ברוכים הבאים

 
 

 

הרבה אנשים שואלים אותי מה זה NLP ומה ל- NLP יש להציע בתחום הירידה במשקל. בפוסט (הקצת ארוך הזה) אני מסבירה בקצרה על NLP ונותנת מספר טיפים מהתחום.

NLP עוסק באופן בו אנו מייצגים את המציאות במחשבתנו. במילים אחרות, NLP עוסק בדפוסי החשיבה שלנו ובדרך המהירה ביותר שניתן לשנותם במטרה ליצור דפוסי חשיבה שיקדמו את השגת המטרות שהצבנו לעצמנו. אי-לכך, בתהליך רכישת המיומנויות לאכילה בריאה וירידה במשקל, המטרה בתהליך העבודה עם המטפל היא לגלות איך אתה חושב ואיך לשנות זאת כך שצורת החשיבה החדשה תקל על תהליך הירידה במשקל.


לשיטת NLP כדאי לאדם שסובל מעודף משקל לאמץ דפוסי חשיבה של אנשים רזים באופן טבעי או של אנשים שהצליחו לרדת למשקל הרצוי והתמידו בו. למעשה גילוי דפוסי חשיבה אלו ואימוצם יקלו על המתמודדים עם דיאטה לא רק לרדת במשקל אלא גם לאמץ הרגלי אכילה וסגנון חיים שמקדם משקל תקין ובריאות.


חשוב להדגיש שבתהליך הירידה במשקל עם NLP אנו לא עוסקים במתן תפריט אכילה או בספירת קלוריות וגם לא נשקלים. במידת הצורך על האדם לפנות לאיש מקצוע המומחה בתזונה (דיאטן/ית, קבוצת הרזיה, קבוצת תמיכה בסגנון O.A.) ליצירת תוכנית אכילה בריאה ומאוזנת. NLP יכול לעזור לך לעקוב אחר תוכנית הדיאטה כדי שתשיג את התוצאות שהצבת לעצמך בצורה מהירה יותר, קלה יותר ונעימה יותר.


העבודה עם המטפל היא על המיינד – על התהליכים הקוגנטיביים (מחשבתיים) והרגשיים שמובילים את האדם לסגנון האכילה שלו. חשוב להבין - בתהליך הירידה במשקל אנו עוסקים גם בהתנהגויות האכילה עצמם אבל גם רבדים שונים בחיי האדם שמובילים לשינוי עמוק יותר וארוך טווח יותר. ריפוי הרבדים הנוספים בחיי האדם הם אלו שיובילו לתהליך הרזייה בריא ועקבי לאורך זמן: לומדים כיצד להרגיש טוב יותר (ולא באופן שתלוי במשקל ובמידה), לומדים להקשיב לגוף שאומר מתי לאכול ומתי להפסיק לאכול ומה כדאי לאכול, מרגישים נוח יותר עם הבגדים וחוזרים להרגיש איך שמרגשים כשיש אנרגיה בגוף וכשפעילות פיזית הופכת לקלה ומהנה יותר. במקרים בהם האדם אוכל כדי לפצות את עצמו על קשיים שונים בחייו (או כמו שאומרים ב"אכלנים אנונימיים": "אתה אוכל על מה שאוכל אותך...") מביאים החלמה ממוקדת לאותם הקשיים.
בנוסף, האדם לומד למדוד את הצלחתו בפרמטרים הוליסטיים יותר: האם אני מרגיש טוב יותר? כיצד הבגדים מתאימים עליי? אם אני מרגיש רזה יותר? האם יש לי יותר אנרגיה? האם אני אוכל כשאני רעב? כיצד אני מעריך את עצמי?


נשמע הרבה?
כמי שמלווה מכורים שנים רבות (החל ממכורים לחומרים פסיכואקטיביים ועד למכורים להתנהגויות ממכרות כגון: התמכרות לשופינג, התמכרות למין, התמכרות להימורים) אני מאמינה שגם באוכל, כמו ביתר ההתמכרויות, כדי שהשינוי ההתנהגותי יחזיק לאורך זמן הוא צריך לנבוע מתוך יצירת ריפוי פנימי ושינוי של הרגלי ודפוסי חשיבה ארוכי שנים.


איך מתבצע תהליך ירידה במשקל באמצעות NLP?

 

 

NLP לא עובד...
אני חושבת שהנקודה המעניינת והמאתגרת ביותר שיש לחשוב עליה לפני שמתחייבים לתהליך של שינוי תזונתי / דיאטה הוא שרק לך יש את הכוח לשנות.

הצעד הראשון הוא להפסיק להיות קורבן (זה בגלל הגנים שלי, זה בגלל הקשיים בזוגיות, זה בגלל שאני עובד בעבודה שלא מעניינת אותי) ולהגיד לעצמך "אני יצרתי את זה ולכן אני יכול להיות האדם שפותר את זה". המעבר בין המחשבה ש"דברים קורים לי..." ובין המחשבה "אני גורם לדברים לקרות" הוא משמעותי.
ב- NLP יש לנו אימרה מצויינת שאומרת "אם תמיד תעשה את מה שתמיד עשית, תגיע תמיד רק לאן שהגעת". כך שאם אתה רוצה לשנות את המראה שלך והתחושה העצמית שלך כדאי שאתפשר לעצמך לעשות דברים אחרת. מסיבה זו אני ממליצה, כאשר קוראים את המשך המאמר, לחשוב – מה אני רוצה לעשות כמו שתמיד עשיתי ומה אני מוכן לעשות אחרת? באלו דברים אני מתכוון לאתגר את עצמי? אילו חוווית חדשות אני מתכוון להעניק לעצמי? עד כמה אני מוכן לצאת מאיזור הנוחות שלי?

בהמשך ישנם מספר רעיונות שיכולים לקדם את העבודה העצמית שלך בנושא דרך המחשבה שלך לירידה במשקל. הרעיונות אינם מחליפים טיפול עם איש מקצוע אבל הם בהחלט מהווים נקודת פתיחה מצוינת לעבודה עצמית!

 

הצבת מטרה והדמיית התוצאה בעייני רוחך


הרבה נכתב על חשיבות הצבת המטרות (ראה פוסט "תכנון השנה החדשה"). אי לכך מאמר זה לא יעסוק בהרחבה בנקודה זו.

הרעיון הוא ליצור תמונה בעייני רוחך של דמותך לאחר ההגעה למשקל המיוחל. דמיין תמונה צבעונית או אולי סרטון ביו-טיוב של עצמך העתידי ברגע שאתה מגלה שהגעת למשקל היעד. דמיין את התמונה היפה ביותר שלך (לאחר שתגיע למשקל הרצוי),עם הבגדים היפים ביותר שלך, בצבעים המחמיאים ביותר ובמיקום המהנה ביותר. ראה את גופך והתמקד בפנייך, ראה את הבעת הפנים שלך כאשר אתה מגיע למטרה. האזן לקצב הנשימות "שלך העתידי" והרגש את הרגשות שבגופך.

באופן כללי נדגיש שהיכולת להציב מטרה ראלית (בעייני האדם), שהולמת את הערכים ומערכת האמונות של האדם מגדילה לאין שעור את האפשרות להשגתה. במידה ובטיפול מתגלה שקיים פער בין המטרה שהאדם הציב ובין מערכת האמונות שלו (האם אני מאמין שהדבר אפשרי? האם אני מאמין שהדבר אפשרי לי?) מבצעים כבר בשלב הטיפול הראשוני התאמה והלימה בין השניים (או במילים אחרות – משנים אמונות מגבילות).

שינוי אמונות מגבילות


האם אתה מאמין שאתה לא יכול לרדת במשקל? האם אתה מאמין שיש לך פגם באישיות (אולי משהו בסגנון של "אין לי משמעת עצמית" או "אני חסר אופי בכל מה שקשור לאוכל")? האם אתה חושב שבלתי אפשרי להישאר במשקל היעד לאורך זמן?


המציאות שלנו משקפת את מערכת האמונות שלנו. כדי לחשוף את האמונות שמנהלות אותך, פשוט התבונן בחייך. במה אתה חייב להאמין כדי שהדברים ימשיכו להתנהל כפי שהם מתנהלים כיום? שאל את עצמך: כדי שאדם עם סגנון האכילה שלי ועם המשקל שלי – אילו מערכת אמונות צריכה להיות לו? במה אדם צריך להאמין (דפוסי חשיבה) כדי שיתנהג בצורה זו לאורך זמן?
ערוך רשימה של כל האמונות שעולות בראשך.


"הדבר היחיד שעומד בינך לבין המטרה שלך הוא הסיפור הזה שאתה ממשיך לספר לעצמך על למה אתה לא יכול לעשות את זה."
ג'ורדן בלפורט


היה מוכן לוותר על האמונות המגבילות. חשוב עם עצמך איזה אדם תיהיה ללא אמונות / מחשבות אלו? איך זה ישפיע על התנהגויותייך? אילו אפשרויות חדשות יפתחו בפנייך אז?
לפעמים העלאת המחשבות למודע עוזרת להתחלת יצירת שינוי. בנוסף, ישנן טכניקות רבות ליצירת שינוי מחשבתי: טיפול קוגנטיבי התנהגותי (כמובן), "העבודה" של ביירון קיייטי, מדיטציית מיינדפולנס שתמיד עוזרת לצאת מהמחשבות והדימיונות ולחזור להיות נוכחים ב"כאן ועכשיו" וטכניקות עוצמתיות של NLP לשינוי מהיר ועמוק של דפוסי חשיבה.

שמירת הגחלת – איך שומרים על מוטיבציה בתהליך הירידה במשקל?


אחת הבעיות המרכזיות בדיאטות היא שמפסיקים באמצע. סביר להניח שהרבה פעמים התחלת לעשות דיאטה ואפילו ירדת במשקל אבל לאחר תקופה מסוימת חרגת מתוכנית האכילה שלך וחזרת לעלות במשקל.
כדי להימנע מירידה במוטיבציה לאורך זמן (כי שינוי הרגלי אכילה זה לא "ריצת ספרינט" זה מהלך של חיים שלמים) אחד הדברים שכדאי לך לדעת הוא כיצד אתה יוצר מוטיבציה ואיך אתה משמר אותה.


לפי ה- NLP קיימים שני סגנונות מוטיבציה: 1) לברוח מכאב 2) לרוץ לעבר האושר.


האם אתה אלוף בהתחלות?
אם היו פעמים רבות בהן ירדת במשקל אבל הפסקת כאשר התחלת להרגיש טוב, ייתכן שהמוטיבציה שמניעה אותך היא מוטיבציה של "להימנע מכאב". מוטיבציה זו מאופיינת בניסיונות לברוח מהקושי (קושי של להיות בעל עודף משקל, קושי של להרגיש רע כלפיי עצמך, קושי של לא להרגיש נעים בבגדים, קושי של בעיות בריאותיות). בעלי סגנון מוטיבציה זה חשים מוטיבציה אדירה כאשר הם במשקל שיא – הם רוצים להתרחק מתחושה זו כמה שיותר מהר. הבעיה עם סגנון זה הוא שכאשר מתרחקים ממקור הבעיה ומתחילים להרגיש טוב, המוטיבציה אוזלת (כי אין צורך להימנע ולהתרחק משום דבר). במצב זה, כאשר מתחילים לרדת במשקל ופתאום נהנים מהמראה החדש, המוטיבציה להמשיך בתהליך התזונתי פוחתת.
טיפ: אם אתה בעל מוטיבציה של "בריחה מכאב": שים על המקרר תמונה שלך כשהיית הכי שמן, היזכר בכל המחירים ששילמת ואתה משלם בשל משקלך, תלמד על כל הסכנות לבריאות שנובעות מעודף משקל.
כדי לגרום לעצמך להמשיך בתוכנית האכילה נצל את סגנון המוטיבציה שלך. אנשים עם מוטבציה של "בריחה מכאב" טובים מאוד בהימנעות. מומלץ לסוג זה של אנשים לעשות רשימה של דברים מהם עליהם להימנע, לדוגמא: סוכר, גלוטן.

האם אתה אוהב להתקדם לקראת אושר?
האם המוטיבציה לרדת במשקל נובעת מהתלהבות מהמחשבה של קניית בגדים חדשים והמראה החדש שיהיה לך? האם המוטיבציה לרדת במשקל נובעת מהרצון להרגיש טוב יותר ונוח יותר עם עצמך? חשוב על כל הפעמים שניסית לרדת במשקל בעבר- האם המוטיבציה בבסיס הייתה רצון להנאה מהמשקל והמראה החדש?
טיפ: אם אתה בעל סגנון מוטיבציה של "להתקדם לקראת אושר" צור בעייני רוחך תמונה של עצמך העתידי לאחר הירידה המוצלחת במשקל – איך תראה? אילו בגדים יראו עלייך הכי יפיים? מה הצבעים שהכי יחמיאו לך?

טיפ: הדרך המומלצת ביותר היא לשלב בין שני סגנונות המוטיבציה – מצד אחד לזכור תמיד ממה אתה בורח ולאן אתה לא רוצה לחזור ומצד שני להחזיק דימוי פנימי שלך לאחר שסיימת את תהליך ההרזיה ועכשיו שמירה על תפריט מזון מאוזן ובריא הפך לטבע השני שלך.

 

חשיפת התניות


שים לב מתי ולמה אתה אוכל!
סיטואציות שונות, רגשות, חפצים מסוימים, מחשבות ספציפיות ומקומות, עשויים לעורר אצלך את הצורך לאכול, ללא קשר לעובדת היותך לא רעב. זיהוי טריגרים אלו והחלפת התגובה אליהם הינו אלמנט חשוב בעבודת השינוי. לדוגמא, האם אתה רוצה לאכול כשאתה מתיישב מול הטלוויזיה? האם תוכנית מסוימת בטלווזיה מקושרת אצלך עם אכילה? כשאתה עצבני / משועמם / רוצה להתפנק – האם אתה פונה לאוכל? אולי אתה רוצה לאכול כשאתה נכנס לרכב ויודע שלפנייך נסיעה ארוכה? נשים רבות סיפרו לי שלהיכנס בערב למיטה עם חטיף וספר טוב עושה להן את זה. שימו לב- אין קשר בין שעות הערב לאכילה, אין קשר בין נסיעה ברכב למזון ובטח שלא בין המיטה לחטיף – כל אלו הן התניות שנרכשו במהלך החיים.
טיפ: שים לב להרגלים שרכשת במהלך החיים. מצא קשרים לא טבעיים שקשרת בין אוכל לטריגר מסוים. אתגר את עצמך ושבור את ההרגל.

 

חשיבה לטווח ארוך


מעניין לדעת שאנשים שרזים באופן טבעי חושבים לפני שהם אוכלים מה יטיב עימם וכיצד הם ירגישו בסיום הארוחה. אם מזון מסוים יוביל אותם להרגשה רעה לאחר אכילתו, פשוט ימנעו ממנו.
לעומת זאת, אנשים שסובלים מעודף משקל חושבים על "כאן ועכשיו" – עכשיו מתחשק לי לאכול שוקולד! עכשיו אני רוצה פיצה! המחשבה היא "כאן ועכשיו" – עכשיו אני רוצה להנות ואין כל מחשבה למה יקרה אחר כך.
הטיפ: התחל לשאול את עצמך – "איך אני ארגיש לאחר שאוכל את המאכל הזה?", "איך זה ירגיש לי בגוף?", "איך ארגיש כלפי עצמי?". נסה להיצמד למזונות ולכמויות שיעשו לך טוב – טוב לגוף, טוב לדימוי העצמי, טוב לתחושת המסוגלות וטוב להערכה העצמית.

 

לדעתי, תהליך נכון של ירידה במשקל, הוא מתנה גדולה לעצמך. זה תהליך ארוך, מורכב, לעיתים סזיפי אבל גם מתגמל מאוד. תהליך נכון מוביל ללמידות גדולות - למידות על עצמך - על היכולות שלך, על הכוחות האדירים שקיימים בך, על המהות שלך ועל המאווים שלך. חגוג כל פעם שאתה מצליח להתגבר על חשק לאכול, כל פעם שאתה מנצח הרגל ישן, כל פעם שאתה מצליח לדבוק בעקרונות שבחרת לאכול לפיהם. החגיגה מסמנת למוח שמשהו טוב קורה פה. היא מסמנת לך שאתה בנתיב הנכון ושיש תגמולים נפלאים ונהדרים אחרים בדרך.

בברכת הצלחה גדולה,
ענבר

 

 

©כל הזכויות על התוכן שמורות לענבר כהן

מלאו פרטיכם כדי לקבל עדכונים על פוסטים חדשים, סרטונים וחינמיים

 
 
 

לקביעת פגישת ייעוץ השאירו פרטים:

האם יש לך בעיית קניות?

 
 

ד"ר ענבר כהן

מורת דרך לתהליכי שינוי. עוסקת הרבה ב"איך" – איך עושים אחרת? איך צומחים מהעבר? איך עולים לנתיב חדש? איך מבססים התנהגות ואיך הופכים אותה לטבע שני? מתוך עבודה רבת שנים, שכללתי את כל הידע שצברתי למודל עבודה יישומי, ממוקד ובהיר. אני מאמינה גדולה ביכולת שלנו להשתנות. מאמינה ביכולת שלנו לבחור לעצמנו את עצמנו ולגדול לשם. ראיתי את זה קורה פעמים רבות. מתרגשת, כל פעם מחדש, להיות חלק מהדרך.

 

 
Back to Top