ברוכים הבאים

 
 

שליטה בכעס, הנקראת גם ניהול כעסים, היא אסטרטגיה רגשית שכדאי מאוד להקדיש לה מחשבה ומשאבים, בעיקר למי שמבין שהכעסים שלו נוטים לצאת משליטה.
חשוב להבין שהרגש כעס אינו רגש "שלילי" או "אסור" אלא רגש טבעי שלעיתים משרת אותנו ואת הסיטואציה, ומעיד על כוחות נפשיים. למעשה, כעס אינו בעיה. הבעיה נוצרת כאשר מתנהגים אותו בצורה שאינה בריאה – לא לאדם ולא לסביבה. ישנם אנשים שאצלם הפתיל  קצר והלהבה חזקה, והדבר בהחלט עלול לפגוע ביחסים עם אנשים, בין אם במסגרת העבודה והחברים ובין אם בזוגיות ועם הילדים. 

כמה מילים על כעס

הטוב

כעס הינו רגש טבעי ככל הרגשות. במקור הכעס נוצר כחלק מהתגובה הישרדותית של "בריחה או לחימה" (כשהאדם הרגיש שיש סכנה והיה צריך לקבל החלטה מהירה – האם לברוח או להישאר ולהילחם). זהו מנגנון שעזר לבני-אדם לשרוד במשך מיליוני שנים. 

כיום הכעס נושא מידע עבורנו – משהו שחשוב לנו מופר, ציפייה שהייתה לנו לא מתקיימת. הכעס נותן לנו כוח לבטא את הגבולות שלנו, הציפיות שלנו והערכים שלנו.

היתרון בכעס הוא שהוא רגש עם כוח, מתפרץ ומניע לפעולה (להבדיל מדיכאון, לדוגמא, רגש שהוא "כבד" ומושך אותנו כלפיי מטה לכיוון פסיבי ועייף). הוא נותן לנו תחושת כוח ועוצמה (גם אם מדומה) היות שיותר "קל" לנו להרגיש כעס מאשר עצב או פגיעה.

 

הרע

כאשר מביעים כעס בצורה אגרסיבית ומטיחים אותו על הסביבה, יוצרים נזק לקשרים הבינאישיים: בעבודה, בחברויות, בזוגיות ואפילו כלפיי הילדים. העניין אפילו יותר מורכב, היות שהבעת כעס בצורה שכזו,  אינה פותרת את הבעיות שהובילו ליצירת הכעס מלכתחילה ומעגל הכעס – התפרצויות – אשמה – חרטה – סליחה חוזר חלילה עלול להימשך. 

ברמה האישית, התמודדות ארוכת טווח עם כעס נמצאה קשורה לחולי פיזית (מחלות לב, בעיות במערכת העיקול, מיגרנות, לחץ דם ועוד) ונפשי (פגיעה באיכות חיים, תחושת עצבות, תחושת איבוד שליטה, חולשה ועוד) .

 

המסוכן

ביטויי אלימות כלפי אחרים כמו גם כלפיי רכוש (זריקת חפצים, שבירת חפצים) הם אלימות של ממש וחייבים להיפסק באופן מידיי. אלו התנהגויות שלך ולסביבתך צריכה להיות אפס סבלנות כלפיהם.

במידה ומצאת את עצמך בהתפרצות אלימה, כדאי לא להתמהמה ולפנות  לאיש מקצוע בהקדם.ביטויים של כעס 

ישנם אנשים שהפתיל שלהם לביטוי כעס הוא קצר מאוד. במקרים כאלה אנשים מרגישים ש"לא ראיתי כלום, ישר הגבתי" (או "היה לי מסך שחור ולא שלטתי בתגובה"). הנטייה היא להטיח את הכעס באחרים, פיזית או מילולית. הנטייה היא להאשים אחרים בכעס ובבעיות שמתרחשות. ההשלכות השליליות של התנהגות זו ברורות - החל מההשלכות הישירות - אין פתרון רציני של הבעיות שהובילו לכעס, הסביבה מתחילה לפחד ולהתרחק מהאדם ועד כדי פיתוח מחלות פיזיות.

סגנון אחר של ביטוי כעס הוא לצבור את הכעס והתסכול עד שמגיע אירוע שהוא "הקש ששבר את גב הגמל" והכל יוצא החוצה. גם כאן – הביטוי של הכעס הוא עוצמתי ולפעמים חסר פורפורציה לאירוע עצמו. על פי רוב, לאחר זמן מה, עוצמת התגובה מובילה לתחושת בושה ואשמה. עם זאת, הסיבות שהובילו להתפרצות לא נפתרות וגם האדם עצמו לא למד להביע באופן בונה ובריא את רצונותיו.

ישנם אנשים שמצליחים להחזיק בפנים את הכעס המצטבר עד שמגיעים לסביבה אחרת ואז שם הכל מתפרץ. על פי רוב ההתפרצות תיהיה על המשפחה והאנשים הקרובים.  דוגמא קלאסית לכך היא אנשים שמצליחים להכיל את הכעס במקום העבודה אבל אז מתפרצים בבית.

עוד דוגמא להבעת כעס שאינה ישירה היא התנהגות "פסיבית – אגרסיבית", כגון התעלמות וקרירות. 

חשוב לדעת שישנם אנשים שלא יבטאו את הכעס כלפי חוץ. פעמים רבות תיהיה הכחשה של הכעס. במקרים כאלו גם הסביבה אינה מודעת לכך שהאדם כועס. במקרים כאלו הכעס עלול להוביל לפיתוח התמכרויות (כמנגנון בריחה מהקשיים שבחייהם) או למחלות פיזיות ממש.

 

טיפול בכעס

חשוב להבין שהמטרה בטיפול בכעס אינה לגרום לאדם להימנע מלהרגיש כעס כל ימי חייו. לכעס תפקיד חשוב בעולם הנפשי שלנו ובנוסף לא ראלי לצפות להיות אדם רגוע ושלו בכל סיטואציה לנצח נצחים. המטרה בטיפול היא לחשוף אילו מסרים קיימים עבורך בתוך הכעס וללמוד דרך בריאה יותר לבטא אותם – בריאה יותר לך ובריאה יותר לסביבתך. 

 

הטיפול מבוסס על תהליך למידה הדרגתי, המתחילה בכך שהאדם לומד לזהות את הסימנים שמעידים על כניסה למהלך של כעס. מדובר בסימנים גופניים כגון: עלייה בדופק, תחושת מתח באזורים שונים בגוף, נשימה שטוחה, רעד בגוף והזעה. בשלב השני האדם לומד לדרג את רמת הכעס שהוא חווה ולתת מענה בהתאם. ישנה רכישה של טכניקות מידיות להורדת רמת הכעס כגון תרגול נשימות, טכניקות לעצירת זרם המחשבות השליליות, יציאה לפסק זמן ופעילות פיזית, דמיון מודרך, והתכוננות לקראת מצבים שיודעים שיש נטייה להתלהט בהם.  בנוסף, ישנן טכניקות שעיקרן טיפול עמוק יותר בדברים כגון רכישת מיומנויות תקשורת יעילות יותר, רכישת אסטרטגיות לפתרון בעיות, במידת הצורך התייחסות לקשיים שמקורם בעבר.

לפרטים נוספים על טיפול בכעס ולקביעת פגישת היכרות, פנו אל ד"ר ענבר כהן דרך האתר או בטלפון 052-6909091.


 

 

מלאו פרטיכם כדי לקבל עדכונים על פוסטים חדשים, סרטונים וחינמיים

 
 
 

לקביעת פגישת ייעוץ השאירו פרטים:

האם יש לך בעיית קניות?

 
 

ד"ר ענבר כהן

מורת דרך לתהליכי שינוי. עוסקת הרבה ב"איך" – איך עושים אחרת? איך צומחים מהעבר? איך עולים לנתיב חדש? איך מבססים התנהגות ואיך הופכים אותה לטבע שני? מתוך עבודה רבת שנים, שכללתי את כל הידע שצברתי למודל עבודה יישומי, ממוקד ובהיר. אני מאמינה גדולה ביכולת שלנו להשתנות. מאמינה ביכולת שלנו לבחור לעצמנו את עצמנו ולגדול לשם. ראיתי את זה קורה פעמים רבות. מתרגשת, כל פעם מחדש, להיות חלק מהדרך.

 

 
Back to Top