טיפול בהתמכרות לקניות

האם אתה מרגיש יותר מדי מוטרד בקניות ובבזבוזים?
האם אתה מרגיש שהקניות שלך מוגזמות, בלתי הולמות או שאינן תחת שליטה?
האם רצונות הדחפים, הפנטזיות או התנהגויות הקנייה שלך גוזלות ממך יותר מידי זמן וגורמות לך לתחושת דאגה, אשמה או שמובילות לסידרה של בעיות בחייך (כלכליות, משפטיות, בינאשיות וכו')?

התמכרות לקניות, המכונה גם כ"קניות יתר" וכ- "קניות כפייתיות" (compulsive buying disorder) מאופיינת במחשבות בלתי פוסקות וברצון עז לקניות, ללא קשר לצורך האמיתי בפריטים או ביכולות הכלכליות של האדם. לרוב התמכרות זו קשורה גם בקניות בלתי מרוסנות עד לנקודה שהאדם חווה קשיים ובעיות ממשיות בחייו. מכורים רבים יזדקקו להוציא מאות אלפי שקלים ולהסתבך בחובות לפני שיכירו בעבודה שהם בעלי בעיה בתחום זה.


למרות שהבעיה הינה נשית בעיקרה (מוערך שכ- 80% הן נשים), ידוע כי גם גברים נפגעים מבעיית קניות היתר.  למעשה, גברים לא בהכרח קונים יותר אלא מוציאים יותר כסף – קניית רכב, נכס, מוצרי ספורט וכו'. כלומר הרכישה עצמה יקרה ובזבזנית יותר (גם אם לא בכמות).

סימפטומים וזיהוי של התמכרות לקניות


ישנם דפוסים שונים של קניות. חלק קונים עבור עצמם, חלק קונים עבור אחרים במטרה לקבל אהבה או אישור. ישנם אנשים שאוהבים למצוא "מציאות" ואילו אחרים אוהבים מוצרי יוקרה באיכות גבוהה. ישנם כאלו שקונים מוצרים שיספקו להם תחושת ערך עצמי ואילו יש כאלו שקונים כדי להרשים את הסביבה. ישנם כאלו שנוהגים לקנות ואז להתעסק רבות עם החלפת המוצרים. יש כאלו שקונים מוצרים לא יקרים אבל הכמויות שהם קונים מסתכמות בהוצאת כספים בלתי נשלטת.

לרוב הקונה הקומפולסבי יבצע את הרכישות לבד וחוויות אלו מתוארות כהנאה פרטית, אם כי קיימים מקרים בהם הקנייה מבוצעת עם חברים בעלי עניין קניות משותף.

לאנשים עם התמכרות לקניות יש עיסוק יתר עם קניות ובזבוז, והם מקדישים זמן ניכר להתנהגויות אלו. בעוד שיש הטוענים שאדם יכול לרכז את העניין שלו והאנרגיה שלו בהתבננות ב"חלונות ראווה", דפוס זה נדיר. לרוב קניות ובזבוז הם שני אספקטים שלובים זה בזה. שכיח שאדם עם דפוס של קניות קומפלסביות מתאר רמות גבוהות של דחף או חרדה שמתרצים רק לאחר שמתבצעת קנייה.

כמו בכל התמכרות, הקונה הקמפולסבי יסתיר את התנהגותו. הוא עלול להתחיל לשקר לגבי קניותיו, חובות שיצר ואי עמידה בתשלום חשבונות. כאשר הקונה הקומפולסיבי יוצר חוב בחברת האשראי וכאשר כרטיס אחד ממצא את תקרת האשראי שבו, מזמינים כרטיס נוסף, וכך הלאה עד שהחוב כה גבוהה והנזק כה רב שהקונה מחפש עזרה או חווה "חווית תחתית" ואז או שהוא מקבל עזרה או שהמעגל חוזר על עצמו חלילה.


למרות שהסימפטומים להתמכרות משתנים מאדם לאדם, בהמשך מספר "תמרורי אזהרה" לכך ששימוש הקניות שלך יצאו מכלל שליטה והן מרמזות על התמכרות:

  • האם אתה קונה מה שאתה רוצה אפילו כאשר אתה יודע שאין לך את הכסף לשלם לכך?
  • האם קשה לך לחסוך כסף?
  • כאשר יש לך סכום כסף מסוים שבאפשרותך לחסוך,  האם במקום, אתה חושב על דברים אחרים שאתה יכול לקנות?
  • האם אתה מעודד את עצמך או נותן לעצמך נותן לעצמך פידבק חיובי באמצעות קניות?
  • האם יותר משליש מההכנסה שלך מופנה לתשלום חשבון כרטיסי האשראי שלך?
  • האם אתה נוטה לקנות מאותם הדברים שאתה אוהב (כגון: בגדים, איפור, מוסיקה, ספרים, גאג'טים, מחשבים) אפילו כשאין לך צורך ספציפי בהם?
  • אם וכאשר אתה צריך להגיד לעצמך "לא", או לשלוט בעצמך מלקנות משהו שאתה באמת רוצה, האם זה גורם לך להרגיש מקופח, נרגז או כועס?


גורמים להתמכרות לקניות

האם אתה קונה כדי להרגיש יותר טוב כלפיי עצמך? להרגיש יותר מוגן? האם יש פער בין האופן בן אתה רואה את עצמך ובין האופן בו היית רוצה להיראות? האם אתה קונה כדי להימנע מהתמודדות עם משהו חשוב? האם אתה משתמש בקניות כנשק לביטוי כעס או נקמה? או אולי אתה קונה כדי לשפר את מצב הרוח? האם אתה קונה כדי להתאים את עצמך לחברה שעסוקה יותר מידיי במראה חיצוני, יופי וסטייל? האם הקניות הן על רקע ניסיון לא להתמודד עם טראומה או אובדן? האם אתה קונה כיוון שזה עדיף על פני התנהגות בעייתית אחרת, כגון: אכילת יתר, התמכרות לסקס, לסמים וכו'?

על פי רוב, קניות יתר הן על רקע של הרגשה רעה כלשהיא, כגון: שעמום, כעס, דיכאון, חרדה, פחד. אנשים שהגיעו למצב שקניות הם בעיה עבורם הפכו את הקניות למנגנון וויסות רגשי: כשאתה מרגיש מבואס, קניות גורמות לך להרגיש טוב יותר, וכך אתה לומד (גם אם באופן לא-מודע) שקניות עוזרות לך לברוח מרגשות שליליים ובעיות אחרות.

 עם הזמן הקניות הופכות להרגל. הרגל הוא תבנית אוטומטית, לא מודעת של מחשבה ו/או דפוס התנהגות. במקרה הזה, מדובר על הרגל שנרכש ללא כוונת תחילה, ואשר מקשר בין תחושה טובה לקניות. קניות, בלי כל התחשבות מה יהיו התוצאות.  הקושי מתגבר בשל העובדה שבכל פעם יש צורך בהוצאה רבה יותר של כספים כדי להרגיש את הסיפוק שפעם חווית מקנייה מועטת יותר.

ישנה סברה שגורם נוסף לקניות קומפולסיביות היא פינוק יתר במהלך החיים. אנשים שהתרגלו בילדותם לקבל את אשר הם רוצים כאשר הם רוצים זאת, המשיכו דפוס זה לתוך הבגרות. סברה נוספת נובעת ממחקרים שמרמזים על האפשרות שישנו גורם משפחתי - ההסתברות להתמכרות לקניות רבה יותר עבור אנשים שמגיעים ממשפחות בהן יש יותר תופעות של הפרעות מצב רוח, חרדה ושימוש בחומרים פסיכואקטיביים.

כיוון שתופעת קניית היתר מתרחשת בעיקר במדינות מפותחת, ישנה חשיבה שגם גורמים תרבותיים-חברתיים מקדמים את הבעיה, אם לא מהווים גורם לה.  הקיום של כלכלה מבוססת שוק, הזמינות יתרה של מוצרים מכל הסוגים ומכל העולם, משכורת פנויה, השימוש הנרחב בקרדיט, וזמן הפנאי, כל אלו נחשבים כמאפיינים המחזקים תופעה זו.טיפול וגמילה מהתמכרות לקניות


טיפול בהתמכרות לקניות מטפל בשני רבדים במקביל: האחד - הסימפטום (קניות) והשני – הקושי שמאחורי הסימפטום. שינוי הסימפטום בלבד לא בהכרח יחזיק את השינוי לאורח זמן. שינוי בתבניות החשיבה ופתירת הבעיות עמן מתמודד האדם הן אלו שיפסיקו את סגנון החיים ההרסני ויחזירו את השליטה לאדם ויביאו לשינוי ארוך-טווח. מבחינה זו ל- NLP יש טכניקות מהירות ויעילות לשינוי דפוסי חשיבה הקיימים הן ברמה המודעת והן ברמה הלא-מודעת ורכישת דפוסי חשיבה והתנהגויות שמועילות, מקדמות ובריאות לאדם.

מבחינה רגשית - לפעמים הקונה הקומפלסיבי רוצה דבר מה, אך לא תמיד הוא מאפשר לעצמו לדעת מה בדיוק הדבר שהוא רוצה. ייתכן שיהיה כואב מידי להכיל את הידיעה של הרצון האמיתי ולפיכך הקונה הקומפולסיבי נוטה להירגע על ידי קניות, דבר שכרטיס האשראי תמיד מאפשר לעשות. כאשר הקניות מתבצעות האדם חווה הקלה זמנית וקצרה יחסית ואז מתעורר האשמה עצמית, תוחשת "טיפשות" עצמית ובושה. מעגל קסמים חוזר ונשנה מתהווה כיוון שהרכישה מספקת רק סיפוק זמני, ולכן הקונה הקומפולסיבי חווה צורך לשוב ולקנות. הטיפול מכוון לטפל בבסיס הרגשי, במידה וקיים, כדי שמערכת ויסות הרגש תחזור לתפקוד נכון והמערכת הרגשית של האדם תשוב להיות מאוזנת. בטיפול מכירים, מדברים ונותנים שם לרצונות במקום ישר לפעול ולקנות, כך שהדחף לקנות הופך לבעל פחות כוח והמוח והחשיבה נמצאים יותר בשליטה.

 עשוי לעניין אותך:

קנייה מודעת

עשרה דברים יותר מהנים משופינג!

שבע דרכים להתגבר על התמכרות לקניות

© כל הזכויות על התוכן שמורות לענבר כהן

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים:

חוברת בדיקה עצמית - האם את מכורה לקניות?

טיפול באמצעות סקייפ