טיפול בהתקפי זעם

שיתוף המאמר:

"כל אדם שכועס, אם חכם הוא – חוכמתו מסתלקת ממנו, אם נביא הוא – נבואתו מסתלקת ממנו" – מסכת פסחים סו, ב'.


כעס הוא רגש טבעי וחשוב, כמו כל מגוון הרגשות שאנו חווים. כאשר הכעס נחווה בצורה מאוזנת ומידתית הוא מספק לנו מידע חשוב על הערכים, הציפיות וההתמודדות שלפנינו.
הבעיה מתחילה כאשר הכעס נחווה בצורה עוצמתית, לא מאוזנת, לא מווסתת וחסרת שליטה. זהו התקף זעם. למרות שאנו נוטים לחשוב שרק ילדים מתמודדים עם התקפי זעם, ניתן לראות גם התקפי זעם במבוגרים. התקפים פתאומיים של צעקות, הטחת האשמות, קללות, אלימות נגד רכוש או נגד בני אדם הם ביטויים של התקפי זעם במבוגרים. למרות שהתקף הזעם יכול להיות מופנה כלפיי פנים (כלפיי האדם עצמו), לרוב התקף הזעם מופנה לסביבה הקרובה – האשמת אחרים במה שקורה וחוסר לקיחת אחריות אישית על המצב.

לרוב מתחת לזעם קיימת תחושה של תסכול שלא ניתן להכילו. התסכול כל כך רב עד שהוא מתפרץ החוצה. לאחר ההתפרצות, האדם חווה רגיעה מסוימת אבל זוהי רגיעה זמנית בלבד כיוון שלאחר מכן עולות תחושות של חרטה, אשמה ובושה.
למרות שלמתבונן מהצד נראה כאילו האדם לא מסוגל לשלוט בהתנהגויותיו, אם נבדוק לעומק נראה שישנם מקומות בהם האדם כן מצליח להתנהג בצורה מווסתת (כלפי ההורים, במקום העבודה, מול רשויות החוק). אלו המקומות שיש לחזק ולעבוד עימם בטיפול.

חשוב לדעת – לעיתים התקפי זעם עשויים להיות תמרור אזהרה להפרעות אחרות שמתפתחות מתחת לפני השטח: דיכאון, לחצים נפשיים, הפרעות אישיות, מחלות שונות או בתהליכים הקשורים לאלצהיימר.

טיפול בכעסים - ד"ר ענבר כהן מטפלת בכעסים והתקפי זעם

טיפול בהתקפי זעם במבוגרים

בשל פוטנציאל הסכנה בהתקפי זעם במבוגרים טיפול נפשי הינו הכרחי ממש.
התקפי זעם נמצאו קשורים לפגיעה במערכות יחסים, קשיים במקום העבודה, עלייה בלחץ הדם, מחלות לב, סוכרת, כאבים כרוניים ומותשות נפשית. בעוד שהסכנה בהתקפי זעם היא לאדם עצמו, היא אפילו מסוכנת יותר לסביבה – אלימות כלפיי בת-הזוג וכלפי הילדים הם תופעה שאסור להסכים איתה, אפילו לא במעט.

טיפול בהתקפי זעם עוזר לאדם לרכוש את המיומנויות של ניהול וויסות הכעס. זוהי מיומנויות נרכשת שניתנת ללמידה. נלמד מהם הטריגרים שהפעילו את הכעס – מהם הסיטואציות ש"מועדות לפורענות" וכיצד ניתן להימנע מהם או לפעול בהם אחרת.

טיפול בהתקפי זעם - ד"ר ענבר כהן

בקליניקה של ד"ר ענבר כהן המתמחה בטיפול בהתקפי זעם  נזהה דפוסי חשיבה שמובילים להחמרת הכעס. נבדוק את אמיתות דפוסי מחשבה האלו והאם יש צורות מחשיבה יעילות והולמות יותר. נתרגל כיצד ניתן לחוות כעס מבלי להישאב לתוכו או להתנהג אותו.
לעיתים יש צורך ללמוד מיומנויות פתרון בעיות, מיומנויות חברתיות ומיומנות תקשורת.
מבחינה פיזיולוגית נתרגל דרכים להרגיע את העוררת הפיזית של הגוף. כאמור, בכעס וזעם יש מרכיב פיזיולוגי משמעותי. כאשר אנו מתרגלים טכניקות להרפייה, אנו מרגיעים את הגוף ובכך אנו מאותתים למוח שאפשר להירגע – דבר שיקל עליכם לחזור לשיקול הדעת הבריא והמיטיב. לדוגמא, נתרגל נשימה מרגיעה, טכניקות להרפיית הגוף ודימיון מודרך.
כמו בהרבה נושאים, גם טיפול בהתקפי זעם נוגע בעולם הרגשי. רגש הוא כעס שבדרך כלל מגיע מלווה עם רגש נוסף. רגש שכואב יותר להרגיש.
למה? כי כעס וזעם הם רגשות אקטיביים שנותנים לנו תחושת עוצמה וכוח. זה מרגיש הרבה יותר "חזק" (והרבה פחות כואב) מאשר תחושות של עלבון, פגיעה, עצב, השפלה, דחייה. לכן, חלק מהעבודה בקליניקה של ד"ר ענבר כהן, בהתמודדות עם התקפי זעם היא לזהות אילו עוד רגשות קיימים שם וכיצד ניתן לחוות אותם, להתמודד איתם ולהביא להם ריפוי.

במידה ואתם מרגישים שהתקפי הזעם שלכם פוגעים בכם וביקרים לכם, הגיע הזמן להתחיל תהליך של למידה אחרת – בתהליך משותף עם ד"ר ענבר כהן תלמד כיצד לקבל מחדש את השליטה על רגשותיכם, מחשבותיכם והכי חשוב – תלמדו על התנהגותכם.
זהו תהליך של מתנה גדולה לעצמכם ולסביבתכם. בתהליך נתרגל טכניקות מעולמות טיפול שונים (טיפול קוגנטיבי, ACT, טיפול נרטיבי, NLP) במטרה לעשות את השינוי מהיר, יעיל ואוטומטי. המפגשים הינם פרונטליים או דרך הזום ובהתאמה אישית לכל מטופל ומטופלת. 
פנו לקליניקה של ד"ר ענבר כהן, לתאום פגישה בטלפון מספר: 052-6909091 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם.

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

דילוג לתוכן