שני כלים חזקים לקבלת החלטות בזמן אמת

בתקופת החגים ההכנות, התכנונים, ההסתובבויות, הקולקציות החדשות המופיעות בחניות והמבצעים המיוחדים, כולם מהווים פיתוי רציני לקנות יותר ממה שאנחנו צריכים או מסוגלים. הדבר נכון לכולם ובפרט לאנשים המתמודדים עם בעיית קניות ממילא.
בפוסט הנוכחי אני מביאה שני כלים יישומיים שיאפשרו לך לבקר את מידת הקניות ולהתחיל להחזיר את השליטה לידיים שלך.

הצעד הראשון הוא להיות מודע לבעיית הקניות.

מודעות לדפוסי קניות בעייתיים תאפשר לך להיערך להתמודדות שעלולה להיות קשה בזמן "אמת" – כשהכמיהה לקניות חזקה ואת מוצאת עצמך במחשבות אינסופיות על הרכישות המתוכננות או כשאת רואה פריט יפה ולא מתוכנן והרצון לקונה גובר.
דרכים להעלאת המודעות לבעיית קניות מופיעים בפוסטים קודמים (ראה "סימני אזהרה להתמכרות לקניות") וכן ניתן להוריד חוברת אבחון עצמי לבעיית קניות, הניתנת באתר בחינם.


למה אנחנו קונים יותר מידיי?

ישנם הרבה, הרבה סיבות לכך שאנו קונות יותר ממה שאנחנו מסוגלות. לרוב הקניות נובעות משילוב של גורמים כגון:

• להרגיש טוב יותר / יפה יותר / נחשק יותר
• להרגיש בעל אמצעים רבים יותר
• להביע את עצמנו
• מנגנון בריחה מהתמודדות עם דברים שלא נעים לנו להתעסק איתם
• לפנק את היקרים לנו
• לשינוי המצב-רוח
• להימנע מבדידות
• להימנע משעמום
• להתאים את עצמנו לחברה שמוזנת מדימויים חיצוניים ומסמני סטטוס
• להרגיש שליטה רבה יותר (לעיתים קניות הופכת לתחום בו אנו מרגישים שיש לנו הכי הרבה שליטה)
• כיוון שזה הרע במיעוטו (לדוגמא, "עדיף" לקנות ולא לאכול)
• להימנע מחרדה
• לקבלת תחושת משמעות בחיים


כלים להחזרת השליטה כשנמצאים במסע קניות

עבור אדם שסובל מבעיית קניות הגירויים לקנייה נמצאים בכל מקום. זה לא חייב להיות מסע קניות ארוך ובזבזני - ה"נפילה" לקניית יתר עשויות להיות גם בקניות קטנות ולא מתוכננות: פריט יפה וייחודי שמצאת בדרך לעבודה, הנחה גדולה ו"כדאית" באינטרנט, השלמת קניות בסופר.
אצל המכורה לקניות, כשהגירוי מופיע, ישנה התגובה האוטומטית – לקנות! אין זמן מחשבה וחיבור אמיתי לצרכים וליכולות. התחושה היא שטסים על "טייס אוטומט" ואין אף אחד שמווסת את ההתנהגות. אין אף אחד שאוחז ב"הגה" ומחליט החלטות שפויות, רציונאליות ומחוברות למציאות.
לכן קיימת חשיבות רבה ליצור רווח, "אוויר לחשיבה ולנשימה" בין הרצון לקנות (הגירוי) לבין ביצוע הרכישה. רגע של חיבור לעצמי, רגע של חישוב מסלול מחדש יכול לחולל פלאים בקבלת ההחלטה לרכוש או לא לרכוש. ישנם שני כלים נהדרים שעוזרים לרדת מה"טייס האוטומטי" ולקחת שליטה מחודשת על קבלת ההחלטות.


ששת השאלות של דר' בנסון*

לפני כל פעם שאת מבצעת רכישה תני זמן לעצמך לענות על השאלות הבאות:
1. למה אני פה עכשיו?
2. איך אני מרגישה?
3. האם אני צריכה את זה?
4. מה יקרה אם אחכה?
5. איך אני אשלם עבור זה?
6. איפה אאחסן את זה?
כתבי את השאלות על כרטיס בוהק ושמרי אותו בארנק סמוך לכסף ולכרטיס האשראי. תשובה אמיתית וכנה על שאלות אלו תעזור לך ליצור מרווח נשימה, להתחבר לעצמך, לצרכייך ויכולותייך ולהיכנס לעמדת בחירה טובה יותר.


פסק זמן

כלי זה יאפשר לך לקבל שליטה ב"זמן אמת", כשאת מוצאת פריט שאת רוצה לקנות. פעמים רבות כשרואים פריט שרוצים, הרגשות והמחשבות שמתעוררים עזים ביותר (אני חייבת כזה! עכשיו, עכשיו! לא יהיה אחר-כך!) והיכולת לקבל החלטה מתוך חיבור עצמי למטרות ולצרכים האמיתיים ירודה ביותר. באמצעות טכניקה זו תצרי ריווח שיאפשר לך לבצע קנייה מודעת.
הסתכלי על הפריט אך אל תקני אותו. צאי מהחנות (האמיתית או הווירטואלית) לכמה שעות ואפשרי לעצמך זמן לבחון האם מרגיש לך שהפריט הזה חיוני ובאמת מתאים לך. במידה ואת מרגישה שאת עדיין בסערה רגשית סביבו ושהמחשבות לא מרפות, ייתכן שרווח של מספר שעות לא יספיק לקבלת החלטה מושכלת ולכן יהיה צורך במספר ימים כדי שתיישבי עם עצמך האם את באמת רוצה את הפריט, עד כמה הוא חשוב לך והאם רכישתו כרגע אפשרית לך כלכלית.

 תרגלי את הטכניקות האלה מספר פעמים. לפעמים תצלחי יותר ולפעמים תצלחי פחות. חשוב לזכור את ההצלחות - את אותן הפעמים בהן הצלחת להתגבר, בהן הצלחת להישאר נאמנה לעצמך ולצרכים הנוכחיים שלך. ככל שתצלחי יותר פעמים ולאורך זמן רב יותר כך הטכניקות יהפכו לצורת חיים חדשה ובריאה יותר עבורך. בהצלחה!

 

*https://www.shopaholicnomore.com/professional-help/

 

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים:

חוברת בדיקה עצמית - האם את מכורה לקניות?

טיפול באמצעות סקייפ