדשות גם בעולם החיצוני. הצבת מטרות ריאליות וההתמודדות עם השגתן או אי השגתן הם דרך חשובה בבניית ביטחון עצמי. הרי כולנו לעיתים מצליחים ולעיתים לא. בסופו של דבר, ההבדל הוא שאנשים עם ביטחון עצמי גבוהה מפרשים את חוויותיהם באופן מעצים.

טיפול בשיטת NLP להעלאת הביטחון העצמי - ד"ר ענבר כהן

NLP היא גישה שעוסקת באופן בו אנו מייצגים את העולם במוחינו והדרך שבה ניתן להתאים את תפיסת העולם הזו כך שתקל עלינו בחיים ותעזור לנו להפיק את התוצאות הרצויות.
כמו בגישות פסיכולוגיות רבות, גם ב- NLP ההבנה היא שאיכות החיים שלנו (הפיזיים והנפשיים) היא תולדה של הדיבור הפנימי שלנו ושל אופן התקשורת שלנו – קודם עם עצמנו ואחר-כך עם אחרים.
גישה זו מכילה סטים רבים של טכניקות שמטרתן ליצור שינוי בעולם המחשבתי, הרגשי וההתנהגותי של האדם.

לפי גישה זו, מטפל מיומן יכול לנתח ולהבין תהליכי ארגון הנתונים וסגנון החשיבה של האדם הספציפי. באמצעות שיחה ובאמצעות שימוש בטכניקות שונות, ניתן לארגן מחדש את סגנון החשיבה וההתנהגות האוטומטיים, כך שיהיו מועילים ומיטיבים עם האדם. כיום שיטה זו נפוצה מאוד בישראל וברחבי העולם ועושים בה שימוש מטפלים מכל הזרמים ובטיפול בקשת רחבה של מצבים כגון טיפול בהתמכרויות, טיפול בחרדה, מערכות יחסים לא בריאות, ניהול כעסים, וגם בכל הקשור בחוסר ביטחון עצמי ובדימוי עצמי נמוך.

אחת ההנחות הבסיסיות של טיפול בשיטת NLP היא שלכל אדם דרך משלו להבין את העולם ולפרש את העולם. לכל אדם יש "מפה אחרת של העולם". במילים אחרות, כל אחד מאיתנו רואה את העולם דרך המשקפיים המיוחדים שלו, והמשקפיים האלו בנויות מדרכי ארגון נתונים, תפיסה, חשיבה והרגשה. לדוגמא, אדם יכול להיות במפגש חברתי ולהרגיש מובך מהתנהגותו בעוד שהסביבה תעריך את התנהגותו כטבעית, בטוחה ורגועה. דוגמא נוספת, אדם יכול לקבל ציון של 85 במבחן ולהיות גאה מההישג בעוד אדם אחר עלול להתאכזב מציון זהה ולהרגיש כישלון.

אם כן, בטיפול בדימוי עצמי נמוך בשיטת NLP נברר את האופן בו האדם תופס את המציאות וכיצד הוא מייצג אותה בעולמו הפנימי. עצם ההיכרות של האדם עם האופן בו הוא תופס את עולמו יכול לעשות שינוי, שכן האדם מבחין כי מחשבותיו ואמונותיו אינן בהכרח ריאליות ואינן בהכרח משקפות את המציאות. הוא גם רואה כיצד הן פוגעות בהערכתו העצמית, ומקבל מוטיבציה לבנות דרכי חשיבה מועילות ופוריות יותר שיחזקו אותו.
בנוסף, באמצעות שימוש בטכניקות שונות, יוצרים שינוי באופן ייצוג החוויות בעולם הפנימי. המטרה של השימוש בטכניקות הוא להפוך את השינוי למהיר, אוטומטי וקל יותר. כל הטכניקות של NLP הן טכניקות המתבצעות באמצעות שיחה בלבד.

ד"ר ענבר כהן עובדת מזה שנים עם אנשים מכל קשת האוכלוסייה ובשורה ארוכה של אתגרים וקשיים.
לאורך השנים ד"ר ענבר כהן, רכשה וחידדה כלים טיפוליים שונים, כגון NLP וטיפול נרטיבי (ועוד הרבה,הרבה יותר) המשולבים בפגישות, וביכולתם להוביל לשינוי אמיתי וארוך טווח במסגרת טיפול ממוקד וקצר מועד. טיפול בחוסר ביטחון עצמי הוא אחד הנושאים השכיחים שעליהם עובדים בפגישות, בין אם כנושא מרכזי או בנוסף לתחומים אחרים.

אם גם אתם מתמודדים עם ביטחון עצמי ירוד ואתם מעוניינים ליצור שינוי משמעותי, אנו מזמינים אתכם לקליניקה של ד"ר ענבר כהן המטפלת בביטחון עצמי נמוך, חרדות מסוגים שונים, מערכת יחסים הרסניות, ניהול כעסים ועוד. לפרטים נוספים ולשיחת התאמה, צרו קשר בטלפון מספר: 052-6909091 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם. המפגשים פרונטליים או דרך הזום ובהתאמה אישית לכל מטופל ומטופלת.

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

דילוג לתוכן