חסימה רגשית בזוגיות

שיתוף המאמר:

בדרך כלל כשאנחנו אומרים "חסימה רגשית בזוגיות" אנחנו מתכוונים למצב שבו אחד מבני הזוג לא מסוגל להביע רגשות באופן מותאם וזורם. הכוונה בחסימה רגשית היא שקיים קושי "לגעת ברגשות" – לחוות אותם, לדבר עליהם ולווסת אותם. על פי רוב, כל זה מתרחש בצורה לא מודעת. כשאנחנו חיים בשלום עם הרגשות שלנו, אנחנו מסוגלים לחוות את כל מנעד הרגשות ומאפשרים להם לנוע דרכנו באופן חופשי. אנחנו לא מפחדים מאף רגש, מסוגלים להרגיש אותו, לווסת אותו ולבטא אותו באופן הולם ובריא.

חשוב להבין – לרגשות יש תפקיד מהותי בחיים שלנו. הם נושאים בתוכם מידע שחשוב לנו, כמו מערכת ניווט חכמה שיודעת לתת לנו הוראות כיצד להתנהל בשטח. כשאנחנו מנותקים רגשית בזוגיות (או בכל מקום אחר) אנחנו מפספסים הרבה מהידע שהמערכת הזו יכולה לספק לנו: היכן טוב לנו, ממה עלינו להתרחק, מה כדאי לשמר בחיים ואילו שינויים כדאי לעשות. הרבה פעמים רגשות משויכים גם לאינטואיציה שלנו. ברמה הזוגית, עם הזמן, חסימה רגשית עלולה להוביל לקשיים בתקשורת, תחושת ניכור, התשת בן/ת הזוג עד כדי רצון להיפרד או לחלופין חוסר מוכנות מלכתחילה להיכנס לקשר זוגי.

חסימה רגשית בזוגיות, ד"ר ענבר כהן מטפלת רגשית בזוגיות רעילה

סימנים של חסימה רגשית בזוגיות:

קיימים מגוון רחב של סימנים לכך שבן/ת הזוג שלנו מתמודד עם חסמים רגשיים. נציין כאן רק חלק מהם:

  • חוסר יכולת לנהל שיחה רגשית – אי הבנה של רגשות או זיהוי לא נכון שלהם. פירוש שיח רגשי כחולשה ולא כמקום מבורך של אינטימיות ואותנטיות. התחמקות משיחות שנסבות על הקשיים שבקשר.
  • תחושה של חוסר שקט – לגוף יש את הרגישות ואת התבונה לקבל מידע מהסביבה. אם לא מרגישים בזוגיות את השלווה, הקבלה והתמיכה שאמורים להרגיש בקשר אוהב ובריא, יתכן שאנו נמצאים בזוגיות עם אדם שמתמודד עם קשיים רגשיים. כולנו מתמודדים לעיתים עם קשיים בזוגיות אבל אם יש תחושה מתמשכת של חוסר שקט, עצבנות ומתח כאשר אנחנו נמצאים בסביבת בן/ת-הזוג , צריך לסמוך על האינטואיציה שלנו. טעם מריר בזוגיות הוא לא סימן שמשהוא טוב קורה.
  • חוסר ביטחון ותחושת בלבול – כשאנחנו לא מבינים מה קורה בזוגיות, כשאנחנו לא מקבלים מסרים ברורים, כשקיימת חוסר הלימה בין הדיבור להתנהגות בפועל – אלו סימני אזהרה שיש קושי ביכולת הרגשית של בן/ת-הזוג. מצד אחד כייף לנו בזוגיות ויש המון חלקים שאנחנו מעריכים בבן/ת-הזוג ומצד שני קיימת ברקע תחושת חוסר נוחות וחוסר וודאות.
  • חוסר חיבור למציאות – לעיתים אנשים שאינם מחוברים לרגשות שלהם מתקשים להבין, להכיל או להיות נוכחים בצורה מלאה במציאות כפי שהיא. זוהי מערכת הגנה (לא מודעת כמובן) שנובעת מתוך קשיים פנימיים – חוסר ביטחון עצמי, חוסר אמונה ביכולת להתמודד עם המציאות והאתגרים שהיא מצבה או כל תחושת פגיעות אחרת.

 

חסימה רגשית בזוגיות - מה עושים?

הדבר הראשון והחשוב ביותר הוא לקבל בצורה מלאה שזה לא קשור אלינו. זה שייך לבן/ת-הזוג. לפעמים אנחנו מצליחים להבין קוגניטיבית שיש אנשים מורכבים אבל עדיין לא מצליחים להטמיע את זה שההתנהגות שלהם לא קשורה בשום אופן להתנהלות שלנו. לא ביכולת שלנו לשנות את זה ולא לנו לקחת אחריות על כך. הדבר היחיד שכן קשור אלינו ושאנחנו כן אחראיים עליו הוא הבחירה שלנו להישאר בזוגיות שכזו.

אם האינטואיציה שלנו מרגישה שמשהו לא תקין, אם מערכת היחסים לא ברורה או אם הגוף מרגיש חוסר שקט – עלינו להקשיב לעצמנו ולמסרים הפנימיים שעולים בנו. להאמין לחוויות שלנו. לחזק את האמונה הפנימית בעצמנו ואת הידיעה שמגיע לנו קשר אוהב, מכבד, תומך ומצמיח.
מומלץ לעשות חקירה עצמית – כיצד אנחנו מתייחסים לעצמנו? מה אנו מאמינים שמגיע לנו? כיצד אנחנו אוהבים את עצמנו ? מה הערכים והציפיות שלנו בתוך מערכת זוגית? כדאי לבדוק את מערכת האמונות שלנו שהובילה אותנו להישאר בקשר שכזה.
איך היו הקשרים הקודמים שלנו? האם הקשר הנוכחי הזה קשר שאנחנו רוצים להשקיע בו? עד כמה אנו מאמינים שניתן לעשות שינוי?
רק כאשר ניקח אחריות מלאה על החיים שלנו נוכל ליצור שינוי במציאות שלנו. אנחנו יכולים להחליט שאנחנו לא קורבן בזוגיות אלא שאנחנו גורם יוזם ומשפיע. בטח ובטח על החיים שלנו.

אם אתם מרגישים שאתם נמצאים במערכת יחסים לא מיטיבה, כדאי לעצור ולחשוב כיצד ניתן לעשות את הדברים אחרת. להמשיך לעשות את אותו הדבר ולצפות לשינוי במערכת הזוגית, זו חשיבה לא מציאותית. חוסר לקיחת אחריות על המצב וחוסר עבודה על עצמכם יוביל למורכבות גדולה יותר עם הזמן. כעסים, פגיעה בביטחון העצמי וחרדות עלולים לחלחל פנימה עם הזמן. אתם ומוזמנים ליצור קשר עם ד"ר ענבר כהן, מומחית לטיפול נפשי ממוקד מטרות ותוצאות ולהתחיל לעבוד על ההתמודדות שלכם בזוגיות. ניתן להשאיר מספר טלפון בטבלה מטה או לצלצל לטלפון שמספרו 052-6909091 ואנחנו נחזור אליכם בהקדם.

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

עקבו אחרי:
עוד עמודים בנושא:

גם מסע של אלף מיילים מתחיל בצעד אחד קטן....

דילוג לתוכן