אהבה עצמית

שיתוף המאמר:

אהבה עצמית היא האופן בו אנו מקבלים את עצמנו מתוך ידיעה עמוקה שאנחנו ראויים ושווים, כמו כל אדם אחר. לאהוב את עצמנו זו לא מותרות. אהבה עצמית היא הבסיס לפיתוח הערכה עצמית, ביטחון עצמי וחיים שמכבדים את מי שאנחנו. כשאנחנו אוהבים את עצמנו אנחנו קשובים לצרכים ולרצונות שלנו – הפיזיים, הרגשיים, המנטליים והרוחניים. לעומת זאת, חוסר אהבה עצמית פוגעת בביטחון העצמי ועלולה להוביל לחרדה ודיכאון. חוסר אהבה עצמית עלול להוביל לפיתוח התנהגויות פוגעניות כמו אכילה רגשית והתמכרות לקניות וגם עלולה להוביל לכניסה למערכת יחסים הרסנית ומתעללת. אם מבינים את זה, מבינים מדוע אהבה עצמית היא אחד הכוחות החשובים ביותר שמשפיעים על איכות חיינו.

תעצרו לרגע ותשאלו את עצמכם – עד כמה אתם אוהבים ומקבלים את עצמכם בדיוק כמו שאתם?
לרוב, כמו הרבה דברים בנפש האדם, התשובה לא מוחלטת. זה לא שאנחנו אוהבים את עצמנו או שונאים את עצמנו. יש טווח שלם של רגשות שאנחנו מרגישים כלפיי עצמנו. עדיין, עדיף שנמצא את עצמנו בצד היותר אוהב.

10 סימנים לחוסר אהבה עצמית

 • בכל מערכת יחסים אנחנו מרגשים שלא אוהבים אותנו ולא מעריכים אותנו – אם אנחנו לא אוהבים את עצמנו יהיה לנו קשה להאמין שמישהו אחר אוהב אותנו באמת ובתמים.
 • אנחנו מתקשים להעניק לעצמנו זמן לנוח ולהיטען מחדש – כשהצרכים של כולם יותר חשובים מאלו שלנו, אנחנו לא שמים לב ומקדישים את כל כוחנו ומרצנו לאחרים. במצב כזה נשארת לנו מעט מאוד אנרגיה להזין, לטפל ולקדם את עצמנו.
 • אכילה רגשית, התמכרות לקניות, התמכרות לעבודה או כל סוג התמכרות אחרת  – התמכרות היא בריחה מעצמנו ומהרגשות שאנחנו חווים ולכן בהחלט יכולה לרמז על חוסר באהבה עצמית.
 • מחפשים כל הזמן חיזוקים ואישורים מהסביבה – החיזוקים האלו הם ניסיון להעלים את החוסר האמיתי, זה שקיים בעולם הפנימי – ביכולת שלנו לאהוב ולהעריך את עצמנו. לחפש את המענה בעולם החיצוני לא יעזור – פה נדרשת עבודה פנימית.
 • אנחנו אומרים הרבה פעמים "אני זקוק לפיצוי", "הפעם מגיע לי" ולאחר מכן מחפשים נחמה ממקור חיצוני.
 • מרצים אחרים – מצד אחד לרצות אחרים נותן לנו סיפוק, תחושת העצמה והערכה עצמית, מצד שני, לאורך זמן, כאשר עסוקים בלרצות אחרים, מרגישים בסופו של דבר הרבה כעס וטינה. התעסקות בלתי פוסקת בצרכים ובבעיות של האחר עלולה להעיד על חוסר נכונות להתעסק בקשיים הקיימים בנו.
 • תחושה שאנחנו שקופים. לא באמת רואים אותנו. לא באמת מכירים אותנו. חוסר יכולת להיות אמיתיים ואותנטיים. לפעמים זה נובע מתוך צורך לשחק משחק חיצוני כדי שלא ניחשף ולא נעמוד באור הזרקורים. חשש שאם יראו אותנו באמת, יבחינו בפגמים שקיימים בנו.
 • מתנצלים ומבקשים סליחה גם כאשר הדברים אינם באחריותנו.
 • מתקשים לקבל החלטות. חוסר ידיעה פנימית מה באמת גורם לנו להיות מאושרים.
 • עיסוק רב בהשוואה לאחרים ותחושה שאחרים "יותר" מאיתנו (יותר יפים / יותר מוצלחים / יותר מאושרים). תחושה מתמדת של חוסר ביופי, כישרון או חוכמה ביחס לסביבה. אנחנו המבקרים הקשוחים ביותר של עצמנו.

הסימנים שמופיעים פה הם חלקיים. לכל אחד דרכים שונות לבטא אהבה עצמית וגם חוסר אהבה עצמית. בכל מקרה, אפשר להבין את הכיוון שמרמז שיש בעיה.

10 סימנים לאהבה עצמית בריאה

 • קיימת בתוכנו תחושה פנימית עמוקה שאנחנו טובים וראויים. אנחנו מעריכים את עצמנו באופן חיובי ללא קשר למצב חשבון הבנק שלנו, הרכוש שלנו, המראה החיצוני שלנו או כל הישג חיצוני אחר.
 • אנחנו מקיפים את עצמנו באנשים חיוביים שטובים לנו – כאלו שבסיום המפגש אנחנו מרגישים הרבה יותר אנרגיה, שמחה ותחושת חיות.
 • אנחנו מתייחסים לעצמנו בכבוד וקשובים לצרכים ולרצונות שלנו. אנחנו יודעים להגיד לעצמנו ש"כולם חשובים וגם אנחנו" ומוצאים דרך למלא את הצרכים שלנו.
 • אנחנו מביעים את עצמנו בחברה. יודעים שהצרכים שלנו, הרצונות שלנו והדעות שלנו חשובים ויכולים לתקשר אותם לסביבה.
 • אנחנו לא פוחדים מביקורת ומדעות של אחרים כי אנחנו מחוברים לאמת שלנו וליכולות שקיימות בנו. אנחנו מקבלים את העובדה שלא כולם יסכימו איתנו ולא כולם יאהבו אותנו – וזה בסדר. אה… וגם לטעות לפעמים זה יותר מבסדר גמור.
 • טיפוח עצמי, לכל אחד טיפוח עצמי הוא דבר שונה. זה יכול להיות ספורט שאוהבים, שמירה על תזונה בריאה, מדיטציות, קריאת ספר או מפגשים עם חברים. היכולת שלנו להעניק זמן ואנרגיה לתחזוקה של עצמנו היא קריטית.
 • לכולנו יש קול פנימי שלעיתים מבקר ושופט אותנו ולפעמים מעודד ומחזק אותנו. כשאנו אוהבים את עצמנו קיים בתוכנו קול פנימי שבסופו של דבר מתייחס לעצמנו בצורה נעימה, סלחנית ומקדמת. קול שמעודד אותנו להתקדם בחיים עם תחושת ביטחון ואנרגיה חיובית ככל הניתן.
 • אנחנו מאפשרים לעצמנו לטעות. אנחנו זוכרים שכישלונות הם חלק טבעי מהחיים וממשיכים להיות אוהבים ונחמדים לעצמנו. אנחנו מקבלים את עצמנו ויודעים שאנחנו ראויים ושווים גם כאשר אנו מצליחים יותר וגם כאשר אנו מצליחים פחות.
 • אנחנו מאושרים בשמחת אחרים – מרגישים הנאה מכך שגם אחרים מקדמים את המטרות שלהם ומשגים הישגים.
 • אנחנו חותרים להגשמת המטרות והחלומות שלנו – זה לא משנה אם השאיפה שלנו היא לעשות תואר אקדמאי, לשפץ את הבית או לטייל בעולם – אנחנו מכבדים את עצמנו ויודעים שאנחנו ראויים בדיוק כמו כולם. כשרוצים יכולים לפעול מתוך אומץ, נחישות ועקביות ומתוך אמונה בכוחות הקיימים בנו.

איך מעלים את האהבה העצמית?

הבסיס לכל תהליך שינוי הוא אהבה עצמית בריאה. זה לא נרקיסיזם. זה לא אגואיסטיות. זה הבסיס ליצירת חיים שמיטיבים איתנו. אם אתם מתמודדים עם חוסר אהבה עצמית כדאי לעבוד עם איש מקצוע. לפעמים צריך לעשות עבודת עומק כדי ליצור שינוי אמיתי וארוך טווח. בטיפול עם איש מקצוע העבודה תנוע בין שני צירים במקביל- האחד שינויים ברמות העמוקות בנפש האדם והשני ברכישת אסטרטגיות התנהגות וחשיבה שמטרתם להאיץ את תהליך השינוי.

אם אתם לא מעניקים לעצמכם את היחס האוהב לו אתם ראויים (לפחות מעצמכם!) אתם מזומנים ליצור עם ד"ר ענבר כהן קשר ולהתחיל תהליך עבודה משותף. נכון, לפעמים קשה לעשות את הצעד הראשון ולפנות לטיפול אבל אחרי שנפגשים ומכירים הכל הופך להרבה יותר פשוט. אתם לא לבד.
אתם מוזמנים ליצור קשר ולהתחיל להכניס את הקסם של אהבה עצמית לתוך החיים.

ד"ר ענבר כהן, בעלת קליניקה פרטית, מלווה אנשים בתהליכי שינוי ובהתמודדות עם ביטחון עצמי נמוך, טיפול בחוסר ביטחון עצמי, טיפול בחרדה  וניהול כעסים. הפגישות מתקיימות בקליניקה או בשיחות אונליין. העבודה עם ד"ר ענבר כהן מתמקדת בכוחות הקיימים בכל אחד ואחת מאיתנו והיא תמיד מכוונת למקום של חיזוק והעצמה. אתם מוזמנים ליצור קשר כבר עכשיו בטלפון שמספרו 052-6909091 או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם. 

לקבלת פרטים ותאום פגישה ראשונית עם ד"ר ענבר כהן השאירו פרטים או צלצלו לטלפון שמספרו 052-6909091

עקבו אחרי:
עוד עמודים בנושא:

גם מסע של אלף מיילים מתחיל בצעד אחד קטן....

דילוג לתוכן