התמכרות לקניות ואינטרנט ענבר כהן

בעוד שהעולם שלנו הופך ליותר ויותר וירטואלי וגלישה רבה באינטנרט אינה לכשעצמה בעייתית, התמכרות לאינטנרט הינה בעייה של ממש. מדוע? מהי התמכרות לאינטרנט? האם מישהו שאתה מכיר סובל מבעיה זו?

התמכרות לאינטרנט מתייחסת לשימוש בעייתי באינטרנט. האדם מכור להתנהגות או פעילות מסוימת (כגון: קניות, הכרויות, אי-מיילים, קניות, התנהגות בעלת אופי מיני, צ'טים) בצורה כזו שמתערבת ופוגעת בתפקודי החיים הרגילים: בעבודה, במערכות יחסים,בלימודים ובכל פעילות יומיומית חשובה אחרת.

אנשים רבים מאמינים שהגורם העיקרי לקביעת התמכרות לאינטרנט היא משך הזמן בו האדם מחובר לרשת. למעשה, זהו בהחלט גורם חשוב באבחון, אבל חשובה לא פחות היא מידת הפגיעה ברמת התפקוד ואיכות חייו של האדם. עד כמה המחשב פוגע בחיי היומיום?גורמים להתמכרות לאינטרנט

למרות שעדיין לא יודעים במדויק מה גורם לאדם להפוך למכור לאינטרנט, קיימים מספר גורמים המהווים גורמים שתורמים להתמכרות לאינטרנט.

תיאוריה אחת מתייחסת לפוטנציאל של שינוי מצב-הרוח הקיים בהתמכרויות. בדיוק כמו אדם שמכור לקניות מרגיש ריגוש או שינוי חיובי במצב רוח ממסע קניות, האדם ההמכור לאינטרנט עשוי להרגיש ריגוש מסוים מהתחברות למחשב, וכניסה לאתרים האהובים עליו. במילים אחרות, חוקרים סוברים שישנם שינויים כימיים שמתרחשים בגוף כאשר מתעסקים בפעילות ממכרת (כגון שינויים ברמת הסרטונין, דופמין, אופיאטים). יותר מכך, יש חוקרים הסוברים שיש בסיס גנטי לנטייה להתמכרות.

בנוסף, אנשים שמתמודדים עם רמות גבוהות של לחץ (סטרס), חרדה, דיכאון, בדידות, עשויים ל"טפל בעצמם" על-ידי שימוש באינטרנט. לדוגמא: אדם עשוי לגלוש באינטרנט כדי לברוח מהתמודדות עם קונפליקט משפחתי. דוגמא אחרת, אדם החסר מיומנויות חברתיות עשוי להעדיף לפגוש אנשים במרחב הוירטואלי במקום בעולם האמיתי.

גם התנהגות קבוצת השווים (חברה מאותו גיל לדוגמא) עשויה לעודד התנהגות מסוג זה. חיקוי עשוי לגלם תפקיד חשוב – משתמשים עשויים לראות ולחוות כיצד אחרים משתמשים באינטרנט ואז לשכפל התנהגות זו.

האספקט האינטראקטיבי של האינטרנט (כגון במיילים, צ'טים, משחקים אינטראקטיביים)  בעלי פוטנציאל ממכר רב יותר מאשר פעילות אינטרנטית שאינה מובילה ליחסי אינטראקציה. המושג "אינטראקיטיבי" מתייחס גם לאינטרקציה בין אנשים אבל גם לאניטרקציה בין אדם – מחשב.

עוד מאפיינים שגורמים התמכרות הם קלות השימוש, זמינות (כולל גם עלות שימוש נמוכה) והקף ועומק הגישה למידע און-ליין (כולל גם מידע שמתעדכן בקצב).

 

סימפטומים של התמכרות לאינטרנט

הסימפטומים להתמכרות משתנים מאדם לאדם. בהמשך מספר "תמרורי אזהרה" שעשויים להצביע על כך שהשימוש האינטרנטי שלך הפכך להתמכרות:

אחד הסימפטומים של התמכרות לאינטרנט הוא הזמן הרב שמוקדש לשימוש באינטרנט. אדם עשוי להתקשות להתנתק מהרשת אפילו כאשר הוא מקבל התראה מהסביבה (לדוגמא: איום באובדן מקום עבודה). כפי שכבר צוין קודם, הבעייה בהקדשה יתרה של זמן היא רק כאשר הדבר פוגע וגורם להזנחה של תפקוד בתחומי חיים חשובים. האם ניסית בעבר להגביל את זמן השימוש במחשב ולא הצלחת? האם אתה מאבד תחושת זמן כאשר אתה נמצא במחשב? האם יש לך בעיית ניהול זמן?

סימפטומים אחרים של התמכרות הם חוסר שינה, עייפות, הדרדרות בציונים (לסטודנטים שביננו), ירידה בתפוקה בעבודה, אפתיות.

אדם עשוי לשקר לגבי כמות הזמן שהוא גולש או להתכחש לכך שיש לו בעיה. הוא עלול להיות עצבני ונרגז יותר כאשר הוא אינו מחובר לרשת.  האם יש לך תחושת רוגז כאשר בן-הזוג או החברה מנדנדים לך להתנתק קצת מהאייפון או מהמחשב ולבלות זמן עימם? האם אתה משקר למנהל בעבודה לגבי הזמן שאתה גולש באייפון וסוג הפעילות שאתה מבצע שם?

בידוד מהמשפחה ומחברים הוא גם סימן אזהרה. האם חיי החברה שלך "משלמים את המחיר" של השעות הרבות שאתה מקדיש לאינטרנט? האם אתה מזניח את המשפחה והחברים? האם אתה מרגיש שאף אחד מהחיים "האמיתיים" שלך אינו מבין אותך טוב כפי שחברייך האינטנרטיים מבינים?

תחושת אופוריה במשך הפעילות במחשב - האם אתה משתמש במחשב כמוצא לתחושת לחץ, עצבות, או לצורך סיפוק מיני?

ישנם שימושים אנטרנטיים (אפליקציות) שמהוות גורם חשוב בקביעת התמכרות לאינטרנט: מכורים משתמשים לרוב יותר באתרים בהם יש תקשורת דו-כיוונית, כגון: צ'טים, משחקי מחשב און- ליין, אי-מייל,  וקבוצות דיון. בעניין זה חשוב לדעת שאתרים אינטראקטיביים הם בעלי פוטנציאל התמכרות הרבה יותר גבוהה.

 

אדם העונה לפחות לקריטריון אחד נמצא ברמת סיכון גבוהה ממש:

 

  • בעיה בניהול זמן שמובילה לסיכון או העמדה בסכנה של מערכת יחסים משמעותית, מקום עבודה, השכלה או הזדמנויות לקידום הקריירה בשל השימוש באינטרנט
  • משקר לחבר משפחה, מטפל או לאנשים אחרים במטרה להסוות ולטשטש את מידת השימוש והמעורבות באינטרנט
  • משתמש באינטרנט כדרך להימלט מבעיות או כדרך להשיג הקלה ממצב רוח לא נעים (כגון תחושת חוסר-אונים, אשמה, חרדה או דיכאון)


טיפול בהתמכרות לאינטרנט

כיוון שהעולם שלנו נסמך יותר ויותר על השימוש במחשב ובאינטרנט, יהיה קשה לאדם להימנע לחלוטין מגישה והתעסקות עם האינטרנט. אי לכך אחת המשימות העיקריות של הטיפול היא ללמוד איך להשתמש באינטרנט באופן ממותן ונכון.
בטיפול אנו משנים תבניות חשיבה והתניות בהן האדם מורגל ואשר תורמות לדפוסי השימוש הישנים באינטרנט. האדם לומד לזהות מחשבות ורגשות שמהווים טריגר לשימוש באינטרנט. במידה ויש טריגרים סביבתיים גם אותם מזהים ומשנים.  לפי הצורך למידת מיומנויות תקשורת, מיומנויות חברתיות ומיומנויות לפתרון בעיות.

"מעידה" (שימוש חוזר לפי הדפוסים הישנים) הינה תופעה מוכרת בכל שינוי התנהגותי. הכרת התופעה והכנה אליה היא לרוב חלק משמעותי בתהליך העבודה.

מניעה הינה גם חלק חשוב בתהליך – אדם שמודע לנטייתו להתמכר לפעילות אינטרנטית, צריך לנקוט משנה זהירות בבחירת הישומיים האינטרנטיים בהם הוא בוחר להשתמש , לדוגמא, להימנע מאתרים אינטראקטיביים (כגון אי-מייל, משחקים, הכרויות וכו'). בנוסף, חשוב שהאדם יהיה מעורה בפעילויות חברתיות ואחרות מחוץ לעולם הוירטואלי.

© כל הזכויות על התוכן שמורות לענבר כהן

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים:

טיפול באמצעות סקייפ