ברוכים הבאים

 
 

 ישנם אנשים שנוטים לכעוס ולהתעצבן יותר מאחרים – הם כועסים מהר יותר ורמת הכעס שלהם נוטה להיות יותר גבוהה ואינטנסיבית יותר ביחס לאדם הממוצע. חשוב לדעת, שכעס אינו תמיד דבר מוחצן. ישנם אנשים שלמרות שהם נוטים לכעוס ולהתעצבן הם אינם צועקים או מחצינים את כעסם אלא הם רוב הזמן זועפים, מחמיצים פנים ועצבניים.


הסיבה לכך שישנם אנשים שממהרים לכעוס יותר מאחרים אינה ידועה עדיין בוודאות.
ישנם גורמים שונים הנחשדים כמשפעים על הנטייה לכעוס: גורמים גנטיים, גורמים פזיולוגים וכן גורמים חברתיים–תרבותיים שונים. אסכולות פסיכולוגיות שונות מציעות הסברים מגוונים לתופעה: ישנה סברה כי רקע משפחתי משחק תפקיד - אנשים שמבטאים את כעסם בצורה לא בריאה, מגיעים לעיתים ממשפחות בהם קיים קושי להביע רגשות. סברה פסיכולוגית נוספת היא שאנשים שנוטים לכעוס יותר מאחרים הם בעלי סף תסכול נמוך. משמעות הדבר היא שהיכולת שלהם להכיל תסכול נמוכה – הם מרגישים שהם לא אמורים להתמודד עם אי נוחות, טרדות וקשיים.


כך או כך, תהייה הסיבה אשר תיהיה, מגיע שלב בחיי האדם שעליו לקחת את האחריות בידיים. סיבות (ותירוצים) תמיד קיימים. להישאר עם הסיבות משאיר את האדם במקום תקוע מאוד וללא התקדמות. הדבר הנכון לעשות במקום לשקוע בתירוצים הוא להתרומם מעל הקושי ולקחת שליטה מחודשת על עולמך הרגשי ועל חייך.

האסטרטגיות שיתארו כאן אינן מחליפות טיפול עם איש מקצוע. המטרה היא לפתוח לך את הראייה לאלנטרנטיבות התנהגותיות אחרות כך שתוכל להתנסות בהתנהגויות חדשות שעושויות להוביל לתוצאות אחרות.


שים לב לתחושות שבגוף
היה מודע לאופן בו הכעס מרגיש בגופך. אנשים לרוב מדווחים על: תחושת מתיחות בכפות הידיים או בלסתות, כאב ראש, חוסר שקט מוטורי, קושי בריכוז, דפיקות לב מואצות ו/או לחץ בחזה, כתפיים מתוחות, ראייה של אדום / שחור בעיניים. המודעות לתחושות הגוף ולאנרגיה שזורמת בגוף עשויה, באופן פרדוכסלי, להוביל למודעות ולהשקטה של התחושות ושל הכעס.


הפוך את המחשבה למתונה יותר
ישנם אנשים שבמהלך התפרצות הכעס נוטים לחשוב בצורה דרמטית וקיצונית. אופן הדיבור מבטא את תחושותיהם והלך חשיבתם באותו הרגע - הם מקללים, משתמשים בביטויים קשים ועשויים להגיד דברים קיצוניים. כאשר אתה כועס, היה מודע לעולמך הפנימי והחלף את הדיבור הפנימי בדיבור מתון יותר והגיוני יותר. במקום להגיד "זה סוף העולם ואני הולך להתפוצץ" אמור לעצמך "זה באמת לא נעים ומתסכל אבל זה לא סוף העולם והכעס שלי רק מחריף את המצב. מה אני יכול לעשות כדי לשפר את הדברים?"

חשוב לפני שאתה מדבר
בהמשך לסעיף הקודם, חשוב היטב לפני שאתה מדבר. קח מספר רגעים לפני שאתה מדבר והאט את קצב הדיבור. קח נשימה עמוקה וחשוב מה המטרה הגבוהה ביותר והחיובית ביותר שלך בסיטואציה הנוכחית והתחבר אליה. אל תגיד את המילים הראשונות שעולות במחשבתך. המתן לפני שאתה מגיב. שאל את עצמך – מאחד עד עשר – עד כמה חשוב לי הדבר הזה? האם מה שאני עושה כרגע עוזר להשגתו או מחריף את המצב? האם התגובה שלי הולמת את הסיטואציה? האם שווה לי להרוס את היום שלי (ואולי גם של אחרים) בשביל זה?

זמני מלחמה וזמני שלום
כאשר אתה נמצא ב"זמן שלום" ואינך כועס ברר עם עצמך על מה אתה כועס בדיוק. מה בדיוק מפריע לך בסיטואציה. הזכר לעצמך שמה שאתה מתמודד איתו הוא אחד מקשיי החיים וכדי להשיג את המטרות שלך, כעס אינו עוזר. הסתכל על הדברים מפרספקיטיבה אחרת. החיים תמיד לא מושלמים – לא כולם יאהבו אותנו, הצדק לא תמיד ינצח ודברים לא תמיד יעשו בדרך שלנו. להמשיך לדרוש מהחיים להתנהל כרצוננו לא יפתור דבר.
בדוק עם עצמך מה הדברים החשובים באמת וכיצד ניתן להשיג אותם בדרכים בריאות יותר. שקול על איזה דברים אתה יכול להתגמש. הבן שישנם דברים שתוכל להשיג וישנם דברים שלא תמיד יסתדרו לפי הרצון שלך ולפי הקצב שלך. מצא פתרונות לדברים שמפריעים לך ובמידה שישנם דברים שאינם בשליטתך או שאינם ניתנים לשינוי כרגע, חשוב כיצד אתה יכול להגיב אליהם בצורה בונה יותר בעתיד ו/או כיצד אתה יכול לחיות עמם בשלום. התמקד בפתרונות אפשריים.
אם תשכיל לקבל את המציאות, על המורכבות שבה,  גם אם הדברים לא יצאו לפי ציפיותייך תדע כיצד להתמודד עם האכזבה.

צא ל"פסק זמן"
בזמן שהעניינים מתלהטים עזוב את הסיטואציה וקח לעצמך מספר רגעים כדי להירגע. רק אתה יודע כמה זמן דרוש לך או מה אתה צריך לעשות כדי לשנות את האווירה, לנשום "אוויר נקי" ולחשוב על דברים אחרים. אם אתה מודע לכך שישנם זמנים או סיטואציות בהם אתה יותר מועד לכעוס, תכנן מראש את הזמנים בהם אתה יוצא "לפסק זמן" קצר כדי להימנע מלהיכנס למסלול הכעס.

ספורט
מצא פעולות ספורטיביות שאתה אוהבלעשות (הליכה, שחייה, יוגה, ריצה, ריקודים)  ועשה אותם מספר פעמים בשבוע. הדבר יעזור לפוגג מתחים בחייך. אם כבר הזכרתי את "זמני השלום" – ללא ספק ספורט הינו פעילות שגרתית שמתחזקת את האנרגיה שהיית רוצה שתהיה קיימת רוב הזמן בחייך.

שינה
בדוק את כמות ואיכות השינה שלך. שינה טובה היא קריטית לבריאות פיזית ונפשית, לדוגמא מחקרים מצאו כי קיים קשר בין שינה לחרדה ודיכאון. מעט שינה או שינה לא איכותית עלולים לגרום לתחושת סטרס ועצבנות. שינה טובה נמצאה קשורה לאיכות חיים גבוהה יותר.

תרגל טכניקות להרפייה
ישנם כל כך הרבה טכניקות הרפייה והרגעות והדרך לרכוש אותן נגישה לכל אדם – דרך ספרים, דיסקים, אתרי אינטרנט וסדנאות. תרגול נשימות, דמיון מודרך, מדיטציה, יוגה, מנטרות ועוד. פרגן לעצמך מתנה ולמד כיצד להרפות ולהירגע. גם כאן, התרגול "בזמני שלום" יעזור לך להטמיע את האנרגיה הנכונה בחייך, לפעול ממקום רגוע יותר, באופן כללי ובטח ובטח בשעת כעס.

 

 

 

 

© כל הזכויות על התוכן שמורות לענבר כהן

מלאו פרטיכם כדי לקבל עדכונים על פוסטים חדשים, סרטונים וחינמיים

 
 
 

לקביעת פגישת ייעוץ השאירו פרטים:

האם יש לך בעיית קניות?

 
 

ד"ר ענבר כהן

מורת דרך לתהליכי שינוי. עוסקת הרבה ב"איך" – איך עושים אחרת? איך צומחים מהעבר? איך עולים לנתיב חדש? איך מבססים התנהגות ואיך הופכים אותה לטבע שני? מתוך עבודה רבת שנים, שכללתי את כל הידע שצברתי למודל עבודה יישומי, ממוקד ובהיר. אני מאמינה גדולה ביכולת שלנו להשתנות. מאמינה ביכולת שלנו לבחור לעצמנו את עצמנו ולגדול לשם. ראיתי את זה קורה פעמים רבות. מתרגשת, כל פעם מחדש, להיות חלק מהדרך.

 

 
Back to Top