בין אם זה התמכרות לאינטרנט, התמכרות לקניות, התמכרות לאוכל או לכל התנהגות ממכרת אחרת - גם לאחר שהאדם הפסיק את התמכרותו, העבודה על שמירת הדרך החדשה צריכה  להימשך.

למה?

כי החיים שלנו מלאי התמודדויות ואתגרים ופעמים רבות הדרך הקלה והנוחה ביותר להתמודד (או בעצם לא להתמודד) היא לחזור לדפוסי ההתנהגות הישנים שלנו – ל"מוכר והידוע". כמה מאיתנו פנו לאכילה, לקניות, למחשב או לכל פעילות אחרת כדי להירגע / להתרחק / לא להתמודד עם קושי שניצב מולנו. אצל אנשים הסובלים מהתמכרות המעבר להתנהגותם הישנה בשעת קושי היא כמעט אוטומטית.

בתהליך הטיפול בהתנהגויות ממכרות (כגון: אכילה, שופינג, הימורים, מין) המטרה היא לא רק להגיע לתקופה של הפסקת שימוש ("ניקיון"). זהו מטרה ראשונית והכרחית כמובן ולאחריה צריך לעבוד על מניעת "שימושים חוזרים" ("מעידות").

חשוב מאוד שאדם ילמד לזהות את הסיטואציות והגורמים בחייו שעלולים לגרום לו לחזור לדפוסי ההתנהגות הבעייתיים שמשפיעים על חזרתו לדפוסי ההתנהגות הממכרת. מניעת מעידות היא תהליך קוגנטיבי – התנהגותי בעל מטרה לזהות ולמנוע סיטואציות שנמצאות בעלות סיכון רב וכן לזהות את תמרורי האזהרה שבדרך.


"תמרורי אזהרה" – תמרורי אזהרה הם רגשות, דפוסי חשיבה ודפוסי התנהגות שעלולים להפוך למכשולים קשים בתהליך השינוי. אם תהליכים אילו נשארים ללא מענה הולם, הם עלולים להוביל ל"מעידה".


חשוב להבין – לרוב "מעידה" לא מתרחשת בצורה פתאומית וחסרת שליטה. מעידה לא פשוט "קוראת". יש סימנים שאם יודעים להקשיב להם, יודעים איך להימנע מעלייה לנתיב ההתרסקות. במילים אחרות, המניעה מתחילה הרבה לפני שה"מעידה" מתחילה, על ידי יצירת תוכנית מקיפה שכוללת את כל האינטרקציות החברתיות, טרגרים רגשיים ויצירת מנגנוני התמודדות חיוביים.


החלמה מהתנהגות ממכרת אינה אירוע חד-פעמי ומיידי. ההחלמה מתחילה כאשר האדם מודע לכך שהתנהגותו יצאה מכלל שליטה והפכה להיות מתמכרת. אבל תהליך השינוי עדיין אינו מסתיים בהבנה זו. התאמת סגנון חיים, שינוי דפוסי חשיבה, מיומנויות מועילות לפתרון בעיות – כל אלו עוזרים לאדם לשמור על דרכו החדשה בחיים.

להלן מספר דרכים להתמודד עם הרצון לחזור לדפוס ההתנהגות הישן:

  1. כאשר אתה רוצה ל"השתמש", הפנטזיה היא שהפעם תצליח לשלוט במשך ובמספר הפעמים:
    הפעם תאכל רק את פרוסת עוגה אחת, תקנה רק זוג נעליים אחד. זוהי אשלייה כמובן. לרוב משקה אחד מוביל לעוד משקה, קוביית שוקולד מובילה לעוד קובייה וזוג נעליים מוביל למכנסיים תואמות. אחת הטכניקות שעוזרות לצאת מאשלייה זו היא לשאול את עצמך -  "מה יקרה אחר-כך?".  אחר כך תרגיש אכזבה עצמית, תסכול, תחושת פגיעה במסוגלות העצמית ואולי אפילו תתקשה ל"אסוף" את עצמך שנית וכך תכנס (שוב) למעגל ה"שימוש" האכזרי.
  2. פנטזיה אחרת היא שעכשיו לא תיתפס. זוהי אשלייה עצמית שאתה בשליטה על התנהגותך, שהבעיה לא באמת כזו רצינית. הזכר לעצמך את התוצאות השליליות שכבר סבלת ואת השלכות הפוטנציאליות שעתידות להתרחש אם תמשיך כך. אם  היית יכול לשלוט בהתנהגות שלך, סביר להניח שהיית עושה זאת כבר בעבר.
  3. שתף מישהו בצורך שלך להשתמש. צלצל לחבר, ספר למישהו מהמשפחה,  הצטרף לקבוצת תמיכה. ספר להם עם מה אתה מתמודד. הקסם הוא שברגע שאתה מתחיל לספר למישהו מה אתה חווה, הדחף מתחיל להתפוגג.
  4. המתן 30 דקות. רוב הדחפים נעלמים לאחר 20-30 דקות. בזמן התמודדות זה מרגיש כמו נצח, אבל אם תמתין תופתע לגלות שהוא נעלם. עדיף בזמן זה לעסוק בפעילות שונות – מטלות שחיכו ועלייך לסיים, פעילות ספורטיבית, שיחה עם חבר.
  5. כאשר אתה יוצא מהאיזון שלך החל לכתוב מה עובר עלייך רגשית, פיזית, סביבתית ורוחנית. כתיבה תעזור לך ליצור בהירות בראש.

אולי יעניין אותך גם:

הרגלים לעומת להתמכרויות

למה טיפול לגמילה מהתמכרות לא מצליח ומה כן לעשות?

מעגל השינוי

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים:

טיפול באמצעות סקייפ