ברוכים הבאים

 
 

הערכה עצמית וביטחון עצמי הן תוכנות ניתנות לשינוי.

נכון, כל תינוק נולד עם מזג מסוים ותכונות מסוימות אבל מרכיב משמעותי מפיתוח תחושת הביטחון העצמי נובע ממסרים שקיבלנו בצורה ישירה או עקיפה מהסביבה. המסרים שקיבלנו מההורים, מהגננות ומהמורים וכמובן מסביבת החברים – כל אלו השפיעו במידה רבה על האופן בו אנו תופסים את עצמנו ומעריכים את עצמנו. המסרים יכלו להיות מסרים ישירים (כגון ביקורתיות מוגזמת כלפי הילד) או עקיפים (דחייה של חברים, התעלמות מהילד). 

פגיעה בביטחון העצמי נמצאה קשורה לנטייה לדיכאון, חרדה, התנהגות הימנעותית, נטייה לשימוש באלכוהול וסמים, רגישות גבוהה לביקורת, תחרותיות גבוהה, קשיים חברתים ועוד.

במילים אחרות, ביטחון עצמי נמוך עלול ליצור פגיעה של ממש באיכות החיים שלנו.

 

כמה מילים על NLP

NLP היא גישה שעוסקת באופן בו אנו מייצגים את העולם במוחינו והדרך שבה ניתן להתאים את תפיסת העולם הזו כך שתקל עלינו בחיים ותעזור לנו להפיק את התוצאות הרצויות.
כמו גישות פסיכולוגיות רבות, גם ב- NLP ההבנה היא שאיכות החיים שלנו (הפיזיים והנפשיים) היא תולדה של הדיבור הפנימי שלנו ושל אופן התקשורת שלנו – קודם עם עצמנו ואחר-כך עם אחרים. 

גישה זו מכילה סטים רבים של טכניקות שמטרתן ליצור שינוי בעולם המחשבתי, הרגשי וההתנהגותי של האדם. 

לפי גישה זו, מטפל מיומן יכול לנתח ולהבין תהליכי ארגון נתונים וחשיבה של אדם ספציפי. בהמשך, באמצעות שיחה ניתן לארגן מחדש את ההרגלים האוטומטיים, הישנים והלא מועילים של החשיבה, ההרגשה וההתנהגות, כך שיהיו מועילים, בונים ופוריים בהרבה, ומיטיבים עם האדם. כיום שיטה זו נפוצה מאוד בישראל וברחבי העולם המערבי, ועושים בה שימוש מטפלים מכל הזרמים ובטיפול בקשת רחבה של מצבים כגון התמכרויות, חרדות, בעיות בזוגיות, וגם בכל הקשור לדימוי וביטחון עצמי.

 

NLP וביטחון עצמי

טיפול באמצעות NLP למטרת העלאת הביטחון עצמי יכול להוות מוקד עבודת השינוי או כחלק מעבודה על נושא מרכזי אחר.
אחת ההנחות הבסיסיות של NLP היא שלכל אדם דרך משלו להבין את העולם. לפרש את העולם. לכל אדם יש "מפה אחרת של העולם". במילים אחרות, כל אחד מאיתנו רואה את העולם דרך המשקפיים המיוחדים שלו, והמשקפיים האלו בנויות מדרכי ארגון נתונים, תפיסה, חשיבה והרגשה. לדוגמא, אדם יכול להיות במפגש חברתי ולהרגיש מובך מהתנהגותו בעוד שהסביבה תעריך את התנהגותו כטבעית, בטוחה ורגועה. דוגמא נוספת, אדם יכול לקבל ציון של 85 במבחן ולהיות גאה מההישג בעוד אדם אחר עלול להתאכזב מציון זהה ולהרגיש כישלון. 

 

אם כן, טיפול בדימוי עצמי נמוך בשיטת NLP יברר את האופן בו אדם תופס את המציאות וכיצד הוא מייצג אותה בעולמו הפנימי. עצם ההיכרות של האדם עם האופן בו הוא תופס את עולמו יכול לעשות שינוי, שכן האדם מבחין כי מחשבותיו ואמונותיו אינן בהכרח ריאליות. הוא גם רואה כיצד הן פוגעות בהערכתו העצמית, ומקבל מוטיבציה לבנות דרכי חשיבה מועילות ופוריות יותר שיחזקו אותו. בנוסף, המטפלת מסייעת בבניית אסטרטגיות התנהגות וחשיבה המובילות להתנסויות חדשות, לבניית סיפור חיים מעצים יותר, ומספקת כלים נוספים המשנים לטובה את ההערכה העצמית.ד"ר ענבר כהן היא יו"ר הלשכה הישראלית ל-NLP.

ד"ר ענבר כהן עובדת מזה שנים במסגרות ציבוריות ופרטיות עם אנשים מכל קשת האוכלוסייה ובשורה ארוכה של אתגרים וקשיים. לאורך השנים רכשה וחידדה כלים טיפוליים שונים, כגון NLP וטיפול נרטיבי המשולבים בפגישות, וביכולתם להוביל לשינוי אמיתי וארוך טווח במסגרת טיפול ממוקד וקצר מועד. אחד הנושאים השכיחים שעליהם עובדים בפגישות, בין אם כנושא מרכזי או בנוסף לתחומים אחרים, הוא שיפור ביטחון עצמי.

לפרטים נוספים על טיפול העצמה ב nlp ולקביעת פגישת היכרות, פנו אל ד"ר ענבר כהן דרך האתר או בטלפון 052-6909091.

 

 

 

מלאו פרטיכם כדי לקבל עדכונים על פוסטים חדשים, סרטונים וחינמיים

 
 
 

לקביעת פגישת ייעוץ השאירו פרטים:

האם יש לך בעיית קניות?

 
 

ד"ר ענבר כהן

מורת דרך לתהליכי שינוי. עוסקת הרבה ב"איך" – איך עושים אחרת? איך צומחים מהעבר? איך עולים לנתיב חדש? איך מבססים התנהגות ואיך הופכים אותה לטבע שני? מתוך עבודה רבת שנים, שכללתי את כל הידע שצברתי למודל עבודה יישומי, ממוקד ובהיר. אני מאמינה גדולה ביכולת שלנו להשתנות. מאמינה ביכולת שלנו לבחור לעצמנו את עצמנו ולגדול לשם. ראיתי את זה קורה פעמים רבות. מתרגשת, כל פעם מחדש, להיות חלק מהדרך.

 

 
Back to Top