התקפי זעם אצל נשים

שיתוף המאמר:

"אם הבית שלך עולה באש, הדבר הדחוף לעשותו הוא לנסות לכבות את האש,
לא לרוץ אחרי האדם שאת חושבת שהצית את השרפה….
אז כשאת כועסת, אם את ממשיכה לריב או להיות באינטרקציה עם האדם האחר, או אם את מנסה להעניש אותו, את פועלת בדיוק כמו מישהו שרץ אחרי אותו האדם שהוא מאמין שהצית את השרפה, בעוד שהכל עולה בלהבות"
טיך נהאת האן

כעס הוא כעס. התקף זעם הוא התקף זעם.
גם כעס וגם זעם נחווים בצורה דומה אצל נשים ואצל גברים: דפיקות לב מואצות, תחושה של לחץ בשרירים, תחושה של רעד בגוף, נשימה שטחית והזעה. אבל התקפי זעם אצל נשים שונים מהתקפי הזעם אצל גברים בטריגרים שמפעילים אותם, בביטוי הזעם ובתוצאות.

התקפי זעם אצל נשים - ד"ר ענבר כהן מטפלת בהתקפי זעם וניהול כעסים

טריגרים המפעילים התקפי זעם אצל נשים, ביטוי הזעם ותוצאות

 • ביטויי הכעס אצל נשים –
  נשים נוטות להרים יותר את הקול מאשר גברים. הן צועקות יותר, מדברות יותר ולוקח להן יותר זמן להירגע. לעיתים נשים יחוו כעס רב אבל הן יפנו אותו כלפיי פנימה: הכחשה של הכעס, התעלמות מהכעס, השתקה של הכעס או "התבשלות" פנימית איתו.
 • הטריגרים לכעס אצל נשים –
  לעיתים, הסיבות להתעוררות הכעס שונות בין גברים לנשים. נשים ירגישו כעס לא רק אם הן נפגעות באופן אישי אלא גם אם קיימת פגיעה ביקרים להן. לכן, אם הילדים, בן הזוג, האחים או ההורים נפגעו – זה עלול ליצור התלקחות האש הפנימית אצל האישה.
 • תחושת חוסר אונים –
  לדוגמא: תחושה שלא מקשיבים להן במקום העבודה, שאינן יכולות להשפיע על בן הזוג או שדעתן אינה נלקחת בחשבון.
 • תוצאות הכעס –
  בחברה המערבית קיימת שיפוטיות רבה כלפי הבעת כעס אצל נשים. הציפייה היא שאשה תהיה רגועה, עדינה, מנומסת ומכילה יותר מגבר. כתוצאה, נשים נוטות להאשים את עצמן יותר ולהרגיש בושה ואכזבה לאחר הבעת כעס. נשים גם נוטות יותר לפקפק בתגובה שלהן. יש להן יותר תחושה שהן מגזימות באופן בו הן מעריכות ומגיבות לדברים.

 

ניהול כעסים אצל נשים

כעס הוא רגש חשוב וחיוני. הכעס מלמד אותנו מה שחשוב לנו, מתריע שפגעו בנו, ונותן לנו מוטיבציה לעמוד על הגבולות שלנו ולהילחם על מה שחשוב לנו.
אבל – וזה אבל גדול –
צריך לדעת איך לנהל את הכעס ואיך להביע אותו בצורה שלא פוגעת בסביבה ולא שורפת את הקשרים שלנו.
התקף הזעם מרגיש כמו כעס עוצמתי, לא מווסת ולא מנוהל. זוהי התפרצות של התנהגויות כעס (אלימות מילולית, הטחת האשמות, אלימות פיזית כלפי רכוש או אנשים), תחומה בזמן, שלאחריה זקוקים לזמן כדי לחזור לאיזון.
בעוד שלמתבונן מהצד נראה כאילו לאשה אין כל שליטה על התקף הזעם, אין זה נכון. התבוננות עמוקה יותר תגלה שישנם מקומות בהם יש יותר נטייה להתפרצויות ומקומות בהם לא תתרחש התפרצות כלל. על פי רוב, התקפי זעם ייתרחשו בסביבה מכילה ומאפשרת יחסית. זוהי עובדה חשובה ביותר כיוון שהיא מרמזת על קיום שליטה וכוחות שאיתם אפשר להתחיל לעבוד.

התקפי זעם אצל נשים - ד"ר ענבר כהן

הבשורה הטובה היא שאפשר להציב גבולות, להביע את הצרכים והרצונות ולעמוד על שלנו בלי להתפרץ בזעם. זוהי מיומנות נלמדת.אלו הם דברים שנעבוד עליהם ביחד במפגשים הטיפוליים.

בקליניקה של ד"ר ענבר כהן נלמד לדבר את הכעס, כיצד להביע אותו בצורה בריאה, כיצד לווסת רגשות, אסטרטגיות לפתרון בעיות, איך להציב גבולות בצורה ברורה ובריאה. נזהה אילו רגשות נמצאים מתחת לכעס ומה המידע שקיים בכעס עבורינו. במידת הצורך, נגע בתכנים נוספים כמו העלאת הביטחון העצמי והבאת ריפוי לפצעים ולמידות ישנות.
העבודה עם ד"ר ענבר כהן היא עבודה יעילה, יישומית ומעצימה. השילוב של טכניקות מעולמות טיפול שונות (NLP, ACT, טיפול נרטיבי, דמיון מודרך ועוד הרבה הרבה יותר) מאפשר לשינוי להיות מהיר יחסית ולהתבצע ברמות העמוקות יותר.

ד"ר ענבר כהן מטפלת בבני נוער ומבוגרים ומסייעת במגוון של מצבים וקשיים ובניהם, טיפול בדימוי עצמי נמוך, התמודדות עם מערכת יחסים רעילה, טיפול בחרדות, טיפול בהתמכרויות  ועוד. המפגשים פרונטליים או דרך הזום ובהתאמה אישית לכל מטופל ומטופלת.

לתאם פגישה צלצלו לטלפון מספר: 052-6909091 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם.

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

דילוג לתוכן