התקף חרדה

שיתוף המאמר:

המונח "התקף חרדה", או "התקף פאניקה" מתייחס להרגשת נחשול פתאומי של פחד עז המגיע לשיא בתוך דקות. בהתקף חרדה, נחשול הפחד מלווה בתסמינים פיזיולוגיים כגון: לחץ בחזה, תחושת חום, דפיקות לב מואצות, סחרחורת קוצר נשימה, תחושה של חוסר מציאותיות או של התנתקות מהעצמי, תחושה שעומדים להתעלף.
התחושה היא קשה, מפחידה ומתישה. הרגש כל כך עז ומפחיד עד שעם הזמן, ועם חוסר טיפול, האדם עלול לפתח פחד מהתקף החרדה עצמו. בניסיון להימנע מההתקף האדם עלול לפתח התנהגות הימנעותית – להימנע מללכת למקומות מסוימים או להימנע מלהיכנס למצבים מסוימים מהם הוא חושש. לאורך זמן ההתנהגות ההימנעותית יוצרת בעיה בפניה עצמה אשר עלולה לפגוע קשות באיכות החיים.
אי לכך, במידה וישנם התקפי חרדה חוזרים, חשוב מאוד לטפל בהם. הבשורה הטובה היא שלפסיכולוגיה יש מענה יעיל ומהיר יחסית.

הסיבות להיווצרות חרדה

הרקע להיווצרות התקף חרדה עשוי להיות מגוון:

לחצים שונים: מערכת לחצים כבדה שהאדם מתמודד עימה משולבת עם תחושת חוסר יכולת להתמודד עם האתגר שהם מציבים.

סגנון חשיבה: האופן בו אנו מתייחסים ומפרשים את המציאות עלול להוביל להתקף חרדה. לדוגמא, פירוש קטסטרופלי של חוויות הגוף: בעוד שדפיקות לב מואצות עשויות להיות סמן להתרגשות, אצל אדם חרד הן עלולות להתפרש כהתחלה של התקף לב. פעילות מעיים תקינה מתפרשת כחולי של הגוף. לעיתים אפילו לא יודעים להסביר מה בדיוק הסכנה אלא רק מרגישים שמשהו קשה עתיד לקרות.

מאפיין נוסף של סגנון חשיבה שעלול ליצר חרדה הוא התעסקות רבה בעתיד ובמה שעלול להשתבש בו – מה עלול להסתבך? מה לא יצליח? איזה סיבות יש להיכשל?
דוגמא נוספת לסגנון חשיבה חרדתי: במצבים של חוסר ודאות יש נטייה לחזור שוב ושוב על אותן המחשבות, לנתח מכל כיוון אפשרי ולהיות מוטרדים מחוסר האפשרות לשנות. העיסוק החוזר ונשנה מספק תחושת שליטה (כוזבת) במקום שאין בו שליטה. 
מחשבות שליליות אלו יוצרות כובד נפשי על האדם ומובילות לתחושת פחד ולחץ שאינם בהלימה לאירוע הצפוי.

אירועים טראומטיים: אירועי טרור ומלחמה, התמודדות עם מחלה קשה או אירוע שנחווה על ידי האדם כטראומטי ולא עובד כראוי עלול להוביל להתפתחות חרדה.

ביולוגיה וגנטיקה: קירבה משפחתית לאדם הסובל מהפרעת פניקה מעלה את ההסתברות לפיתוח חרדה. עם זאת, עדיין לא זוהו הגנים הספציפיים המובילים לנטייה לפיתוח הפרעה זו. בנוסף, נמצא קשר בין נוירוטרנסמיטרים מסוימים (כגון נורופנפרין וסרוטונין) להתקפי חרדה.

לפעמים ישנו התקף חרדה שאיננו יודעים מה הגורם הישיר שהוביל אליו. לפעמים ההתקף מפתיע ומגיע בזמן לא צפוי – בשינה, בנופש או בסיום התמודדות ארוכה. במקרים אלו, חלק מהתהליך הטיפולי בחרדה יהיה לאפשר התבוננות רחבה על החיים במטרה לזהות את הטריגרים שעלולים היו להפעיל את מנגנון החרדה.

סוגים של הפרעות חרדה

הפרעת פאניקה – תחושה פתאומית וללא סיבה נראית לעין של פחד עצום – פחד ממוות, מהתקף לב, מאיבוד שליטה, מפיתוח שיגעון. לאחר מכן, מתפתח פחד מכך שעלולים להיחוות התקפי חרדה בעתיד.

אגורפוביה – חשש עד כדי הימנעות להגיע למקומות או למצבים בהם האדם עלול להרגיש פאניקה, חוסר אונים, בושה, או שהוא לכוד.

הפרעת חרדה מוכללת – פחד חסר פרופורציה מקשיים עתידיים או אפילו מדברים רגילים וסבירים יחסית (טרדות מוגזמות ביחס למשפחה, לקריירה, לבריאות, כסף).

חרדה חברתית פחד מהערכה שלילית מצד אחרים חשש להרגיש מבוכה או השפלה ותחושה של בושה מההרגשה שהתפקוד החברתי לוקה בחסר.

חרדת נטישה / פרידה – קושי רגשי להיפרד מדמויות משמעותיות (הורה, אדם יקר).

פוביה ספציפית – פוביה מאופיינת בפחד מאובייקט או סיטואציה ספציפית (לדוגמא: חרדת נהיגה, חרדות בהריון, חרדות טיסה וכו'). הפחד עלול להוביל להימנעות ממפגש עם מצבים / סיטואציות אלו.

התמודדות עם התקפי חרדה

חשוב לדעת שניתן לטפל בחרדה וההתקדמות יכולה להיות מהירה יחסית. עם זאת, חרדה קיצונית או חרדה שאינה מטופלת עלולה להוביל לקשיים משמעותיים בחיים כמו התנהגות נמנעת, הסתגרות בבית ובמקרים קיצוניים – אפילו למחשבות אובדניות.

התקף חרדה הוא קריאת השכמה עבורנו לטפל בעצמנו. המשמעות היא לקיחת אחריות על החיים שלנו ופינוי זמן מהלו"ז הצפוף לשם טיפול על כל המשתמע מכך.
אם לא עושים את זה לבד, החרדה יודעת לעשות את זה בשבילנו…
אז למה לא להקדים תרופה למכה? מדוע לא לפנות זמן ואנרגיה מראש כדי לטפל ולשמור על עצמנו?

לד"ר ענבר כהן ניסיון רב והצלחות רבות בטיפול בחרדות מסוגים שונים. לקביעת תור למפגש פרונטלי או בזום צלצלו לטלפון מספר: 052-6909091 או השאירו פרטים בטבלה מטה ואנו נחזור אליכם בהקדם.

  • לקריאת מה ניתן לעשות כבר עכשיו במהלך התקף חרדה – לחץ כאן 
  • לקריאה על דרכי התמודדות עם חרדה – לחץ כאן 

טיפול בהתקף חרדה

מבחינת טיפול בהתקפי חרדה טיפול פסיכולוגי יודעת לתת את המענה. במקרים מאוד מסוימים יש לשלב טיפול תרופתי הניתן על-ידי פסיכיאטר או רופא המשפחה. הטיפול נוגע בשלושה רבדים:

התנהגותי – בטיפול הנפשי לומדים שיטות הרגעה ולעיתים נעזרים בטכניקות של דמיון מודרך.

קוגנטיבי – מזהים אמונות מגבילות ועיוותי חשיבה ובמקומם מטמיעים דרכי חשיבה מועילות, בריאות שמעודדות התמודדות ומובילות לירידה במפלס הדאגה והחרדה. מיומנות חשובה נוספת אותה נתרגל היא הקניית היכולת להכיל מחשבות מטרידות ולהמשיך לחיות בשלום ובשלווה עימן.

רגשי – התייחסות לחיים כמכלול שלם, מזהים את שורשי התפתחות החרדה (עד כמה שניתן), את הגורמים שמזינים ומפעילים אותה היום. במידת הצורך מביאים ריפוי לאותם המקומות בחיים שדורשים איזון והחלמה. לומדים לווסת רגשות וגם להכיל אותם.

כמה מילים על פוביות והשוני בינן לבין חרדה

פוביה היא תחושת פחד קיצוני ולא פרופורציונלי ביחס לסכנה הנשקפת מגורם מסוים. בעוד שחרדה עשויה להיות חוויה כללית של פחד, בפוביה הפחד מוצמד לגירוי ספציפי שגורם לפחד (כגון: בעל-חיים מסוים, טיסה, חרדה ממחלות). תחושת הפחד היא עקבית, מובילה את האדם להימנע מגורם הפחד והופכת לדבר שמחבל באיכות החיים של האדם.

תסמינים לפוביה

פוביה מאופיינת כפחד עמוק ועקבי מאובייקט או מסיטואציה מסוימת. התסמינים עלולים להופיע מחשיפה לגורם הפחד אבל הם עלולים להופיע רק מהציפייה להופעת הגורם המפחיד. לדוגמא, בפוביה מכלבים תחושת הפחד עלולה להתחיל עוד לפני המפגש עם הכלב עצמו. עצם היציאה מהבית והאפשרות להתקל בכלב מעוררת את תגובת הפחד.
דוגמאות של פוביות, גורמים סביבתיים (כגון מים עמוקים, חיידקים), בעלי חיים (כלבים, נחשים), מצבים (רופא שיניים, טיסות) ופוביות גופניות (פחד מדם, פחד מזריקה לדוגמא).

אדם המתמודד עם פוביה עשויה לחוות:
קצב דפיקות לב מואץ
סחרחורת ותחושת חוסר יציבות
בחילה
הזעה
רעידות
מיחושים בבטן
קשיי נשימה

במידה ואתם מתמודדים עם התקפי חרדה, אין צורך להמשיך עם הסבל המיותר.
אתם מוזמנים ליצור קשר עם ד"ר ענבר כהן, המטפלת בחרדות, ולהתחיל תהליך עבודה משותף שיתן לכם את הכלים להפחית את עוצמת החרדה, את התדירות בה היא מופיעה עד העלומתה. המפגשים פרונטליים או דרך הזום ובהתאמה אישית לכל מטופל ומטופלת.
לתיאום פגישה עם ד"ר ענבר כהן, התקשרו לטלפון מספר: 052-6909091 או השאירו פרטים בטבלה מטה, ונחזור אליכם בהקדם.

גם מסע של אלף מיילים מתחיל בצעד אחד קטן....

אתם מוזמנים לבצע את הצעד הראשון

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו
לטלפון שמספרו 052-6909091

דילוג לתוכן