אנו משתמשים במושג "הכחשה" כאשר האדם מתכחש שיש לו בעיית התמכרות – בין אם למין, לסמים, להימורים, לקניות, למחשב או לכל התנהגות ממכרת אחרת. הכחשה היא כאשר האדם משנה, מעוות או מתנער מדפוסי השימוש שלו.


הכחשה היא דבר מאוד מתוחכם ובעל פנים רבות. זה מיתוס שכל המכורים נמצאים בהכחשה. למעשה, ישנם דרגות שונות של מודעות ודרגות שונות של מוכנות לשינוי.  בצד הקיצוני של ההכחשה, המכור, למרות דפוסי ההתנהגות ההרסניים, מכחיש את קיום הבעיה או אומר לעצמו ולסביבה שהבעיה אינה רצינית. המכור עלול להאשים את בן-הזוג (לדוגמא במקרה של התמכרות למין: בן-הזוג למין לא מגוון מספיק / לא טוב מספיק / אין לו יצר מיני מספיק, במקרה של התמכרות לאוכל: אף אחד לא מבין אותו, כולם מרגיזים אותו). המכור עשוי להרגיש שהוא נשפט על-ידי סטנדרטים חברתיים לא הגיוניים. הוא עלול להאמין שאנשים אחרים מתנהגים בדיוק כמוהו, גם אם לא בפרהסיה. אפשרות נוספת היא שהמכור יודע שההתנהגות שלו בעייתית אבל עדיין טוען שהוא בשליטה ויכול להפסיק מתי שרק יחפוץ. כאשר אדם משכנע את עצמו שההתנהגות שלו סבירה ואולי אפילו מוצדקת הוא נותן לעצמו מעיין אישור להתנהגות בצורה הרסנית ופוגענית.

 דוגמאות מהקליניקה: ישנם מקרים בהם האדם מבין שיש לו בעיה אך מגביל זאת רק לסוג אחד של התנהגויות - מטופל הבין שהימור ב"בטים" הוא בעייה אבל טען שהימור של לוטו/טוטו הוא נורמטיבי ולכן "לא נחשב בעייתי". מקרה אחר הוא אדם שנגמל מביקורים בדירות דיסקרטיות אבל רצה ללכת לעיסוי ארוטי מתוך טענה שזה בשליטתו ולא קשור לאותה הבעיה. דוגמא נוספת להכחשה היא כאשר האדם מודע לכך שהוא מכור אבל מפחית מהתדירות בה הוא עושה זאת במציאות. לדוגמא, מטופלת המכורה לקניות נהגה להפחית (בעיני עצמה) את חומרת ההתמכרות לקניות בכך שנהגה לדווח על בזבוז כמות כסף מועטה ביחס לכמות שביזבזה בפועל או שהצדיקה את הסיבות והכרח לקנות.


ההכחשה עשוייה להיות גם בנושא ההשפעות של ההתנהגות על המכור עצמו (לדוגמא על הזמן והאנרגיה שהדבר גוזל ממנו, התפתחותו המקצועית,החברתית, הנפשית), על קשריו הבינאישיים, על משפחתו, על הקריירה, ועל החברה בה הוא חי (לדוגמא השפעת הזנות על הנשים העוסקות בכך ועל החברה).

מודעות היא הבסיס לתהליך של שינוי.
הצעד הראשון בתהליך ההחלמה הוא לזהות את הקיום של התמכרות.


להסתכל למציאות בעיינים עלול להיות אחד הדברים המאיימים ביותר שאנו עשויים לחוות. הדבר קשה במיוחד כאשר אנו יודעים שהמציאות לא פשוטה. אנחנו לא רוצים להתבונן במגרעות שלנו ואנחנו לא רוצים להכיר בחסרונות שלנו כיוון שאם נעשה זאת נצטרך לעשות משהו בעניין.

הבעיה  היא שאם אדם לא מבין שיש לו בעייה, אין לו צורך להשתנות. פעמים רבות אני מקבלת טלפונים מחברי משפחה או בני/ות זוג שרוצים לשנות את המכור. יש הסוברים שלהתעמת עם המכור יוביל להתעוררותו מההכחשה וקבלת הבעיה. בפועל הדברים הם לא תמיד  כך.

לצערי, פעמים רבות יש צורך במשבר מהותי או באיום רציני על האדם כדי להכריח אותו להסתכל במראה: חוב גדול שהאדם לא יכול לכסות, תפיסה של בגידה וחוסר נאמנות על-ידי בן-הזוג, גניבה שנחשפה, התנהגות לא נאותה במקום העבודה, הסתבכות עם החוק ועוד- כל אלו הם אירועים שגורמים לאדם להתמודד עם העובדה שיש לו התמכרות.


You can’t wake a person who is pretending to be asleep”

Navajo Proverb

 

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים:

טיפול באמצעות סקייפ