חרדת טיסה טיפול

שיתוף המאמר:

חרדה מטיסות מכונה גם פוביה מטיסות – זוהי תחושת פחד עוצמתית שאינה בהלימה לאיום הראלי. הסברים לוגיים ונתונים סטטיסטיים לא יעזרו פה. זהו פחד מעל להגיון.
לכל אדם שמתמודד עם חרדות טיסה יש פחדים ספציפיים מהם הוא חושש. לאחד הפחד הוא התרסקות המטוס ומוות ואילו לאחר הפחד הוא דווקא מהישרדות וההתמודדות הנלוות לכך. הפחד השכיח ביותר הוא הפחד לסבול מהתקף חרדה חוזר בזמן הטיסה.

אנחנו לא אוהבים להיות בסיטואציות שלא נוחות לנו פיזית, רגשית או מנטלית. במטרה להימנע מהן אנחנו מפתחים התנהגויות ביטחון שאמורות לספק לנו תחושת ביטחון ונוחות. לרוע המזל, התנהגויות אלו הן חלק מהבעיה ולטווח הארוך – הן מייצרות לנו צרה גדולה יותר כיוון שהן לא באמת מועילות, הן לא מאפשרות ללמוד איך באמת להתמודד עם הפחדים והן מפריעות ניהול חיים תקין.

תסמינים של חרדה מטיסה:
תחושת פחד שעולה וגוברת ככל שמועד הטיסה קרב.
בזמן השהייה במטוס הפחד ברמה בלתי נסבלת.
מחשבות קטסטרופליות בלתי פוסקות
תסמינים פיזיולוגיים: חוסר שקט פיזי, קוצר נשימה, בחילה, תחושת חולשה, דופק מואץ, רעד, הזעה.

טיפול בחרדת טיסה, ד"ר ענבר כהן מטפלת בחרדות מסוגים שונים והתקפי חרדה

מתי לפנות לטיפול בחרדת טיסה?

באופן כללי נגיד שכדאי לפנות לטיפול כאשר איכות החיים נפגעת. במידה ואתם טסים לעיתים רחוקות ואתם מצליחים לצלוח את החוויה (באמצעות טיפול תרופתי נקודתי או בכל דרך אחרת) – אין צורך להשקיע את כל הנדרש בטיפול נפשי.
אבל אם אתם טסים תדיר או אם חוסר היכולת לטוס פוגעת באיכות חייכם ובקריירה שלכם כדאי ומומלץ לפנות לטיפול. לרוב הטיפול הוא טיפול נפשי ובמקרים מסוימים יהיו שילוב של טיפול תרופתי. בכל מקרה, ניתן לטפל בחרדת טיסות ולכן חבל להסס ולסבול לחינם.

טיפול בחרדת טיסה בקליניקה של ד"ר ענבר כהן

נלמד את הקשר בין המחשבות והרגשות שלנו. לדוגמא, מחשבה בסגנון "משהו נורא הולך לקרות עם הטיסה הזו" מוביל לתחושת בהלה. כאשר אנו מזהים את המחשבות שלנו, אנו יכולים לבחור האם להאמין בהן או לא. האם לתת להן מקום או לא.

מחשבות הן לא מציאות. הן רק מחשבות. הן באות והולכות בתודעה. נתרגל כיצד לעשות הפרדה ביננו לבין המחשבות שעולות בנו כך שלא כל מחשבה מבהילה תיצור אפקט עוצמתי כל כך.
לדוגמא, במקום להגיד "אני יודע שמשהו הולך להשתבש עם הטיסה" נלמד להגיד "עולה בי במחשבה שמשהו הולך להשתבש עם הטיסה". עם התרגול, לומדים שמחשבות צצות בתודעה ואין לנו שליטה עליהם, אך יש לנו שליטה על האופן בו אנו מגיבים להן – האם אנו בוחרים להאמין להן? להזדהות איתן? לתת להן את הכוח על חיינו? האם אנחנו מחזקים אותם? במהלך הטיפול בקליניקה של ד"ר ענבר כהן, נגלה ביחד מה מחזק את המחשבות ומה מקטין אותן.
נתרגל טכניקות כגון מיינדפולנס, דמיון מודרך, נשימות ושימוש במטאפורות במטרה להפחית את רמת החרדה ולהגדיל את היכולת להכיל את המצב הרגשי שעולה בנו.

במקביל נבחן מה הדברים שאנו כן רוצים להגדיל בחיינו ולתת להם יותר מקום וביטוי. במילים אחרות, נחזק את הערכים שחשובים לנו בחיים, אותם אבני יסוד שעבורם אנו מוכנים לפעול, להתקדם ולפעמים גם לשהות באי נוחות עבורם. נלמד לשהות באי נוחות. אי נוחות היא חלק טבעי וצפוי בחיים. עם הזמן, ועם התרגול, רמת הפחד תפחת.

טכניקות של NLP יעזרו כדי ליצור ייצוגים שונים ואדפטיביים יותר לטיסה. אלו הן טכניקות שפועלות על האופן בו המוח מייצג את הטיסה והסכנות והופכות את מרכיבי המחשבה לכאלו שמייצרים חוויה בטוחה ורגועה יותר.

חרדת טיסה - מה ניתן לעשות כבר עכשיו בבית?

הצעדים הכתובים כאן אינם מחליפים טיפול עם איש מקצוע. הם כאן כדי לאפשר התחלת עבודה עצמית בלבד.

  • למרות שידע לכשעצמו לא נותן מזור לחרדה, במקרה זה רכישת ידע הקשור לטיסות יכול לסייע מאוד בהתמודדות עם החוויה בעתיד. ללמוד על מבנה המטוס, הרעשים השונים שבטיסה, השינוי במהירות, תנועות הכנפיים השונות, כיסי אוויר ופעולות הצוות המקצועי. צעד זה ניתן כבר להתחיל לבד בבית.
  • זיהוי טריגרים שמובילים לתחושת הפחד עשוי לעזור מאוד להגיע לטיפול מוכנים לעבודה. שאלות שיעזרו לכם בתהליך הזיהוי: מתי מתחיל הפחד? איך אתם יודעים שעכשיו הגיע הזמן להתחיל לפחד? איזה גירוי בעולם החיצוני הוביל לתחושת הפחד? איזה גירוי בעולם הפנימי הוביל לתחושת הפחד?
  • זהו מחשבות לא הגיוניות שעולות בכם ומעלות את רמת החרדה. כאמור, לכל אדם מחשבות משלו ופחדים ספציפיים משלו. מה המחשבות שמפחידות אותכם? כיתבו משפט שיזכיר לכם את האמת ואת הכוחות שלכם. מעיין מנטרה שתוכלו להזכיר לעצמכם במהלך הטיסה.
  • שימו לב כיצד מחשבות נעות בתודעה. כיצד הן עולות בתודעה, מתגברות וחולפות. כמו עננים בשמים. כמו מזג האוויר שמתחלף. הזכירו לעצמכם שגם מחשבות (כמו גם רגשות) הם גל חולף בתודעה. ישנן אפליקציות נהדרות לדימיון מודרך ומיינדפולנס שעוזרות לתרגל את הדרך בה משחררים מחשבות. החלו לתרגל אותן מספר שבועות לפני הטיסה, כך שבזמן הטיסה החוויה תיהיה קלה יותר. 

טיפול בחרדה טיסה אפשרי בהחלט. הידע קיים. עכשיו נותר להתחיל את תהליך העבודה עם ד"ר ענבר כהן
צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091 או מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם. המפגשים הינם פרונטליים או דרך הזום ובהתאמה אישית לכל מטופל ומטופלת.

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

דילוג לתוכן