באמצעות תוכנת "סקייפ" אנו מציעים לך פגישה "אחד על אחד" עם ענבר, בלי לצאת מהבית ובזמן שנוח לך.


הרעיון לשיחות בסקייפ נוצר מתוך פנייה של אנשים רבים שהיו מעוניינים בטיפול אבל גרים רחוק מהקליניקה. מטרה נוספת הייתה לאפשר לאנשים עם לוח זמנים צפוף להנות מטיפול פרטני מהנוחות של ביתם או מקום עבודתם.

בין אם זה התמכרות לאינטרנט, התמכרות לקניות, התמכרות לאוכל או לכל התנהגות ממכרת אחרת - גם לאחר שהאדם הפסיק את התמכרותו, העבודה על שמירת הדרך החדשה צריכה  להימשך.

למה?

כי החיים שלנו מלאי התמודדויות ואתגרים ופעמים רבות הדרך הקלה והנוחה ביותר להתמודד (או בעצם לא להתמודד) היא לחזור לדפוסי ההתנהגות הישנים שלנו – ל"מוכר והידוע". כמה מאיתנו פנו לאכילה, לקניות, למחשב או לכל פעילות אחרת כדי להירגע / להתרחק / לא להתמודד עם קושי שניצב מולנו. אצל אנשים הסובלים מהתמכרות המעבר להתנהגותם הישנה בשעת קושי היא כמעט אוטומטית.

בתהליך הטיפול בהתנהגויות ממכרות (כגון: אכילה, שופינג, הימורים, מין) המטרה היא לא רק להגיע לתקופה של הפסקת שימוש ("ניקיון"). זהו מטרה ראשונית והכרחית כמובן ולאחריה צריך לעבוד על מניעת "שימושים חוזרים" ("מעידות").

אנו משתמשים במושג "הכחשה" כאשר האדם מתכחש שיש לו בעיית התמכרות – בין אם למין, לסמים, להימורים, לקניות, למחשב או לכל התנהגות ממכרת אחרת. הכחשה היא כאשר האדם משנה, מעוות או מתנער מדפוסי השימוש שלו.


הכחשה היא דבר מאוד מתוחכם ובעל פנים רבות. זה מיתוס שכל המכורים נמצאים בהכחשה. למעשה, ישנם דרגות שונות של מודעות ודרגות שונות של מוכנות לשינוי.  בצד הקיצוני של ההכחשה, המכור, למרות דפוסי ההתנהגות ההרסניים, מכחיש את קיום הבעיה או אומר לעצמו ולסביבה שהבעיה אינה רצינית. המכור עלול להאשים את בן-הזוג (לדוגמא במקרה של התמכרות למין: בן-הזוג למין לא מגוון מספיק / לא טוב מספיק / אין לו יצר מיני מספיק, במקרה של התמכרות לאוכל: אף אחד לא מבין אותו, כולם מרגיזים אותו). המכור עשוי להרגיש שהוא נשפט על-ידי סטנדרטים חברתיים לא הגיוניים. הוא עלול להאמין שאנשים אחרים מתנהגים בדיוק כמוהו, גם אם לא בפרהסיה. אפשרות נוספת היא שהמכור יודע שההתנהגות שלו בעייתית אבל עדיין טוען שהוא בשליטה ויכול להפסיק מתי שרק יחפוץ. כאשר אדם משכנע את עצמו שההתנהגות שלו סבירה ואולי אפילו מוצדקת הוא נותן לעצמו מעיין אישור להתנהגות בצורה הרסנית ופוגענית.

תאר לעצמך שאתה יוצא לטיול, למסע – מסע של חייך. סביר להניח שבשלב הראשון היית מגדיר את היעד בו אתה רוצה לטייל ולחקור. אחר כך היית בוחר זוג נעליים נוחות להליכה, מזון לדרך ותיק שיכיל את הדברים היקרים לך. אחד הדברים החשובים שהיית רוצה לקחת איתך זה מפה טובה ומורה דרך שיאיר לך את השבילים הבטוחים, המענייניים והמלמדים שיקחו אותך למחוז חפצך.

אנשים שונים נמצאים במקומות שונים בדרך, לפעמים מתקדמים מהר יותר, לפעמים מתקדמים לאט יותר ולפעמים נשארים תקועים במקום. תהליך של שינוי אינו תהליך לינארי – לרוב, בשינוי שהוא עמוק ואמיתי ההתקדמות אינה בקו ישר ומהיר אלא ישנו תהליך מעגלי של שינוי. המשמעות היא שגם כאשר אדם מחליט להשתנות, לא תמיד השינוי הוא מהיר וחלק. פעמים רבות האדם יצטרך להתמודד עם קשיים שונים, יחווה קונפליקטים פנימיים לגבי הרצון שלו להתמיד ולהשתנות, ימעד ויצטרך לשוב ולקום על הרגליים. 

במטרה לעבור נכון את שלבי השינוי ולהגיע למטרה המיועדת בדרך הטובה והמהירה ביותר, חשוב שהאדם ידע למקם באיזה מקום הוא נמצא בתהליך השינוי. זיהוי המקום יעזור לאדם לדעת אילו צעדים עליו לעשות כדי לבסס ולהאיץ את תהליך השינוי.

הרגלים שקשה להפטר מהם - האם זו התמכרות

להרבה מאיתנו יש הרגלים רעים: עישון, תזונה לקויה, צפייה מרובה בטלוויזיה, בילוי שעות רבות במחשב, קניות בזבזניות. להנות ממסע קניות מידיי פעם, לשתות אלכוהול כדי להפוך את הערב לנעים יותר – הם בפני עצמם אינם התנהגויות בעייתיות. אבל כאשר התנהגות מסוימת (כגון שתיית אלכוהול, מסע קניות, מין בלתי-בוקר, הימורים וכו') הופכת להיות האופציה היחידה שעוזרת לאדם להירגע, עולה שאלת ההתמכרות – האם ההתנהגות יצאה מכלל שליטה? האם היא הפכה למזיקה? האם קיימת בעיית התמכרות או האם זה רק הרגל מזיק? איך מותחים את הקו הדק שבין הרגל רע להתמכרות?

בחירת - מטפל בהתמכרויות - מה הכלים לבחירה נכונה


הפוסט הזה עוסק בשיקולים החשובים בבחירת המטפל שמתאים לך. כל אדם הוא שונה ולכל אדם מתאים סגנון אחר. איך תדע איזה איש מקצוע מתאים לך באופן ספציפי? מה כדאי לבדוק לפני שמתחילים טיפול?


לפעמים אנחנו מרגישים שמיצינו את כל המשאבים שברשותינו – עשינו כל מה שביכולתינו כדי לעשות את הדברים אחרת ולא הצלחנו. זה יכול להיות בשינוי הרגלים (כגון שינוי הרגלי אכילה, שינוי הרגלי קנייה),שינוי בקריירה, בזוגיות, במצב הרגשי ולמעשה בכל תחום שבחיים. במצב כזה כדאי לפנות לאיש מקצוע שיכול לכוון, לתמוך ולתת כלים שיכוונו לכיוון הרצוי. מהו תהליך טיפול ובמה הוא שונה משיחה עם חבר קרוב?


טיפול הוא תהליך של שינוי. להבדיל משיחה עם חבר/ה טוב/ה, לטיפול יש מטרה – להשיג שינוי בחיי האדם. לרוב בטיפול מתייחסים לכל המישורים של הבעיה – המישור הקוגנטיבי (מחשבות), הרגשי וההתנהגותי. בתהליך העבודה נוצר קשר בין המטפל והמטופל, קשר שמאופיין בתמיכה ובעבודה אמיתית ומשותפת להשגת המטרות הרצויות. המטפל מספק את הידע, הטכניקות והאווירה המאפשרת והמטופל מביא את עולמו הפנימי, את כוונותיו ויכולותיו.

רגשות מודחקים - למה קשה לנו להוציא

אם תבדוק עם עצמך – איזה רגשות שלטו בך במהלך השבוע האחרון? השבועיים האחרונים? החודש האחרון? האם מצאת את עצמך נתון לחסדי רגשותייך? או אולי פעלת מנותק לחלוטין מעולמך הרגשי? ישנם אנשים שחווים חרות רגשית רבה בחייהם ולעומתם אנשים שהינם שבויים לחסדי רגשותיהם. היכן אתה נמצא?

כישלון בטיפול בהתמכרות למה זה קורה

למה טיפול לגמילה מהתמכרות לא מצליח (ומה כן לעשות)? לא למטפלים בלבד...

פוסט זה מתייחס לכל מגוון ההתמכרויות ההתנהגותיות (כגון התמכרות למחשב, התמכרות לקניות, התמכרות למין, התמכרות לאכילה), היות שבבסיס הדברים, על פי רוב קיים מנגנון דומה למדי.

למרות שגמילה היא דבר אפשרי בהחלט, הדרך לשם היא לא תמיד קלה ופשוטה. המטופל צריך להיות עם רצון כן, אמיתי ועם תחושת מחויבות עמוקה ואילו המטפל צריך להיות בעל ידע רב הן בהבנת המאפיינים של ההתמכרויותהשונות והן בעל טכניקות רבות לעורר ולעזור לשינוי להתרחש. יחד עם זאת, פעמים רבות, למרות שכל המרכיבים הללו קיימים, עדיין אין התקדמות. איפה הבעיה וכיצד ניתן לעשות אחרת?

מאת: ענבר כהן


עבודה עם הילד הפנימי הנה דרך בה אנו יכולים להחלים מחוויות הילדות הקשות. זוהי עבודה  המאפשרת לנו ללמוד לאהוב את עצמנו, לחיות בשלום עם עצמנו ועם עברנו, להרגיש בטוח בפנים ולהפחית את הפחדים והמכשולים הפנימיים במטרה לנוע לעבר המטרות שהצבנו לעצמנו בחיינו הבוגרים.

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים:

טיפול באמצעות סקייפ