מאת: ענבר כהן
 
הנה אנו בחודש אלול, ותחילת השנה בפתח. זהו זמן מצוין לקבל החלטות מהם הדברים שאני רוצה להשיג השנה, ובמה אני רוצה שהשנה הנכנסת תהיה שונה מהשנה היוצאת. למעשה, אנשים רבים מקבלים החלטות ומציבים מטרות חדשות בראש השנה, אך משום מה, כעבור מספר שבועות (במקרה הטוב) הן מתמסמסות ואובדות, כך שבשנה הבאה שוב אתה מוצא את עצמך עם אותן המטרות מהתחלה או עם "חצאי מלאכה".
"ומדוע אין אנו משתנים? מפני שאיננו מאמינים שאפשר להשתנות. דוגמא לדבר; אדם לעולם לא התפלל שתהיה לו עין נוספת... זה היה יכול להיות מאוד שימושי אם הייתה לו עוד עין... ולמה לא מתפללים על זה? מפני שאדם לא מאמין שזה יקרה. האדם מבקש רק על דברים שהוא מאמין שהם יכולים להיות.
זוהי עבודת הימים הללו – להשתנות! ...עלינו להאמין שאפשר להשתנות. זהו יום שהוא בבחינה של "ראש" – כוח בלתי מוגבל – כוח של אדם הראשון קודם החטא, ובאמונה זו בכוחו של האדם לחדש וליצור כלים, לבנות עולם חדש!" (רבי שמשון דוד פינקוס).
     להלן מספר טיפים מתחום ה- NLP להגדרת מטרות באופן כזה שיגדיל רבות את ההסתברות של הגשמת המטרות:

צור רעיון עשיר, רחב ומוחשי של איך אתה רוצה להיות
הגדר לעצמך מה אתה רוצה, ונסח זאת בחיוב (לא מה אני לא רוצה, לא ממה להימנע, אלא מה אני כן רוצה? מה אני רוצה במקום מה שיש לי עכשיו?). לדוגמא: "אני רוצה השנה להגיע למשקל של 80 קילו" או "אני רוצה השנה להגדיל את השכר החודשי ב- 7000 ₪".
 הלא-מודע שלך אינו יודע לעבד שלילה (מילים כמו "לא") ולכן מתייחס באופן זהה גם לחיוב וגם לשלילה. לדוגמא: כאשר מבקשים ממך "אל תחשוב על פיל ורוד, רק לא על פיל ורוד", באופן אוטומטי תחשוב על הפיל על-מנת למחוק אותו. כלומר, כדי לא לעשות, אתה קודם חייב לעשות (דוגמא נוספת: אם מישהו אומר "אני רוצה להפסיק לעשן" הוא קודם מדמיין עצמו מעשן כדי להבין את המשפט). הימנע גם משמוש במילה "פחות" וכן "יותר"- היה מדויק בדבריך.
דמיין באופן חי מה אתה רואה, שומע ומרגיש כאשר יש לך את התוצאה המבוקשת. ראה את עצמך על מסך לאחר שכבר השגת את המטרה. כאשר אתה עושה זאת, הבהר את התמונה, הוסף צבעים שאתה אוהב, אולי תפזר קצת נוצצים, ווסת את העוצמה של הקולות לעוצמה שמתאימה בדיוק לך, והגבר את הרגשות החיוביים שתחווה כאשר יהיה לך את זה.

וודא שהשגת הדבר היא בשליטתך
לפעמים המטרות שאנשים קובעים היא לגבי אנשים אחרים, שהם יתנהגו או יחשבו באופן שונה. אתה צריך לקבוע מטרות שאתה הוא זה שיפעל להשגתם ושהשגתם תלויה בך (לדוגמא: אני רוצה שבעלי ישקיע בי מזמנו. השאלה החשובה היא מה את יכולה לעשות כדי שבעלך ישנה את התנהגותו. עד שלא תדעי בברור האם הדבר בשליטתך ומה עלייך לעשות לשם כך, לא תוכלי לשנות את המצב.

שלהב את עצמך לגבי זה!
אם אתה מתכוון להשקיע את מיטב זמנך והאנרגיה שלך בלעשות משהו, עדיף שתהיה לך סיבה טובה לשם כך! מהן הסיבות שבשלן אתה רוצה להשיג את המטרה? איך זה יעזור לך? מה יקרה אם לא תשיג את זה? מה לא יקרה אם לא תשיג את זה? חשוב על כל הדברים שהשגת הדבר תיתן לך ועד כמה תרגיש טוב מרגע שתשיג את זה. ככל שתרגיש  "חם" להשיג את זה, כך תגדל ההסתברות שתשיג את זה.
לטענת אנתוני רובינס (1991) הרבה אנשים רוצים לעשות שינויים, אך הם אינם מביאים עצמם כדי לעשות זאת בפועל, לדבריו הגורם העיקרי לעשיית הדבר אינה היכולת של האדם להשתנות, אלא המוטיבציה שלו לעשות כן. לדבריו חיבור של כאב עצום עם חוסר שינוי לעומת חיבור הנאה מרבית לשינוי, הוא הגורם שמוביל לעשיית הדברים בפועל. שינוי מתבצע רק כשאתה מרגיש בכל תא ותא בגופך שאתה חייב לעשות את הדברים אחרת, כאשר אתה מרגיש בכל מאודך שאתה נכשל מלחיות את חייך כפי שאתה מאמין שהם צריכים להיות ובדרך שעולה בקנה אחד עם הערכים הסטנדרטים שהצבת לעצמך.
הרבה ספורטאים מתרגלים באמצעות תרגילי דמיון, כיצד הם יהיו כאשר ינצחו. הם חוזרים על כך שוב ושוב. ככל שתוכל לתת למוחך רעיון ברור יותר איך זה להרגיש לאחר שהשגת את מטרתך, כך מוחך יותר ויותר ימשוך אותך להשגת המטרה. אז אם המטרה שלך היא להפסיק לעשן דמיין שוב ושוב כיצד זה יראה, ירגיש, יריח, ישמע כאשר חייך יהיו בריאים. דמיין שוב ושוב כיצד "האתה החדש" יהיה ומה יהיה שונה (במילות חיוב), עד שלבסוף "האתה החדש" יהיה כל כך מושך בעיניך עד כדי שלא תוכל שלא להגיע לשם.

חשוב על כל המשאבים להם תזדקק כדי להשיג את המטרה
מה יש לך עכשיו ולמה אתה זקוק, כדי להשיג את המטרה שלך?
חשוב על עצמך בעבר ? האם הייתה לך מטרה זו בעבר? האם עשית את אשר אתה רוצה בעבר? אלו כוחות (תכונות, משאבים, יכולות) שקיימים בך אפשרו לך להשיג זאת?
אם לא השגת מטרה זאת בעבר, בדוק האם אתה מכיר מישהו שכן עשה זאת או יש לו את זה, ושוב שאל את עצמך את אותן השאלות. אם גם לך לא היה ואינך מכיר מישהו שכן עשה זאת, עשה "as if"  האם אתה יכול להתנהג כאילו יש לך את זה?
דרך נוספת מועילה לעשות זאת היא לעצום עיניים ולראות תמונה עתידית של עצמך, ה"אתה שכבר יש לו את התוצאה הרצויה". וודא שאכן אתה רואה את הדברים בחיוב (מה אתה כן עושה, ולא ממה אתה נמנע), אתה הוא זה שעושה את הדברים (ולא מישהו אחר), הדבר אפשרי לך ובעל השפעה חיוביות על חייך ועל סביבתך. עשה את התמונה הכי "כייפית" ומושכת מבחינת ההרגשה, הצבעים, הקולות והטעמים.

עכשיו, שים לב שקיים שביל בין מה שקיים היום לבין "האתה העתיד להיות", זהו שביל בזמן. פסע לאורך השביל ושים לב כיצד השגת את מטרתך. המודע והלא-מודע יראו לך חלקים של מה שעשית במהלך הדרך ? תוכל לראות ולשמוע מה עזר לך להגיע לשם: אילו פעולות עשית? אילו קווי-מחשבה הובילו אותך לכך? אולי היו אנשים שסייעו לך? האם היו תובנות שקיבלת בדרך? האם יש יכולות חדשות שפיתחת? שים-לב לכל הפסגות הקטנות שכבשת בדרך. שאל את עצמך "כיצד גייסתי את כל יכולותיי ומשאביי כדי להגיע להגשמה מלאה של מטרתי?".

חזור בחזרה להווה והתבונן שוב על "האתה העתידי". בחן עד כמה התמונה העתידית שלך יוצרת בך משיכה נפלאה להגיע לשם עכשיו, ואם תרצה תוכל לקחת את כל הזמן המתאים לך כדי לשפר את התמונה העתידית כך שתהיה מושכת אפילו יותר (Andreas & Faulkner, 1996).


מה הכוונה החיובית שמאחורי ההתנהגות הישנה?
אם החלטת לשנות התנהגות לא רצויה, חלק זה חשוב ביותר להבטחת הצלחת השינוי הרצוי. אם ניסית לשנות משהו בעבר ולא הצלחת, קיימת הסתברות גבוהה שההתנהגות הישנה עזרה לך במשהו (משהו שהיה, כנראה, חשוב לך מאוד ברמה הלא-מודעת). לחלק מהאנשים העישון מאפשר להירגע, לחלק מהאנשים אכילת יתר נותנת תחושה של נחמה ופינוק. כלומר, הכוונה שמאחורי ההתנהגות היא חיובית, גם אם ההתנהגות עצמה איננה. אם אתה רוצה שההחלטה שלך תצליח ואכן תשיג את מטרתך, עליך למצוא דרכים אלטרנטיביות להשגת הרווח שההתנהגות הישנה נתנה. כך שאם אכילת יתר נותנת לך נחמה או פינוק , חלק מתכנון חייך הבריאים החדשים יכלול מציאת דרכים חלופיות (בריאות ומהנות יותר) להשגת נחמה ופינוק.
 
 "השתחרר" מההכרח להשיג את המטרה
כאשר אתה באמת באמת רוצה מאוד מאוד משהו, אתה הופך להיות מתוח ודרוך וזה עלול להקשות עלייך מלהשיג את המטרה. במקום זאת, מצא דרך להרגיש בסדר גם אם לא תשיג אותה. הדבר ישרה עליך תחושת רוגע וקבלה בעוד שאתה נע לעבר השגת המטרה. דמיין את עצמך "מרפה" מהדבר אותו אתה רוצה להשיג, ואפשר לתהליך של השגת הדבר להתרחש ברמה הלא המודעת, כך שלא תצטרך כל הזמן להיות מוטרד מעשיית הדברים ברמה המודעת. הדבר דומה לזרע ששותלים באדמה. אם כל הזמן תחפור לבדוק כיצד הזרע התפתח תחבל בו, אך אם תזרע אותו היטב ומדי פעם תספק לו את הצרכים לצמיחה נכונה, תגלה את פריחתו הטבעית.

חגוג את ההצלחות שלך!
חגוג כל הצלחה והצלחה. לא רק את ההצלחות הקטנות שהשגת, אלא כל פסגה קטנה שכבשת בדרך. אם אתה מוריד במשקל, חגוג כל מספר קבוע של קילוגרמים (לא, לא בשוקולד, אולי באיזה בגד חדש?). אם אתה רוצה להפסיק לעשן חגוג את היום הראשון שלך בלי סיגריות, אח"כ את השבוע הראשון בלי סיגריות, אח"כ את החודש הראשון וכך הלאה. מצא סיבות מדוע לחגוג, וחגוג זאת בשמחה. חגיגה משדרת מסר חזק של "אני עושה את הדבר הנכון" למוח שלך, והופכת את כל התהליך ליותר קל ומהנה.

 


מבוסס על מאמרים מקוריים בשפה האנגלית בכתובות האינטרנט:
   http://etinearicles.com
http://www.itsnlp.com
וכן מהספרים:
רבי שמשון דוד פינקוס זצ"ל (תשס"ג). שיחות מורנו הגאון רבי שמשון דוד פניקוס זצ"ל: אלול ימים נוראים. פעיה"ק ירושלים תובב"א.
Andreas, S., & Faulkner, C. (Eds.). (1996). NLP: The new technology of achievement. NY: HarperCollins Publishers Inc.
Robbins, A. (1991). Awaken the giant within. NY: Free Press
תוך שילוב ידע אישי של הכותבת


 © כל הזכויות על התוכן שמורות לענבר כהן

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים:

טיפול באמצעות סקייפ