שמונה צעדים בסיסיים לחיזוק האהבה העצמית

מהי אהבה עצמית בריאה? האם היא קשורה למראה החיצוני שלנו? האם היא קשורה להישגנו בעבודה? האם קשר זוגי חדש יכול לחזק את זה? האם בגדים וחזות חיצונית יפה יחזקו את זה?
כמה פעמים קישרנו (או הסביבה עשתה לנו את הקישור הזה) בין אלמנטים חיצונים (כגון המשקל שלנו / המראה שלנו / הקריירה שלנו / הזוגיות שלנו / הכסף שלנו) לרמת האהבה והערכה העצמית שלנו.

הרבה מהאנשים שאני פוגשת מתנים את תחושת האהבה והקבלה בתנאים חיצוניים. זה נשמע בערך ככה: "כשארד במשקל אני אהיה...", "כשארוויח.... בחודש אני אהיה רגועה", "כשאתחתן אדע שאני במסלול הנכון".
נדמה לנו, שאם נמנע מעצמנו אהבה, כי לא שמרנו על דיאטה, לא התקדמנו בעבודה (או בכל נושא אחר) זה ידרבן אותנו לעשות זאת, אבל בפועל, זה כמעט אף פעם לא קורה.

למרות שהרבה דברים יכולים לעזור לנו להרגיש טוב (עיסוי טוב, קניית איפור, בגדים, רכב חדש, קריאת ספרים לעזרה עצמית), אי אפשר לפתח אהבה עצמית באמצעות פעילויות חיצוניות אלו. אהבה עצמית היא לא מצב זמני של מצב-רוח טוב. אהבה עצמית היא המידה בה אנו מרגישים ביטחון עצמי, מערכים את עצמנו כשווים ומכבדים את עצמנו. זה לא משהו שנובע מעשייה חיצונית כלשהי וזה לא קשור להאם התנהגת טוב היום.

אהבה והערכה ל"עצמי", הולכת וגדלה ככל שאנו עושים פעולות אשר תומכות במצבנו הפיזי, הרגשי והרוחני. כאשר אנו מחזקים את האהבה העצמית שלנו, אנו פועלים בצורה שבריאה לנו, שמקדמת את הערכים והמטרות שלנו ושמחזקת את החמלה והקבלה העצמית שלנו – על כוחותינו וחסרונותינו. העשייה נובעת מתוך חיבור אמיתי ואותנטי לעצמך ולדברים שבריאים לך.

 

מה המצב של האהבה העצמית שלך?

אהבה עצמית נעה על רצף – מאהבה עצמית גבוהה לחוסר אהבה עצמית וחוסר הערכה עצמית. כשנמצאים בקצה הנמוך של אהבה עצמית, נוטים להתמודד גם עם רמה גבוהה של ביקורת עצמית, בידוד חברתי ותחושת בושה. לעיתים חוסר באהבה עצמית מלווה ברגשות של כעס, דיכאון וחרדה. 

המלצות להעלאת האהבה העצמית:

לפעמים אני כותבת המלצות לקדם נושאים שונים בחייך. אני מודעת לכך שזה נשמע קצר וענייני. האמת שההמלצות האלה הם לא "טיפים" קטנים. חלקם ממש עבודת חיים. כדאי לאמץ את ההבנה שתהליך ההתקדמות הוא לא לינארי. העבודה היא תהליכית ומעגלית. כל פעם מתקדמים קצת, כל פעם מגלים קצת יותר על עצמך ושוב חוזרים לעבוד. חזק את עצמך על ההצלחות (ועל זה שאתה בכלל מנסה! הרבה אנשים חיים על "טייס אוטמטי" ובכלל לא מתעניינים בתכנים אלו) ומחל לעצמך על חוסר ההצלחות. תזכור! אף אחד לא הצליח ביום אחד. הצלחה היא תהליך של עבודה עקבית לאורך זמן. בחר 2-3 המלצות והתחל לתרגל אותם.

  1. הצעד הראשון הוא להתחבר לעצמך – להיות מודע לסגנון המחשבה שלך, למערכת הרגשית שלך, המהווים והרצונות שלך. מפה את הצרכים שלך – אנשים שאוהבים את עצמם באמת, קשובים לצרכים שלהם – מבחינת תזונה, פעילות גופנית, מצב רגשי, שעות שינה, קשר זוגי וקשרים חברתיים. כאשר תתייחס ותמלא את צרכיך הבסיסיים (בוא נתחיל מזה) תרגיש הרבה יותר טוב עם עצמך.
  2. חקור במיוחד את הדיבור הפנימי שלך, לדוגמא: מה אתה אומר לעצמך כאשר אתה מסתכל במראה, כאשר מישהו אחר פוגע בך, כאשר אתה פוגע במישהו אחר, כאשר אתה עולה במשקל, כאשר אתה קונה יותר מידיי, כאשר אתה עוזר למישהו, כאשר אתה נח, כאשר אתה יעיל, כאשר את עצל. האם אתה אוהב את עצמך בכל הרגעים השונים האלה?
  3. היה אקטיבי – התחל בעשייה קטנה. שינויים קטנים. שלב אותם בשיגרת היומיום שלך. אקטיביות היא אחד המפתחות הגדולים ביותר לשינוי ולשיפור מצב הרוח. אפילו אם תוך כדי עשייה מרגישים קשה ואין חשק להמשיך, ההרגשה אחר-כך נפלאה.
  4. התחל בעשיית הדברים שאתה צריך (ולא הדברים שאתה רוצה) – התחל לעשות דברים שיעזרו לך להרגיש חזק, מפוקס ולהתקדם למימוש מטרתייך. כאשר אתה נשאר ממוקד בדברים שאתה צריך, אתה מתרחק מכל אותם דפוסי התנהגות שגורמים לך הנאה רגעית אבל לא בהכרח מקדמים אותך לטווח הארוך. אתה מתרחק מכל הדפפוסים האוטומטיים שבעבר השאירו אותך תקוע בבעיות הישנות. אולי זה מבאס לעשות את מה שצריך, אבל לטווח הארוך  אתה מקדם דברים שעוזרים לך להרגיש חזק, מסוגל וממוקד. תחשוב - כמה תרגיש טוב כלפיי עצמך כאשר תרגיש שהיום קידמת את הדברים שחשובים לך? כמה זמן התחושה הטובה תחזיק מעמד? כמה תעריך את עצמך יותר?
  5. סנן את סביבתך הקרובה – מי האנשים שגורמים לך להרגיש טוב כלפיי עצמך? מי האנשים שמעצימים אותך? מי האנשים ששמחים בשמחותייך ובהצלחותייך? הקף את עצמך בסביבה חיובית – חיובית עבורך! 
  6. סלח לעצמך. אנחנו נוטים לקחת את עצמנו ברצינות רבה מידיי ולשפוט את עצמנו בחומרה רבה מידיי. להסתובב עם האשמה עצמית והענשה עצמית זה כמו לנסות להתקדם כאשר אתה סוחב על כתפייך 100 קילו מיותרים. עצם העובדה שאתה מאשים את עצמך מראה שאתה רוצה יותר טוב מכך. זהו סימן לכוח ולרצון לגדול. סלח לעצמך על טעויותיך והפוך אותן ללמידות, למידות אותן תתחיל לממש בקצב הנכון לך.
  7. הפסק לחשוב בצורה השוואתית (כגון: "הם משפחה יותר מוצלחת", "היא יותר רזה", "יש לו יותר משמעת עצמית", "אני נמצא ברמה אחת מעל"). זה דורש הרבה תרגול. הרבה. המוח שלנו בנוי לחשוב בהשוואות. למה זה בעייתי? כי כאשר עושים השוואות תמיד יש מישהו שמפסיד. גם אם פעם אחת אני "המנצח" תמיד יהיה פעם אחרת בה אני "אהיה" פחות. זה מתכון לתחרות, ללחצים מיותרים ולאורך זמן לתחושת הפסד.
  8. היה לעצמך ההורה שתמיד רצית. אחרי כל-כך הרבה שנים שהיית קשה עם עצמך, התחל לתרגל קבלה ואהבה אינסופית כלפיי עצמך – כמו שהורה מרגיש כלפיי ילדו. הרבה פעמים כאשר מטופלים של "מועדים" אני שואלת אותם מה הם היו אומרים לילדם אם היה מתקשה להצליח? למה אנחנו נכשלים להתנהג באותה אהבה, רכות וקבלה כלפי עצמנו? תאר לעצמך מה היה קורה אם הורה היה צועק על ילדו כל פעם שהיה נופל ולא מצליח ללמוד ללכת? כהורים מאוד ראשוני ואינטואיטיבי לנו לתמוך ולעזור ללילדנו. אמץ גישה זו כלפי עצמך. זה לכשעצמו יכול לעשות את כל השוני.

 

התלבטתי האם להכניס כל-כך הרבה המלצות בפוסט אחד. הרשימה הארוכה ועשויה לתת תחושה של הרבה עבודה ו"עומס". לפרפקציוניסטים ביננו רשימה כזו עלולה ליצור לחץ נוסף. כפי שרשמתי בהתחלה, הרבה מהדברים הכתובים הם עבודת חיים. אם תבחר רק המלצה אחת או שתיים ותתחיל להטמיע אותה בחייך, כבר תרגיש את ההבדל.
היה סבלני עם עצמך, היה עדין עם עצמך.
לפעמים תצליח יותר, לפעמים תצליח פחות. העיקר שאתה מתרגל בעיקביות. אהבה עצמית זה תכונה שמתפתחת. 

אני מברכת אותך על המתנה הגדולה שאתה הולך להעניק לעצמך.
באהבה,
ענבר

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים: