מה עושים כשהדחף לקנות לא מרפה?

לפעמים התאווה לקנות משהו פשוט לא עוזבת.
התאווה לשמלה המושלמת, לנעליים "שישדרגו את כל ההופעה", לתמרוק החדש שיצא, לתיק הורס, או לשולחן שישנה את האווירה בבית – דחף שנכנס לראש ולא יוצא. מן מחשבה של "אני רוצה כזה פריט – כאן ועכשיו !"
כל הניסיונות לא מועילים: לדבר עם עצמך, לברוח מהחנות, להדחיק את הדחף הצידה ולא להתייחס, לשתף חברה טובה, לספור עד עשר (ועשרים ושלושים...), לתת את כרטיס האשראי לבן/ת-הזוג.

מה עושים?

מחקרים מצאו קשר בין דפוסי קנייה קומפולסיביים (קניות לא מתוכננות ולא רציונאליות) לבין הערכה עצמית נמוכה.
מסע הקניות המהנה, המחמאות וההערכה שהאדם מקבל נותנים לאדם אשליה של מילוי הצרכים הקשורים לביטחון עצמי ולהערכה העצמית הירודה.
אולם לאורך זמן, באופן הפוך למטרה, האדם יוצא מופסד –
הקניות המרובות מובילות לעתיד מלא לחצים, פחדים, בושה והאשמה, אשר מערערים את הערכה העצמית הירודה ממלא.

כל-כך קל להתפתות לקניות מיותרות.
האמת, באותו רגע זה בכלל לא מרגיש מיותר. ברגע הקנייה משהו משתבש לנו במחשבה. אותו פריט, שדקה לפני כן בכלל לא חשבנו עליו הופך לממש הכרחי, חד-במינו ומציאה. גרוע מכך – זו מציאה שאם לא נחטוף אותה בשתי הידיים היא תעלם.

פוסט זה עוסק בצעדים פשוטים (אבל לא בהכרח קלים) שכדאי לך לעשות כדי שבזמן אמת לא תתפתי לקניות מיותרות.

מה זו קנייה מיותרת?
קנייה שאת לא משתמשת בה אחר-כך. קנייה שאת חוזרת הביתה וכבר בדרך מתחרטת על כך שאת שוב חוזרת עם שקיות. קנייה שאת יודעת שאין לך איך לשלם.

אז במקום להיכנס לעצבות מיותרת, לשנס מותניים ולהתחיל במלאכה....

עדיין לא התאוששנו מכל הקניות של חגי תשרי וכבר צריך להתמודד עם פיתויי הקניות של נובמבר (לאלו מאתנו שקניות מהווה להם התמודדות בפני עצמה). יום הרווקים הסיני, סייבר מנדיי ובלאק-פריידי מציעים הנחות משמעותיות ברשת וקבוצות הרכישה והבלוגים עוסקים בעידכון הקוראים איפה הכי כדאי ואיך. עבור מי שמתמודד עם בעיית בזבוזים, עד כדי התמכרות של ממש לקניות, ימים אלו דורשים הערכות מוקדמת.


בשנים האחרונות הקנייה באינטרנט הפכה לפשוטה, אמינה, נוחה ומקובלת. לקנייה באינטרנט יש יתרונות רבים – החל מקבלת מידע רב יותר על המוצר, נגישות למוצרים שונים שנמצאים במקומות שונים בעולם ועד מחיר ונוחות רכישה. הבעיה היא שלאנשים המתמודדים ממילא עם דפוסי קניות בעייתים (קניות יתר, קניות של מוצרים שלא באמת צריך, קניות שלא בהתאם ליכולות הכלכליות וכו') הקנייה באינטרנט מהווה בעיה של ממש. אם נוסיף לזה את סכנת הבזבוזים המיותרים שקיימת בתקופת הסיילים אנחנו מדברים על צורך להיערך למלחמה (פנימית) של ממש!


שני כלים חזקים לקבלת החלטות בזמן אמת

בתקופת החגים ההכנות, התכנונים, ההסתובבויות, הקולקציות החדשות המופיעות בחניות והמבצעים המיוחדים, כולם מהווים פיתוי רציני לקנות יותר ממה שאנחנו צריכים או מסוגלים. הדבר נכון לכולם ובפרט לאנשים המתמודדים עם בעיית קניות ממילא.
בפוסט הנוכחי אני מביאה שני כלים יישומיים שיאפשרו לך לבקר את מידת הקניות ולהתחיל להחזיר את השליטה לידיים שלך.


חשוב להדגיש שלצאת מידיי פעם למסע קניות הינו דבר נורמטיבי למדיי בתרבות שלנו.

יחד עם זאת, ישנם מספר סימנים לכך שדפוסי הקניות יצאו מכלל שליטה, הפכו להתנהגות מזיקה של ממש! 

אלו הם סימנים לכך שאתה סובל מהתמכרות לקניות:

כמעט כולנו נמצאים במרדף אחר האושר ומוכנים להשקיע בכך ממרצנו, מזמננו ומהמשאבים הכלכלים העומדים לרשותינו. התרבות שמסביבנו והפירסמות שעוטפות את חיינו מוכרות לנו שרק אם יהיה לנו גדול יותר, חדש יותר ויפה יותר ניהיה מאושרים יותר. יחד עם זאת, אחד הממצאים המפתיעים שחוזר על עצמו במחקרים שונים הוא שעלייה בכמות הרכוש (החומר) שברשותינו אינה ביחס ישר לרמת האושר שאנו חווים. ההפך הוא הנכון.


אז מה הקשר בין חומרנות לשמחת חיים ומה באמת בחיים גורם לנו להיות מאושרים?

תכנון לפני קנייה הופך את הפעילות למודעת

אנחנו חיים בתקופה של S.O.S  סביבתי – הניצול הבלתי הולם של משאבי כדור-הארץ, הזיהום הסביבתי והעובדה שחלק אחד של כדור הארץ מנצל חלק אחר של כדור הארץ שמה אותנו בעידן שהאנושות תשפוט אותנו לעתיד לבוא.

כלקוח מודע אתה יכול להשפיע. כיצד?

הרעיון הוא שכאשר מבצעים רכישה לוקחים בחשבון את ההשפעה של הקנייה על האקולוגיה של כדור-הארץ ואת ההשפעה הרחבה שיש לקנייה שלנו על אנשים אחרים.

תחליפים העולים על המקור בהתמכרות לשופינג

נכון שהכי כייף לקנות? אז זהו שלא!
אם תחשבי איך תרגישי אחרי הקניות, בוודאי כל המצב רוח יתקלקל לך – תחושת הבושה, האשמה, חוסר השליטה והלחצים הכלכליים ישתלטו ויעלימו את כל הכייף שאך זה עתה נגמר.


ייתכן שתגלי שגמילה מקניות היא תהליך הרבה יותר מהיר ופשוט מכפי שחשבת.
אחת הדרכים היא להיות מודעת לכך שיש כל כך הרבה דברים שיתרמו להגשמה העצמית שלך, מעבר לסתם קניות. הרעיון הוא ליצור חיים מלאי משמעות ועניין ויותר חשוב מכך – לחיים שבאמת מגלמים את הערכים והאמונות שלך.


עבודה מדעית שחשוב שתדעי בתהליך היא שכדי לשבור הרגל צריך ליצור הרגל חדש. פעולה חדשה וקבועה משנה הרגל ישן. במקום להתעסק באופן אובססיבי בקניות, נסי להתעסק ולהתעניין בפעילות שתקדם ותעשיר את חייך.
עבורך, למצוא דרכים חדשות, ממלאות ומספקות למלא את הזמן זה הרבה יותר בריא. בנוסף, אם תתרגלי את זה מספיק זמן, תופתעי לגלות כמה זה מהנה יותר ומתגמל יותר לאורך זמן.

מה יכול להיות יותר מעניין משופינג?

טיפול בהתמכרות לקניות באמצעות תכנון

עונת החגים עומדת בפתח ועמה הרצון והצורך לקנות מתנות.  ידוע שזמן החגים הינו זמן מועד לפורענות עבור אלו מאתנו שמכורים לקניות – תחושת ההכרח לקנות, השפע, המוצרים המיוחדים לחגים וההנחות – כל אלו מהווים מכשול בפני המתמודדים עם התמכרות לקניות.

להבדיל מהתמכרות לאלכוהול, סמים והימורים, לא ניתן לחלוטין להימנע מהתעסקות עם כסף ועם קניות. שופוהוליק, בדומה למכור לאוכל או מכור לאינטרנט, צריך למצוא אסטרטגיות שיעזרו לו להתנהל נכון עם הכסף. מאמר זה מציע מספר אסטרטגיות שיעזרו לך למצוא גבולות וסדר במקום בו הם חסרים. לא לתקופת החגים בלבד...

התמכרות לקניות ענבר כהן

האם אתה מרגיש יותר מדי מוטרד בקניות ובבזבוזים?
האם אתה מרגיש שהקניות שלך מוגזמות, בלתי הולמות או שאינן תחת שליטה?
האם רצונות הדחפים, הפנטזיות או התנהגויות הקנייה שלך גוזלות ממך יותר מידי זמן וגורמות לך לתחושת דאגה, אשמה או שמובילות לסידרה של בעיות בחייך (כלכליות, משפטיות, בינאשיות וכו')?

התמכרות לקניות, המכונה גם כ"קניות יתר" וכ- "קניות כפייתיות" (compulsive buying disorder) מאופיינת במחשבות בלתי פוסקות וברצון עז לקניות, ללא קשר לצורך האמיתי בפריטים או ביכולות הכלכליות של האדם. לרוב התמכרות זו קשורה גם בקניות בלתי מרוסנות עד לנקודה שהאדם חווה קשיים ובעיות ממשיות בחייו. מכורים רבים יזדקקו להוציא מאות אלפי שקלים ולהסתבך בחובות לפני שיכירו בעבודה שהם בעלי בעיה בתחום זה.

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים:

חוברת בדיקה עצמית - האם את מכורה לקניות?

טיפול באמצעות סקייפ