ברמה הכי פשוטה כולנו יודעים מהו כעס. ברמה זו או אחרת, כולנו חווינו כעס בחיינו. אבל כשהכעס יוצא משליטה והופך להרסני עבורינו ועבור הסובבים אותנו זה עלול גרום לבעיות – בעיות במשפחה, בעיות ביחסים עם חברים, בעיות במקום העבודה ובעיות בבריאות.


כעס יכול להיגרם בשל גורם חיצוני (כגון נהג שחותך אותך בכביש, פקק תנועה או אדם יקר שמוציא אותך מדעתך) או בשל גורם פנימי (כגון מחשבה מסוימת שגורמת לך לכעוס עד כדי יציאה משליטה).


באופן אינטואיטיבי יש לנו תחושה שהכעס גורם לקול שלנו להישמע, שאנו נלחמים על הדברים שחשובים לנו ובמידה מסוימת יש אמת בדבר. כעס, ברמה מסוימת הוא בהחלט רגש שתורם להישרדות שלנו.


מצד שני, אנו לא יכולים להיכנס לעוצמות גבוהות ולתגובות אגרסיביות בכל פעם שמשהו מכעיס אותנו: בעולם יש חוקים שאסור לעבור עליהם, הקשרים הבינאישיים והקריירה עלולים להינזק מהכעס, הקשרים התוך – משפחתיים נפגעים מכך ובנוסף אנשים עם רמה גבוהה של כעס מדווחים על רמה גבוהה יותר של תחושות ייאוש, עצבות ומרמור. ברמה הפיזית -כעס אינו בריא למערכות הגוף שלנו ולאורך זמן הוא עלול להוביל לירידה בתפקוד המערכת החיסונית ולבעיות שונות בתפקודים הגופניים.


דרכים להביע כעס


הבעת הכעס – הדרך הטובה ביותר להביע כעס היא באסרטיביות (להבדיל מאגרסיביות) – עליך להיות ברור, ראשית עם עצמך, מה הצרכים שלך ואיך להשיגם בלי לפגוע באחר. המשמעות היא לכבד את הצרכים שלך ואת הצרכים של הזולת.


הדחקת הכעס – בהדחקת הכעס האדם מנסה להחזיק את הכעס בפנים, לא לחשוב עליו ובמקום זה להתמקד בדברים אחרים, בשאיפה מועילים ומשמחים יותר. הבעיה בסוג זה של התמודדות היא שאם לא מתייחסים לכעס ולגורמיו הוא עלול להיתפרץ בזמנים ובכיוונים לא רצויים (כלפי עצמך או כלפי אחרים). בנוסף, ביטויי הכעס עלולים להיות לא בריאים, כגון התנהגות פאסיבית – אגרסיבית, ציניות, עוינות.


הירגעות– עבודה על התהליכים הפנימיים שאתה חווה – הן ברמה הפיזית (כגון שינוי קצב הנשימה,  הרגעת קצב פעימות הלב) וברמת הרגש (לתת לרגש להתמסמס).

 

על הטיפול


טיפול בכעסים הוא תהליך שבו אתה לומד לזהות את הסימנים המצביעים על הכניסה לנתיב הכעס – בשלב זה מזהים את ה"טריגרים" הפנימיים והחיצוניים שמובילים אותך לאבד שליטה ולהביע את כעסך בצורה שפוגעת בך ובסביבתך.
בשלב השני לומדים ומתרגלים כיצד "לרדת מהטייס האוטומטי", כיצד לצאת מנתיב הכעס ולעלות על נתיב בונה יותר: שינוי הדיבור הפנימי, תרגול טכניקות הירגעות ואיזון, כלים לפתרון בעיות, כלים ללקיחת צעד אחורה במטרה לרכוש שליטה אמיתית על המצב – הפעם ממקום שיוביל לניהול חיובי ויעיל יותר של הסיטואציה. המטרה אינה לגרום לך לא לכעוס יותר לעולם או להפנים את רגשותייך. המטרה היא להבין מה מסתתר מאחורי הכעס – על מה אתה כועס? איזה אינפורמציה קיימת בכעס וכיצד ניתן לבטא אותה בצורה נכונה ובריאה.


עשוי לעניין אותך:

איך לנהל כעסים

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים:

טיפול באמצעות סקייפ