חרדה ממחלות

שיתוף המאמר:

היפוכונדריה, חרדת בריאות, היא חרדה ממחלות. בסוג זה של חרדה, קיימת תחושה שיש מחלה חמורה שלא אותרה ולכן יש עיסוק יתר בתכנים הקשורים לחולי ולבריאות. אם יש לכם תחושה שכל סימפטום מבשר רעות, אם יש לכם צורך לבדוק שוב ושוב תסמינים שונים, אם אתם מרגישים שאתם מתעסקים הרבה עם הבריאות ועם מידע רפואי – ייתכן שאתם מתמודדים עם היפוכונדריה.

נכון, לכולנו עולים מידי פעם חששות לגבי מצב בריאותנו, רובינו מאוד נלחצים לאחר קריאה בגוגל על תסמינים שונים הקיימים אצלנו (כן, כן, כולנו חוטאים בזה). עדיין, רובינו מצליחים להניח את המחשבות והדאגות בצד, לבצע בירור רפואי לפי הצורך ולהמשיך בשגרת חיינו ובקידום הדברים החשובים לנו.
בהיפוכונדריה, לעומת זאת, הפחד יצא משליטה. החוויה עוצמתית יותר, המחשבות בתדירות גבוהה יותר ומטרידות יותר והשלכות על החיים רבות יותר. גם במצב שהאדם מבין שהדאגות אינן הגיוניות (בתוכן או בתדירות והעוצמה שלהן), עדיין הוא מתקשה להחזיר שליטה על המצב.

חרדה ממחלות - ד"ר ענבר כהן, בעלת ניסיון רב והצלחה בטיפול בחרדה ממחלות

תסמינים של היפוכונדריה

אנשים המתמודדים עם היפוכונדריה חווים חרדה ממחלות וחוששים לבריאותם. פחד זה אינו הגיוני היות שהוא ממשיך להתקיים גם לאחר שנשלל כל חשד לאיום רפואי.

  • התסמין העיקרי והבולט ביותר – חשש עקבי ומתמשך מחולי או מהתפתחות חולי
  • הימנעות ממקומות או ממפגש עם אנשים בשל חשש להידבק במחלות
  • פירוש מוטעה של חוויות גופניות ותסמינים בריאותיים
  • לימוד, מחקר ועיסוק אינטנסיבי במחלות שונות
  • הקדשת תשומת לב רבה מידי לפעילות רגילה של הגוף (כגון דפיקות לב, פעילות מעיים) ומתן פרשנות קטסטרופלית (לדוגמא "אני כנראה הולך למות ממחלה נוראית")
  • ביצוע בדיקות שונות כדי להבטיח את הבריאות
  • חוסר אמון בתוצאות הבדיקות או באבחון של הרופאים
  • לעיתים ההתנהגות היא הפוכה – הימנעות מבדיקות רפואיות מחשש לממצאים פתולוגיים
  • הימצאות התסמינים למשך זמן של לפחות חצי שנה והעדר של הפרעות נפשיות אחרות שיכולות להסביר את המצב

חשוב לדעת! רק פסיכיאטר או פסיכולוג יכולים לאבחן חרדה זו. התסמינים המופיעים כאן אינם מספיקים כדי לקבוע אבחון.

בקליניקה של ד"ר ענבר כהן, המטפלת בחרדות מסוגים שונים כגון, התקפי חרדה בלילה, חרדות טיסה, חרדות בהריון, חרדה חברתית, חרדת נהיגה ועוד, תמצאו מזור לטרדות הבלתי פוסקות שרצות בראש שלכם.
המפגשים עם ד"ר ענבר כהן יתנו לכם כלים שיאפשרו לכם להתמודד בצורה טובה יותר עם מצבים המעוררים אצלכם חרדה, ולהפחית את החרדה בחייכם.
התקשרו לטלפון מספר: 052-6909091 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם.

חרדה ממחלות - גורמים

חשוב לדעת, הסיבות המדויקות להתפתחות חרדה ממחלות, אינה ידועה. אם זאת קיימים גורמי סיכון העלולים להוביל להתפתחות חרדה זו.

רקע משפחתי – מי שהוריו או חברי משפחתו הקרובים התמודד עם הפרעות חרדה בעל סיכון רב יותר לפתח חרדה. ייתכן שהדבר נובע מבסיס גנטי ו/או מלמידה מההורים. ילדים לומדים על המציאות מסביבתם הקרובה ומפנימים את סגנון המחשבה וההתנהלות של היקרים להם. ילד שגדל בסביבה בה מדברים הרבה על בריאות וחולי, בסביבה בה יש התנהלות חרדתית, עלול לאמץ סגנון התנהלות זה. בוודאי שאימוץ סגנון זה אינו נעשה במודע ולכן הוא יותר עמוק ופחות נתון לשליטה החשיבה הרציונלית המודעת.

התמודדות עם חולי ומוות – חוויה טראומטית של התמודדות עם חולי בסביבה הקרובה יכולה ליצור אצל האדם למידה חזקה של פחד מפני הקושי וההשלכות של התמודדות עם חולי. הדבר נכון בכל גיל ובטח ובטח אם ההתמודדות מתרחשת בגיל הילדות. ילדים שהיו עדים למחלה קשה של ההורה, של האח או של אדם משמעותי אחר עלולים לפתח חרדה לגבי בריאותם ולגבי האפשרות לפתח מחלה חמורה.

טראומה בילדות – חוויות טראומה בילדות או חווית הזנחה נקשרו להתפתחות חרדה ממחלות.

הפרעות נפשיות נוספות – יש מקרים בהם היפוכונדריה מופיעה יחד עם הפרעות נפשיות נוספות כגון: הפרעות חרדה, דיכאון ו- OCD.

הסבר קוגניטיבי – חרדת בריאות קשורה רבות לעיוותי חשיבה. לדוגמא: פרשנות מוטעה של חוויות גופניות (לדוגמא: פירוש כאב ראש כסימן להתפתחות סרטן), פרשנות לחומרה של כל תסמין (כאב הראש לא מעיד על סתם וירוס חולף או מיגרנה, אלא על מחלה חמורה במיוחד), אמונות מוטעות לגבי איך מתנהג גוף בריא ("בגוף בריא אין תסמינים, הכל עובד חלק"). מיקוד תשומת הלב על תופעות גופניות (סומטיות), הגם נורמליות, מחריף את המחשבות הטורדניות והפחדים הנובעים מהם. (דוגמאות: פירוש שינויים בעור כתסמינים של חולי, פירוש קטסטרופלי לפעילות מעיים רגילה).

טיפול בחרדה ממחלות

הטיפול בחרדה ממחלות מתחיל ב"כאן ועכשיו" – בסגנון החשיבה וההתנהגות שגורמים להפרעה להמשיך. הסיבה להתמקדות בהווה היא שהאדם חווה כרגע מצוקה וחשוב ללמוד כלים לצאת המעגל המכאיב של החרדה. הדרך המהירה ביותר ליצור שינוי היא דרך שינויים בצורת החשיבה של האדם: שינוי האופן בו מפרשים חוויות ותסמינים סומטיים, העברת מוקד תשומת הלב מהגוף והחוויה הסומטית להתמקדות על בנושאים אחרים שקיימים בחיים, רכישת שליטה על התנהגויות ביטחון (התנהגויות שהאדם עושה על מנת למנוע או לצמצם את הדבר שממנו הוא פוחד) ויצירת שינויים בדימויים הפנימיים של חולי ובריאות.
לאחר מכן עוברים לטפל בתכנים נוספים, לפי מידת הצורך ולפי המוכנות של האדם. תהליך של טיפול הוא תהליך אישי התפור לצרכים הספציפיים ולעולמות התוכן עמם מגיע האדם.

ד"ר ענבר כהן, עובדת סוציאלית, עובדת עם מבוגרים מעל גיל 21 בעלת ניסיון רב והצלחות בטיפול בחרדה מסוגים שונים. בקליניקה, ד"ר ענבר כהן, מטפלת גם בחוסר ביטחון עצמי, יציאה מערכת יחסים רעילה, טיפול בדימוי עצמי נמוך, התמודדות עם תלות יתר בזוגיות, איך לשלוט בכעסים ועוד.
אם אתם מתמודדים עם חרדת בריאות (היפוכנדריה), אתם מוזמנים לעשות את הצעד הראשון ולקחת שליטה על המצב. צלצלו לד"ר ענבר כהן בטלפון מספר: 052-6909091 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם. המפגשים הינם פרונטליים או דרך הזום ובהתאמה אישית לכל מטופל ומטופלת.

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

דילוג לתוכן