חוסר ביטחון עצמי

שיתוף המאמר:

ביטחון עצמי הוא מידת האמונה שיש לאדם בעצמו וביכולותיו.
ביטחון עצמי אינו בהכרח הערכה מוחלטת של האדם כלפי עצמו. ישנם תחומים בהם האדם ירגיש מלא ביטחון עצמי ואילו באחרים ירגיש חסר ביטחון עצמי. לדוגמא: אדם עשוי להרגיש בעל ביטחון עצמי גבוה במקום אבל בעל ביטחון עצמי נמוך בזוגיות.

ביטחון עצמי נבנה מתוך ההיסטוריה האישית שלנו. גורמים שונים בעבר שלנו יכולים להשפיע על התפתחות ביטחון עצמי נמוך, לדוגמא:

  • ילדות בצל הורים, או דמויות משמעותיות אחרות שהיו ביקורתיות מאד
  • תחושה שלא עומדים ביעדים האישיים
  • אירועי חיים סטרסוגניים (מלחיצים) מתמשכים, כגון קושי כלכלי משמעותי, מערכות יחסים סבוכות ולא מיטיבות, אובדן מקום עבודה משמעותי ואי מציאת תחליף ראוי
  • תחושה שלא עומדים בציפיות הגבוהות של הסביבה
  • מצב בריאותי ירוד וממושך (פיסי או נפשי) שפגע בתפקוד היום-יומי במשך זמן רב

חוסר ביטחון עצמי כגורם משנה חיים

החשיבות של ביטחון עצמי היא עצומה.
תחושת ביטחון עצמי קשורה באופן הדוק לאמונה בעצמינו ובכוחות הקיימים בנו. כשאנחנו לא מאמינים ביכולות שלנו, קשה לנו להתחבר אליהם ולהיעזר בהם בשעת הצורך. כתוצאה, אדם שמתמודד עם חוסר ביטחון עצמי עלול לחוות קושי בהתמודדות עם מצבי חיים מאתגרים. מעיין אמונה שמגשימה ומחזקת את עצמה.

הקושי הוא רב כיוון שהאמונות המתגבשות במהלך החיים אינן משפיעות רק על אמונות שלנו כלפיי עצמנו. לעיתים קרובות נוצרות גם אמונות על העולם – העולם נתפס כמקום עוין והאדם הקורבן שלו. עלולות להתפתח גם אמונות בעולם הרוחני, כגון – "אין לי מזל", "זו הקרמה שלי". אמונות מסוג זה עלולות להוביל את האדם לתחושת חוסר אונים וחוסר תקווה.

חוסר ביטחון עצמי, בעיקר כשהוא נמוך מאוד וככל שהוא חולש על יותר תחומי חיים, עלול להפוך למכשול ולהוות גורם מעכב אם האדם מתחיל להימנע משלל מצבים, אתגרים וקשרים בין-אישיים.
הימנעות זו גוררת בעקבותיה רגשות קשים של כעס עצמי, דימוי עצמי נמוך, פחד, אשמה, בושה ותחושה פנימית של החמצה תמידית. אם לא מטופל, חוסר ביטחון עצמי עלול להוביל לחרדה ודיכאון. כל אלה מלבים ומעצימים עוד יותר תחושות של חסר ביטחון עצמי וכך מתקבל כדור שלג אשר הולך וגדל ככל שהלולאה הזו מזינה את עצמה במשך זמן רב יותר.

טיפול בחוסר ביטחון עצמי - ד"ר ענבר כהן

השאלה איך מתגברים על חוסר ביטחון עצמי היא שאלה משמחת, המצביעה על הבנה בסיסית, כי הדבר אכן אפשרי – ואכן זה כך!
גם אם חוסר ביטחון עצמי היא נטייה מולדת או תכונה שעוצבה בילדות – ניתן להתייחס אליה כאל מיומנות נרכשת וזוהי ברכה של ממש.
הרי, בדיוק כשם שישנם אירועים אשר תרמו להתפתחות ביטחון עצמי נמוך והוא לא נוצר יש מאין, כך העלאת ביטחון עצמי אפשרית בהחלט מתוך עבודה פנימית ויצירת התנסויות חדשות בחיים.

בקליניקה של ד"ר ענבר כהן תמצאו טיפול בחוסר ביטחון עצמי. נעבוד ביחד על מספר צירים במקביל. נבצע תהליך של הפרדה בין הסיפור האישי על כל חוויותיו כפי שנחוו בעבר, לבין האמונות שהתפתחו עם הזמן בעקבות אותן חוויות חיים. ההפרדה מתבצעת מתוך השיחות שלנו וגם באמצעות טכניקות מעולמות תוכן שונים.

ציר נוסף של עבודה הוא הצבת מטרות ריאליות והגשמתן. החשיבות של התנסויות חדשות והשגת מטרות היא שככל שנתרגל חוויות מיטיבות כך הביטחון העצמי שלנו יעלה בנושא הספציפי עליו אנו עובדים. עם הזמן ועם העבודה המשותפת הביטחון העצמי יכליל את עצמו לתחומי חיים רבים נוספים.
במידת הצורך, נחזור חוויות הראשוניות שהובילו להתפתחות הביטחון העצמי הנמוך, ונביא למידות חדשות, שינוי וצמיחה.

"האדם הופך למה שהוא מאמין.
אם אני ממשיך להגיד לעצמי:
'אני לא יכול לעשות את זה',
ייתכן שאסיים בכך-
שאני באמת לא מסוגל לעשות.
להיפך,
אם יש לי את האמונה שאני יכול,
אני ארכוש את היכולת לעשות –
גם אם זה לא היה שם בהתחלה."
מהטמה גנדי

אם אתם מרגישים שאתם מתמודדים עם חוסר ביטחון עצמי או עם דימוי עצמי נמוך, אתם מוזמנים להתחיל תהליך טיפול עם ד"ר ענבר כהן. העבודה עם ד"ר ענבר כהן היא ישומית ויעילה מאוד. העבודה מתבצעת באווירה מעצימה, בטוחה ולפי קצב ההתקדמות שנכון לכם. המפגשים פרונטליים או בשיחת וידאו אונליין. לקביעת תור צלצלו לטלפון שמספרו: 052-6909091 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם.

גם מסע של אלף מיילים מתחיל בצעד אחד קטן....

אתם מוזמנים לבצע את הצעד הראשון

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו
לטלפון שמספרו 052-6909091

דילוג לתוכן