טיפול בהתמכרות לפורנו

שיתוף המאמר:

התמכרות לפורנו היא מצב שבו תדירות הצפייה ומשך הצפייה בפורנו הולכים וגדלים עד שלאדם יש תחושה שהוא לא שולט בהתנהגותו. התחושה של האדם היא שהפורנו שולט בחייו ולא הוא. לעיתים זה מרגיש כמו קונפליקט פנימי – כאילו יש צד אחד שאוהב את הפורנו ורוצה להנות ממנו וצד אחר מתנגד וחש בושה ואשמה בסיום הצפייה.

הצעד הראשון בטיפול בהתמכרות לפורנו הוא שהאדם יכיר בכך שיש לו בעיה. שההתנהגות יצאה משליטה.
זהו צעד ראשון ומחייב שממנו ניתן לצאת למסע של שינוי והחלמה. גם אם זה מרגיש שההתמכרות לא ניתנת לשינוי, גם אם מרגישים ייאוש עקב ניסיונות כושלים בעבר, עצם העובדה שיש רצון לשינוי – יש בסיס טוב לעבודה. המוטיבציה לשינוי וההתמדה בתהליך הם הגורמים החשובים ביותר להצלחתו.

הטיפול בהתמכרות לפורנו נע במספר מישורים במקביל. המישור הראשון הוא מישור התנהגותי – לומדים כיצד להציב גבול להתנהגות במטרה ליצור שקט פנימי שיאפשר את המשך העבודה. במקביל חושפים את הטריגרים המובילים לצפייה בפורנו. הטריגרים הם אותם גירויים שמובילים את האדם לצפות בפורנו. הם יכולים להיות טריגרים בעולם החיצוני (לדוגמא מצב שבו כולם ישנים בבית וזו "הזדמנות נהדרת" לצפות בפורנו), או טריגרים בעולם הפנימי: רגשות (לחץ בעבודה שמוביל לצפייה בפורנו, תחושת בדידות שמובילה לפורנו) ומחשבות ("אני רק אראה מה חדש", "אני צריך פורקן").
לעיתים הצפייה בפורנו היא הבעיה עצמה, אבל פעמים רבות כאשר האדם מגיע להימנעות מצפייה בפורנו, מתחילים לצוף הקשיים שנמצאים מתחת. הקשיים הם ספציפיים לכל אדם וכאן מתחילים לעשות עבודה ברבדים העמוקים יותר בנפש האדם כדי ליצור ריפוי פנימי ושינוי ארוך טווח.

אם אתם מרגישים שהפורנו משתלט לכם על החיים ושאתם מתנהגים בניגוד לרצונות הפנימיים שלכם, אתם מוזמנים לקבוע פגישה עם ד"ר ענבר כהן המטפלת בהתמכרויות מסוגים שונים ולהתחיל תהליך של שינוי.
העבודה עם ד"ר ענבר כהן משלבת טכניקות מעולמות תוכן שונים (הגישה המוטיבציות, הטיפול הנרטיבי, NLP, ACT ועוד הרבה יותר) כדי לאפשר שינוי יעיל ומהיר מתוך מקום של חיבור לכוחות והעצמה.
צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091 או השאירו את פרטיכם בטבלה שבתחתית הדף ונחזור אליכם בהקדם.

טיפול בהתמכרות לפורנו - ד"ר ענבר כהן מטפלת בהתמכרויות למין וסקס

טיפ - מה אפשר לעשות כאשר הדחף לראות פורנו עולה?

לפעמים הדחף לא עוזב. התאווה למין, התאווה לפורנו, הרצון להשיג "כזה ועכשיו", הפנטזיה לחוות טיפה של נשיות ואינטימיות, התאווה לעולם של יצר, ריגוש ואדרנלין. כל מה שעושים, לא עוזר: הניסיון לדבר עם עצמך, הניסיון להדחיק הצידה ולא להתייחס, הניסיון לשתף חברים, הניסיון למסור את זה הלאה.


השלב הראשון הוא להבין שדחפים באים והולכים. קיים מהלך תנועה טבעי לדחפים – הם עולים ושוככים עם הזמן. יש זמן גאות של דחף וזמן של שפל. אם נאפשר להם, הם יחלפו.


השאלה היא מה עושים עד שגל הדחף עוזב?
אם אתם עושים עבודה רצינית (כי זה לא כלי שעומד בפני עצמו) תוכלו לזהות שרגש "התאווה" / "היצר המיני" ושרשרת המחשבות הנלוות אליו נעות במסלול ידוע מראש: ישנה התחלה (פעמים רבות ניתן לזהות אותה מראש) שלאחריה מסלול של התעצמות הדחף. בשיא הגל של הדחף, זה מרגיש כאילו היצר המיני לעולם לא יעזוב. אבל אם תחכו מספיק זמן, אם תעשו עבודה נפשית אמיתית (שהרבה פעמים מעורבת בהיעזרות באנשי מקצוע) תראו שלאחר שהיצר הגיע לפסגת הקושי ומרגיש לכם שהגעתם לפסגת ההתמודדות מגיעה רגיעה – הרצון למין ולפורנו פוחת – לפעמים בצורה חדה ולפעמים בצורה הדרגתית. יש פה תרגול של התבוננות בדחף למין. להכיר אותו לדעת כיצד הוא מתגבר בכם ועוזב.


עבור מי שמתמודד עם התמכרות למין יש כאן מאמץ כיוון שהתנועה של המכור היא להימנע מהקושי ולפנות ישר לבריחה – למין (בין אם זה פורנו או כל סוג אחר של פנייה לשירותי מין). קיים פחד לעבור דרך התאווה, פחד ממה שיקרה אם לא נמלא את הדרישות של התאווה. הרבה פעמים, כשמגיעים לשיא ההתמודדות נראה כאילו היצר מיני לעולם לא ישכך.
העצה שלי היא פשוטה אבל גם מורכבת – לקחת נשימה עמוקה ולזכור היטב ש-
גם זה יחלוף.לפני שנים רבות פנה צעיר בשאלה אל חכם הכפר: "המדיטציה שלי נוראית, אני לא מצליח להתרכז, הגוף שלי כואב ואני כל הזמן נרדם. זה נורא"!
"זה יעבור" אמר לו המורה כבדרך אגב.
שבוע לאחר מכן, פנה הצעיר אל החכם נלהב כולו.
"המדיטציה שלי מושלמת!" הוא אמר "אני מרגיש כל כך מודע! כל כך שליו! כל כך חי! זה פשוט נהדר!"
"זה יעבור" אמר לו המורה כבדרך אגב.

 

 

טיפול בהתמכרות לפורנו - סיפורי מטופלים

התמכרות לפורנו – הסיפור האישי של ר'
ר' (השם הפרטי וכל הפרטים המזהים בדויים) בעל חזות מרשימה, נשוי עם ילדים, בעל משרה בכירה בתחום עיסוקו, הגיע לפגישה אחרי שיחת טלפון קצרה והחלטית. בפגישה סיפר כי מזה ארבע שנים הוא צופה על בסיס יומי בסרטוני פורנו ומאונן, הולך למכוני עיסוי ודירות דיסקרטיות מספר פעמים בשבוע. למרות שכל חייו הקפיד לשמור נגיעה ולאחר הנישואים היה נאמן לאשתו, משבר קשה בזוגיות הוביל לניתוק רגשי ופגיעה במשיכה שחש כלפי אשתו. הניתוק מאשתו הוביל לחיפוש מענה אחר צרכיו המיניים והרצון לאינטימיות וריגוש במכוני עיסוי ואצל נערות ליווי.


ר' סיפר שבכל פעם שהוא רואה זוג מאוהב ורומנטי, הוא מתמלא קנאה עזה ותחושת החמצה כלפיי חיי נישואיו, על חוסר המיניות והחום שבהם. הקושי הלך וגבר לאור עולמו הפנימי המפותח – הנטייה של ר' להישאב לתוך פנטזיה של קירבה נשית, רומן ומין, הוביל אותו לחוסר אונים מול הדחף לחפש מענה בלתי פוסק לצרכיו הרגשיים והמיניים. למרות היותו אדם מאמין, ר' תיאר מצבים קשים בהם הלך לדירות דיסקרטיות לפני כניסת ראש השנה, בערב מקווה של אשתו ובעת חופשות משפחתיות. ר' הרגיש נקרע – מצד אחד הוא אוהב את משפחתו וילדיו וללא ספק הם היקרים לו מכל, מחובר לעולם התורה והקודש ומצד שני חווה משיכה עזה לנשים ולמילוי פנטזיות מיניות.

טיפול בהתמכרות לפורנו, סיפורו של ר'

הטיפול בר' כלל התערבות במספר מישורים שונים:

  • ראשית ר' גילה את הטריגרים שמובילים אותו לצפייה בפורנו: כאשר הבית ריק או כאשר כולם ישנים הוא רוצה "להישאב לתוך הצפייה בסרטי הפורנו", כאשר הוא מצליח מאוד בעבודתו ומקבל "בונוס" הוא מחפש "לחגוג" זאת עם אישה, כאשר הוא מרגיש לחץ בעבודה הוא מחפש מקום פורקן בדירות דיסקרטיות וכמובן כאשר הוא רואה זוג מאוהב הוא מחפש אחר פנטזיה של קבלת חמימות מנשים שונות.
  • ר' רכש כלים לרדת "מהטייס האוטומטי" שהוביל אותו שוב ושוב לחפש מענה אצל נשים זרות. הוא למד להשהות את משך הזמן בין הופעת הטריגר (בית ריק, שעמום וכו') להגבה אליו. משך הזמן של השהייה בין הגירוי לתגובה אפשרה לר' לארגן מחדש את מחשבותיו ולחזור לשלוט בהתנהגותו.
  • ביררנו מה רצונותיו העמוקים של ר'. ללא ספק ר' היה מחובר למשפחתו ורצה בכל מאודו לשקם את הזוגיות עם אשתו. דיברנו על הפער בין העולמות בהם הוא חיי – מצד אחד מאמין בבורא עולם וקדושת המשפחה ומצד שני מתנהג בצורה מנוגדת לחלוטין לאמונותיו ועקרונותיו. ביררנו מה המחירים שר' משלם על הפער הזה והתחלנו לפעול לגיבוש חייו מחדש – כיצד הוא יכול לחיות באופן המשקף את ערכיו ואמונותיו העמוקות ביותר.
    מניסיוני, היכולת לפתור את הקונפליקט בין שני חלקים הקיימים אצל המכור הוא פריצת דרך בתהליך הטיפול בהתמכרויות.
  • במקביל, התחלנו לפעול להבאת סליחה וריפוי לקשר של ר' עם אשתו. בבסיס הרצון של ר' היה להיות נאמן לאשתו. הוא חווה אותה כחברה לדרך, כאישה שהוא אוהב וכציר מרכזי של חייו. היכולת של ר' לסלוח לאשתו על התנהגותה בעבר ולקבל אותה כפי שהיא שחררה את ר' מהרצון להתנקם מתחושת ה"מגיע לי".
    היכולת לפתור את הקונפליקט הפנימי (בין הרצון להיות נאמן לאשה ולמשפחה ובין הצורך בחיי מין סוערים) וליצור יישור והרמוניה פנימיים, פירוק את הקשר האוטומטי בין הגירוי (שעמום, לחץ) לצריכת פורנו ומין, החיבור לערכים ולאמונות היסוד והמוכנות להביא החלמה לזוגיות הביאו את ר' להפסיק לצרוך פורנו ושירותי זנות ולחיות חיים שהולמים את האדם שהוא רוצה להיות.
טיפול בהתמכרות לפורנו - ד"ר ענבר כהן

כפי שניתן לראות ממקרה זה, הטיפול בהתמכרות לפורנו והתמכרות למין דורש התערבות ברמות שונות בו זמנית. אי-לכך מומלץ מאוד לפנות לטיפול אצל מטפל בקיא ומנוסה בטיפול במאפיינים הייחודים של התמכרות זו ומסוגל להציע למטופל מגוון כלים יישומיים ספציפיים להתמודדות זו.

במידה ואתם חושדים שאתם מתמודדים עם התמכרות למין ו/או התמכרות לפורנו, אל תחששו לבקש עזרה והכוונה מקצועית. בקליניקה של ד"ר ענבר כהן תמצאו מרחב מוגן המאפשר טיפול אישי, דיסקרטי, איכותי ואמין. המפגשים פרונטליים או דרך הזום ובהתאמה אישית לכל מטופל ומטופלת. אחוזי ההצלחה בטיפול בהתמכרויות אצל ד"ר ענבר כהן הן מהגבוהות, הניסיון והוותק שנצברו המהלך שנות העבודה בתחום זה הן הגורם העיקרי להצלחה בטיפולים.

הקליניקה מספקת גם שירותי טיפל נוספים כגון: התמכרות לקניות,  התמכרות להימורים, התמכרות לסקס, התמכרות למין אצל נשים, התמכרות לעבודה, התמכרות לאינטרנט ועוד.

העבודה עם ד"ר ענבר כהן היא ישומית ויעילה מאוד. העבודה מתבצעת באווירה מעצימה, בטוחה ולפי קצב ההתקדמות שנכון לכם. לקביעת תור צלצלו לטלפון שמספרו: 052-6909091 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם.

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

דילוג לתוכן