האם אנחנו חסומים רגשית

אם תבדוק עם עצמך – איזה רגשות שלטו בך במהלך השבוע האחרון? השבועיים האחרונים? החודש האחרון? האם מצאת את עצמך נתון לחסדי רגשותייך? או אולי פעלת מנותק לחלוטין מעולמך הרגשי? ישנם אנשים שחווים חרות רגשית רבה בחייהם ולעומתם אנשים שהינם שבויים לחסדי רגשותיהם. היכן אתה נמצא?

 שלושה סימנים שיש לך קושי בהתמודדות עם רגשות:

  1. אתה מוצא את עצמך מגיב לרוב אירועי היומיום (חדשות, בעייה במחשב, התנועה בכביש ועוד) עם תחושות ורגשות "שליליים" כגון: חוסר אונים, אכזבה, ייאוש, אשמה, תסכול, בושה.
  2. חסרה לך היכולת להתמודד בצורה בונה עם רגשות שנחשבים בחברה "שליליים" (בדידות, שעמום, פחד, אשמה) ולכן דרכי ההתמודדות שלך שטחיים וחיצוניים, כגון: אלימות, קניות, חומרי משני תודעה (סמים, אלכוהול, תרופות ללא מרשם).
  3. אתה חווה קושי ולכן בורח מרגשות שנתפסים על-ידך כשליליים. אתה מוצא את עצמך צונח למקום של בושה, אשמה  או תחושת דיכאון כשאתה נאלץ להתמודד רגשות אלו.

 

מקום של חופש ובחירה רגשית מאופיין בהתנהלות שונה לחלוטין.

ראשית לאדם יש יכולת להרגיש טווח רחב של רגשות, וגם יכולת לנוע בין רגש לרגש ביתר חופשיות - האדם אינו מוצא עצמו שקוע בתוך הביצה הרגשית של עצמו.
שנית, יש התייחסות לרגשות כצורת תקשורת שמספרת לאדם מה עליו לעשות בחייו כדי להרגיש טוב יותר. כאשר אדם יודע להגיד רק שהוא מרגיש "רע" או "טוב" הוא מפספס את כל האינפורמציה שהרגשות יכולים למסור לו. אדם שיודע לזהות את רגשותיו השונים יודע לגלות איזה רגש כל מסר נושא, מסר שמוביל למקום של התפתחות ושלמות.


לא משנה אם זו התמכרות למין, התמכרות לקניות או התמכרות לאוכל (אפילו יש המכנים התמכרות לאוכל – אכילה רגשית!) – אחד הדברים החשובים היא לדעת לזהות ולהגיב נכון לרגשות. כשתתחיל לזהות את כל טווח הרגשות שאתה חווה במהלך היום ותוכל להבין מה הרגשות אומרים לך תגיע לחרות רגשית רבה יותר ועושר רב בחיי היומיום שלך.

 

 

 

© כל הזכויות על התוכן שמורות לענבר כהן

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים:

הבלוג

טיפול באמצעות סקייפ