הפוסט הזה עוסק בשיקולים החשובים בבחירת המטפל שמתאים לך. כל אדם הוא שונה ולכל אדם מתאים סגנון אחר. איך תדע איזה איש מקצוע מתאים לך באופן ספציפי? מה כדאי לבדוק לפני שמתחילים טיפול?


לפעמים אנחנו מרגישים שמיצינו את כל המשאבים שברשותינו – עשינו כל מה שביכולתינו כדי לעשות את הדברים אחרת ולא הצלחנו. זה יכול להיות בשינוי הרגלים (כגון שינוי הרגלי אכילה, שינוי הרגלי קנייה),שינוי בקריירה, בזוגיות, במצב הרגשי ולמעשה בכל תחום שבחיים. במצב כזה כדאי לפנות לאיש מקצוע שיכול לכוון, לתמוך ולתת כלים שיכוונו לכיוון הרצוי. מהו תהליך טיפול ובמה הוא שונה משיחה עם חבר קרוב?


טיפול הוא תהליך של שינוי. להבדיל משיחה עם חבר/ה טוב/ה, לטיפול יש מטרה – להשיג שינוי בחיי האדם. לרוב בטיפול מתייחסים לכל המישורים של הבעיה – המישור הקוגנטיבי (מחשבות), הרגשי וההתנהגותי. בתהליך העבודה נוצר קשר בין המטפל והמטופל, קשר שמאופיין בתמיכה ובעבודה אמיתית ומשותפת להשגת המטרות הרצויות. המטפל מספק את הידע, הטכניקות והאווירה המאפשרת והמטופל מביא את עולמו הפנימי, את כוונותיו ויכולותיו.

 


אם החלטת להיכנס לתהליך של שינוי ואתה מוכן להיחשף ולדבר בכנות עם איש מקצוע ולהשקיע מזמנך, מרצך וכספך, חשוב לעשות את הבחירה הנכונה של מטפל. לצערי יצא לי לא פעם לפגוש אנשים שהרגישו כישלון מתהליך טיפולי, כישלון שלדעתי היה יכול להימנע אם היו משכילים למצוא מטפל שמתאים להם. מחקרים מראים שאחד הגורמים העיקריים שמשפיעים על הצלחת הטיפול היא "הכימיה" בין המטפל למטופל והקשר שנוצר בין שניהם.


נקודות שכדאי לשים לב אליהן כאשר בוחרים מטפל/ת:

 • הכי בסיסי – לברר מהן התעודות של המטפל ושאכן למד במוסדות מוכרים
 • כמה שנים המטפל מטפל בתחום? מה הניסיון המקצועי שלו? האם הוא טיפל בעבר בנושאים דומים לנושאים עמם אתה מתמודד?
 • האם יש לו תחומי התמחות? (כגון גמילה מהתמכרויות, טיפול זוגי, טיפול בילדים)
 • מהן שיטות הטיפול בהן מטפל? האם אתה מתחבר אליהן? האם הן מתאימות לתחום  הבעייה שאתה מתמודד עימה?
 • איך אתה מרגיש בשיחה הראשונית – האם "נוצרת כימיה"? מה אומרות לך תחושות הבטן שלך?
 • הרבה פעמים, טיפול מצליח או נכשל בשל עניינים לוגיסטיים – חשוב למצוא מטפל שתוכל להמשיך ולהתמיד בתהליך עד סופו, לכן שיקולים של נוחות      חשובים: היכן המטפל מקבל? האם זה קרוב למקום מגוריך? האם אפשרי לך להגיע לשם בקביעות? מה עלות הטיפול? מה משך המפגש?


האם הטיפול "עובד"?


אחד הדברים הכי חשובים לדעתי בתהליך הטיפול הוא תמיד לשים לב האם הטיפול "עובד". כבר בתחילת הטיפול חשוב להגדיר "חוזה טיפולי" – מה מטרות הטיפול? מה הכיוון אליו אתה שואף? תוך כמה זמן אתה צריך להרגיש שיפור במצבך? לאור החוזה הראשוני הזה, חשוב על השאלות הבאות:

 • האם אתה רואה שמתחילים להיות שינויים חיוביים בחייך?
 • האם אתה מוצא את עצמך פועל בצורה שונה מבעבר – באופן שהולם יותר את מטרותייך ואת האדם שאתה רוצה להיות?
 • האם אתה מרגיש שטוב לך בחדר הטיפולים, שהמטפל מאפשר לך לבטא את עצמך ושאתה מסכים עם דרכו הטיפולית?
 • האם אתה מרגיש יותר תקווה לגבי האפשרות לשינוי? האם אתה מרגיש טוב יותר כלפיי עצמך וכלפיי דרכך בחיים?
 • האם המטפל אומר לך מה לעשות או האם הוא מאפשר לך תהליך של למידה עצמית, התפתחות וגדילה אישית? האם המטפל מאפשר לך להרחיב את העצמאות בחייך? (במילים אחרות, חשוב לשים לב שהמטפל לא מייצר תלות בעצמו)


מתי לסיים טיפול?


ישנם מצבים שונים בהם מתקבלת החלטה לסיים טיפול. המצב האופטימלי הוא כאשר המטופל והמטפל מגיעים למסקנה שיעדי הטיפול הושגו. במצב זה, מומלץ לקיים תהליך פרידה מסודר שתכליתו להתבונן בתהליך שהמטופל עבר ולאפשר סיום ממקום של השג וגדילה.
עם זאת, ישנם מצבים נוספים לסיום טיפול- תחושה של המטופל שאינו מתקדם, שאין לו "כימיה" עם המטפל, חוסר כוח להתמודד עם הקשיים שהטיפול מעלה וכן קשיים חיצוניים (עלות הטיפול, קושי פיזי להגיע). לעיתים הרצון להפסקת טיפול עלול לעלות מצד המטפל - תחושה של המטפל שהמטופל אינו מפיק מהתהליך.
בכל מקרה בו קיים רצון לסיים טיפול לפני שהיעדים הושגו חשוב מאוד לעשות תהליך של בירור מעמיק מהיכן הקושי נובע: האם זה מתחושת ייאוש של המטופל מול הקשיים? האם זה רצון לבריחה מהתמודדות? במילים אחרות – האם הרצון לעזוב הוא סימפטום של בעיה אחרת, עמוקה יותר, שאם תקבל התייחסות תוביל להתקדמות של המטופל או האם היא שמקפת צורך אובייקטיבי אמיתי. 

 

© כל הזכויות על התוכן שמורות לענבר כהן

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים:

טיפול באמצעות סקייפ