ממה נובע התקף חרדה?

שיתוף המאמר:

התקף חרדה הוא תחושת פחד קיצוני, שמתפתח בפתאומיות ובמהירות ומלווה בתסמינים פיזיולוגיים כמו דופק מהיר, תחושת עילפון, חוסר שקט פיזי, בחילה, קשיי נשימה, הזעה. עוצמת הפחד אינה משקפת את האיום האמיתי מולו מתמודד האדם. המטאפורה לתיאור חרדה היא כאילו מערכת ההתרעה של האדם הפעילה "אזעקת שווא" היות שאין איום אמיתי וקיומי לאדם. הטריגר שמתחיל את התקף חרדה עשוי להיות טריגר מהעולם הפנימי או מהעולם החיצוני ולעיתים קרובות לא נדע מה יצר את התפתחות ההתקף.

בעוד שבאופן מאוד טבעי אנו רוצים לדעת מה עורר את התקף החרדה הנוכחי או מה בכלל גרם לראשונה להתפתחות חרדה בחיינו, השורה התחתונה היא שעדיין לא ידועים הגורמים המדויקים להתפתחות חרדה. הסברה הרווחת היא כי חרדה נובעת כתוצאה מאינטראקציה בין גורמים פיזיולוגים לגורמים פסיכולוגיים.

גורמים פיזיולוגיים – פעמים רבות לאנשים שמתמודדים עם התקף חרדה יש קרוב משפחה המתמודד עם חרדות – דבר שמגביר את ההסתברות לרכיב גנטי בהתפתחות הפרעת חרדה. פעילות אבנורמלית בנוירוטרנסמיטורים מסוג נורופנפרין, סרוטונין וגאבא גם נמצאה קשורה להתפתחות התקפי חרדה.

גורמים פסיכולוגיים – לחץ אקוטי או ממושך עלול להיות קרקע פורייה להתפתחות חרדות. התמודדות עם מחלות כרוניות (דוגמת סכרת) או נפשיות (דוגמת דיכאון) עלול להוביל להתפתחות חרדה. אירועים טראומטיים כגון עדות לתאונת דרכים עלולה להוביל לחרדת נהיגה וחווית בריונות עלולה להוביל להתפתחות של חרדה חברתית. מצוקות וטראומות בילדות גם עשויות להיות בסיס להתפתחות חרדה בגילאים מבוגרים יותר. כאשר הילד לומד, בשל אירועי חיים קודמים, שהעולם הוא מקום לא מוגן ולא צפוי, ושאין לו את המשאבים להתמודד עם דרישות החיים, הוא עלול לפתח חרדה כאשר הוא נדרש להתמודד עם אירועי חיים סטרסוגניים (אפילו אם הם נורמטיביים כגון, פיטורים והחלפת מקום עבודה חדש, יציאה לדייטים ובניית זוגיות).

התמודדות עם התקף חרדה - ד"ר ענבר כהן מטפלת בחרדות מסוגים שונים

גישות שונות המסבירות התפרצויות של התקף חרדה

בתחום הטיפול הנפשי, גישות שונות, מספקות הסברים שונים להתפרצויות של התקף חרדה.

גישות פסיכודינמיות – יתמקדו על הסימפטומים כביטוי לקונפליקט פנימי. לפי גישות אלו, חרדה משקפת בדרך כלל קונפליקטים בסיסיים יותר, בלתי פתורים ביחסים אינטימיים או ביטויים מודחקים של כעס.

גישות התנהגותיות – יבחנו את החרדה במונחים של התניה קלאסית ולמידה תצפיתית.
התניה קלאסית – כאשר גירוי מסוים מוביל לתגובה אוטומטית. חשוב לדעת שלמידה עשויה להתרחש גם מאירוע חד פעמי. לדוגמא אדם עלול לפתח חרדה מכלבים מפעם אחת ויחידה שננשך או שחווית כיס אוויר בטיסה עלולה ליצור חרדת טיסות מחוויה אחת בלבד.
בלמידה תצפיתית, תגובת החרדה נרכשת מתוך התבוננות בתגובה של אחרים לטריגר. לדוגמא, נמצא שילדים להורים מגוננים יתר על המידה או ילדים להורים בעלי נטייה לחרדות, יש הסתברות גבוהה יותר לפתח חרדה. יתכן שבדרך של תצפית, הילד לומד את מנגנון החרדה.

גישה קונטיבית – שמה דגש על מערכת האמונות והדרך בה אדם מפרש אירועים בחייו כבסיס להתפתחות חרדה. לדוגמא: מתן פירוש קטסטרופלי לתופעות גופניות – פירוש קצב לב מואץ כהתקף חרדה שעתיד לבוא או תחושת חולשה כמנבאת עילפון. חוסר היכולת לצפות האם, מתי והיכן יתרחש התקף חרדה עלול ליצור ההערכה קוגניטיבית של חוסר שליטה וחוסר אונים, אשר בתורן רק הולכים ומגדלים את החרדה.

טיפול בהתקפי חרדה בקליניקה של ד"ר ענבר כהן

לא תמיד אנחנו יכולים להצביע בוודאות מה גרם להתפתחות החרדה. סביר להניח, שבתהליך הטיפול נצליח לאתר חלק מהגורמים. כך או כך, תהיה הסיבה אשר תהיה, הפרעת חרדה היא ברת טיפול, נקודה! לעיתים מספיק טיפול שיחתי ולעיתים יש צורך בטיפול משולב. העניין הוא להתחיל לפעול – לקחת החלטה לשנות את המצב, למצוא מטפל שמרגיש לכם מדויק לכם ולהתחיל תהליך של ריפוי ושינוי.

אתם מוזמנים ליצור קשר עם ד"ר ענבר כהן כדי לקבל פרטים על תהליך העבודה המשותף בטיפול בחרדה. הקליניקה ממוקמת ביהוד וניתן גם לקיים וידאו אונליין – שתי צורות העבודה אפקטיביות באותה המידה. העבודה עם ד"ר ענבר כהן, יד ביד, תיתן לכם כלים יישומיים להתמודד עם חרדה, תביא לריפוי שורשי החרדה וללא ספק תשפר את איכות חייכם.
באתר תמצאו מידע גם על טיפול בחרדה מסוגים שונים כמו טיפול בחרדה ממחלות, טיפול בחרדה בהריון, טיפול בחרדת נהיגה ועוד.

חבל על כל רגע של סבל מיותר. אתם מוזמנים ליצור קשר טלפוני עם ד"ר ענבר כהן, בטלפון שמספרו 052-6909091 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם. 

מקור מידע:

Adwas, A. A., Jbireal, J. M., & Azab, A. E. (2019). Anxiety: Insights into signs, symptoms, etiology, pathophysiology, and treatment. East African Scholars Journal of Medical Sciences, 2(10), 580-591.

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

עקבו אחרי:
עוד עמודים בנושא:

גם מסע של אלף מיילים מתחיל בצעד אחד קטן....

דילוג לתוכן