התקף זעם

שיתוף המאמר:

לפי האגודה האמריקאית לפסיכולוגיה, כעס מוגדר כ"רגש המאופיין באנטגוניזם כלפי מישהו או משהו שלהערכתך עשו לך עוול כלשהוא במתכוון. כעס עשוי להיות דבר טוב. לדוגמא, הוא יכול לאפשר לך דרך להביע רגשות שלילים או להניע אותך למצוא פתרון לבעיות".

שורש הכעס נמצא במנגנון הטבעי שלנו של התמודדות עם סכנה – מנגנון "ברח או הלחם". כשהמוח מזהה שסכנה מיידית נשקפת לאדם הוא מפעיל מנגנון שגורם לנו לברוח על נפשנו או להילחם. מנגנון זה עזר לבני האדם להתמודד עם סיטואציות מסכנות חיים במשך אלפי שנים. עם זאת, האיומים של ימינו שונים לחלוטין מאיומי העבר והכעס, בצורתו הנוכחית היום, מאפשר לנו לדעת שמשהו שחשוב לנו הופר. משהו בערכים שלנו, בצרכים ובציפיות שלנו לא ממומש.

חשוב לדעת – הבעיה היא אינה הרגש עצמו. כעס הוא רגש טבעי וחשוב. הבעיה היא בדרך שמביעים אותו. בדרך ההתנהגות שלו.

התקף זעם - ד"ר ענבר כהן מטפלת בהתקפי זעם וניהול כעסים

מהו התקף זעם?

זעם הוא התקף כעס עוצמתי ופתאומי, הנחווה כהתפרצות חסרת שליטה. ההתקף עלול להתחיל ולהגיע לעוצמות גבוהות, ללא אזהרה וללא פרופורציה לגירוי שיצר אותו. הוא מאופיין בהתנהגויות של צעקות, התנהגות אגרסיבית והתנהגויות של כעס.
למרות שכלפי חוץ התקף זעם נראה כמו התקף טנטנרום אצל ילדים, אלו הם דברים שונים. התקף טנטרום אצל ילדים מכוון מטרה (לדוגמא: שאמא תקנה לי את הצעצוע). לעומת זאת, בתקף זעם במבוגרים קשור יותר לפורקן מתחים.

למרות שנראה שלאדם אין שליטה על התקפי הזעם, שכיח למצוא שהתקפי הזעם מתפרצים בזמן ובמקום תחומים יחסית. לדוגמא, ילדים שיתפרצו אך ורק בבית אך בבית הספר יתנהגו כראוי, מבוגרים שלא יתפרצו במקום העבודה וההתפרצויות יתרחשו רק בקרב חברי המשפחה.

יש אנשים שיותר נוטים לפתח התקפי זעם, אם כי הגורמים המדויקים אינם ידועים וכנראה מדובר באינטראקציה של סיבות. בכל מקרה של התקפי זעם, חשוב לשלול סיבות שונות כגון שימוש באלכוהול וסמים, דיכאון, הפרעות שונות כגון: התנגדות מתריסה (Oppositional Defiant Disorder), הפרעת התפרצות לסירוגין (Intermittent explosive disorder), אלצהיימר.

עבור רבים מאיתנו, בעיקר כאלו שגדלו בבתים עם אווירה של כעס, לחץ או כאלו שחוו בעברם התעללות, דיכוי או לחץ נפשי, לוותר על כעס הוא דבר מפחיד. כעס הוא רגש חזק. זהו רגש עם תחושת אנרגיה, כוח ועוצמה. זהו כוח מתפרץ. זה מרגיש הרבה יותר בעמדה של עוצמה להרגיש כעס מאשר להרגיש תחושת פגיעה, השפלה או קינאה.
כמובן שהכל מתרחש ברמות הלא מודעות. אנחנו לא בוחרים איך להרגיש.

לכן כל כך קשה לשנות את התנהגות הכעס – הוא הופך להרגל מזיק וגם למנגנון הגנה שעוזר לנו לא לפגוש את החלקים העדינים והמורכבים יותר בנפש. העניין הוא שזה מנגנון הגנה שכבר לא תורם יותר. התנהגויות הכעס שעזרו בעבר (הגם שברמה לא מודעת) היום כבר מחבלות.
המחיר של התפרצויות זעם גבוהה מידי, לכן זה הזמן ללמוד איך לשלוט בכעס ולמצוא דרכי התנהגות וחשיבה חדשות שישרתו אותנו הרבה יותר.

ניהול כעסים - ד"ר ענבר כהן

אם הגעתם להבנה שאתם משלמים מחיר גבוהה מידיי עבור התפרצויות הזעם שלכם, אם אתם פוגעים בסביבה היקרה לכם, הגיע הזמן להתחיל תהליך של שינוי.

העבודה עם ד"ר ענבר כהן תעזור לכם לבטא את הכעס ללא אגרסיביות וללא זעם. נלמד לזהות את התפרצות הזעם בראשיתה, נחשוף אילו רגשות קיימים מתחת לכעס, מה המסר של ההתפרצות עבורכם, כיצד להגיב אחרת כשהתקף הזעם מתחיל, נגלה מהן ההתמודדויות והאתגרים שמפעילים אותו, נלמד מיומנויות של ניהול כעסים, פתרון בעיות וקונפליקטים.

העבודה עם ד"ר ענבר כהן משלבת עבודה עם טכניקות ישימות, פשוטות ומעצימות מעולמות תוכן שונים (NLP, טיפול נרטיבי, ACT, הגישה המוטיבציונית ועוד הרבה, הרבה יותר). אלו הם תהליכים שני חיים.
היכולת להביע את עצמכם בצורה ברורה וללא כעס תשפיע בראש ובראשונה עליכם ולאחר מכן על הקשרים עם היקרים לכם. זהו תהליך עבודה ממוקד, יעיל ועוצמתי.

נקודה חשובה:
אסור לפגוע באחרים. כל פגיעה פיזית או נפשית חייבת להיפסק מיידית.
אם הזעם כל כך יצא משליטה, עד כדי פגיעה פיזית בסביבה, האלימות חייבת להיפסק עוד לפני תחילת הטיפול.

אתם מזומנים לקבוע פגישה ראשונה עם ד"ר ענבר כהן בטלפון שמספרו: 052-6909091 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם. המפגשים הינם פרונטליים או דרך הזום ובהתאמה אישית לכל מטופל ומטופלת.

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

דילוג לתוכן