לחץ נפשי, מתח נפשי, סטרס – ביטויים שגורים ונפוצים בשיח החברתי והבין-אישי, המשמשים ביטוי למגוון רחב של תחושות מצוקה, רגעית או מתמשכת, העלולה להתבטא במגוון התנהגויות, רגשות וסממנים פיסיים קלים, או קשים.

אם כן, מהו לחץ? או, מהו לחץ נפשי?

לחץ, או דְחָק הם אחד הפירושים המקובלים בעברית המדוברת ל"סטרס". בין הביטויים לחץ נפשי, סטרס ומתח נפשי יש קשר הדוק, ולא בכדי.

 

הגדרת לחץ – פנים רבות לה

כאשר ניגשים לתאר את המושג לחץ נפשי הגדרה אחת אינה מספיקה, שכן, מדובר בתופעה רחבה, המתבטאת בשינויים כימיים ופיסיולוגיים מגוונים, כמו גם בהשפעות רגשיות, קוגניטיביות ונפשיות.

ניתן לומר כי לחץ, או סטרס הוא תחושת הצפה, או הלם אל מול סיטואציה, אדם או אירוע מסוימים, לעיתים עד כדי חוסר יכולת התמודדות עם המתח הנפשי והמנטלי שאותו מצב גורם לאדם לחוות. תחושות ותגובות ראשוניות אלה, עלולות לגרור בעקבותיהן דכאון, חרדה, תחושת חוסר אונים, פגיעה ביכולת התפקוד ואף פגיעה בתפקודים קוגניטיביים כגון זיכרון.

הגורמים לסטרס רבים מספור ומאד סובייקטיביים. אירוע, חוויה או מצב, שיחלפו כדבר של מה בכך ליד אדם אחד, עלולים לייצר סטרס משמעותי אצל אדם אחר. יותר מכך, בתקופות חיים שונות ונוכח נסיבות משתנות, אותו אירוע יכול להיחוות אצל אותו אדם - פעם אחת כגורם מלחיץ ובפעם אחרת כדבר שגרתי ואפילו חיובי.

ההגדרה של סטרס יכולה להיות גם פיסית. זוהי תגובתו של הגוף ללחץ פיסי, מנטלי, או רגשי, הבאה לידי ביטוי במגוון שינויים כימיים, הגוררים קשת רחבה של שינויים נמדדים כגון: עליה בלחץ הדם, האצת דופק, עלייה של רמת הסוכר בדם, עלייה של הורמון הקורטיזול (הורמון סטרואידי, הנקרא גם "הורמון הסטרס") ועוד.

 

איך מתמודדים עם לחץ נפשי

לאחר שהבנו מה זה לחץ נפשי, נשאלת השאלה מה עושים איתו? והתשובה היא אופטימית:

מספר הדרכים להתמודדות עם סטרס רבות כמעט כמו מספר הסיבות שבגללן כדאי לעשות זאת.

רבים גילו וממשיכים לגלות את המדיטציה ואת המיינדפולנס כתרופה נפלאה להפחתת לחץ.

גם הליכה על חוף הים, צפייה בזריחה או בשקיעה, האזנה למוסיקה מרגיעה, מציאת פרק זמן קבוע לשהייה עם עצמנו בשקט, תוך ביצוע פעילות מרגיעה האהובה עלינו – הן פעולות שיכולות לתרום רבות לשקט הפנימי.

פעילות גופנית, פעילות יצירתית, פעילות בחיק הטבע (שיכולה להיות גם גינון וטיפוח עציצים ברחבי המרפסת הפרטית) – כל אלה ידועים כמשככי לחץ.

כמובן, שבמקרים בהם לא מצליחים למגר לבד את התחושות וההרגשות הקשות, ובעיקר כשמדובר בתופעות ממושכות שאינן פוחתות בעוצמתן, מומלץ מאד לפנות לאבחון וטיפול אצל איש מקצוע.

 

 

שמי דר' ענבר כהן ואני מביאה עמי שנות ניסיון רבות בטיפול, לצד מחויבות עמוקה ליצירת שינוי לטובה בחיי מטופליי.

מוזמנות ומוזמנים לפנות אלי, לשאול ולהתייעץ. אשמח לקחת חלק בתהליך האישי של כל אחד ואחת מכם.

ניתן לפנות אלי:

בדוא"ל: info at inbarcohen.com   |  בטלפון: 052-690-9091

וגם באמצעות פנייה דרך דף "צור קשר" כאן באתר