גמילה ממין אינה הסוף של סקס בחיינו

על הטיפול והאפשרויות להצלחה


התמכרות למין הינה מצב בו המכור עסוק בצורה מוגזמת במחשבות ו/או התנהגויות הקשורות למין.
העיסוק במין הולך וגובר, למרות ההשלכות השליליות שיש לכך על חייו וחיי הקרובים לו ולמרות הסיכונים שהולכים וגוברים: סיכונים להידבק במחלות, לפגוע במערכות יחסים, פגיעה כלכלית ואפילו סכנת הסתבכות עם החוק ומעצרים. מבחינה זו המכור נכנע ליצריו, רגשותיו ורצונותיו ונכשל מלהשתלט עליהם. הצורך בסיפוק היצרים והצורך בריגוש גובר על הצורך באינטימיות וקירבה אמיתית ולבסוף הופך להיות אף יותר חשוב מבריאות, ביטחון, משפחה וקריירה.
הפעילות המינית עשויה להיות התנהגות מינית שנחשבת כמקובלת חברתית (כגון ריבוי סטוצ'ים, ריבוי מערכות יחסים בעלות אופי מיני, אוננות, התעסקות בפונוגרפיה וצ'טים בעלי אופי מיני) אך גם פעילות מינית הסוטה מן הנורמות החברתיות המקובלות (כגון עוררות ממגע מיני עם קטינים, פטיש, אקסהיביציוניזם, מציצנות). למרות שחלק מהסובלים מהתמכרות זו ישארו ברמת האוננות והעיסוק הגובר בפורנו, צ'טים ושיחות טלפון, ישנם כאלו שירחיקו בהתנהגותם עד כדי פעילות אסורה מבחינה חוקית.


הבעייתיות עם התמכרות למין היא, שלהבדיל מהתמכרות לסמים והימורים, שאלו התנהגויות שניתן להתנזר מהן לחלוטין, מין הינו יצר הישרדותי של האדם. מבחינת זו, בדומה להתמכרות לאוכל, על המכור למצוא דרך לשלב מין בחייו בצורה בריאה. הבקשה ממכור למין להתנזר כל חייו ממין אינה ראלית. יחד עם זאת, תקופה של הימנעות ממין הינה הכרחית כדי ללמוד טכניקות התמודדות חדשות.

 


כיוון שפעמים רבות נמצא שבבסיס ההתמכרות למין לא נמצא דחף מיני טהור, אלא בעיות ונושאים אישיים בלתי פתורים, כדי להימנע מההתמכרות על האדם לעבור תהליכים שונים של פתרון בעיות אלו. בטיפול עוסקים, בין היתר, בפתרון בעיות רגשיות,  שיפור הדימוי והביטחון העצמי, חשיפת גורמי ומצבי הסיכון הספציפיים לאדם ורכישת התנהגויות חלופיות שבריאות עבור האדם וסביבתו.  


ההצלחה לאורך זמן בהימנעות מהתמכרות זו שונה מאדם לאדם. בסופו של דבר הכל תלוי ברצון הפנימי וביכולת של האדם להביא "לעולם האמיתי" את אשר הוא מקבל בחדר הטיפולים. אני תמיד אומרת – הטיפול לא מתבצע בחדר הטיפולים. הטיפול האמיתי הוא במפגש עם העולם החיצוני.


באופן כללי, ההצלחה בהימנעות מהתמכרות זו תלויה בסוג ההתמכרות, האם זו התמכרות למין קונבנציונלי או לא, האם ההתנהגות המינית מערבת אלימות, האם ישנם מחלות נפשיות נוספות עימן האדם מתמודד, אילו רגשות האדם חש בזמן ביצוע האקטיים המיניים, האם זו התנהגות המובילה להסתבכות עם החוק.


כל אדם הוא שונה ולכל אדם דרך משלו להתמודד עם הקשיים שלו. חלק מהאנשים יפיקו מעבודה קבוצתית (כגון קבוצות העזרה העצמית SA), חלק צריכים עבודה אישית עם מטפל ויש כאלו שצריכים לשלב בין השניים. חלק מהאנשים צריכים עבודה קוגנטיבית (שעוסקת בדרכי חשיבה) ואילו אחרים פונים יותר לרגש. חשוב לזהות את הצרכים של האדם ול"תפור" צורת טיפול שמותאמת לו.


העיקר הוא שאם, בגלל התנהגותך המינית, אתה מוצא את עצמך שוב ושוב חוצה גבולות ערכיים והתנהגותיים ופוגע בעצמך וביקרים לך, כדאי שתפנה לעזרה מקצועית. להתמכרות למין יש פוטנציאל פגיעה קשה הן באדם עצמו והן ביקרים לו. כדאי להקדים תרופה למכה.

 

אולי יעניין אותך גם:

השפעה של פורנו באינטרנט על זוגיות ונישואים

 

 

 

© כל הזכויות על התוכן שמורות לענבר כהן

מלאו פרטיכם בטופס על מנת לקבל עדכונים על מאמרים חדשים, סרטונים וחינמיים:

טיפול באמצעות סקייפ