טיפול בהתמכרות לקניות באמצעות תכנון

עונת החגים עומדת בפתח ועמה הרצון והצורך לקנות מתנות.  ידוע שזמן החגים הינו זמן מועד לפורענות עבור אלו מאתנו שמכורים לקניות – תחושת ההכרח לקנות, השפע, המוצרים המיוחדים לחגים וההנחות – כל אלו מהווים מכשול בפני המתמודדים עם התמכרות לקניות.

להבדיל מהתמכרות לאלכוהול, סמים והימורים, לא ניתן לחלוטין להימנע מהתעסקות עם כסף ועם קניות. שופוהוליק, בדומה למכור לאוכל או מכור לאינטרנט, צריך למצוא אסטרטגיות שיעזרו לו להתנהל נכון עם הכסף. מאמר זה מציע מספר אסטרטגיות שיעזרו לך למצוא גבולות וסדר במקום בו הם חסרים. לא לתקופת החגים בלבד...

1. זהה את הטריגרים להתחלת הקניות:

מה גורם לך להתחיל לקנות? שעמום, אשמה, כעס? נהל יומן קניות (כמו יומן אכילה, אך מוקדש לקניות) ומתוכו זהה את הדפוסים הבולטים: מתי אתה קונה? מה קדם לכך? אילו רגשות נלווים לקנייה?

2. כשאתה נמצע בסערת רגשות הימנע מקניות:

כשאתה מרגיש ירוד, עצבני, בלחץ או בכל מצב רגשי סוער הימנע מכניסה למקומות של קניות. אם נודה על האמת, קנייה בכמות מופרזת אינה נועדה למלא חסר אמיתי. זה לא שאתה באמת צריך 30 זוגות נעליים...

3. זהה את החסר האמיתי שהקניות נועדו לפתור:

האם אתה קונה כדי להרגיש רגש שאינך מרגיש באופן רגיל במהלך השיגרה (התרגשות, גיוון, תחושת שליטה, תחושת מרידה, פינוק)? האם אתה מרגיש יותר חיי חברה כאשר אתה יוצא לקנות? האם אתה מקבל יותר תשומת לב כאשר אתה קונה?

מתחת לקנייה המופרזת קיים חסר אמיתי – אבל הוא אינו פיזי, הוא נפשי – רוחני. המכור לקניות יוצא לקניות כדי למלא חסר שקיים, אבל היות שהחסר הוא נפשי – רוחני, מענה חומרי שכזה לעולם לא יתן סיפוק. החסר ימשך להתקיים. אי לכך זהה את החסר האמיתי שהקניות נועדו לפתור.


4.    הצב יעד כלכלי:

הצבת יעד כלכלי תעזור לך להישאר ממוקד במה שבאמת חשוב לך. זה גם יעזור להחליף את הרצון לקבל סיפוק מיידי בחשיבה לטווח ארוך יותר – אסטרטגיה שמאוד תועיל לך בהמשך הדרך. כתוב את היעד הכלכלי ביומן הקניות שאתה מנהל ובכל מקום בולט לעין שבסביבתך.


5.    הרחב את האפשרויות העומדות בפנייך:

הייה יצרתי לגבי אפשרויות אחרות שעומדות בפנייך מלבד שופינג. כשהרצון לקנייה גואה בך צא להליכה, עשה מדיטציה, היפגש עם חברים, קרא ספר או עשה כל פעילות אחרת שמהנה ובריאה לך. חשוב: מה יותר חשוב מקניות? אילו דברים אתה מעריך בחייך, הרבה יותר מקניות? לדוגמא: אם זה משפחה, סביר להניח שברור לך כיצד המשך בזבוזים והסתבכות עם הלוואות וחובות תפגע ביקרים לך ובסופו של דבר גם בקשר ביניכם.


6.    הימנע מפיתויים מיותרים:

למה לשים מכשול בפני עיוור? אין שום הגיון שאלכוהוליסט יאכל ארוחת צוהריים בבר או שאכלן כפייתי יניח צלחת מאפים על השולחן! אין צורך לבדוק את כוח הרצון שלך או את השליטה העצמית. הפוך את הסביבה לסביבה קלה ותומכת בתהליך שאתה עובר – צור סביבה נקייה מחנויות. אם תמשיך ללכת לאזורי קניות, בשעת משבר כבר תמצא את הסיבות לקנות... (גם אם תתחרט אחר-כך). ערוך רשימה של מקומות שעדיף שתמנע מהם ומקומות שטובים לך. תן דעתך על כך שהיום לא רק מרכזי קניות הם מקומות מועדים לקניות גם הטלוויזיה, המחשב והמכשיר הסלולרי. בנוסף, למכורים לקניות המילה "sale" מהווה טריגר קשה לקניות. הימנע ממרכזי out let וקניות בזמן מבצעים וחגים.
ברשימה שאתה יוצר, חשוב על דרכים נוספים ליצור סביבה "נקייה": הימנע מקריאת מגזנים, קטלוגים ותוכניות טלוויזיה שבצורה ישירה או עקיפה מעודדים קניות.


7.    קבל תמיכה – קשה להיגמל לבד

מצא אנשים שאתה מעריך ושהקשר שלך איתם חיובי, שתף אותם בהחלטות ובהתהליך שאתה עובר ובקש את עזרתם, לדוגמא: כאשר את יוצא לאזורים ה"מועדים לפורענות" (כמו קניון) לך עם חבר והסבר לו מראש מה תכננת לקנות, השאר את כרטיס האשראי אצל בן-הזוג, ערוך רשימת קניות בסופר ושתף את בן-הזוג, סכם עם חבר קרוב שכשאתה מרגיש צורך לקנות אתה מקיים עימו שיחה לפני.

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים:

חוברת בדיקה עצמית - האם את מכורה לקניות?

טיפול באמצעות סקייפ