לפני שנים רבות פנה צעיר בשאלה אל חכם הכפר: "המדיטציה שלי נוראית, אני לא מצליח להתרכז, הגוף שלי כואב ואני כל הזמן נרדם. זה נורא"!

"זה יעבור" אמר לו המורה כבדרך אגב.

שבוע לאחר מכן, פנה הצעיר אל החכם נלהב כולו.

"המדיטציה שלי מושלמת!" הוא אמר "אני מרגיש כל כך מודע! כל כך שליו! כל כך חי! זה פשוט נהדר!"

"זה יעבור" אמר לו המורה כבדרך אגב.

 

לפעמים התאווה לא עוזבת. התאווה למין, התאווה לפורנו, התאווה לקבל "כזה ועכשיו", התאווה לעוד טיפה של נשיות ואינטימיות, התאווה לעולם של יצר, פנטזיה ואדרנלין. כל מה שעושים, לא עוזר: הניסיון לדבר עם עצמך, הניסיון להדחיק הצידה ולא להתייחס, הניסיון לחלוק עם חברים, הניסיון למסור את זה הלאה.

 

ההבנה שקיים מהלך תנועה טבעי של רגש ושל מחשבה חשוב מאוד. אם אתה עושה עבודה רצינית (כי זה לא כלי שעומד בפני עצמו) תוכל לזהות שרגש "התאווה" / "היצר המיני" ושרשרת המחשבות שנלוות אליו נעות במסלול ידוע מראש: ישנה התחלה, שפעמים רבות ניתן לזהות אותה מראש, ולאחר-מכן מסלול של התעצמות בה שבשיאה נראה שהיצר המיני לא יעזוב לעולם. אבל אם תחכה מספיק זמן, אם תעשה עבודה נפשית אמיתית (שהרבה פעמים מעורבת בהיעזרות באנשי מקצוע כגון: מטפל, קבוצות עזרה עצמית) תראה שלאחר שהיצר הגיע לפסגת הקושי ומרגיש לך שהגעת לפסגת ההתמודדות מגיעה רגיעה – הרצון למין ולפורנו פוחת – לפעמים בצורה חדה ולפעמים בצורה הדרגתית.

הקושי בכלי הזה היא שהרבה פעמים יש לנו פחד מ"ההתקף" של התאווה, פחד ממה יקרה אם נכשל ובאותה מידה גם פחד ממה שיקרה אם לא נמלא את הדרישות של התאווה. בנוסף, הרבה פעמים, כשמגיעים לשיא ההתמודדות נראה כאילו התאווה / יצר מיני לעולם לא ישככו.

העצה שלי היא פשוטה אבל גם מורכבת – לקחת נשימה עמוקה ולזכור היטב, היטב ש-

גם זה יחלוף.

על תחושת ריקנות בתהליך הגמילה מסקס ופורנו


"כמה מהר אצליח לעשות את השינוי?" היא אחת השאלות הנפוצות ביותר שאני נשאלת בפגישה הראשונה.
משמעות השאלה היא תוך כמה פגישות האדם יצליח להימנע מפעילות שקשורה לפורנו או לסקס.
למעשה, באופן מפתיע, ההגעה ליעד ההימנעות מתרחשת מהר מכפי הצפוי. עם זאת, עיקר העבודה היא להפוך את ההימנעות לסגנון חיים חדש, מעיין "טבע שני" של האדם.
כן, אני יודעת שזה מפתיע. הימנעות זה החלק הקל יחסית. אם כך, מה הקושי בלהמשיך?


טיפול בהתמכרות למין ולפורנו הוא לא "ריצת ספרינט". הכוונה היא לא להצליח לטווח הקצר. יש פה ריצה לטווח ארוך (בשאיפה לכל החיים). כשאדם מתנסה לאורך זמן בחיים ללא בזבוז זמן בפורנו ובסקס, הוא מתחיל להכיר את עצמו ואת הקשיים האחרים עמם הוא מתמודד בחיים. לרוב האדם לא התמודד עם קשיים אלו כי תמיד היה מקום מפלט... עולם הפנטזיה והריגוש של הסקס.


אחת הבעיות הנפוצות שצפות בתקופת ההימנעות היא תחושת הריקנות. תחושת הריקנות מאופיינת בתחושת חוסר, שעמום, חוסר תכלית, חוסר משמעות ודיכאון. התחושה היא שהעיסוק בסקס ופורנו מהווה נחמה לאותה תחושת ריקנות. האדם מרגיש שמין היא הדרך היחידה למלא, ולו למספר רגעים, את אותן תחושות של חיסרון, שעמום ושיגרה מאכזבת. ויתור על הסקס והפורנו עלול להיחוות כדבר כואב ולהוביל לתחושת אובדן.

ההבדל בין מכור לפורנו למכור למין

התמכרות למין והתמכרות לפורנו עשויות להיתפס כשני הצדדים של אותו המטבע. אכן, פעמים רבות המכור עשוי למצוא את עצמו מתמודד עם תמהיל מסוים של שתי התופעות. יחד עם זאת, לרוב המכורים יש את "ההתנהגות המינית" המועדפת עליהם. בעוד שלאחד "פורנו עושה את זה" השני יעדיף לחפש מימוש מיני בעולם האמיתי והפנייה לפורנו תיהיה רק כברירת מחדל. עם כך, מה ההבדלים בין שתי ההתמכרויות?

מכורים לפורנו מסתתרים מהסביבה

ר' (השם הפרטי וכל הפרטים המזהים בדויים) גבר חרדי, בעל חזות מרשימה, נשוי עם ילדים, בעל משרה בכירה בתחום עיסוקו, הגיע לפגישה אחרי שיחת טלפון קצרה והחלטית. בפגישה סיפר כי מזה 4 שנים הוא צופה על בסיס יומי בסרטוני פורנו ומאונן וכן הולך למכוני עיסוי ודירות דיסקרטיות מספר פעמים בשבוע. למרות שכל חייו הקפיד לשמור נגיעה ולאחר הנישואים היה נאמן לאשתו, משבר קשה בזוגיות הוביל לניתוק רגשי ולפגיעה במשיכה שחש כלפי אשתו. מתוך כך חיפוש מענה אחר צרכיו המיניים והחוסר באינטימיות במכוני עיסוי ואצל נערות ליווי.

* הפוסט מנוסח בלשון זכר אך הוא מיועד ונכון לשני המינים


הזמינות והנגישות של האינטרנט הפכו את תעשיית המין למשגשגת ונפוצה מכפי שהייתה בעבר. הקלות בה תעשיית המין נכנסת לתוך הסביבה המשפחתית היא כמעט בלתי נתפסת. התוצאה – יחידים, זוגות ומשפחות מושפעים מתעשיית המין בהיקף שלא היה מעולם.


פורנוגרפיה באינטרנט שונה משאר צורות הפורנוגרפיה כיוון שהגישה לפורנוגרפיה זו קלה מאוד– האינטרנט נמצא בכל מקום, העלות של פורנוגרפיה זו  נמוכה והאדם יכול להישאר אנונימי. אם נוסיף לכך את העובדה שלאדם יש אפשרות להתנהגות אינטראקטיבית למרות שהוא נשאר מבודד בביתו – נבין מדוע אנשים שבעבר לא היו מגיעים לפורנוגרפיה, נגררים כיום לתוך שימוש פורנוגרפי בעייתי.


הכוח הרב של האינטרנט על האדם, בולט עוד יותר לנוכח העבר – אם בעבר העכבות האישיות שיש לאדם והשליטה החברתית היו מגבילים את הפעילות המינית של האדם, קיומו של האינטרנט מבטל את כל אלו. בתוך המרחב האינטרנטי ניתן להביא לידי מימוש פנטזיות שבעבר היו נשארות חבויות.  


למרות שחקר השפעת הפורנו הווירטואלי על האדם ועל משפחתו נמצא עדיין בראשיתו, ההשפעה של פורנוגרפיה (לא וירטואלית) כבר ידועה – פורנוגרפיה נמצאה קשורה לסטיות חברתיות (כגון: אוננות מרובה, אוננות עם אלמנטים טקסיים), השפעה על אינטימיות ביחסים (כגון: תפיסה של אנשים כאובייקטיבים מיניים בלבד), קבלה של מיתוס האונס (אמונה שנשים הן הגורמות לכך שהן נאנסות), התנהגות מינית אגרסיבית וביצוע עברות מיניות (כגון אונס).

סייברסקס מכליל בתוכו מגוון התנהגויות מיניות באינטרנט, כגון: צפייה בחומרים פורנוגרפיים, השתתפות בצ'טים בעלי גוון מיני, מין דרך מצלמה אינטרנטית וחיפוש פרטנרים לקיום יחסי-מין בעולם האמיתי. הנתונים מראים כי התופעה נפוצה בקרב בני-נוער, מבוגרים מכל הגילאים וכן בגברים כמו גם נשים.

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים:

טיפול באמצעות סקייפ