העצמה אישית

שיתוף המאמר:

העצמה אישית היא ההחלטה שלנו לקחת אחריות ושליטה על חיינו ולבצע פעולות כדי ליצור חיים מלאי משמעות והגשמה. היכולת שלנו לתרגם את הרצונות והכוונות לפעולות היא חיונית להרגשת העוצמה הקיימת בתוכנו. אחת השאלות הבסיסיות שכדאי שנשאל את עצמנו היא – עד כמה אנחנו משתמשים בכוחות, ביכולות ובכישרונות שלנו לקדם את החיים שלנו ולהשיג את המטרות שחשובות לנו?
כמובן שאנחנו מדברים על העצמה אישית רק במקום בו קיימות אפשרויות לבחור מהן. חוסר אפשרויות לבחור מהן מייצר תחושת חוסר אונים ותקיעות ולכן אם לא קיימות אלטרנטיבות זו המשימה הראשונה לעבודה – ליצור דרכי פעולה שאנו מאמינים שהם אפשריות עבורנו. במצבים מורכבים אותם אנחנו לא יכולים לשנות (בשלב זה של חיינו), הדרך להעצים את עצמנו היא למצוא דרכים בונות להתמודד עם הקשיים שהמציאות הנוכחית מייצרת בתוכנו.

העצמה אישית - ד"ר ענבר כהן, מטפלת בביטחון עצמי ודימוי עצמי להעצמה

מוקד שליטה פנימי או חיצוני?

מוקד שליטה עוסק בשאלה עד כמה אנחנו מרגישים שאנחנו היוצרים והמעצבים של חיינו לעומת עד כמה אנחנו מאמינים שגורלנו הוא תוצר של נסיבות החיים או כוחות חיצוניים (כמו מזל וגורל).
אנשים עם מוקד שליטה פנימי – מניחים שהכוח לשלוט בהתנהגות שלנו קיים בתוכנו ושקיים קשר בין הפעולות שלנו לבין החיים שאנחנו חיים בפועל. להבדיל,
אנשים עם מוקד שליטה חיצוני – מרגישים קורבנות של כוחות שמחוצה להם – אנשים, אירועים או כוחות חיצוניים.
דרך טובה לבדוק היכן אנחנו נמצאים בטווח שבין מוקד שליטה חיצוני למוקד שליטה פנימי היא לבחון איך אנחנו מגיבים במצבי קושי – האם אנחנו שואלים למה זה קרה לנו, מאשימים את המזל "הנאחס" שלנו ואת הסובבים אותנו או האם אנחנו חוזרים לעצמנו, לוקחים אחריות וחושבים כיצד ניתן להתגבר על המכשול? האם במצבי קושי אנחנו קופאים במקומנו או מונעים קדימה כדי לפתור את הקשיים ולחתור הלאה וקדימה? האם כאשר קשה לנו אנחנו לומדים דרכי התמודדות חדשות ומנסים לגייס את המשאבים הנדרשים להצליח או האם אנחנו מחפשים אישור מאחרים?
אדם עם מוקד שליטה פנימי יודע שקיים קשר בין אופן ההתנהלות שלנו בעולם לבין המציאות בה אנו חיים. אדם עם מוקד שליטה פנימי שמתמודד עם כישלון, מבין שעליו לנקוט בדרכי התמודדות שונות: לשנות דרכי חשיבה, ללמוד אסטרטגיות חדשות וליצור התנסויות חדשות. מוקד שליטה פנימי נמצא קשור לחוסן נפשי גבוהה יותר, תחושת ביטחון עצמי, תחושת ערך עצמי, שמחה, הגשמה, תחושת מסוגלות, הישגים בחיים וכמובן גם לתחושת העצמה.

העצמה אישית – מבחן עצמי

קחו דף ועט ומצאו זמן שקט בו אתם יכולים להיות עם עצמכם ללא הפרעה. אפשרו לעצמכם זמן להרהר בכל סעיף כך שתמשיכו לכתוב מעבר לתשובות המיידיות שעולות לכם. מצו כל סעיף.
מחקרים מראים שקיים יתרון בכתיבה בפועל (כן, כמו פעם – עם דף ועט) ועדיין כתבו בצורה שהכי נוחה לכם – במחשב, בפלאפון או בטאבלט.

 1. מה הדברים שאתם עושים בקלות הדברים שאתם יודעים שאתם יכולים להצליח בהם, היכולות שלכם, הערך המוסף שאתם מביאים איתכם?
  להכיר בנקודות החוזק זה כבר צעד חשוב בדרך להתחבר לעוצמות הקיימות בנו.
 2. כתבו על דף את המגבלות שלכם – חלק מלהיות אדם שלם זה להכיר בעובדה שלכולנו יש יתרונות וחסרונות. אף אחד לא הגיע לפה מושלם.
  היו אמיתיים עם עצמכם – אילו חסרונות אתם רוצים לקחת אחריות ולשנות ועם אלו חסרונות אתם מוכנים ללמוד לחיות בשלום.
  חלק מלהיות אדם שלם היא לקבל את העוצמות שלנו וגם את המגבלות שלנו. הנקודה היא בחירה ולהרגיש (דיי) שלמים איתה. לקבל את עצמנו עם המגרעות שלנו ולזכור שכלום אינו סופי. תמיד נוכל לעשות שינויים בהמשך הדרך.
 3. התחברו לערכים ולמטרות שלכם – עדיף להתחיל בתחום אחד בחיים ולחוות בו הצלחה מאשר להתפזר על מספר תחומים ואז לדשדש בכל הגזרות.
  מהו התחום שאתם רוצים לקדם בחייכם? שאלו את עצמכם מהם הדברים שחשובים לכם בתחום זה וכתבו אותם בנקודות קצרות. שאלות מדוע דווקא דברים אלו חשובים לכם? שאלות אלו יאירו לכם את הדרך ויחברו אותכם למוטיבציה לפעולה שקיימת בתוכם.
  מתוך כך כתבו מטרה. אחת. פשוטה. ברת השגה. נסחו אותה בחיוב (הימנו ממילות שלילה ומהמילה "פחות" ו- "יותר").
 4. כתבו למה אתם זקוקים כדי להשיג את המטרה – העצמה עצמית ואהבה עצמית אין משמעה ללכת בדרך לבד. ממש לא. המשמעות של העצמה עצמית היא להיות מסוגלים לפעול מתוך המשאבים הקיימים בתוכנו וגם לדעת להיעזר במשאבים הקיימים בסביבה. כתבו אילו יכולות, כוחות, דרכי חשיבה, מיומנויות יש לכם או שאתם צריכים לפתח כדי להשיג את המטרה.
 5. מה הצעדים הקרובים שעליכם לקחת – ללכת צעד אחד קדימה ולשים לב לפידבק שאתם מקבלים מעצמכם ומהסביבה – אילו דלתות נפתחות בפניכם? אילו דלתות לא? איך הסביבה מגביה לצעדים שלכם? איך אתם מרגישים עם הפעולות שאתם עושים? זה להיות מאוד נוכחים בחיים. הפידבק שאתם מקבלים ייתן לכם רמזים טובים מאוד איך ולאן להמשיך להתקדם.
 6. תנו לעצמכם את הזמן – תחושת עוצמה אישית, ביטחון עצמי והערכה עצמית לא נבנים ביום אחד. זה הדרך, ההתמודדות, הכישלונות, ההתגייסות מחדש וההצלחות שמגיעות בסופו של דבר – הם אלו שיוצרים לנו שבונים לנו את תחושת העוצמה. העקביות והמוכנות "לרוץ לטווח ארוך" הם מיומנויות שאנחנו חייבים לפתח בתוכנו כדי לבנות את האמונה שלנו בעצמנו.

 

אם אתם מרגישים שאתם מתמודדים עם חוסר ביטחון עצמי או עם דימוי עצמי נמוך, אתם מוזמנים להתחיל תהליך טיפול עם ד"ר ענבר כהן. העבודה עם ד"ר ענבר כהן היא יישומית ויעילה מאוד. העבודה מתבצעת באווירה מעצימה, בטוחה ולפי קצב ההתקדמות שנכון לכם. המפגשים פרונטליים או בשיחת וידאו אונליין. לקביעת תור התקשרו לטלפון מספר: 052-6909091 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם.

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

עקבו אחרי:
עוד עמודים בנושא:

גם מסע של אלף מיילים מתחיל בצעד אחד קטן....

דילוג לתוכן