ברוכים הבאים

 
 

מחקרים מצאו קשר בין דפוסי קנייה קומפולסיביים (קניות לא מתוכננות ולא רציונאליות) לבין הערכה עצמית נמוכה.
מסע הקניות המהנה, המחמאות וההערכה שהאדם מקבל נותנים לאדם אשליה של מילוי הצרכים הקשורים לביטחון עצמי ולהערכה העצמית הירודה.
אולם לאורך זמן, באופן הפוך למטרה, האדם יוצא מופסד –
הקניות המרובות מובילות לעתיד מלא לחצים, פחדים, בושה והאשמה, אשר מערערים את הערכה העצמית הירודה ממלא.

 

"הערכה עצמית התלויה בדבר"

 

הערכה עצמית אמיתית נשענת על מאפיינים פנימיים ואינה תלויה בהישגים חיצוניים או בקבלת אישור מאחרים. 
לעומת זאת, ב"הערכה עצמית התלויה בדבר" האדם מרגיש כי הערכתו העצמית תלויה בהשגת סטנדרטים חיצוניים או בהשגת מטרות, כגון: מראה פיזי מושך, הישגים חברתיים והישגים בקריירה ובעבודה.
"הערכה עצמית התלויה בדבר" נמצאה מנבאת קניות קומפולסיביות.

אחד ההסברים הוא בכך שישנם אנשים המתמודדים עם תחושה כרונית של חוסר שלמות בהגדרה העצמית שלהם ולכן חווים דחף לקנות חפצים הקשורים להגדרה העצמית הנחשקת.
אנשים אלו זקוקים שאחרים יכירו בהגדרה העצמית שלהם על-מנת להרגיש שלמים - עליהם לעסוק בהתנהגויות הקשורות לסימבוליים (לדוגמא להיות בעלי חפצים מסוימים או ללבוש בגדים מסוימים) ועל-ידי כך לשכנע אחרים, ולפיכך את עצמם, שהם אכן בעלי ההגדרה העצמית לה קיוו. מבחינה זו חפצים (בגדים, נעלים, רכב וסמני סטטוס אחרים) משמשים כסימבוליים בתהליך של השלמה עצמית כי הם מראים לאחרים מי אנחנו.

במילים פשוטות, ישנם אנשים שמרגישים שהאישור מאחרים על הישגיהם והצלחותיהם החיצוניות (כגון השגת ציונים גבוהים, ניצחון במשחק, או עמידה בסטנדרטיים הפיזיים של אטרקטיביות) הוא זה שמחזק את תחושת ה"אני" שלהם. הערכתם העצמית תלויה בשיפוט של אחרים את הישגיהם החיצוניים.

זוהי אחת הבעיות הגדולות בהתמכרות לקניות. להבדיל מהתמכרות לחומרים ממכרים, אשר מוקעים מהחברה, בהתמכרות לקניות המרכיב של הגמול החברתי גבוהה מאוד. זוהי התמכרות מאוד מתגמלת מבחינת תחושת הסטטוס והקבלה החברתית (תחשבו כמה כייף לקבל מחמאות על בגד חדש, על הסגנון והטעם האישי – זה מאוד מתגמל!).

בעיה זו מתגברת נוכח תרבות הצריכה בה אנו חיים – ישנה תחושה כאילו ביטחון עצמי ורווחה נפשית ופיזית הם דברים שניתנים לרכישה

 

מה הבעייתיות בביסוס הביטחון העצמי שלנו על אובייקטיבים (חפצים) חיצוניים?


כאשר אתה מחפש חיזוק מהסביבה או תלוי בהישגך, תמיד תהיה תלוי בדברים חיצוניים כדי להרגיש טוב עם עצמך. תמיד תרגיש שאתה שווה את ההישג האחרון שלך. זה גם מקום שתמיד משאיר אותך בהשוואה לאחרים וזה בעייתי כי כשאתה חי בהשוואה אז פעם אתה "שווה יותר" ופעם אתה "שווה פחות", פעם אתה למעלה ופעם אתה למטה.


אצל מכורים לקניות זה יוצר בור ללא מילוי – עוד חולצה, עוד איפור, עוד גדאג'ט, עוד משהו יפה לבית - תמיד יהיה משהו חדש יותר, יפה יותר, נוצץ יותר. זהו מרוץ שאין בו קו סיום. עוד רכישה ועוד רכישה ועדיין הדחף והרצון לשלמות לא מסופקים.


אז מה עושים?


השגים חיצוניים חשובים לביטחון נרכש ויכולים להיות כוח חשוב בבניית הביטחון העצמי אך הם לא תחליף לו.
כדי לחזק את תחושת הביטחון העצמי, עלייך להתחייב בפני עצמך לצאת למסע בו תבנה אט אט מערכת של אהבה וחיזוקים עצמיים. זהו לימוד של לאהוב את עצמך ולהעריך את עצמך כל הזמן.
ההבנה הפנימית צריכה להיות שאני הרבה יותר מסך החפצים שנמצאים ברשותי, אני הרבה יותר מסך ההישגים שלי.
אני מעריך את עצמי, אוהב את עצמי, אני בטוח בעצמי – כשאני מצליח, כשאני מנסה וגם כאשר אני נכשל.

 

מלאו פרטיכם כדי לקבל עדכונים על פוסטים חדשים, סרטונים וחינמיים

 
 
 

לקביעת פגישת ייעוץ השאירו פרטים:

האם יש לך בעיית קניות?

 
 

ד"ר ענבר כהן

מורת דרך לתהליכי שינוי. עוסקת הרבה ב"איך" – איך עושים אחרת? איך צומחים מהעבר? איך עולים לנתיב חדש? איך מבססים התנהגות ואיך הופכים אותה לטבע שני? מתוך עבודה רבת שנים, שכללתי את כל הידע שצברתי למודל עבודה יישומי, ממוקד ובהיר. אני מאמינה גדולה ביכולת שלנו להשתנות. מאמינה ביכולת שלנו לבחור לעצמנו את עצמנו ולגדול לשם. ראיתי את זה קורה פעמים רבות. מתרגשת, כל פעם מחדש, להיות חלק מהדרך.

 

 
Back to Top