תאר לעצמך שאתה יוצא לטיול, למסע – מסע של חייך. סביר להניח שבשלב הראשון היית מגדיר את היעד בו אתה רוצה לטייל ולחקור. אחר כך היית בוחר זוג נעליים נוחות להליכה, מזון לדרך ותיק שיכיל את הדברים היקרים לך. אחד הדברים החשובים שהיית רוצה לקחת איתך זה מפה טובה ומורה דרך שיאיר לך את השבילים הבטוחים, המענייניים והמלמדים שיקחו אותך למחוז חפצך.

אנשים שונים נמצאים במקומות שונים בדרך, לפעמים מתקדמים מהר יותר, לפעמים מתקדמים לאט יותר ולפעמים נשארים תקועים במקום. תהליך של שינוי אינו תהליך לינארי – לרוב, בשינוי שהוא עמוק ואמיתי ההתקדמות אינה בקו ישר ומהיר אלא ישנו תהליך מעגלי של שינוי. המשמעות היא שגם כאשר אדם מחליט להשתנות, לא תמיד השינוי הוא מהיר וחלק. פעמים רבות האדם יצטרך להתמודד עם קשיים שונים, יחווה קונפליקטים פנימיים לגבי הרצון שלו להתמיד ולהשתנות, ימעד ויצטרך לשוב ולקום על הרגליים. 

במטרה לעבור נכון את שלבי השינוי ולהגיע למטרה המיועדת בדרך הטובה והמהירה ביותר, חשוב שהאדם ידע למקם באיזה מקום הוא נמצא בתהליך השינוי. זיהוי המקום יעזור לאדם לדעת אילו צעדים עליו לעשות כדי לבסס ולהאיץ את תהליך השינוי.

המודל המוכר ביותר להבנת תהליך שינוי הינו המודל של ג'יימס פרוצ'סקה וקרלו דקלמנטה. שני פסיכולוגים אלו חקרו אנשים ששינו הרגלים (כגון הפסקת עישון סיגריות). מתוך מחקר זה הם שרטטו מודל המתאר את השלבים הטבעיים והרצויים שאנשים עוברים בתהליך השינוי.  הנקודה החשובה היא שלכל שלב יש טכניקות יעודיות שעוזרות לאדם להתמודד עם האתגרים הניצבים בפניו. לדוגמא, לאדם שעדיין לא החליט סופית להשתנות לא יעזרו טכניקות של שינוי. הוא קודם צריך לעבוד על הרצון –  על המוטיבציה. לעומת זאת, אדם שכבר נמצא בשלב הפעולה צריך טכניקות של פתרון בעיות, טכניקות של התמודדות עם תחושת האובדן (של הדברים שאהב בהתנהגות הישנה), הגברת המסוגלות העצמית וחיזוק התמיכה החברתית. (בפוסטים הבאים אתייחס בקצרה לכל שלב ולטכניקות המתאימות לו).השלב הראשון:
"קדם-הרהור"–האדם אינו נמצא בתהליך השינוי – אולי הוא אינו מודע לכך שיש לו בעייה או שפשוט אינו חפץ להשתנות. כאשר אדם נמצא בשלב זה הוא לרוב יביע התנגדות לגורם חיצוני שינסה לדרבן אותו להשתנות.


השלב השני:
."ההרהור"– זהו הצעד הראשון בתוך תהליך השינוי אך הוא עדיין שלב מאוד ראשוני. האדם מודע לכך שיש לו בעייה ושרצוי שיעשה שינוי אבל הוא עדיין אינו בשל לכך ומתלבט.


השלב השלישי:
"ההחלטה"– האדם מצהיר שהוא רוצה להשתנות. שלב זה הכרחי אך עדיין אינו מספק. החשיבות של שלב זה היא שאם האדם יפעל נכון תפתח לו האפשרות להתקדם קדימה לשלב הבא – שלב הפעולה.


השלב הרביעי:
"הפעולה"– האדם מתחיל לעשות צעדים אקטיביים וממשיים ליצירת השינוי. לדוגמא: הליכה לטיפול, שינוי התזונה, תרגול מיומנויות חדשות, עשיית ספורט.


השלב החמישי:
"שימור"–המשימה בשלב זה היא לשמר את ההישגים ולמנוע "מעידה" למקום הישן והמוכר. כאן האדם נדרש למיומנויות שונות מאלו שהובילו אותו ליצירת השינוי. זהו שלב מאתגר בשל הנטייה של כולנו לחזור להרגלים הישנים שלנו.


השלב השישי:
"המעידה"-  זהו שלב שחשוב מאוד להבין ולהתכונן אליו! לעיתים, בשל אופי השינוי, קיימת הסתברות שהאדם יחווה נסיגה לדפוסי התנהגות קודמים. ההבנה ש"מעידה" עלולה לקרות אבל שהיא גם ניתנת לניהול ולשליטה היא תרומה חשובה של פרנצ'סקה ודקלמנטה. התכוננות למצבים של "מעידה", הפקת למידות ולקחים מטעויות, פיתוח יכולת להמשיך בדרך החדשה למרות הנפילות שהיו – כל אלו עשויים לחזק את השינוי שהאדם עשה ולבסס את ההתנהגות הרצויה.

קח כמה רגעים בשקט עם עצמך. התכנס פנימה ושאל את עצמך היכן אתה נמצא במעגל השינוי? האם אתה חושד שיש לך בעיה? האם אתה עדיין מתלבט לגבי האפשרות לשינוי? האם קיבלת החלטה או אולי כבר קפצת למים...

 

Experience is not what happens to you. It is what you do with what happens to you.

Aldous Huxley

 

 

 

© כל הזכויות על התוכן שמורות לענבר כהן