גמילה מהימורים

שיתוף המאמר:

התמכרות להימורים היא התמכרות של ממש ועלולה להוביל להשלכות קשות על חיי האדם – החל מכניסה לחובות, הסתבכות עם נושים, התדרדרות בקשרים עם הקרובים והיקרים, התמודדות עם לחצים נפשיים קשיים, הסתבכות במקום העבודה ועד הסתבכות עם החוק. 

הטריקיות בהתמכרות להימורים היא אשליית השליטה – האדם מרגיש כאילו הוא שולט בכמות ההימורים ושיצליח לצאת מהתסבוכת בעצמו. יותר מכך, לעיתים, מבחוץ, המכור להימורים נראה אדם חזק ומצליח ולכן קשה להבין את גודל המצוקה עימה הוא מתמודד. לכן, אם אתה מזהה שמישהו מהיקרים לך מתמודד עם בעיה כזו, עודד אותו לפנות לאיש מקצוע. (ראה בהמשך הפניות לדרכי טיפול שונות).

נקודה חשובה לתשומת לב!
אחד המאפיינים בטיפול בהתמכרות להימורים הוא הקושי להתמיד.
חשוב, חשוב, חשוב להתמיד בטיפול גם כשקשה. בעיקר כשקשה.
חשוב, חשוב, חשוב להתמיד בטיפול דווקא אם יש "מעידות" ו"נפילות".
חלק מהסיוע שהמשפחה יכולה לתת לאדם המתמודד עם התמכרות זו היא לעודד אותו להמשיך להיות מחויב לטיפול ולדרך החדשה אותה הוא רוצה ליצור בחייו.

הגמילה מהימורים, ד"ר ענבר כהן, מטפלת בהתמכרות להימורים במבוגרים ובני נוער

טיפול בהתמכרות להימורים - ד"ר ענבר כהן

באופן אידיאלי, המטרה המיטבית ביותר היא להגיע לגמילה מוחלטת מהימורים. דווקא ההבנה שהתמכרויות הם "מחוץ לתחום" היא זו שמייצרת לאדם גבולות ברורים ושקט נפשי. כשהגבול אינו ברור ומתחיל קונפליקט פנימי, שם האדם מאבד את כוחו ועלול לחזור לדפוסים הישנים. בנוסף, השקט הנפשי שנוצר מאפשר לו לעבוד על התכנים שהובילו אותו להמר.

בקליניקה, כל מפגש מחולק לשני חלקים. בחלק הראשון נבצע בחינה של השבוע החולף: נלמד מהם הטריגרים שמפעילים את הדחף להמר, אילו פעולות מורידות את רמת הדחף להמר, אלו קווי חשיבה מזינים את ההימורים ואילו קווי חשיבה מטפחים את הבריאות וההחלמה. נבדוק האם יש קשיים בחייו של האדם שמובילים אותו לחזור להתנהגות זו ומהם שורשי ההתמכרות. בחלק השני של המפגש נעזר בטכניקות שונות ובלימוד מיומנויות להתמודדות עם "פצעי העבר" (במידה ויש) ואתגרי ההווה.

באתר תמצאו מידע גם אודות גמילה מקניות, טיפול בהתמכרות לעבודה, ניהול כעסים, טיפול בחוסר ביטחון עצמי ועוד.

טיפול בהתמכרות עם ד"ר ענבר כהן, משלב דרכי עבודה מעולמות תוכן שונים

הגישה המוטיבציונית הגישה המוטיבציונית צמחה מתוך טיפול בהתמכרויות  ונמצאה יעילה גם בטיפול בהתמכרות להימורים – הן לבד והן בשילוב עם גישות אחרות. הגישה עוסקת רבות בהתייחסות לאמבוולנטיות הקיימת בשינוי – מצד אחד רוצים להפסיק להמר ומצד שני, קיים קושי רב לוותר על הפעילות שנתפסת כמהנה. גישה זו הינה גישה שמכבדת את רצון הפרט ואת הדרך הייחודית שלו ליצור שינוי בחייו.

טיפול נרטיבי באמצעות שיחה בודקים כיצד ההתמכרות להימורים נכנסה לחיי האדם והסיפור שהיא מספרת בחייו. מה המחירים שהיא גובה? כיצד היא משכנעת את האדם לפועל? אילו אסטרטגיות יש לה? מה מחזק את ההתמכרות ומה מחליש אותה ועוד. תהליך זה הינו תהליך מעצים מאוד כיוון שהוא נותן לאדם הזדמנות להתבונן בסיפור חייו וליצור "תפנית בעלילה". (כתיבה אינה חלק מהתהליך).

טיפול באמצעות NLP בגדול ניתן להגדיר את ה- NLP כאסופה של טכניקות שמטרתן להוביל את האדם לתוצאה הרצויה. לפי גישה זו נלמד באילו דרכים ההתמכרות להימורים משפיעה על האדם וילמדו דרכי התמודדות אשר יותר מועילות לאדם, מקדמות את מטרותיו ואת מערכת הערכים בה הוא מאמין. גישה זו הינה גישה מעצימה העוסקות בכוחות וביכולות הקיימים באדם. השאיפה היא להפוך את השינוי לשינוי אוטומטי – כלומר, כמו שבעבר האדם השתמש בהימורים בצורה אוטומטית, עתה על דרכי ההתנהגות החלופיות לצוץ בצורה אוטומטית עד כמה שניתן.

להלן פירוט של חלק מהגופים העוזרים בגמילה מהתמכרות להימורים:

בישראל קיימים מטפלים פרטיים רבים ומסגרות טיפוליות שמטרתן היא בדיוק זו – לעזור לך להיגמל ולצאת לדרך חדשה ובריאה.
להלן פירוט של חלק מהגופים העוזרים בגמילה מהתמכרות להימורים:

 

 • עמותת אפשר 
  https://www.efshar.org.il/
 • יחידות לטיפול בהתמכרויות
  https://www.gov.il
 • מהמרים אנונימיים 
  https://gaisrael.com/
 • עזרה למשפחות (אל-אנון, אלו הן קבוצות עזרה עצמי המיועדות לחברי משפחה של מכורים. הקבוצות ממוקמות באזורים שונים בארץ)
  https://www.nar-anon.org.il/
 • מניעת התאבדויות
  https://sahar.org.il/
  https://path-to-life.org/
  https://www.eran.org.il/
 • עזרה לבני-נוער במצוקה
  https://www.elem.org.il/

אין צורך להתמודד עם התמכרות להימורים לבד. התמכרות זו היא קשה ומסוכנת. הבשורה הטובה היא שאפשר לצאת ממנה! 

אם אתם מרגישים שעכשיו זה הזמן לעשות שינוי ולקחת שליטה על מצבכם, ואם ניסיתם בעבר לבד ולא הצלחתם – אתם מוזמנים להתקשר לטלפון מספר: 052-6909091 או להשאיר פרטים בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם. פעמים רבות, העבודה במשותף היא זו שמראה את הדרך ונותנת את הכוח לעשות  את השינוי. המפגשים הינם פרונטליים או דרך הזום ובהתאמה אישית לכל מטופל ומטופלת. 

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

דילוג לתוכן