מודעות לצרכים ככלי לטיפול בהתמכרות לקניות

אנחנו חיים בתקופה של S.O.S  סביבתי – הניצול הבלתי הולם של משאבי כדור-הארץ, הזיהום הסביבתי והעובדה שחלק אחד של כדור הארץ מנצל חלק אחר של כדור הארץ שמה אותנו בעידן שהאנושות תשפוט אותנו לעתיד לבוא.

כלקוח מודע אתה יכול להשפיע. כיצד?

הרעיון הוא שכאשר מבצעים רכישה לוקחים בחשבון את ההשפעה של הקנייה על האקולוגיה של כדור-הארץ ואת ההשפעה הרחבה שיש לקנייה שלנו על אנשים אחרים.

  1. לקנות פחות - ללא ספק ההתרומה הכי טובה לאנושות ולכדור-הארץ היא לקנות פחות.
  2. לזרוק פחות - כשאתה זורק מוצר חשמלי אתה זורק מתכות, פלסטיק, בד אבל את גם זורק את הזמן שהושקע בייצור הדבר – העבודה והזמן שלקח למישהו להרכיב אותו (במרבית המקרים זהו זמן של אנשים ממדינות עניות שהשקיעו זמן ועבודה בתנאי עבודה פחות ממינימליים), האנרגיה שנוצלה בבנייתו והזיהום הסביבתי שנוצר בשל כך. היות שבחברה שלנו לא מתמחרים את המרכיבים הללו (של ניצול לא הולם של כוח אדם ומשאבי טבע) נוצר מצב שאנשים ממדינות עשירות נהנים ממוצרים זולים ואילו האנשים שמייצרים אותם, לרוב במדינות עניות, סופגים את העלויות ובכל מקרה כדור-הארץ היקר שלנו מפסיד.
  3. מעט זה הרבה יותר - ככה תפתח כישרון להתאים דברים חדשים, לנצל בגדים קיימים ולגלות את הצד היצרתי שבך.
  4. כשאת עורכת קניות היי מודעת למה את קונה בדיוק - איזה מותגים אתה קונה? מה המדיניות של החברות שמייצרו את המוצרים שאתה קונה? מהיכן המוצרים מגיעים?
  5. יד שנייה והעברת מוצרים בין חברים (כמה ישראלי וכייפי זה!) – גם חוסך לכיס וגם תורם המון לאיכות הסביבה. שמעתי על פרוייקט במקום העבודה שבו העובדים הביאו בגדים שאינם צריכים ועשו פינת "קח תן". הדבר יצר גיבוש חברתי, נושאי שיחה ותחושת סיפוק אישית וחברתית.
  6. על קניות ואושר - פרסומות רבות מנסות לשכנע אותנו שככל שיהיה לנו הרבה יותר וחדש יותר, ככה ניהיה יותר מאושרות יותר. מחקרים מראים שההפך הוא הנכון – אנשים המחפשים את אושרם באמצעות חומרנות הם לרוב בעלי תחושת אושר וסיפוק נמוכים יותר. התבונן בכנות - כמה זמן ואנרגיה אתה מבזבז על קניות? מה היה קורה עם המשאבים החשובים הללו היו מופנים להפיכת חייך ליותר מלאים, מעניינים ומשמעותיים? חשוב עם עצמך איך אתה מפנה את כל האנרגיה האדירה שלך להתפתחות האמיתית שלך.


הרעיון של קנייה מודעת הוא להיות מודעים למחירים הנסתרים של המוצרים שאנו קונים וגם להיות מודעים להשפעה שיש לקניות על מצבנו הנפשי ועל חיינו. כדאי שנשים-לב מה הגורמים שמובילים אותנו לרכוש ומה באמת גורם לנו להרגיש אושר ושמחה עמוקים ואמיתיים.

 

 

 

 

© כל הזכויות על התוכן שמורות לענבר כהן

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים:

חוברת בדיקה עצמית - האם את מכורה לקניות?

טיפול באמצעות סקייפ