מאת: ענבר כהן


עבודה עם הילד הפנימי הנה דרך בה אנו יכולים להחלים מחוויות הילדות הקשות. זוהי עבודה  המאפשרת לנו ללמוד לאהוב את עצמנו, לחיות בשלום עם עצמנו ועם עברנו, להרגיש בטוח בפנים ולהפחית את הפחדים והמכשולים הפנימיים במטרה לנוע לעבר המטרות שהצבנו לעצמנו בחיינו הבוגרים.

 


הילד הפנימי הוא חלק ממך וסביר להניח שהוא החלק הפחות מודע שקיים בך. זהו החלק שמייצג את אותו ילד שפעם היית. בכל אחד מאיתנו קיים הילד הפנימי ולרוב הוא יצרתי, אוהב, סקרן וחופשי. הילד הפנימי הוא החלק האינסטקטיבי הקיים בנו, "תחושת הבטן" שלנו. הילד הפנימי שלנו מכיל את הרגשות, זכרונות וחוויות המילדות.


לאלו מאתנו אשר חוו התעללות, הזנחה או חוויות קשות אחרות בילדות, הילד הפנימי הוא ילד פגוע ומפוחד. כאשר אדם מרגיש תקוע בחייו, כאשר הוא חוזר שוב ושוב על אותם טעויות ואותם סיטואציות אשר פגעו בו בעבר, או כאשר האדם מגיב בצורה שאינה פרופורציונאלית לאירוע עצמו – זוהי אינדיקציה טובה שילד פנימי פגוע פועל בפנים.
כיצד נוצר הילד הפנימי הפגוע?
כאשר, מסיבות שונות, נחסמה התפתחות הילד, ורגשותיו התקבלו כבלתי לגיטימיים וכבלתי מדוברים, הצרכים והכאבים שלו התפרשו לבלתי מקובלים ונדחפו לפינות הנשכחות של המודע. כאשר קיימת הדחקה של רגשות, במיוחד רגשות כעס וכאב, גדל האדם והופך למבוגר שבתוכו שוכן ילד קטן, כועס ופגוע. הרבה פעמים מתפתח ילד פנימי פגוע כאשר המערכת המשפחתית אינה בריאה. כאשר הילד צריך להסתגל למתח ותמיד לעמוד על המשמר (כגון הורה עם התמכרות או בעל מחלת נפש). יותר מכך, בשל סיטואציות שעבר הילד בילדותו הוא מקבל החלטות ואמונות עמוקות אשר עוזרות לו להתגבר על הקשיים בחייו, החלטות ואמונות שלא בהכרח משרתות את חייו שלו עצמו כבוגר.


ילד זה, שמעולם לא זכה להתייחסות רגשית ומחשבתית ראויה, המשיך להפנים את רגשותיו והחלטותיו, והמשיך להתגורר בלא-מודע של האדם שהתבגר ומשם הוא ממשיך להשפיע על חייו ופעלו של האדם המבוגר. למעשה הילד ששוכן לו אי-שם בלא מודע הופך למסנן שדרכו עוברות כל ההתנסויות החדשות. כך ניתן להסביר מדוע אנשים חוזרים שוב ושוב על אותן טעויות ומתקשים לשנות התנהגויות, רגשות וזוויות ראייה שכבר מזמן אינם משרתים אותם.

מכאן ברור, שאם ברצוננו להשתנות, עלינו לשנות את החומרים שמהם מורכב הניסיון הראשוני שלנו. מאחר שהיה זה הילד הפנימי שלנו שעיצב לראשונה את ההתנסויות שלנו, עלינו ליצור עם אותו ילד פנימי קשר ישיר.

אני כהורה לעצמי

מבחינה זו, בשלב מסוים בחיינו, אנו הופכים בעצמנו להיות הורה לאותו ילד שקיים בתוכנו. לכולנו קיימת הנטייה להתייחס לילד הפנימי באופן די דומה לאופן בו התייחסו אלינו כילדים (בעיקר דמויות משמעותיות, כגון: הורים, מטפל או אדם קרוב אחר) ולפיכך אנו נוהגים להנציח את הכאב ואת התחושות הקשות הקיימות בתוכנו.  באופן דומה להתייחסות אותה קיבלנו כילדים, אנו עשוים לבקר, לשקר, לבייש ולהנמיך את הילד הקיים בתוכנו. בנוסף, גם הדיבור הפנימי שקיים בתוכנו יהיה זהה לדיבור ששמענו כילדים קטנים.

סביר להניח שהורינו התייחסו אלינו מתוך הילד הפגוע הקיים בתוכם ומתוך הבוגר הלא-אוהב שקיים בתוכם, וזה מה שהפך לדמות החיקוי עבורנו. אם קיבלת הורות לא אוהבת כילד ייתכן שספגת את האמונות השיקריות שמתוכם פעלו הורייך (לדוגמא: אני לא יכול לדאוג לעצמי, אני לא יכול להתמודד עם כאב – במיוחד כאב של דחייה או בדידות, אני שולט במה שאחרים חשובים ומרגישים כלפיי, הגרעין הפנימי שבי הוא רע או פגום ולפיכך בלתי ניתן לאהבה).
עכשיו, כשאתה בוגר בעצמך זוהי האפשרות והאחריות שלך ליצור הורות מסוג שונה לילד הפנימי שקיים בך.

המשמעות של יצירת הורות חיובית לילד הפנימי שקיים בך היא להיות עם האומץ להסתכל פנימה, להתייצב מול עצמך ולהכיר ולדעת את עצמך. זה להיות ההורה שמקשיב ורגיש למסרים של הילד הפנימי ועוזר לו לרפא פצעים ישנים ולתקן אמונות שיקריות.  זהו החלק שבנו שמסוגל לפעול בדרכים חיוביות כדי לספק את הצרכים והרצונות של הילד הפנימי.


יצירת קשר עם הילד הפנימי

ליצור קשר עם הילד הפנימי הנו תהליך. ישנם דברים נוראים ונפלאים אשר הילד רוצה לומר לנו לגבי רגשות הילדות ולגבי החוויות שעבר. כאמור, הרבה מתוך מה שהילד רוצה להגיד קבור בלא-מודע, תחת מעטה כבד של חששות, פחדים וקשיי אמון. לכן לרוב יש צורך להיפגש עימו במקום שבו הוא נמצא, מתוך תחושה של קבלה, אהבה ואמון. אהבה כמו שיש לך לילד שלך (או כמו שתהיה לך כאשר יהיו לך ילדים משלך).

מצא מקום שהוא שקט ושלו ופנה לך מספר דקות לזמן שהוא כולו שלך. עצום את עייניך וקח מספר נשימות עמוקות ומרגיעות, נשום דרך אפך ונשוף דרך הפה. נשום בשלווה, בשקט, ובאהבה, ונשוף החוצה את כל המתח, הלחץ והבעיות שאולי מפריעות לך. אפשר לתחושת הרגיעה להתפשט מקצה ראשך כל הדרך למטה לקצוות אצבעותיך וכפות רגלייך, תוך כדי הרפיה של כל שריר ושריר בגופך.

הזמן את הילד הפנימי לפגישה. הסתכל אליו מתוך עייניך הבוגרות והאוהבות, מתוך מבט של הורה אוהב ועוזר. אפשר לו להביע את רגשותיו בכל דרך בה יחפוץ, וקבל את כל התנהגויותיו. המחש לו, כמו שממחישים לילד קטן, שאתה אוהב אותו ורוצה בטובתו (אולי על ידי חיבוק? אולי על ידי מבט חם ומכיל?).

שנית, עלייך לקחת את הרגשות שהילד מביע באופן רציני לחלוטין. אין המשמעות של "להרגיע את הילד" משמעות חיצונית בלבד, כהרגעת תינוק בוכה באופן שיטחי בלבד. התפקיד שלך הוא להיות הורה מסוג שונה, הורה סבלן וסובלן שבאמת מקשיב לרגשות הילד ומתייחס באהבה וכבוד לרגשותיו, מחשבותיו ומצוקותיו.

כאשר הרגשות עולים, התמקד באהבת הילד אשר בוטח בך והפקיד בידך את הרגשות החשובים והפגיעים הללו. אמור לילד שאתה גאה בו או בה על שהוא משתף פעולה.

בעודך מתבונן בילד, שומע את דבריו וחווה את הקשר עימו שאל את עצמך:

אם היית ההורה של ילד זה, מה היית אומר לו?
אלו עצות היית נותן לו?
אלו תכונות היית נותן לו?
מה אני יודע היום כמבוגר שאם הוא היה יודע אז היה עוזר לו להתגבר על הקשיים בחייו?

כאשר אתה מקבל תשובות לשאלות אלו שלח אותם אליו (בדיבור או בכל דרך אחרת שמתאימה לשניכם).

 כשתוכל להתבונן  על עצמך באופן אוהב ומקבל זה, תוכל לנוע קדימה ולמצוא את הילד הפנימי האמיתי שלך.

הבן שזהו תרגול חשוב בלמידה של אהבת עצמך. סביר להניח שתצטרך לתרגל זאת מספר פעמים כאשר במקביל הילד הפנימי שלך לומד לבטוח בך. עם הזמן תלמד להיות ההורה האוהב שלילד זה מעולם לא היה. תחלוק את העתיד הנפלא שמצפה לך עם הרוח החופשית, האוהבת, הנפלאה והמשוחררת שהיא הילד הפנימי שלך.

ב- NLP אנו מתשתמשים בטכניקה הנקראת Time–Line כדי ליצור קשר עם הילד הפנימי הנמצא בתוכנו. טכניקה זו עוזרת לקליינט לחזור לאירוע הראשוני בו חווה הילד את האירוע המשמעותי שבו קיבל את האמונה ו/או הרגש המגביל ועוזרת לו לכונן מערכת יחסים אוהבת ותומכת עם הילד, מערכת שתאפשר לילד לקבל את ההנחיות וההדרכה של האדם הבוגר.
בשלב השני בטכניקה זו, חוזר האדם הבוגר לאירועים שונים בהם חווה הילד קשיים ועוזר לו להתגבר עליהם בדרך שהכי טובה, מוגנת ובטוחה עבור שניהם.

טכניקה זו הינה אחת מהטכניקות המובילות בתחום ה- NLP היות שהיא יעילה, בטוחה ומעניקה חוויה משמעותית ביותר למטופל ועשויה לשנות התנהגויות ורגשות שבלמו אותו עד עכשיו מלהתקדם.

 

© כל הזכויות על התוכן שמורות לענבר כהן

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים: