הרבה פעמים אתה יודע שאתה צריך שינוי, אתה יודע מה אתה רוצה, אתה אפילו יודע בדיוק מה עלייך לעשות, אך מסיבה כלשהיא המשימות שהצבת לפנייך נשארות מיותמות ולא עשויות.
אתה יודע שאם תעשה זאת חייך יהיו הרבה יותר קלים וטובים – תוכל לעבוד במשרה שרצית ולממש את עצמך מקצועית, זוגית, כלכלית, מצבך הבריאותי ישתפר ואיכות חייך תעלה. עם כל זאת אתה תוהה מדוע אתה ממשיך לדחות זאת...
מדוע אתה לא יכול פשוט להתקדם קדימה עם העשייה?
האם זה נשמע מוכר?


דחיינות היא דבר שפוגם לנו באיכות החיים ובשלוות הנפש. למעשה, למרות שאנו חשים כאילו דחיינות מקלה על חיינו, היא תובעת הוצאה אדירה של אנרגיה. אתה בוודאי יודע, שמשמעות דחיית ביצוע המשימה שלפנייך היא, בעצם, רק להשהות את ביצועה - כלומר, לעכב את הזמן בו תצטרך לבצעה וככל שאתה דוחה יותר, כך יש יותר דברים שצריך לזכור, לעשות ולדאוג לגביהם. 


למה אנו עושים זאת, אם זה פוגם בשקט הנפשי שלנו ובתחושת החיות? למה כל כך הרבה אנשים תקועים עם ההרגל של דחיינות? (דוחים ללכת לרופא שיניים, דוחים לעשות סידורים שונים, דוחים מטלות בעבודה).
רובינו דוחים דברים כיוון שהם נראים לנו קשים מידי, צורכי זמן ולא נעימים. המוח אומר לנו שזו הולכת להיות עבודה קשה. הוא מלא בזיכרונות (מודעים ולא מודעים) בהם העבודה הייתה משמעממת, מלאה בטרדות ולא הצליחה. אז אתה מחליט שלא לעשות שום דבר היא הדרך הטובה ביותר להימנע משעמום ומכישלון. התהליך הזה נכון לכל המשימות לא גמורות, לכל העניינים הלא סגורים, לכל הדברים שאתה משתדל לא לחשוב עליהם.

לדוגמא: האם קרה שמאוד רצית לסדר את חדר העבודה, אך עם זאת דחית את המשימה, ועוד קצת דחית... ועוד קצת... עד ששכחת היכן הנחת דבר מוסים או אולי הזנחת תשלום או פגישה אליה היית רצית ללכת? האם אי פעם הבחנת עד כמה המחשבה בלבד על ביצוע המשימה כל-כך מתישה?

החלק המעניין בעניין הוא שבסוף תסדר את חדר העבודה. אנשים עם הרגל לדחות יעשו את מה שצריך לעשות בסופו של דבר אבל הם יעשו את זה ל-א-ט, במשך מספר ימים או חודשים. הם מעלים את רמת הלחץ ותחושת האי-נעימות - ולבסוף כאשר הם כן עושים את הפעולה הנדרשת, הם עושים זאת יותר מתוך לחץ מאשר מתוך בחירה.

דרך אחת ליצור מוטיבציה אצל אנשים אלו היא לעזור להם להתמקד במה שקיים שם עבורם, במה שהופך את זה לשווה עבורם. בפגישות אני עוזרת להם לראות תמונות בהם הם מלאי אנרגיה, בכושר, בריאים ונהנים. הם מדמיניים את התחושה שיש להם בתום יום האימון – הזוהר, העירנות בגוף, סיפוק, תחושה שעשית משהו חשוב היום. ואני מעודדת אותם להתאמן כשרגשות אלו בראשם. הם יכולים לשכנע את עצמם לפעול או לשכנע את עצמם להתייאש ולא לזוז – הבחירה בידיהם!אז מה עוצר אותך?

כאשר אנשים רוצים לעשות שינוי, הדבר שפעמים רבות עוצר אותם הוא "אזורי הנוחות". עבור רבים זהו הפחד  מהלא-נודע או פחד מכישלון. זו גם יכולה להיות אמונה שהדרך שבה הם עכשיו זו הדרך שבה הם נועדו להיות ואי-אפשר לשנות זאת, או ש"אזור הנוחות" עלול לנבוע מהכעס על כך שהם הזניחו את הדברים זמן רב מידי וחשש שאולי איחרו את הרכבת.
אירוני שהרבה פעמים הדברים שגורמים לאדם לעצור הם אותם הדברים שהוא רוצה להיפטר מהם.

אחת מהטכניקות החזקות ביותר כדי לעזור לאנשים להשתנות היא המחיש להם את התוצאות מעשיהם אם הם ימשיכו להתנהל ולחיות בדרך בה הם חיו עד עכשיו.

תרגיל
לתרגיל זה 2 חלקים. חשוב מאוד לעשות את החלק השני מיד אחרי החלק הראשון. *

חלק 1:

 1. שב בנוחות. אתה יכול לעצום את עינייך או להשאירן פתוחות, כפי שנוח לך.
 2. קח מספר רגעים לחשוב מה יקרה לך אם תמשיך לחיות את חייך כפי שהתנהלת עד כה, תחת שליטת רגשותייך השליליים.
 3. דמיין שאתה נמצא מול מראה של עצמך, כפי שתהיה בעוד 8 שבועות. מה אתה רואה כשאתה מסתכל על "עצמך העתידי"? מה אתה מרגיש כלפי "עצמך העתידי?" כיצד "חייך העתידיים" נראים? מה אתה שומע שאנשים אומרים עלייך? השתמש בכל חושייך: ראיה, שמיעה, תחושות, ריח וטעם. שים לב לתחושות שעולות בך כאשר אתה ממשיך בדרך זו.
 4. עכשיו דמיין שאתה מול המראה בעוד 6 חודשים, בעודך מושך עימך את אותם התנהגויות ורגשות לא-רצויים. הרגש כיצד הם הופכים לכבדים יותר וכיצד הם עוצרים אותך אחורה.
 5. עכשיו סע בזמן לשנה מעכשיו, עדיין עם אותם דברים שאינך רוצה. כאשר אתה מתבונן במראה שוב, ראה כמה עוד סבל וכאב אתה חש כאשר אתה מסתכל במראת-חייך. במה אתה מבחין?ה כיצד אתה מרגיש לגבי עצמך? אילו קולות אתה שומע עכשיו?
 6. הקרן את חייך חמש שנים לתוך העתיד. עדיין ממשיך למשוך איתך את כל האי-נוחות הקשורה לאותם התנהגויות ו/או רגשות בלתי-רצויים. כיצד חייך נראים עכשיו? כיצד אתה מרגיש בעודך חושב על זה? איך אתה חושב תרגיש אז?
 7. עכשיו קח את תוצאות מעשייך אפילו עוד יותר לעתיד. לך 20 שנה קדימה לתוך עתידך ובדוק כיצד התנהגותך תיהיה אז, כאשר הרגלייך ואזורי הנוחות שלך כבר ממש מבוססים.
 8. שאל את עצמך – האם זה האדם שאתה רוצה להיות בעוד 20 שנה?
 9. בקצב המתאים לך חזור לכאן ועכשיו.


ועכשיו לחדשות הטובות: כל זה לא קרה עדיין!!! אתה יכול להרגיש הקלה שרק דמיינת את זה. היה אסיר תודה שזה היה רק תרגיל במחשבה.
אם אתה עדיין מרגיש שאינך מכון להשתנות חזור אחורה וחזור על תרגיל זה לפני שאתה ממשיך לחלק 2. אם אתה מרגיש יותר מוטיבציה עכשיו, המשך הלאה.

חלק 2:

 1. כתוב את התוצאה הרצויה לך – מה מטרותיך וכיצד תיהיה לאחר שתשיג אותם – איך תיהיה לאחר שעשית את השינויים הרצויים. כנס לכמה שיותר פרטים. ככל שהדמיון שלך והתמונה שתראה יהיו בהירים ומדוייקים יותר, כך יותר סביר להניח שתיהיה מרוצה מהתוצאה הסופית.
 2. שים לב לפרטים הבאים: 
 • כיצד תראה?
 • הבעת הפנים שתיהיה על פנייך
 • הרגשות שתרגיש
 • תהחושות בגופך
 • הדברים שתשמע את עצמך אומר
 • הדברים שתשמע אחרים אומרים עלייך
 • הדברים שתעשה
 1. קח את כל הזמן הדרוש לך כדי לעשות את זה מושלם. תהנה מתהליך התכנון.
 2. שב בנוחות. אתה יכול לעצום את עייניך או להשאירן פתוחות – כפי שנוח לך.
 3. חשוב על השינויים שאתה רוצה לעשות ותהליך העבודה אליו אתה מחויב.
 4. דמיין שאתה ניצב מול מראה בעוד 8 שבועות. הפכת להיות אדם יותר חיובי שמרגיש הרבה יותר טוב לגבי עצמו. דמיין כמה טוב אתה נראה וכמה את מרגיש נהדר כאשר אתה מסתכל על בבואתך שבמראה. השתמש בכל חושייך כדי להפוך את דמותך לברורה יותר, בהירה יותר ובולטת יותר. בצבעים שהכי טובים ומחמאים לך בגודל הנכון וכו'.
 5. הרגש את הרגשות שאתה מקבל מלהתנהג בצורה שונה וקח את הרגשות החיוביים הללו עימך קדימה לעתיד – לעוד 6 חודשים בעתיד. אתה מתנהג כמו האדם שאתה רוצה להיות ואשר השאיר מאחוריו את ההתנהגויות והרגשות שאינו חפץ בהם יותר. דמיין שאתה מסתכל שוב במראה ומרגיש כמה חופשי ואנרגטי אתה.
 6. עכשיו טייל בדימיונך עוד שנה מעכשיו, עדיין ממשיך בצורת חיים חדשה זו. כאשר שברת את דפוסי התנהגותך הקודמים זה כבר שנה, שים לב כמה אתה מרגיש הרבה יותר נלהב כאשר אתה מתבונן על חייך. במה אתה מבחין? אילו קולות אתה שומע? מה אנשים אומרים עלייך?
 7. הקרן את חייך 5 שנים מעכשיו, כאשר "האתה החדש" מרגיש כבר כמו האופי האמיתי שלך. כיצד נראים חייך עכשיו? כיצד אתה מרגיש כאשר אתה חושב על זה וכיצד את חושב שתרגיש אז? מה אתה אומר לעצמך?
 8. עכשיו, קח את תוצאות והשלכות השינוי שלך אפילו עוד יותר לעתיד. לך 10 שנים לתוך עתידך ותשקול כיצד זה ירגיש ויהיה כאשר ההרגלים החדשים שלך כבר הפכו לקבועים ומבוססים היטב. מה אתה רואה, שומע ומרגיש? אילו תחושות ורגשות עולים בך עכשיו?
 9. שאל את עצמך האם זה האדם שאתה רוצה להיות בעוד  שנים מעכשיו?
 10. סיים את המחשבה הזו והבא את עצמך לכאן ועכשיו.


והנה החדשות האפילו יותר טובות: זה מה שיכול לקרות ואתה יכול לנוע לקראת זה עכשיו!
חזור על ויזואליזציה זו בכל פעם שאתה מרגיש שאתה צריך זריקת מוטיבציה!

האם אי פעם שמת לב לכך שכאשר אתה מתחיל במשימה, אחרי פרק זמן מסוים את כבר ב"שוונק"? לדוגמא, אתה אומר לעצמך "אני הולך לעבוד על הפרויקט הזה למשך חצי שעה, ואם אני ארצה להפסיק – אני אפסיק".          
החלק הקשה של להתגבר על דחיינות הוא ההתחלה. עשה ניסוי: אמור לעצמך שתעבוד על המשימה שלפנייך רק 20 דק'. אחרי שהתחלת ועברו 20 דק' אל תפסיק אם אתה מרגיש שמתחשק לך להמשיך. המשך עד שאתה מסיים. תראה אם אתה לא מרגיש טוב יותר.

הדרך היחידה לצאת מהפחד ומאזור הנוחות היא לעבור דרך זה.
עשה פעולה, צא לדרך, תתחיל לזוז. אל תחכה יום נוסף . העתיד הוא עכשיו. לא משנה מה אתה עושה – קח צעד אחד קדימה.

*התרגיל לקוח מתוך ספרו המומלץ של Pete Cohen:
Cohen, P. (2004). “Life DIY”.


כל הזכויות שמורות לענבר כהן

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים:

טיפול באמצעות סקייפ