עדיין לא התאוששנו מכל הקניות של חגי תשרי וכבר צריך להתמודד עם פיתויי הקניות של נובמבר (לאלו מאתנו שקניות מהווה להם התמודדות בפני עצמה). יום הרווקים הסיני, סייבר מנדיי ובלאק-פריידי מציעים הנחות משמעותיות ברשת וקבוצות הרכישה והבלוגים עוסקים בעידכון הקוראים איפה הכי כדאי ואיך. עבור מי שמתמודד עם בעיית בזבוזים, עד כדי התמכרות של ממש לקניות, ימים אלו דורשים הערכות מוקדמת.


בשנים האחרונות הקנייה באינטרנט הפכה לפשוטה, אמינה, נוחה ומקובלת. לקנייה באינטרנט יש יתרונות רבים – החל מקבלת מידע רב יותר על המוצר, נגישות למוצרים שונים שנמצאים במקומות שונים בעולם ועד מחיר ונוחות רכישה. הבעיה היא שלאנשים המתמודדים ממילא עם דפוסי קניות בעייתים (קניות יתר, קניות של מוצרים שלא באמת צריך, קניות שלא בהתאם ליכולות הכלכליות וכו') הקנייה באינטרנט מהווה בעיה של ממש. אם נוסיף לזה את סכנת הבזבוזים המיותרים שקיימת בתקופת הסיילים אנחנו מדברים על צורך להיערך למלחמה (פנימית) של ממש!

כיצד נערכים נכון לתקופת הסיילים?

אם זהית דפוסי קנייה בעייתיים (ראי כלים לאבחון בחוברת החינמית להורדה ובדף המפרט על הסימפטומים ובמידה ועולה חשש אמיתי כדאי להתייעץ עם איש מקצוע) , התכונני נכון לחודש הקרוב...
בלאק פריידי וסייבר-מנדיי (וכל תקופה שיש בה הנחות גדולות) עלולות להיות טריגרים לקניות שאחר-כך תצטערי עליהן. חשוב להתכונן לימים כאלו מראש, כיוון שבעת פיתוי היכולת לחשוב ולהתנהג בצורה רציונאלית פוחתת.

הצעד הראשון הוא להתכוונן במחשבה. פני לעצמך זמן לחשוב על המחירים ששילמת על קניות היתר. כיצד הדבר השפיע על מצבך הכלכלי, על הזוגיות שלך, על הקשרים החברתיים שלך והכי חשוב על עצמך. כאשר אנו קובעים לעצמנו מטרה (כמו לא לחרוג בכמות הבזבוזים החודשית) וממשיכים להיכשל בה, אנו פוגעים בתחושת השליטה עצמית ובתחושת המסוגלות העצמית. פעמים רבות אני פוגשת מטופלים שמרגישים תחושות קשות של אשמה, של בושה ושל תחושה שהם לא מסוגלים לעמוד בציפיות של עצמם ושל החברה מהם (משפטים כמו "אין לי אופי" ו"אין לי משמעת עצמית" הם בין הנפוצים ביותר בפגישות הראשונות עימי).

לאחר-מכן הזכירי שהמצב הזה הוא התוצר של ההחלטות שקיבלת עד היום. הבשורה הטובה היא שהחלטה אפשר לשנות ברגע. החליטי שהפעם את עושה משהו אחר – הפעם את לא קונה בכלל! הקדישי זמן לחשוב איך ההצלחה במשימה זו תשפיע על הרגשות שלך כלפי עצמך, על שלוות הנפש שלך, על המצב הכלכלי שלך ועל כך תחום נוסף בחייך שעשוי להיות מרווח מהתנהגות שכזו.

כתבי משפט, מנטרה, בו תתמקדי בימי המכירות. מנטרה שתחזיר אותך לעצמך – לדברים שחשובים לך באמת בחיים, למטרות שאת מקדמת (מטרות חיצוניות ופנימיות) ולהצלחות שאת רוצה לחוות. למה זה חשוב? אחד מדפוסי המחשבה של המכור זה "כאן ועכשיו" – כאן ועכשיו אני רוצה לקנות. במעמד הקנייה או אפילו לפני – כשהרצון לקנות עולה, אין מחשבה על העתיד, אפילו לא על העתיד הקרוב (איך אני אשלם את זה? איפה אני אאפסן את זה? איך אני ארגיש כלפי עצמי אחר-כך?). המנטרה המיוחדת לימים אלו צריכה לחבר אותך למחשבה ארוכת-הטווח שלך. אותם דברים שבאמת חשובים לך לטווח הארוך. החיים זה לא ריצת ספרינט. זה מרתון.

באופן כללי, מלכתחילה, עבור מכורה לקניות באינטרנט, עדיף להימנע מאתרי קניות ברשת. כמו שאסור לאלכוהוליסט להיכנס לבר, כך כדאי שמכורה לקניות תמנע מאתרי קניות ברשת. המלצתי החמה היא שבימיי סיילים (SALE) "כבדים" אל תגלשי באינטרנט כלל. קבעי עם עצמך לוח-זמנים שונה לחלוטין: פגישות בעולם האמיתי, זמן איכות עם הבן-זוג, פעילות ספורטיבית .

במידה ומסיבה כלשהי את מוכרחה לקנות משהו באינטרנט בימים אלו, הכיני רשימה של דברים שאת באמת חייבת לקנות. כדי להיות אמתית לחלוטין – שתפי את בן-זוגך או חברה טובה. סודות, בהקשר של קניות, הם מנורה אדומה לכך שאת נמצאת בדפוסי התנהגות לא בריאים ולא מקדמים.
כמו-כן בצעי את הרכישות בנוכחות אדם נוסף. ככה תהי בטוחה שאת לא חורגת מהזמן ומתקציב שהקדשת לפעילות זו.

 

תהליך של שינוי הוא מסע שדורש נקודת התחלה. קבעי עם עצמך שהחודש את מאפשרת לעצמך לצאת למסע אחר. חיבור לעצמך ותכנון מראש נכון עשויים לעשות את כל השוני. בין אם הצלחת ובין אם לא, קחי את ההתנסות הזאת למקום של למידה על התמודדויותך כיום ועל הדרך בה את רוצה לנהל את חייך. שינוי הוא תהליך. טיפול הוא מעשה של אהבה עצמית. אפשרי לעצמך ללמוד כיצד לאהוב את עצמך ולפרגן לעצמך ללא עזר של אביזרים חיצוניים. זו אחת המתנות הגדולות שתוכלי לתת לעצמך.

באהבה,

ענבר כהן

 

 

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים:

חוברת בדיקה עצמית - האם את מכורה לקניות?

טיפול באמצעות סקייפ