התמכרות להימורים

שיתוף המאמר:

בין אם אתם מהמרים בספורט (כגון, ווינר או אתרי הימורים), קזינו או משחקי מזל אחרים, בין אם אתם מהמרים באינטרנט או "בעולם האמיתי", אתם עלולים לפתח בעיית הימורים קשה הפוגעת במצבכם הכלכלי, בקשרים הבינאישיים, במקום העבודה ועד כדי הסתבכות עם החוק.
התמכרות להימורים הינה התמכרות לכל דבר. למרות שלעיתים נראה מבחוץ כאילו חייו של המכור להימורים לא נפגעו, מתחת לפני השטח ישנה בעיה שהולכת ומתרחבת שעשויה לפגוע בכל תחומי החיים.
התמכרות להימורים היא בעיה של ממש ואין להקל ראש בטיפול בה.


ייתכן שאתם מוצאים את עצמכם עושים דברים שמעולם לא האמנתם שתעשו (כגון לשקר, להלוות כספים ולצבור חובות כבדים, לפרוס תשלומים, לבקש הלוואות מחברים, לקחת כסף רב מההורים, לגנוב כסף מחבר משפחה או ממקום העבודה). ייתכן שאתם מוצאים את עצמכם מתרצים לעצמכם התנהגות זו ("כולם מהמרים", "הפעם זה כסף קל", "בפעם הבאה אני ארוויח ואפצה על החוב שצברתי") או אפילו חושבים בינכם לבין עצמכם שלעולם לא תצליחו לצאת מבעיה זו. ייתכן שכבר הסתבכתם ואתם מתביישים וחוששים לשתף את הסביבה.
עצרו את מה שאתם עושים ודעו שאפשר לטפל בבעיה.

התמכרות להימורים - ד"ר ענבר כהן מטפלת בהתמכרויות להימורים ובחרדות

הגדרה של התמכרות להימורים DSM-5

DSM הינו הספר העיקרי לאבחון הפרעות נפשיות (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorder). המהדורה האחרונה של ספר זה, הגדירה את הקריטריונים לאבחון 'הפרעת הימורים' (Gambling Disorder)*:
ביצוע הימורים בצורה בעייתית ועקבית אשר מוביל לליקויים קליניים משמעותיים או לתחושת דחק, אשר מאובחנים על-ידי כך שהאדם מציג ארבע (או יותר) מהסימפטומים הבאים בתקופה של 12 חודשים:

 • צורך להמר בכמות הולכת וגדלה של כסף במטרה להשיג את ההתרגשות הרצויה
 • תחושת חוסר מנוחה או רגזנות כאשר מנסה להפחית או להפסיק להמר
 • ניסיונות כושלים להשיג שליטה, להפחית בכמות ההימורים או להפסיק להמר
 • התמודדות מרובה עם טרדות הקשורות להימורים (לדוגמא: שיחזור הימורי העבר, תכנון הימורים עתידיים, תכנון כיצד להשיג כסף במטרה להמר שוב)
 • פעמים רבות ההימור מתבצע כאשר האדם חש מצוקה (כגון: תחושת חוסר אונים, אשמה, חרדה, דיכאון)
 • לאחר שהאדם מפסיד כסף בהימורים, הוא חוזר שוב להמר במטרה לאזן את ההפסד הכספי
 • שקרים במטרה להסוות את המידה בה קיימת מעורבות בהימורים
 • בשל ההימורים, העמדה בסיכון שעשויה אפילו להוביל לאובדן קשרים משמעותיים, מקום עבודה, לימודים, הזדמנויות הקשורות בקריירה
 • הסתמכות על אחרים בכך שיספקו כסף כדי לחלץ מחובות כספיים שנצברו בשל ההימורים
 • ההימורים אינם יכולים להיות מוסברים על ידי אפיזודה מאנית

 

אפיזודי: עומד בקריטריונים דאגנוסטיים ביותר מנקודת זמן אחת, כאשר הסימפטומים פוחתים בין תקופות של הפרעת ההימורים
עיקש / מתמשך האדם חווה סימפטומים מתמשכים, מתאים (הולם) לקרטריונים האבחנתיים למשך שנים רבות
רימסיה מוקדמת לאחר שעמד בקריטריונים המלאים להפרעת הימורים בעבר, לא מתקיים אף קריטריון של הפרעת הימורים לפחות לתקופה של 3-12 חודשים
רימסיה ממושכת לאחר שעמד בקריטריונים המלאים להפרעת הימורים בעבר, לא מתקיים אף קריטריון של הפרעת הימורים לתקופה של שנה או יותר.

* הקריטריונים לאבחנה מופיעים פה למתן ידע בלבד. איבחון מתבצע על-ידי איש מקצוע בלבד.

חומרה נוכחית

הפרעה קלה: קיימים 4-5 קריטריונים
הפרעה בינונית: קיימים 6-7 קריטריונים
הפרעה חמורה: קיימים 8-9 קריטריונים

התמכרות להימורים באינטרנט

אחד השינויים המהותיים בעולם ההימורים הוא המעבר להימורים באינטרנט. הנגישות, הזמינות 24 שעות ביממה, הקלות שבה אפשר להעביר כסף, האנונימיות, הממשק והנראות המפתים – כל אלו הופכים את ההימורים באינטרנט לנוחים וממכרים במיוחד.
אם פעם היה צורך ללכת למקומות של הימורים, עכשיו מספיק חיבור לאינטרנט ועולם שלם של הימורים פתוח בפני האדם.
מחקרים אפידמולוגים מלמדים שרוב המתמכרים להימורים באינטרנט הם גברים בגילאים צעירים יחסית. הממצא של גילאים צעירים הוא עקבי ולכן חשוב מאוד לבצע פעולות של הגברת המודעות ומניעה בקבוצה זו.

 

גורמים להתמכרות לאינטרנט

הגורמים להתמכרות לאינטרנט עדיין אינם מובנים לחלוטין וההשערה היא כי שילוב של מספר גורמים מייצר התמכרות זו. המודל להבנת ההתמכרות היא ביו-פסיכו-סוציאלי.
ביו-מרכיבים ביולוגיים
פסיכו- מרכיבים פסיכולוגיים (רגשות, מחשבות, מאפיינים אישיותיים וכו')
סוציאלי – מרכיב החברתי. האדם נמצא בסביבה שבה יש זמינות להתמכרות ולעיתים גם הדבר מקובל חברתית

נטייה גנטית – כמו ברוב ההתמכרויות, גם בהתמכרות זו יש נטייה לבסיס גנטי. יחד עם זאת הנטייה הגנטית להתמכרות לא מספיקה וצריך שילוב של גורמים נוספים כדי ליצור התמכרות זו.

התניה – הימורים מפעילים במוח מערכת של תגמול ולכן הם פועלים כמו התניה:
גירוי – האדם רואה את הגירוי (מכונת מזל, אתר אינטרנט, משחק קלפים וכו') ומבין שעשוי להתקבל כאן תגמול חיובי. בשלב זה הוא מעריך מה הפעולה הנדרשת וגודל ההימור הרצוי.
פעולה – זהו השלב בו הפעולה מתבצעת: לוחצים על הכפתור, משחקים במשחק או מגרדים את הכרטיס. שלב התגמול – תוצאת המשחק נחשפת. נצרף לכך את העובדה שהימורים מפעילים במוח את מרכזי העונג והפרשה של הורמוני סרטונין, אנדרנלין ודופמין ונבין את פוטנציאל ההתמכרות הרב שקיים בהימורים.

אימפולסיביות – אימפולסיביות נחשבת לגורם מרכזי בהתפתחות של התמכרות. אימפולסיביות היא תגובה לא מתוכננת, נחפזת, ללא התחשבות בתוצאות ארוכות הטווח של ההתנהגות. אנשים המתמודדים עם התמכרות להימורים בעלי מידה רבה יותר של אימפולסיביות. חיפוש אחר חידושים, קושי בתכנון וקושי בויסות רגשי – כל אלו נקשרו להתמכרות זו.

עיוותי חשיבה – אשליית שליטה – אמונה שיש אפשרות להשפיע על התוצאה במשחק שמבוסס על אקראיות, מזל וחוסר ודאות. דפוס חשיבה הוא gambler's fallacy. – אמונה שאפשר לנבא תוצאות משחק על סמך תוצאות משחק קודמות וכיוצא בזה.עיוות חשיבה נוספת הוא חשיבה חומרנית השמה דגש על הצלחה כלכלית כמוקד החשוב ביותר לכוח, להצלחה ולאושר בחיים.

נגישות – ככל שהאדם חי בסביבה בה ההימורים נגישים, נפוצים ומקובלים, כך רמת הסיכון לפתח התמכרות עולה.

חשוב לדעת שבחלק ניכר מהמקרים, התמכרות להימורים לא מופיעה לבד. בקרב מכורים להימורים נמצאה שכיחות רבה יותר של שימוש באלכוהול וסמים והפרעות פסיכיאטריות (חרדה, הפרעות מצב רוח). עדיין לא יודעים מה הגורם ומה התוצאה – האם ההימורים מובלים להתפתחות הפרעות נוספות או להפך – קיום קושי ראשוני מוביל לפנייה להימורים.

ההשלכות של התמכרות להימורים

התמכרות להימורים עלולה להיות כדור שלג שהולך וגדל. הולך ומסתבך. ההשלכות האפשריות של התמכרות להימורים הן:

 • אובדן כספים ורכוש
 • הסתבכות עם חובות, הלוואות ונושים
 • דאגות ולחצים סביב חובות עד כדי דיכאון ומחשבות אובדניות
 • פחות כסף שמוקדש לבריאות ואיכות-חיים (חדר כושר, מזון בריא לדוגמא)
 • בידוד חברתי
 • נזק משמעותי לקשרים זוגיים ומשפחתיים
 • ירידה ביכולות במקום העבודה ובלימודים
 • ערות בשעות מאוחרות של הלילה ואובדן שעות שינה
 • התמכרות להימורים נמצאה קשורה לשימוש באלכוהול ובסמים
 • הסתובבות בחברה עבריינית
טיפול בהתמכרות להימורים - דר' ענבר כהן

אתם לא צריכים לעשות את זה לבד!

ברגע שהגעתם להבנה שייתכן שיש לכם בעיית הימורים אתם עלולים להרגיש בושה, אשמה, חוסר אונים או אפילו חוסר תקווה בכך שתצליחו להשתנות. תחושות אלו עלולות להכביד עליכם יותר ולהוביל אתכם שוב להמר. בתהליך גמילה מהימורים חשוב ביותר לבקש עזרה. סופה של התמכרות להימורים עלול לכלול הסתבכות כלכלית, מצוקות חברתיות, התמודדות נפשית קשות ביותר וחרדות מסוגים שונים. לכן, אם אתם חושדים בבעיה שכזו כדאי מאוד לפנות לאנשי מקצוע ו/או גופים טיפוליים אחרים במטרה לאבחן את הבעיה ולעזור בפתרונה. חפשו עזרה כך שתוכלו לצאת ממעגל הקסמים ולהגיע למקום טוב יותר בחיים.

 

אם אתם מזהים בעצמכם התנהגויות המתאימות לאופי של מכורים להימורים, עצרו, וקחו אחריות על הצעד הראשון בדרך לשינוי והחלמה. עם העזרה הנכונה, הכוונה, תמיכה ומחויבות אמיתית מצידכם, אתם יכולים להתגבר על בעיית ההימורים ולחזור לשלוט בחייכם. 

הצעד הראשון בתהליך זה הוא לזהות ולהכיר בכך שיש לכם בעיה.
במידה ואתם מעוניינים לקבל פרטים ולקבוע פגישה ראשונה אצל ד"ר ענבר כהן, מטפלת בסוגי התמכרויות שונות התקשרו לטלפון מספר 052-6909091 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם.

בקליניקה של ד"ר ענבר כהן תמצאו אווירה מאפשרת, שיח מפרה ויחד נגלה את הכוחות שיש בכם להתמודד עם האתגר ולעשות את השינוי ואת הטיפול בהתמכרות. המפגשים הינם פרונטליים או דרך הזום ובהתאמה אישית לכל מטופל ומטופלת.

מקורות מידע:

Gainsbury, S. M. (2015). Online gambling addiction: the relationship between internet gambling and disordered gambling. Current addiction reports, 2(2), 185-193.‏

Muggleton, N., Parpart, P., Newall, P., Leake, D., Gathergood, J., & Stewart, N. (2021). The association between gambling and financial, social and health outcomes in big financial data. Nature Human Behaviour, 5(3), 319-326.‏
Rash, C. J., Weinstock, J., & Van Patten, R. (2016). A review of gambling disorder and substance use disorders. Substance abuse and rehabilitation, 7, 3.‏
Tárrega, S., Castro-Carreras, L., Fernández-Aranda, F., Granero, R., Giner-Bartolomé, C., Aymamí, N., … & Jiménez-Murcia, S. (2015). A serious videogame as an additional therapy tool for training emotional regulation and impulsivity control in severe gambling disorder. Frontiers in Psychology, 6, 1721.
Zack, M., George, R. S., & Clark, L. (2020). Dopaminergic signaling of uncertainty and the aetiology of gambling addiction. Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry, 99, 109853.‏

 

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

דילוג לתוכן